• 021-77869979
  • سفارش طرح توجیهی : 09120085240
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 24/7

طرح توجیهی فارم ماینینگ بیت کوین و اتریوم | به روز + کامفار | Doc + PDF

(1 vote, average 5 out of 5)

طرح توجیهی فارم ماینینگ بیت کوین و اتریوم

جهت تهیه طرح توجیهی احداث مزرعه استخراج بیت کوین و اتریوم ، کاملا به روز برای سال 1400 ، با فرمت Doc و  PDF ، ,  و با گزارش گیری نرم افزار کامفار ، برای ارائه به بانک و یا اخذ مجوز ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید. در این مقاله ما به صورت مفصل و با زبانی بسیار ساده و کاربردی به بررسی ارزهای دیجیتال و نکات فنی پیرامون آنها پرداخته ایم و همینطور سود و هزینه ماینینگ بیت کوین در فروردین 1400 را برای دستگاه انت ماینر مدل T17 با هش ریت 64 محاسبه نموده ایم.


تعریف بیت کوین به زبان ساده ! و آیا استخراج بیت کوین قانونی است ؟!


بیت کوین اولین پول دیجیتالی و آغازگر انقلابی در دنیای پول بود که توسط هویتی ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو در اواخر سال 2008 خلق شد . شما میتوانید با بیت کوین کالا بخرید ، میتوانید آن را با پولهای رایج دنیا مانند دلار و یورو معاوضه کنید و یا حتی با توجه به تغییر ارزش آن در طول زمان میتوانید از آن به عنوان یک ابزار سرمایه گذاری استفاده نمایید.

اینکه بتوانید دستگاه ماینر خود را به برق و اینترنت متصل کرده و پول چاپ کنید ممکن است برای هر کسی وسوسه آمیز باشد بنابراین قبل از اینکه به بررسی تفصیلی بیت کوین و دلایل ایجاد آن و همینطور نکات فنی پیرامون آن بپردازیم ، به بررسی ابعاد اقتصادی و شرایط تولید آن در ایران خواهیم پرداخت .

در ابتدا باید بگوییم که گلوگاه کسب وکار استخراج بیتکوین یا اتریوم و کلا همه ی رمز ارزها ، تامین برق آن میباشد . با وجود اینکه استخراج ارزهای دیجیتال در سال 97 از طرف وزارت صمت به عنوان یک صنعت ، به رسمیت شناخته شد اما استفاده از برق شهری و یا صنعتی برای استخراج بیت کوین یا اتریوم یا رمز ارزهای دیگر غیر قانونی میباشد.


پس سوال اینجاست که برای تامین قانونی برق مورد نیاز استخراج بیت کوین یا اتریوم چه باید کرد ؟!


برای این منظور تنها دو گزینه پیش روی ما وجود دارد :

اولی احداث نیروگاه سولار ماینینگ بوده که در مقاله ای اختصاصی به تفصیل به آن پرداخته ایم و دومی خرید یک انشعاب برق از شبکه سراسری اما با تعرفه صادراتی میباشد . تعرفه ی برق متقاضیان استخراج ارزهای دیجیتال ، با قیمت متوسط ریالی برق صادراتی با نرخ تسعیر سامانه نیما که توسط وزارت نیرو تعیین و اعلام میشود ، محاسبه و اعمال خواهد شد .

در سال 98 اعلام شد که تعرفه برق متقاضیان استخراج رمز ارزها در 8 ماه غیر گرم سال معادل نصف میانگین نرخ برق صادراتی محاسبه میگردد که در آن سال برابر با 480 تومان بود ، همین نرخ در 4 ماه گرم سال دو برابر میانگین نرخ برق صادراتی محاسبه میشود .

همچنین استفاده ی این مزارع استخراج رمز ارزها مانند فارم های ماینینگ بیت کوین و یا اتریوم از برق سراسری در 300 ساعت از سال که زمان اوج مصرف برق است و توسط وزارت نیرو مشخص و ابلاغ میشود ،  ممنوع خواهد بود .

