• 021-77869979
  • سفارش طرح توجیهی : 09360555304
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 24/7

طرح توجیهی پرورش غاز اوکراینی و اردک گوشتی

(7 votes, average 4 out of 5)

Chloephaga poliocephala Patagonia 8

جهت آشنایی با طرح توجیهی پرورش غاز اوکراینی و اردک گوشتی یا طرح امکان سنجی پرورش غاز اوکراینی و اردک گوشتی این صفحه را مطالعه نمایید .

معرفی محصول مورد بررسی در طرح توجیهی پرورش غاز اوکراینی و اردک گوشتی

آشنایی با غاز اوکراینی :

غاز اوکراینی یکی از نژاد های غاز ها می باشد که ، جزء غاز های گوشتی و تخمی بومی بوده و دارای بازدهی بهتری است . در واقع این غاز ها از بهترین نژاد غاز ها هستند که رنگ ها آن ها شبیه به رنگ قرمز و نوک آن ها به رنگ سیاه می باشد . پروش غاز ها با هدف های مختلفی صورت می پذیرد ، گاهی غاز های گوشتی را فقط برای تولید گوشت غاز پرورش می دهند ، گاهی غاز های تخم گذار را فقط برای تولید تخم خوراکی پرورش می دهند . گاهی غاز های مادر را برای تولید تخم نطفه دار پرورش می دهند . گاهی غاز را برای تولید گوشت و تخم پرورش می دهند که ، این نوع معمولا به صورت سنتی انجام می شود . گاهی نیز غاز را برای تولید کبد چرب یا جگر حجیم پرورش می دهند .

آشنایی با اردک :

اردک حیوانی است که دارای بدنی کشیده و کوتاه به همراه نوک پهن می باشد . تمام بدن اردک با پر پوشیده شده است . پر های اردک دارای حالت روغنی بوده و باعث جلوگیری از رسیدن آب و رطوبت به بدن اردک می شود . اردک ها دارای پا های کوتاه با سه انگشت می باشند که ، انگشت های آن ها با پره هایی به یکدیگر متصل شده اند . اردک ها به سه نوع اردک گوشتی ، اردک تخمی و اردک زینتی تقسیم می شوند . اردک های گوشتی دارای نژاد های مختلفی مانند نژاد سفید پکینی ، نژاد مسکوی و نژاد ایلسبوری هستند .

فرایند پرورش اردک گوشتی به شرح زیر می باشد :

اردک های گوشتی برای تولید گوشت اردک پرورش داده می شوند . گوشت اردک دارای ارزش غذایی بالا ، رطوبت و چربی می باشد . اردک گوشتی هم با آب و هم بدون آب قابل پرورش می باشد . با تغذیه مناسب اردک ها ، در سن 2 ماهگی وزن اردک ها به 3 کیلوگرم خواهد رسید که بهترین وزن برای اردک های گوشتی می باشد . در واقع پرورش جوجه اردک های گوشتی 2 ماه زمان می برد . بنابراین دوره بازگشت سرمایه بسیار کوتاه می باشد . درواقع بهترین دما برای نگهداری جوجه اردک ها بین 22 تا 28 درجه می باشد . برای پرورش اردک می توان جوجه اردک ها را در سالن نگهداری کرد و کف سالن را در ارتفاع بین 5 تا 15 سانتی متر پوشال ریخت . همچنین می توان اردک ها را در قفس نگهداری نمود و برای جلوگیری از خروج جوجه اردک ها از قفس ، در قفس ها توری فلزی قرار داد .

فرایند پرورش غاز اوکراینی به شرح زیر می باشد :

