• 021-77869979
  • سفارش طرح توجیهی : 09120085240
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 24/7

طرح توجیهی تولید و بسته بندی بذرهای هیبریدی

(1 vote, average 5 out of 5)

Hybrid seed

جهت آشنایی با طرح توجیهی تولید و بسته بندی بذرهای هیبریدی ، این صفحه را مطالعه نمایید . بذرهای هیبریدی از دونوع والد مختلف تولید می شوند ، که ویژگی های مفید هرکدام از والد ها را دارند . برنج ، کدو ، سبزیجات و صیفی جات از انواع بذر های هیبریدی می باشند .

معرفی طرح توجیهی تولید و بسته بندی بذرهای هیبریدی :

بذر های هیبرید یا f1 ، بذر هایی می باشند که ، از تلاقی دو والد متفاوت که از لحاظ ژنتیکی با یکدیگر متفاوت هستند ، تولید می شوند . برای تولید بذر های هیبریدی ، صفت های مفید و کیفی هر دو والد را با یکدیگر ترکیب کرده ، درنهایت یک نیروی هیبریدی بدست می آید . اغلب در مزارع و گلخانه ها با هزینه کم ، بذر های هیبریدی را تولید می کنند . برای تولید اکثر بذر های هیبریدی ، به تکنولوژی های خیلی بالا نیاز نمی باشد . فقط برخی از بذر های هیبریدی باید در آزمایشگاه ها توسط تکنولوژی های بالا تولید شوند . بذر های هیبریدی دربرابرآفات و بیماری ها مقاوم تر بوده و میوه های آن ها نیز درشت تر و مرغوب تر بوده و برداشت آن ها راحت تر می باشد .

نکات خاص ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید و بسته بندی بذرهای هیبریدی ، به شرح زیر می باشند :

• اگر از بذر های هیبریدی بذرگیری شده و در نسل بعدی در زمین کاشته شوند ، گیاهان تولید شده شبیه والد خود نخواهند شد و گیاهان متفاوتی تولید خواهند شد . به همین جهت بذر های هیبریدی قابلیت تکثیر ندارند . برای تولید بذر های هیبرید جدید ، باید به منابعی که بذر های هیبریدی قبلی از آن ها تولید شده اند ، مراجعه شود . به همین جهت کشاورزان باید هرسال بذر های هیبرید را خریداری نمایند .
• بذر های هیبریدی بسیاری از ژن های خاص گیاهان را ازدست داده و بعضی از ویژگی ای خاص ازقبیل بافت گیاهان ، طعم و ... در بذر های هیبریدی ازدست می رود .
• تولید بذر های هیبریدی از گیاهان زینتی مانند کاکتوس و ساکولنت ها نوعی ایراد می باشد ، چراکه سبب ازبین رفتن گونه اصلی و خالص گیاه خواهد شد . البته گاهی هم گونه های با ارزشی مانند هاورتیا ها بدست خواهند آمد .

تفاوت بذر های هیبریدی و بذر های تراریخته ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید و بسته بندی بذرهای هیبریدی ، به شرح زیر می باشد :

بذر های هیبریدی بدون استفاده از تکنولوژی های بالا و با هزینه کم در مزارع و گلخانه ها تولید می شوند .
بذر های تراریخته به وسیله تکنولوژی هایی با قیمت بالا و در آزمایشگاه ها تولید می شوند . در تراریخته ها DNA دستکاری می شود ، این کار هیچوقت از عهده طبیعت برنمی آید . در محصولات تراریخته ژن های حیوانات با گیاهان آمیخته شده و تغییر ژنتیکی به وجود خواهد آمد . به عنوان مثال دریک دامداری بزرگ ، یک دامدار از بین 500 دامی که دارد ، 10 اصله گوسفند ماده و 2 اصله گوسفند نر قوی را انتخاب می کند . سپس از این 12 گوسفند برای ادامه نسل دام های خود استفاده می کند . بذر های هیبریدی نیز با تکنولوژی مشابه این روش تولید می شوند . پس از تولید بذر های هیبریدی با استفاده از اشعه ایکس آن ها را اقیم کرده ، تا دیگر کشاورز نتواند از بذر های هیبریدی ، نژاد دیگری بدست آورد . در این روش هیچ نوع تغییر ژنتیکی روی بذر ها انجام نمی شود . بنابراین بذر هایی که پس از اجرای طرح توجیهی تولید و بسته بندی بذرهای هیبریدی ، بدست می آیند استاندارد هستند .
اما روش تراریخته مثل این است که ژن یک گوسفند را با ژن یک خوک تلفیق نمایند ، سپس آن را به رحم گوسفند یا خوک انتقال دهند . بدین طریق جانوری که به وجود می آید ، دارای ظاهری شبیه گوسفند و خصوصیات باطنی شبیه خوک می باشد . در روش تراریخته ژن باکتری ها و یا ژن حشرات را به گیاهان اضافه کرده و سبب ایجاد تغییرات ژنتیکی در گیاه خواهند شد .

در صورتی که نیاز به طرح توجیهی اقتصادی و امکان سنجی طرح توجیهی تولید و بسته بندی بذرهای هیبریدی ، برای ارائه به بانک یا اخذ مجوز دارید با کارشناسان ما تماس بگیرید .

:: مطالب مرتبط :

:: طرح توجیهی احداث مزرعه کشت ، پرورش و فراوری کیوی و انبه

:: طرح توجیهی گلخانه هیدروپونیک سبزی و صیفی جات با اولویت کشت کدو و بادمجان

:: این مطالب هم ممکن است برای شما جذاب باشند  :

:: نگارش طرح توجیهی اختصاصی با کامفار برای اخذ وام و مجوز

:: دانلود هزاران طرح توجیهی تیپ صنعتی و معدنی

:: دانلود طرح های توجیهی سال 96 و 97 و 98

:: دانلود طرح های توجیهی تیپ کشاورزی و دامپروری

:: دانلود طرح های توجیهی گردشگری و بوم گردی و خدماتی

:: جهت عضویت در سایت کلیک نمایید .

:: جهت ورود به سایت کلیک نمایید .


آخرین مقالات کارآفرینی

© 2022 کلیه حقوق این وبسایت محفوظ میباشد.
Articles
Categories