 

برخی از قوانین دیگر مربوط به استخراج ارزهای دیجیتال ، در زیر آورده شده اند :

  • در صورتی که متقاضیان استخراج رمز ارزها به صورت مجتمعی و با ظرفیت بالا تولید نمایند ، تا 20% تخفیف در سطوح انتقال به آنها تعلق میگیرد .
  • امکان استفاده از برق نیروگاههای موجود برای استخراج رمز ارزها وجود ندارد.
  • متقاضیان میتوانند جهت تامین برق خود برای استخراج بیت کوین یا اتریوم یا سایر رمز ارزها ، اقدام به احداث نیروگاه جدید نمایند که در این صورت نرخ خوراک گاز این نیروگاهها معادل 70% نرخ گاز صادراتی محاسبه میشود .
  • استخراج کنندگان رمز ارزها میتوانند برق خود را از نیروگاههای برق تجدید پذیر تامین نمایند و در صورت عدم استمرار تولید برق این نیروگاهها ، ماینرها میتوانند از برق شبکه به عنوان پشتیبان و البته با تعرفه ی مصوب استفاده نمایند.

مراحل استخراج بیت کوین یا اتریوم و یا هر رمز ارز دیگری یکسان بوده و به شرح زیر میباشد :


1 ) تهیه دستگاه ماینر بیت کوین یا اتریوم :

یکی از معروفترین شرکتهایی که دستگاههای استخراج بیت کوین را با نام انت ماینر ( ANTMINER ) روانه بازار کرد شرکت بیت مین ( BITMAIN ) بود که امروزه نیز این دستگاه در بازارهای جهانی مانند سایت آمازون و ای بی  به وفور یافت میشود اما به خاطر شرایط تحریمی کشور ما نمیتوانیم مستقیما اقدام به خرید این دستگاهها نماییم و باید از طریق واسطه این کار را کنیم .

درزمان تهیه دستگاه ماینر باید به نکات زیر توجه کرد :

  • نرخ هش دستگاه یا هش ریت :

هش در واقع واحد قدرت پردازش اطلاعات توسط این دستگاه میباشد که هرچقدر بیشتر باشد بهتر است .

  • مصرف بهینه برق :

باید در نظر داشته باشید که سوخت این دستگاهها برق میباشد و هرچقدر مصرف برق یک دستگاه ماینر نسبت به میزان تولید بیت کوین آن در واحد زمان کمتر باشد ، آن دستگاه مقرون به صرفه تر است.

  • قیمت دستگاه ماینر :

این فاکتور را باید در نوشتن طرح توجیهی احداث فارم ماینینگ بیت کوین لحاظ کرد و در نهایت باید به ظرفیتی از استخراج بیت کوین رسید که از نظر اقتصادی توجیه داشته باشد.

 

2 ) ساخت یک کیف پول مجازی برای بیت کوین یا اتریوم :

برای ساخت این کیف پول مجازی میتواند مستقیما یا از طریق کسانی که بیت کوین میفروشند اقدام نمایید . اما دقت کنید چون بیت کوین یک پول غیر متمرکز است و شخص یا نهاد خاصی مسئول کنترل و یا نظارت آن نیست ، اگر شما رمز کیف پول اینترنتی خود را گم کنید ، هیچکس نمیتواند این رمز را به شما برگرداند و بدین ترتیب شما کل پول موجود در آن اکانت را از دست خواهید داد. این موضوع شاید یکی از معدود نقاط ضعیف پولهای الکترونیکی مانند بیت کوین باشد.

 

3 ) اتصال کیف پول به استخر های ماینینگ بیت کوین و شروع استخراج :

در باره استخرهای استخراج بیت کوین و سایر رمز ارزها و همینطور پدیده ی ماینینگ یا استخراج آنها به تفصیل در ادامه ی این مقاله خواهیم پرداخت .


آیا استخراج بیت کوین یا اتریوم توجیه اقتصادی دارد ؟ درآمد و هزینه ی استخراج بیت کوین چقدر است ؟


طی مطالعه ای که در سال 1398 انجام شد هزینه ی تمام شده استخراج یک واحد بیت کوین در ایران حدود 3200 دلار بوده که با توجه به قیمت بازار کنونی هر بیت کوین ( یعنی حدود 60 هزار دلار ) تولید آن موجه میباشد اما این مطالعه در زمان احداث فارم بیت کوین باید به روز رسانی شده و میزان درامد و هزینه ی اسخراج بیت کوین مورد ارزیابی مجدد قرار گیرد .