برای تولید جگر حجیم غاز ها ، به مدت بین 1 تا 2 ماه را در سن 12 ماهگی ،غاز ها را تغذیه اجباری می کنند . در این مدت مواد پر انرژی مانند روغن حیوانی و ذرت پخته شده به غاز ها خورانده می شود . این کار برای افزایش ذخیره چربی در جگر غاز ها انجام می شود . بدین طریق جگر غاز که در حالت معمول دارای 150 گرم وزن است ، به 800 تا 1000 گرم تغییر وزن می دهد .
برای پروش غاز گوشتی به دو روش می توانید اقدام نمایید . در روش اول نیمچه گوشتی غاز را در سالن های پروار بندی پرورش می دهید و پس از گذشت مدت زمان بین 60 تا 65 روز غاز به وزن 4 کیلوگرم خواهد رسید .
در روش دوم غاز را در مزرعه پرورش می دهید ، ابتدا جیره غذایی به غاز ها داده می شود ، سپس غاز ها را برای چرا به مرتع می فرستند . پس از گذشت مدت زمان 18 هفته غاز ها در بازار فروخته می شوند .
حال پرورش غاز می تواند به صورت سالن و مرتع ، در استخر های پرورش ماهی ، در شالیزار ها ، به صورت سیستم باز و یا در سالن بسته انجام شود .
پرورش غاز در هر سیستمی که باشد معمولا تا سه هفته اول سخت است . در سه هفته ابتدایی جوجه ها حساسیت بسیار زیادی به سرما دارند ، دمای محیط پرورش در 3 روز اول باید بین 34 تا 36 درجه سانتی گراد ، در آخر هفته 32 درجه سانتی گراد و در آخر هفته دوم 24 درجه سانتی گراد باشد . درصورتی که پرورش در سالن بسته انجام شود باید سیستم تهویه در سالن وجود داشته باشد . جیره غذایی پیش دان غاز ها در ابتدا بهتر است به صورت کرامبل یا پلت ریز باشد . جوجه غاز ها باید در سه هفته اول پرورش ، بین 2.5 تا 2.7 کیلوگرم جیره پیش دان و بین 7 تا 8 لیتر آب داشته باشند . بعد از گذشت 3 هفته از پرورش غاز ها مصرف کنسانتره غاز ها به اندازه 25 درصد کاهش پیدا می کند و غاز ها از علوفه تغذیه می کنند . اگر غاز ها را برای چرا به مرتع ببرید ، باید هنگامی که آن ها را باز می گردانید ، دان اصلی را به آن ها بدهید . وزن غاز ها پس از رسیدن به سن 1 ماهگی به 5.1 کیلوگرم خواهد رسید .

تجهیزات مورد نیاز برای اجرای طرح توجیهی پرورش غاز اوکراینی و اردک گوشتی :

• دان خوری
• آب خوری

مواد اولیه مورد نیاز جهت اجرای طرح توجیهی پرورش غاز اوکراینی و اردک گوشتی :

• دان
• آب
• پوشال
• واکسیناسیون
• ذرت علوفه ای
• انواغ غلات
• کنجاله سوژل
• ملاس چغندر قند و ....
• پودر پروتئین های حیوانی
• فرآورده های لبنی مانند آب پنیر

نیروی انسانی مورد نیاز جهت اجرای طرح توجیهی پرورش غاز اوکراینی و اردک گوشتی :

• مدیر
• کارشناس
• کارگر
• دامپزشک

:: مطالب مرتبط :

:: دانلود طرح توجیی احداث مزرعه پرورش ماهی در قفس

:: دانلود طرح توجیهی احداث مزرعه پرورش مرغ گوشتی

:: این مطالب هم ممکن است برای شما جذاب باشند  :

:: نگارش طرح توجیهی اختصاصی با کامفار برای اخذ وام و مجوز

:: دانلود هزاران طرح توجیهی تیپ صنعتی و معدنی

:: دانلود طرح های توجیهی سال 96 و 97 و 98

:: دانلود طرح های توجیهی تیپ کشاورزی و دامپروری

:: دانلود طرح های توجیهی گردشگری و بوم گردی و خدماتی

:: جهت عضویت در سایت کلیک نمایید .

:: جهت ورود به سایت کلیک نمایید .

در صورتی که نیاز به طرح توجیهی و امکان سنجی طرح توجیهی پرورش غاز اوکراینی و اردک گوشتی ، برای ارائه به بانک یا اخذ مجوز دارید با کارشناسان ما تماس بگیرید .


کسب و کارهای پر طرفدار

آخرین مقالات کارآفرینی

© 2024 کلیه حقوق این وبسایت محفوظ میباشد.
Articles
Categories