• 021-77869979
  • سفارش طرح توجیهی : 09120085240
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 24/7

طرح توجیهی تولید سرم

(1 vote, average 5 out of 5)

طرح توجیهی تولید سرم

جهت آشنایی با طرح توجیهی احداث کارخانه تولید سرم این صفحه را مطالعه نمایید. تمامی پزشکان و دارو سازان سرم ها را می شناسند . سرم ها ، اشکال دارویی و تزریقی هستند که یا با محتوای غذایی ، جهت تقویت سیستم های ایمنی و یا با کاربرد های دارویی ، مورد استفاده قرار می گیرد.

معرفی طرح توجیهی احداث کارخانه سرم سازی :

برای ایجاد کارخانه سرم سازی باید دانش مورد نیاز برای ساخت محلول سرم را داشته باشیم چراکه سرم ها در واقع محلول های شیمیایی هستند، که متناسب با نوع کاربردشان فرمولاسیون خاص خود را نیز دارند که این فرمولاسیون یا پتنت عموما جزو دارایی های شرکت های سرم ساز بوده و اغلب محرمانه می باشد.

سرم ها عموما به ۴ دسته کلی تقسیم می شوند :

  1. محلولهای کریستالوئید جهت جبران کاهش مایعات یا الکترولیتها مانند سرم رینگر، رینگرلاکتات، سرم نرمال سالین، سرم قندی نمکی و سرم قندی
  2. محلولهای کلوئید جایگزین پلاسما جهت جبران کاهش حجم داخل عروقی مانند دکستران و هماکسل
  3. محلولهای غذایی (جایگزینی تغذیه وریدی) مانند سرم آمینو اسیدی و سرم اینترالیپیدی
  4. محلولهای با کاربرد درمانی خاص مانند سرم مانیتول

همچنین در درون مایه های سرم ماده های میکروب زا وجود دارد که باید با دقت استریل و از محیط آلوده دور بماند زیرا می تواند باعث مرگ بیمار شود .

هزینه ها ، درآمد و سود حاصل از احداث کارخانه سرم سازی :

همزمان با ورود به هزاره سوم میلادی و افزایش جمعیت ، استاندارد های زندگی نیز افزایش پیدا کرده و بشر نیازمند ساخت دارو ها برای درمان بیماری های مختلف بوده است . از سوی دیگر بنا به اظهارات سازمان ملل ، تا سال ۲۰۵۰ میلادی ، جمعیت کره زمین از ۶\۳ میلیارد نفر به ۲\۴ میلیارد نفر می رسد و به تبع همین رشد جمعیت و افزایش تقاضا برای انواع دارو ها من جمله سرم ها ، ساخت سرم یکی از مشاغل موجه در دنیا و بالطبع در ایران خواهد بود ، زیرا ساخت انواع دارو برای هر کشوری ، مضاف بر جنبه های مثبت اقتصادی و توجیه مالی ، اصولا جنبه ی استراتژیک نیز داشته و موجبات عدم وابستگی کشور به این محصول حیاتی را رقم خواهد زد .

درامد و هزینه و سود حاصل از احداث کارخانه سرم سازی :

طی تحقیقات انجام شده در سال۹۷ ، سرمایه مورد نیاز جهت احداث کارخانه سرم سازی با ظرفیت 28800000 عدد در سال ،هزینه های ثابت طرح معادل رقم ۲۴۷,۵۳۶,۲۹۸ هزار ریال ، سرمایه در گردش مورد نیاز پروژه ، معادل ۱۱۰,۹۱۱,۸۱۱ هزار ریال و در نهایت کل سرمایه گذاری طرح معادل رقم ۳۵۸,۴۴۸,۱۰۹ هزار ریال می باشد ، همچنین درآمد حاصل از احداث کارخانه سرم سازی در طی ۱ سال ، به طور متوسط ۱,۱۲۸,۶۰۰,۰۰۰ هزارریال می باشد . همچنین برخی از شاخصه های مالی طرح به شرح زیر میباشد :

تولید در نقطه سربه سر : 47.26

نرخ بازده طرح : 32.78

دوره بازگشت سرمایه به سال : 4.51

 با توجه به بررسی فاکتور های مالی طرح درمیابیم که سرمایه گذاری درآن ، در صورتی که با مدیریت درستی انجام شود میتواند توجیه اقتصادی مناسبی داشته باشد .