محاسبه هزینه و سود استخراج بیت کوین با دستگاه Bitmain Antminer T17 + 64TH در 17 فروردین سال 1400 :

با فرض اینکه نرخ برابری دلار به تومان را 26050 محاسبه کنیم و هزینه ی هر کیلو وات برق صادراتی را 965 تومان در نظر بگیریم و فرض بگیریم در این فصل سال تعرفه برق استخراج بیت کوین نصف آن مبلغ یعنی تقریبا 482 تومان محاسبه شود ، آنگاه سود ماهانه استخراج بیت کوین با این دستگاه معادل 16388770 تومان میباشد.

جزئیات این محاسبات را میتوانید در تصویر زیر مشاهده نمایید :

سود ماهانه استخراج بیت کوین

 

در صورتی که نیاز به طرح توجیهی احداث یک مزرعه استخراج بیت کوین یا اتریم یا هر رمز ارز دیگری را به صورت کاملا اختصاصی و به روز و با گزارش گیری نرم افزار کامفار ، جهت ارائه به بانک یا اخذ مجوز احداث فارم ماینینگ دارید ، با کارشناس ارشد طرح نویسی ما تماس بگیرید .


پول دیجیتالی و غیر دیجیتالی چیست ؟!


پول دیجیتالی و غیر دیجیتالی چیست ؟!

همانطور که گفتیم بیت کوین یک پول دیجیتالی بوده و مانند سایر رمز ارزها مطلقا وجود فیزیکی ندارد و صرفا میتوانید آن را از شبکه بلاک چین خریداری کرده و به صورت یک عدد در کیف پول مجازی خود داشته باشید . همینطور از طریق صرافی های ارز دیجیتال میتوانید آن را با سایر ارزهای دیجیتال و غیر دیجیتال معامله کنید .

یکی از مشهور ترین سایتها برای خرید ارزهای دیجیتال وبسایت ( binance ) میباشد که شما میتوانید از طریق آن به خرید و فروش انواع رمز ارزها مانند بیت کوین و اتریوم اقدام نمایید .

 

اما برای درک بهتر مفهوم پول دیجیتالی بهتر است ابتدا تاریخچه پول را کمی مرور کنیم :

در گذشته خیلی دور ، انسانها برای تامین نیازهای خود معامله تهاتری یا کالا به کالا میکردند اما به خاطر دشواری این کار و همینطور به خاطر اینکه نمیدانستند که هر کالایی را باید با چند واحد از کالاهای دیگر تعویض نمایند ، به سمت ساخت یک کالای واسطه ای روی آوردند که نام آن را پول گذاشتند.

در ابتدا انسانها از موادی که در طبیعت بود مانند نمک و یا پنبه ، به عنوان پول استفاده میکردند ، اما با گذشت زمان و پیدا شدن منابع سرشار از آن ماده ، دیگر نمیشد از آن ماده به عنوان پول استفاده کرد و بدین ترتیب پدیده پول دائم دستخوش تغییر و تکامل میشد تا اینکه انسانها به استفاده از طلا و نقره به عنوان پول روی آوردند و سکه های طلا و نقره حدود هزار سال در امپراطوری های مختلف در سراسر جهان ، نقش پول را بازی میکرد.

اما حمل و نقل این مسکوکات نیز سخت بود به همین دلیل مراکزی به وجود آمدند که در ازای دریافت این مسکوکات ، رسید میدادند و شما میتوانستید این رسیدها را در شهری دیگر ، به شعبه ی دیگر همان مرکز تحویل داده و همان میزان سکه دریافت نمایید . بعد از گذشت مدتی ، مردم کم کم خود این رسید ها را معامله میکردند و سکه ها ، به عنوان پشتوانه ی آن رسید ها در آن مراکز میماندند .

این رسید ها کم کم تبدیل شدند به پولهای کاغذی که امروز ما آنها را با نام اسکناس یا ارز میشناسیم . در واقع ارزش پول هر کشوری به میزان پشتوان آن پول بستگی دارد ، این پشتوانه میتواند طلا و یا اینکه قدرت اقتصادی آن کشور باشد.

