• 021-77869979
  • سفارش طرح توجیهی : 09360555304
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 24/7

طرح توجیهی کشت ، پرورش و فراوری و بسته بندی شاه توت و بلوبری و کرانبری

(1 vote, average 5 out of 5)

blueberry

جهت آشنایی با طرح توجیهی کشت ، پرورش و فراوری و بسته بندی شاه توت و بلوبری و کرانبری ، این صفحه را مطالعه نمایید . بلوبری ، شاه توت و کرانبری سه نوع میوه از خانواده توت ها می باشد ، که هر کدام دارای ویژگی و خواص منحصر به فردی می باشند . این میوه ها هم به صورت تازه و خشک مصرف شده ، هم از آن ها برای تولید مربا ، دسر ، ژله ، کیک و شیرینی ، آبمیوه و ... استفاده می شود .

معرفی طرح توجیهی کشت ، پرورش و فراوری و بسته بندی شاه توت و بلوبری و کرانبری :

معرفی شاه توت :

توت درختی با ارتفاع بین 8 تا 12 متر بوده و قطر آن بین 50 تا 60 سانتی متر می باشد . شاه توت میوه درخت توت بوده که ، بومی کشور ایران و کشور ترکیه می باشد . در فصل زمستان درخت شاه توت خزان کرده و دچار ریزش خواهد شد . تنه درخت شاه توت کوتاه می باشد ، هنگامی که در خت پیر شود ، تاج آن خیلی بزرگ خواهد شد . گل های درخت شاه توت سبزرنگ می باشند ، البته گل ماده درخت شاه توت کوتاه تر از گل نر شاه توت می باشد . از خواص شاه توت می توان به جلوگیری از سرطان دهانه رحم ، جلوگیری از سرطان سینه ، مبارزه با سرطان پروستات ، تقویت عملکرد مغز ، تقویت حافظه و ... اشاره نمود .

معرفی بلوبری :

بلوبری نوعی درخت سردسیر می باشد ، که در مناطق کوهستانی و سردسیر دارای رشد بهتری می باشد . برای پرورش درخت بلوبری ، باید شرایط خاصی وجود داشته باشد . این درخت در خاک های اسیدی رشد خوبی دارد . میوه بلوبری یا توت بنفش دارای مزه خوشایندی بوده و به صورت خام مصرف می شود ، همچنین از میوه بلوبری برای تولید مربا ، ژله ، کیک و شیرینی و .... استفاده می شود . از خواص بلوبری می توان به تنظیم فشار خون ، بهبود عملکرد مغز ، کاهش فشار خون ، جلوگیری از بیماری های قلبی ، تقویت بینایی و ... اشاذه نمود .

معرفی کرانبری :

کرانبری نوعی توت قرمز رنگ می باشد ، که مزه آن ترش بوده و برای تولید آبمیوه ، سس ها ، کیک ، سالاد و ... از آن استفاده می شود . همچنین کرانبری را به صورت تازه ، یا خشک استفاده می کنند . درخت کرانبری دارای 2 متر بلندی می باشد . از خواص کرانبری می توان به درمان عفونت های کلیه ، جلوگیری از سنگ کلیه ، افزایش سیستم ایمنی ، جلوگیری از گرفتگی رگ ها ، موثر برای افرادی که دارای بیماری آسم هستند و ... اشاره نمود .

فرایند کشت شاه توت ، جهت اجرای طرح توجیهی کشت ، پرورش و فراوری و بسته بندی شاه توت و بلوبری و کرانبری ، به شرح زیر می باشد :

برای کاشت درخت شاه توت ، می توان از روش قلمه زدن ، خوابانیدن و یا پیوند زدن استفاده نمود .
برای پیوند زدن روش های مختلفی وجود دارد که یکی از آن ها پیوند ریشه می باشد . در این روش در فصل بهار ریشه هایی را که یکسال سن دارند ، در ارتفاع 8 تا 10 سانتی متر می برند . سپس پیوندک را به صورت مورب از زیر یک جوانه قطع می کنند . سپس خیلی سریع پیوندک را بین پوست و چوب ریشه فشار خواهند داد . بدین طریق پیوندک بین چوب و ریشه به خوبی جای خواهد گرفت . در مرحله بعد ، محل بریدگی ها نوار پیچ خواهد شد . بدین طریق بین مرسیستم ریشه در نقطه برخورد ، پیوندک انجام خواهد شد .