فرآیند تولید سرم:

۱. پس از اخذ پروانه تولید، مواد اولیه برای ساخت دارو خریداری می شود . مواد اولیه می تواند بر حسب نیاز از منابع داخلی و خارجی خریداری شود.

۲. پس از خرید مواد اولیه و انتقال آن به انبار برگه قرنطینه برای آن صادر می شود و موارد اولیه برای بررسی در اختیار آزمایشگاه قرار می گیرد.

۳. آزمایشگاه پس از بررسی موارد اولیه در صورت عدم وجود مشکل ، گواهی لازم را صادر کرده و مواد اولیه برای انجام پروسه تولید ، وارد سالن تولید می شود.

لازم به ذکر است ، اگر در این مرحله مشکلی از سوی آزمایشگاه تشخیص داده شود ، مواد اولیه اجازه انتقال به خط تولید را نداشته و برگشت داده می شود.

4. بر اساس فرمول ساخت ، مواد اولیه در بخش توزین ، وزن کشی و آماده شده و پس از تایید مسئول مربوطه و بر اساس فرم های تعریف شده برای ساخت ، وارد بخش ترکیب مواد می شود.

5. در بخش ترکیب ، حهت حصول اطمینان از دقت اندازه مواد ، بار دیگر مواد اولیه وزن کشی شده و نهایتا بر اساس فرمول مشخص با یکدیگر در دستگاه میکسر مخلوط می شود.

لازم به ذکر می باشد ، در هر مرحله از تولید ، از محلول سرمی که در حال تولید می باشد ، توسط آزمایشگاه مستقر در خط تولید نمونه برداری شده و تا زمان تایید کیفی آزمایشگاه ، اجازه تولید در مرحله دیگر داده نمی شود.

6. پس از مخلوط شدن مواد و تولید سرم نهایی ، محلول جهت بسته بندی به واحد بسته بندی منتقل شده و در آنجا آماده عرضه به بازار می گردد .

نکته ی مهم : در کارخانجات سرم سازی ، دمای انبار به هیچ عنوان نباید بالاتر از 25 درجه و زیر 15 درجه سانتی گراد باشد ولیکن در مواردی که نیاز به نگهداری مواد اولیه در دمای پایین باشد مواد اولیه به سردخانه و با دمای 2 تا 8 درجه منتقل می شود.

نیروی انسانی ، خط تولید و تجهیزات مورد نیاز جهت تولید سرم های تزریقی :

برای احداث کارخانه تولید سرم با ظرفیت 28800000 عدد در سال ، به ۴۰ نفر نیروی انسانی ساده و متخصص نیاز می باشد همچنین برخی ماشین آلات مورد نیاز جهت تولید سرم به شرح زیر می باشند :

۱- کاتر طولی

۲- دستگاه اتوماتیک بسته بندی

۳- محفظه استریل

۴- قالب های فلمینگ و سیلینگ

۵- سیستم پنوماتیکی برش رول

در صورتی که نیاز به طرح توجیهی و امکان سنجی تولید سرم ، برای ارائه به بانک یا اخذ مجوز دارید با کارشناسان ما تماس بگیرید .

:: مطالب مرتبط :

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولیدکیت تشخیص طبی

:: طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید دستگاه ونتیلاتور

فايل‌ها:
rarطرح توجیهی تیپ احداث کارخانه سرم سازی به ظرفیت سالانه 15 میلیون لیتر ،سال 1400 + کامفار ( 128 صفحه ، فرمت Doc و PDF )(اختصاصی- برای اشتراک شش ماه و یکساله )
تاريخسه شنبه, 03 اسفند 1400 15:52
حجم فايل 2.72 MB
دانلود 7

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.


آخرین مقالات کارآفرینی

© 2022 کلیه حقوق این وبسایت محفوظ میباشد.
Articles
Categories