اما این پولهایی که ما میشناسیم همواره دو نقطه ضعف بزرگ داشته اند که شامل (( امکان کنترل آنها توسط دولتها )) و همینطور (( امکان چاپ بدون پشتوانه )) میباشند. همین دو نقطه ضعف ، زمانی که با ناکارآمدی دولتها در مدیریت اقتصاد کشورها ترکیب میشود باعث ایجاد تورم های افسار گسیخته و بحران های اقتصادی میشود مانند بحران اقتصادی جهانی سال 2008 .

در اواخر همان سال 2008 بود که بیت کوین به عنوان اولین پول دیجیتالی متولد شد ، پولی که هیچکدام از دو نقطه ضعف پولهای رایج را ندارد ، یعنی اولا غیر متمرکز است و امکان کنترل آن توسط هیچ شخص یا شرکت یا نهاد یا دولتی وجود ندارد و ثانیا تعداد کل آن حداکثر 21 میلیون بیتکوین میباشد و قابل اضافه شدن هم نخواهد بود و به خاطر همین دو دلیل ، برای بسیاری از افراد و مخصوصا ثروتمندان ، جذاب بوده و البته شاهد هستیم که هر روز نیز به جذابیت آن افزوده میشود.

البته تا امروز حدود 17 میلیون از 21 میلیون بیت کوین استخراج شده است و فقط 4 میلیون بیت کوین دیگر برای استخراج وجود دارد که پیشبینی شده تا سال 2140 توسط ماینر ها استخراج خواهد شد.


اما پشتوانه بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال چیست ؟


پاسخ به این سوال کمی دشوار است چرا که همین پولهای رایج نیز که ظاهرا پشتوانه داشته اند ، در سراسر دنیا بارها مورد سوء استفاده دولتها و بانکهای مرکزی قرار گرفته اند و بدون پشتوانه چاپ شده اند و بدین ترتیب شاید بتوان کمی در مورد مفهوم سنتی کلمه ی پشتوانه تجدید نظر کنیم .

حتی کل ذخایر طلای امروز دنیا که در حال معامله است نیز فقط 20 درصدش به صورت حقیقی وجود دارد و 80 درصد آن قراردادی میباشد بنابراین حتی در مورد ارزش ذاتی چیزهایی مانند طلا و نقره نیز میتوان نگاه عمیقتر و متفاوت تری داشت .

اگر بخواهیم با مفهوم و تعریف سنتی کلمه ی پشتوانه به بیت کوین نگاه کنیم باید بپذیریم که بیت کوین هیچ پشتوانه ای ندارد اما اگر بخواهیم به ارزش ذاتی یا پشتوانه ی بیت کوین به عنوان یک واحد پولی با نگاهی متفاوت و نو بپردازیم میتوانیم بگوییم که ارزش بیت کوین به خاطر این است که مردم آن را پذیرفته اند و حاظرند برای خرید آن بهایی پرداخت کنند .

همین که بیتکوین غیر قابل کنترل بوده و تعداد آن از 21 میلیون عدد بیشتر نمیشود و یا اینکه به خاطر استفاده از فناوری بلاکچین ( در ادامه به توضیح مفهوم بلاکچین نیز میپردازیم ) ، احتمال ایجاد هیچ نوع تقلب و خطایی در آن وجود ندارد ، میتواند دلایلی بر ارزشمند بودن آن باشد .

مضاف بر این دلایل میتوان ارزش ذاتی یک واحد بین کوین را از روی قیمت میزان برق و زمانی که یک ماینر ( در ادامه به توضیح مفهوم ماینر و ماینیگ نیز میپردازیم )  برای استخراج یک بیتکوین صرف میکند و همینطور استهلاک تجهیزات ماینینگش محاسبه نمود ، چراکه امروزه بیت کوین توسط ماینرها استخراج یا تولید میشود و به بازار عرضه میگردد و مانند سایر ارزها و یا کالاها در فارکس قابل معامله بوده و قیمت بازار آن نهایتا در اثر تقابل عرضه و تقاضا تعیین میگردد .

