• 021-77869979
 • سفارش طرح توجیهی : 09360555304
 • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 • 24/7

طرح توجیهی کسب و کار بازیافت مصالح ساختمانی

(5 votes, average 4 out of 5)

Recycling of building materials

جهت آشنایی با طرح توجیهی کسب و کار بازیافت مصالح ساختمانی ، این صفحه را مطالعه نمایید . ضایعات ساختمانی یکی از معضلات محیط زیستت می باشند ، چراکه حجم بسیار زیادی از محیط زیست را اشغال می کنند و با دفع آن ها ، خسارات فراوانی به محیط زیست وارد می شود . مناسب ترین راه برای کاهش معضلات ضایعات ساختمانی و استفاده درست از آن ها ، بازیافت این نوع ضایعات می باشد .

معرفی طرح توجیهی کسب و کار بازیافت مصالح ساختمانی یا بازیافت نخاله های ساختمانی :

صنعت ساخت و ساز ، یکی از صنایع مهم و پیشرو در جهان می باشد . در هر سال مقدار خیلی زیادی مصالح ساختمانی در صنعت ساختمان سازی استفاده می شود . اما در کنار آن مقدار زیادی ضایعات نیز در صنعت ساخت و ساز به وجود می اید که این ضایعات مصالح ساختمانی را نخاله های ساختمانی نیز مینامند .

با توجه به مشکلاتی که ضایعات ساختمانی هنگام دفع غیر اصولی و غیر فنی برای محیط زیست و انسان ها به وجود می آورند ، متخصصان به فکر بازیافت مصالح ساختمانی افتادند . با بازیافت مصالح ساختمانی علاوه بر کاهش تخریب محیط زیست ، هزینه های عمرانی نیز کاهش خواهد یافت . زیرا با بازیافت مصالح ساختمانی ، نیاز به مواد اولیه برای تولید مصالح ساختمانی ، کاهش پیدا خواهد کرد .

تقریبا 95 درصد از ضایعات ساختمانی قابل بازیافت می باشند . برای بازیافت مصالح ساختمانی ، جهت اجرای طرح توجیهی کسب و کار بازیافت مصالح ساختمانی ، از کد آیسیک 37201127 استفاده می شود . بازیافت مصالح ساختمانی اغلب به دو صورت انجام می شود . در نوع اول نخاله ها دوباره به محصول مادر تبدیل می شوند . مثلا شیشه هایی که مصرف شده اند ، دوباره به ورق شیشه تبدیل می شوند .

در نوع دوم مواد بازیافتی به محصولات جدید تبدیل خواهند شد . به عنوان مثال قوطی های کنسرو را به فلس جهت مسلح شدن بتن ، تبدیل می کنند . اغلب ضایعات مصالح ساختمانی به آجر سیمانی ، موزائیک ، آجر ساده ، بتن ساده غیر مسلح و ..... تبدیل می شوند . همچنین فلزاتی که پس از تخریب ساختمان ها بدست می آیند ، طی فرایند بازیافت ، ذوب شده و دوباره قالبگیری می شوند .

مزایای اجرای طرح توجیهی کسب و کار بازیافت مصالح ساختمانی ، عبارتند از :

 • حفاظت از محیط زیست
 • جلوگیری از واردات مصالح ساختمانی
 • جلوگیری از هدررفت مواد اولیه برای تولید محصولات مختلف
 • صرفه جویی در هزینه ها
 • عدم نیاز به محل دفن ضایعات ساختمانی
 • کاهش هزینه های جا به جایی و دفن ضایعات ساختمانی

مراحل اجرای طرح توجیهی بازیافت نخاله های ساختمانی ، به شرح زیر می باشد :

ابتدا سازه مورد نظر تخریب می شود . سپس مصالح تخریب شده جمع آوری شده و جداسازی اولیه انجام می شود . در مرحله بعد ضایعات به مکان مورد نظر انتقال داده شده و به صورت موقت ذخیره می شوند .

سپس دوباره عملیات جداسازی مصالح انجام می شود . در مرحله بعد نیز هر گروه از ضایعات به صورت جداگانه بازیافت می شوند . ضایعاتی هم که قابل بازیافت نمی باشند ، دفع خواهند شد .

روش های بازیافت مصالح ساختمان ، جهت اجرای طرح توجیهی ، به شرح زیر می باشد :
 • ساده ترین روش جداسازی ضایعات ، جداسازی در محل تولید می باشد . به صورتی که در محلی که ضایعات وجود دارند ، اغلب به صورت دستی ضایعات از یکدیگر تفکیک می شوند . این روش هم سریع تر انجام می شود و هم هزینه آن کمتر می شود .
 • در روش دوم ابتدا ضایعات را به یک محل موقت انتقال می دهند ، سپس در محل موقت عملیات تفکیک ضایعات انجام می شود . این روش نسبت به جداسازی در مکان نهایی ، دارای هزینه کمتری می باشد .
 • در روش سوم ضایعات به مکانی که تاسیسات بازیافت وجود دارد منتقل می شود ، سپس عملیات تفکیک ضایعات انجام می شود . این روش نسبتا پیچیده بوده و دارای زمان و هزینه بیشتری می باشد .
 • همچنین می توان برای راحت تر شدن کار جداسازی ضایعات با استفاده از جداکننده مغناطیسی ، ضایعات آهنی را جدا نمود .
 • با استفاده از فیلتر ، هود و سیکلون ها می توان گرد و خاک ضایعات را جدا نمود .
 • همچنین جداسازی الکترونیکی ، استفاده از سرند ، جداسازی از طریق شستشو ، جداسازی پرتابی، آسیاب و جداسازی بادی از جمله روش ها و تجهیزاتی می باشند که ، سبب سریع تر شدن فرایند جداسازی ضایعات ساختمانی خواهند شد .

:: مطالب مرتبط :

:: دانلود طرح توجیهی احداث کارخانه تولید بتن سبک اتوکلاو یا هبلکس

:: دانلود طرح توجیهی احداث کارخانه تولید گاز بتن 92 صفحه

در صورتی که نیاز به طرح توجیهی اقتصادی و امکان سنجی طرح توجیهی کسب و کار بازیافت مصالح ساختمانی ، برای ارائه به بانک یا اخذ مجوز دارید با کارشناسان ما تماس بگیرید .

فايل‌ها:
rarطرح توجیهی کارخانه بازیافت ضایعات ساختمانی با ظرفیت 64،000 تن در سال با گزارش کامفار - مساحت زمین 30 هزار متر مربع- 257 صفحه (زمستان 1400، فرمت PDF)(اختصاصی - برای اشتراک سه ماهه و بالاتر)
تاريخدوشنبه, 20 شهریور 1402 16:09
حجم فايل 6.64 MB
دانلود 1

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

rarطرح توجیهی بازیافت نخاله های ساختمانی در زمینی به مساحت 60,000 متر مربع ، 61 صفحه - آپدیت سال 99 (pdf+word)( اختصاصی - برای اشتراک شش ماه و یکساله )
تاريخیکشنبه, 26 تیر 1401 14:43
حجم فايل 17.36 MB
دانلود 2

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.


کسب و کارهای پر طرفدار

آخرین مقالات کارآفرینی

© 2023 کلیه حقوق این وبسایت محفوظ میباشد.
Articles
Categories