به هر حال باید پذیرفت که این پولهای دیجیتالی مانند بیتکوین و اتریوم و ... امروزه به طور کامل در جهان پذیرفته شده اند و ثروت بسیار عظیمی در مارکت این ارزها جریان دارد . به عنوان مثال امروز در فروردین سال 1400 که این مقاله را تدوین میکنم ارزش کل بازار بیت کوین به بالای 1000 میلیارد دلار رسیده ! همینطور ارزش کل مارکت اتریوم 238 میلیارد دلار و ارزش کل مارکت ریپل 27 میلیارد دلار آمریکا میباشد .

البته یک نکته را نیز باید در نظر داشت و آن اینست که چون این پولهای دیجیتالی تعداد محدودی دارند ، بنابراین ثروتمندان دنیا با پولهای هنگفت خود ، امکان تاثیر در بازار این ارزها را دارا بوده و میتوانند روی این ارزهای دیجیتالی سفته بازی کنند و قیمتها را به صورت مجازی بالا و یا پایین بیاورند ، اتفاقی که در تاریخ بیت کوین بی سابقه نبوده است ، بنابراین باید در خرید و فروش این ارزها بسیار هوشیارانه و علمی عمل کرد .


تعریف فناوری بلاک چین به زبان ساده ( BLOCKCHAIN ) :


بلاک چین یک سیستم غیر متمرکز میباشد.

بلاک چین در واقع سیستمی برای ثبت اطلاعات و گزارش ، بدون احتمال از بین رفتن یا دستکاری در اطلاعات است .

فرض کنید در یک جمع 100 نفره ، یک نفر قبض پرداخت بانکی خود را بالا میبرد و بقیه افراد با موبایل خود از آن عکس میگیرند ، اگر این فرد در آینده ، آن قبض را دستکاری کند و اطلاعات آن را تغییر دهد ، برای بقیه قابل پذیرش نیست چراکه نسخه اصلی اطلاعات آن قبض ، در اختیار بقیه افراد آن جمع قرار دارد . صاحب قبض فقط در صورتی میتواند تقلب کند که موبایلهای همه افراد آن جمع را گرفته و عکسها را پاک کند .

این کار ممکن است در مورد این مثال عملی باشد اما اگر افراد این جمع به جای 100 نفر 100 میلیون نفر بودند ، گرفتن موبایل همه افراد و از بین بردن عکسها تقریبا غیر ممکن بود .

شاید این ساده ترین مثالی باشد که بتوان برای تعریف چگونگی عملکرد فناوری بلاکچین ذکر کرد . در واقع در سیستم بلاک چین ، این کاربران شبکه بلاکچین هستند که مسئول حفظ و تایید اطلاعات میباشند . شما نیز وقتی به شبکه بلاک چین متصل میشوید به یک نسخه از اطلاعات دسترسی خواهید یافت و بخشی از این سیستم خواهید شد.

کلمه بلاک چین در واقع ترکیبی از دو واژه بلاک ( BLOCK ) به معنای بلوک و چین ( CHAIN ) به معنای زنجیره میباشد که در کل به معنای زنجیره ای از بلوک های اطلاعاتی میباشد . هر بلاک میتواند شامل اطلاعات خاصی باشد که به وسیله سیستم هشینگ کد گذاری شده است.

بلاک چین و بیت کوین دو برادر دو قلو به حساب می آیند چرا که هر دوی آنها همزمان متولد شده اند . در ارز دیجیتال بیت کوین ، اطلاعات تراکنش ها توسط فناوری بلاک چین حفظ و نگهداری میشود و در واقع هر کدام از بلاک های اطلاعاتی شامل اطلاعات تراکنش ها میباشند.

اما با وجود اینکه سیستم بلاک چین برای اولین بار در طراحی ارز دیجیتال بیت کوین به کار گرفته شد اما کاربری آن بسیار گسترده تر از این مورد خاص بوده و میتوان از این سیستم در هر جایی که نیاز باشد تا احتمال دستکاری در اطلاعات و یا از بین رفتن اطلاعات را به صفر رساند استفاده کرد.

یکی از مهمترین مزایایی که فناوری بلاک چین به ارمغان آورده ، مسئله ی تمرکز زدایی میباشد بدین معنی که در این سیستم برای نگهداری اطلاعات و جلوگیری از دستکاری آنها نیاز به یک نهاد نظارتی مرکزی نیست و این وظیفه به عهده ی تک تک کاربران میباشد. بنابراین میتوان گفت بلاک چین نیاز به (( اعتماد )) را نیز کاملا از بین میبرد و به همین دلیل اگر این فناوری در امور دیگری نیز به کار گرفته شود میتواند احتمال تقلب و خطا را به صفر برساند.


ماینینگ یا استخراج بیت کوین ، اتریوم و یا سایر ارزهای دیجیتال یعنی چه ؟


ماینینگ یا استخراج بیت کوین

ماین کردن یا استخراج ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین و اتریوم ، به زبان ساده به معنای مشارکت شما در کمک به انجام تراکنش های این الگوریتم ها و متعاقبا دریافت پاداش از طرف آنهاست .

به زبان ساده تر یعنی شما با استفاده از یک دستگاه ماینر یا یک کامپیوتر ، به این الگوریتم ها کمک میکنید تا بتوانند تراکنش های خود را انجام داده و تایید نمایند و در ازای وقت و برق مصرفی شما و استهلاک دستگاه ماینر یا کامپیوتر شما ، این الگوریتم ها به شما پاداشی از جنس همان ارز دیجیتال میدهند.

البته لازم به ذکر میباشد که تمام ارزهای دیجیتال قابل ماین کردن نیستند ، و صرفا ارزهای خاصی مانند اتریوم و بیتکوین قابل ماینینگ میباشند.

 

استخر ماینینگ ( MINING POOL ) چیست و بهترین استخرهای استخراج بیت کوین کدامند ؟

همانطور که قبلا اشاره کردیم شما برای استخراج یک رمز ارز باید در تایید شدن تراکنش های الگوریتم آن ارز دیجیتال مشارکت کنید و منابع پردازشی خود را در اختیار آن ارز دیجیتال قرار دهید و در ازای آن نیز ، آن ارز دیجیتال به شما پاداشی از جنس خودش میدهد اما این پاداش متناسب است با میزان منابع پردازشی که شما در اختیار آن ارز دیجیتال قرار داده اید .

مثلا اگر شما با یک ماینر بیتکوین با هش ریت 2TH/S اقدام به استخراج بیت کوین نمایید نسبت به کسی که با یک ماینر بیتکوین با هش ریت 1TH/S در حال استخراج بیتکوین میباشد به مراتب بازدهی بیشتری خواهید داشت و این مازاد بازدهی بیش از 2 برابر خواهد بود و در واقع نسبت خطی ندارد  . این امر باعث پیدایش استخرهای ماینینگ شده است . اما چرا ؟!

جواب ساده است ، وقتی شما با سیستمی مواجه هستید که هر چقدر منابع پردازشی قویتری در اختیار آن قرار دهید به صورت تصاعدی پاداش شما را افزایش میدهد ، آنگاه بر سر اینکه چه شخصی یا یه تیمی بیشترین منابع پردازشی را در اختیار سیستم قرار دهد رقابت شکل میگیرد و بدین ترتیب استخرهای ماینینگ بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به وجود میاید.

استخر ماینینگ بیتکوین در واقع یک جامعه ی مجازی بوده که همه افراد آن ، منابع خود را با هم به اشتراک میگذارند و بصورت یکجا در اختیار شبکه بیت کوین قرار میدهند و زمانی که استخر ، پاداش خود را از شبکه بیت کوین دریافت نمود ، آنرا بین اعضای خود و البته متناسب با میزان منابع پردازشی که هر کدام از اعضا در اختیار استخر قرار داده ، تقسیم میکند .

اگر افراد یک استخر به جای تجمیع منابع خود در یک استخر و ارائه مجموعه ی آن به شبکه بیت کوین ، تصمیم بگیرند منابع خود را به صورت انفرادی صرف استخراج بیت کوین نمایند ، پاداشی بسیار کمتر از زمانی که عضو استخر هستند دریافت خواهند کرد . چون یک استخر ماینینگ تمام توان پردازشی همه اعضا را جمع کرده و یکجا به شبکه بیت کوین تقدیم میکند ، به همین علت میتواند بیشترین پاداش را از شبکه دریافت کند و به همین علت است که استخرهای ماینینگ به وجود آمده اند .

به همین دلیل امروزه اگر شما بخواهید بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری را استخراج نمایید باید حتما به یکی از استخرهای ماینینگ بیت کوین یا آن ارز دیجیتال متصل شوید وگرنه بازدهی شما به شدت کاهش میابد .

در زیر بزرگترین استخرهای استخراج بیت کوین بر مبنای میزان سهمشان از هش ریت کل شبکه بیت کوین را ، به شکل چارت مشاهده میکنید :

بهترین استخرهای استخراج بیت کوین


ماینر بیت کوین یا دستگاه استخراج بیت کوین چیست ؟


ماینر بیت کوین یا دستگاه استخراج بیت کوین

همانطور که قبلا اشاره کردیم برای ماین کردن یا استخراج بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتالی که قابل ماینینگ هستند ، باید به وسیله ی دستگاهی که توان انجام تراکنش های دیجیتالی را دارد ، به استخرهای ماینینگ بیت کوین یا ارزهای دیجیتال دیگر متصل شده و شروع به استخراج نمود .

در ابتدای پیدایش بیت کوین ، افرادی که قصد استخراج بیت کوین را داشتند ، عموما به وسیله ی کامپیوتر های شخصی خود اقدام به ماینینگ بیت کوین میکردند . با گذشت زمان و زیاد شدن تعداد استخراج کنندگان ، افرادی که حرفه ای تر به این قضیه نگاه میکردند رو به بهینه سازی کامپیوترها برای ماینینگ آوردند و عموما کامپیوترهایی با کارت گرافیک ها و پردازنده های بسیار قوی برای این کار تهیه میکردند تا بتوانند با سرعت بیشتری بیتکوین ماین کرده و درامد بیشتری کسب نمایند .

اما با گذشت زمان و تبدیل این کار به یک کسب و کارِ تعریف شده ، دیگر استفاده از کامپیوترها برای ماین کردن بیت کوین به صرفه نبود چون بسیاری از اجزای یک کامپیوتر عملا تاثیری در سرعت ماین کردن ندارند و بار ماینینگ صرفا روی دوش کارت گرافیک و سی پی یو بود و بقیه ی قسمت های یک کامپیوتری که صرفا با هدف ماینینگ تهیه میشد ، به نوعی هزینه ی اضافی به حساب میآمدند و اگر دستگاهی به وجود میامد که فقط به هدف ماین کردن ساخته شده بود ، میتوانست خیلی ارزان تر تمام شود.

بنابراین دیری نگذشت که اولین دستگاههای ماینر بیت کوین که صرفا به منظور استخراج بیت کوین طراحی شده بودند ، روانه ی بازار شدند و چون استفاده از آنها برای ماین کردن بیت کوین ، بسیار مقرون به صرفه تر از کامپیوتری بود که همان کارایی را در ماین کردن بیت کوین داشت ، دستگاههای ماینر بیت کوین با استقبال زیادی مواجه شدند.

امروزه این دستگاههای ماینر ، هر کدام برای یک یا چند ارز دیجیتال ، اختصاصی سازی شده اند . مثلا دستگاههایی وجود دارند که صرفا بیت کوین استخراج میکنند و به آنها ماینر بیت کوین میگویند و یا برای اتریوم نیز به همین ترتیب ، ماینرهای مخصوصی وجود دارد که صرفا اتریوم استخراج میکنند و به آنها ماینر اتریوم گفته میشود.

برخی از ماینرها نیز توانایی ماین کردن چند ارز دیجیتال را دارند و میتوان از آنها بنا بر سیاست های خود ، در هر زمان برای ماین کردن هر کدام از آن ارزهای دیجیتال استفاده کرد. دستگاههای ماینر و مخصوصا ماینرهای بیتکوین ، امروزه با همان سرعتی که تکنولوژی های دیجیتالی دیگر در حال پیشرفت هستند ، در حال قوی تر و کارامد تر شدن میباشند و شرکتهای سازنده ی این ماینرها ، در رقابتی بسیار شدید با یکدیگر میباشند.


آیا ماینینگ با کارت گرافیک یا موبایل مقرون به صرفه است ؟

ماینینگ بیت کوین با کارت گرافیک کامپیوتر

برای پاسخ به این سوال ، در ابتدا باید به این نکته توجه کنیم که کارت گرافیک های کامپیوترها و همچنین پردازنده موبایل ها ، از نظر قدرت پردازش تراکنش های ارزهای دیجیتالی یا همان هش ریت ، با یکدیگر متفاوت میباشند بنابراین توان کامپیوترها و موبایل ها در استخراج بیت کوین یا اتریوم یا سایر ارزهای دیجیتالی قابل ماین کردن ، با یکدیگر متفاوت است.

در صورتی که بخواهیم از قدرت کارت گرافیک کامپیوتر برای استخراج بیت کوین یا اتریوم یا سایر ارزهای دیجیتال استفاده کنیم ، ترجیحا باید کامپیوترهایی را مخصوص ماینینگ مونتاژ کنیم . برای این منظور ترجیحا باید تعداد زیادی کارت گرافیک بسیار قدرتمند را که اصطلاحا به آنها GPU نیز گفته میشود ، به صورت سری در یک کامپیوتر سوار کرد تا بتوانیم هش ریت بالایی از آن سیستم بگیریم.

اما آیا این کار منطقی است ؟ به نظر کارشناسان ما این کار خیلی منطقی نیست ! اما چرا !؟

جواب خیلی ساده است ، چون بار انجام تراکنش های ماینینگ بیت کوین و یا اتریوم و یا سایر ارزهای دیجیتال را صرفا همان کارت گرافیک ها و CPU کامپیوتر تحمل میکنند و سایر قسمت های کامپیوتر نقشی در انجام تراکنش ها ندارند ، بنابراین میتوان گفت هزینه ای را که یک فرد صرف خرید قسمتهای دیگر یک کامپیوتر میکند ، هزینه ی سربار و اضافی میباشند .

بنابراین اگر هدف از تهیه یک کامپیوتر ، صرفا استخراج بیت کوین یا اتریوم و یا ... باشد و فرد بخواهد یک کامپیوتر با مثلا 100 کارت گرافیک بسیار قوی و سری شده تهیه کند ، این کار منطقی نیست و بهتر است فرد به سمت استفاده از دستگاههای ماینر بیت کوین یا اتریوم برود که صرفا برای این کار ساخته شده اند ، در این صورت میتواند با همان هزینه بازدهی بالاتری کسب کند.

هسته ی اصلی دستگاههای تخصصی ماینر ، صرفا یک کارت گرافیک و پاوری برای تامین برق آن و همینطور یک فن برای خنک کاری آن میباشد ، بنابراین نسبت به یک کامپیوتر با همان میزان بازدهی در استخراج بیت کوین ، هزینه ی کمتر و برق کمتری مصرف میکند و در نهایت باعث کاهش چشمگیر هزینه ی استخراج بیت کوین میگردد.

اما اگر شخصی یک کامپیوتر بسیار قدرتمند از نظر کارت گرافیک و سی پی یو ، صرفا برای مصارف شخصی و عمومی تهیه نموده و در کنار آن نیز میخواهد از توان کارت گرافیک کامپیوتر خود برای ماینینگ بیت کوین نیز استفاده نماید ، این کار غیر منطقی نیست اما فرد باید این را در نظر داشته باشد که برای استخراج بیت کوین باید کامپیوتر وی دائما در حال کار با ماکسیمم توان خود باشد و این امر باعث میشود تمام قطعات و اجزای آن کامپیوتر به صورت همزمان با هم مستهلک شوند و عمر کامپیوتر بسیار کوتاهتر خواهد شد.

در مورد ماینینگ با موبایل نیز داستان به همین منوال میباشد و در صورتی که استهلاک موبایل را در نظر بگیریم و البته کند شدن آنرا هنگام استفاده نیز ، به آن اضافه کنیم ، متوجه میشویم که استفاده از موبایل برای ماینینگ ارزهای دیجیتال تقریبا منطقی نیست.

در صورتی که نیاز به طرح توجیهی احداث یک مزرعه استخراج بیت کوین یا اتریم یا هر رمز ارز دیگری را به صورت کاملا اختصاصی و به روز و با گزارش گیری نرم افزار کامفار ، جهت ارائه به بانک یا اخذ مجوز احداث فارم ماینینگ دارید ، با کارشناس ارشد طرح نویسی ما تماس بگیرید .


آخرین مقالات کارآفرینی

© 2021 کلیه حقوق این وبسایت محفوظ میباشد.
Articles
Categories