قلمه زدن نیز به دو روش قلمه چوبی و قلمه سبز انجام می شود . در قلمه زدن چوبی ، هنگامی که درخت به خواب زمستانی رفته است ، از سرشاخه هایی که دارای یکسال سن و 1 تا 3 سانتی متر قطر دارند ، قلمه گرفته می شود . سپس قلمه ها را در سردخانه ای با گرمای 5 درجه سانتی گراد نگهداری خواهند کرد . بدین طریق قلمه به گرمای 14 درجه سانتی گراد ( مانند فصل بهار ) خواهد رسید . سپس قلمه ها را در زمین می کارند . هر قلمه باید دارای 4 تا 5 جوانه در حال خواب و 15 تا 20 سانتی متر طول باشد .

فرایند کشت بلوبری ، جهت اجرای طرح توجیهی کشت ، پرورش و فراوری و بسته بندی شاه توت و بلوبری و کرانبری ، به شرح زیر می باشد :

برای کشت بلوبری باید خاکی را انتخاب نمایید ، که حاوی مواد آلی بوده و از زهکشی خوبی برخوردار باشد . مناسب ترین PH برای رشد بلوبری بین 4 تا 5 است . در منطقه های گرم باید بلوبری در فصل پاییز ، کشت شود . همچنین در منطقه های سرد ، باید بلوبری را در فصل بهار کشت نمود . ابتدا باید بذر ها در یک سینی نشا حاوی پیت ماس اسیدی ریخته شوند . سپس باید همیشه بستر کشت مرطوب نگه داشته شود . پس از گذشت مدت زمان 1 تا 2 ماه بذر ها جوانه خواهند زد . مناسب ترین دما برای جوانه زنی بذر بلوبری ، بین 15 تا 20 درجه سانتی گراد است . بهتر است سینی های نشا در یک مکان آفتابی نگهداری شوند ، در غیر اینصورت باید از چراغ های فلورسنتی استفاده شود . چراغ ها باید 35 سانتی متر با سینی کشت فاصله داشته باشند .
پس از این که نهال های بلوبری به طول 8 سانتی متر رسیدند ، می توان آن ها را به زمین اصلی منتقل نمود . زمین باید در منطقه ای گرم و آفتابی باشد و خاک آن نیز همیشه مرطوب نگه داشته شود . نهال ها باید در زمین بین 0.5 تا 1.5 متر با یکدیگر فاصله داشته باشند . همچنین باید در اطراف نهال ها مالچ اضافه شود . عملیات مالچ دهی نهال ها باید هر 2 سال یکبار انجام شود . پس از کاشت نهال ها در زمین باید آن ها را آبیاری نمود . سپس در هر هفته می توان بین1 تا 2 اینچ نهال ها را آبیاری نمود .
مناسب ترین دما برای رشد نهال های بلوبری بین 22 تا 29 درجه سانتی گراد می باشد . پس از گذشت مدت زمان 2 تا 3 هفته از کاشت نهال ها در زمین ، می توان به زمین کود مایع داد تا نهال ها بارور شوند . پس از این که نهال ها به ارتفاع 30 تا 60 سانتی متری برسند ، میوه دهی آن ها شروع خواهد شد . اغلب در سال دوم کاشت ، نهال ها میوه دهی می کنند .
لازم به ذکر است که اگر در سال اول درخت بلوبری شکوفه بدهد ، باید شکوفه های آن را حذف نمود .

فرایند کشت کرنبری ، جهت اجرای طرح توجیهی کشت ، پرورش و فراوری و بسته بندی شاه توت و بلوبری و کرانبری ، به شرح زیر می باشد :

برای کاشت قلمه و جوانه های کرنبری ، می توان در فصل پاییز یا بهار اقدام نمود . برخی اوقات نیز می توان نهال هایی که دارای سه سال سن هستند را در فصل تابستان کاشت . خاک مورد نظر برای کاشت کرانبری باید دارای مواد آلی باشد . ابتدا باید یک گودال با عمق 15 تا 20 سانتی متر حفر شود ، سپس داخل گودال با پیت ماس پر شود . سپس 226 گرم کود استخوان به خاک داخل گودال اضافه شود . در مرحله بعد باید خاک گودال را مرطوب نموده و نهال یا قلمه را درون گودال کاشت . ریشه نهال کرانبری باید 5 سانتی متر پایین تر از سطح خاک قرار بگیرد . همچنین هر دو نهال کرنبری باید 30 سانتی متر بایکدیگر فاصله داشته باشند . البته در صورتی که نهال ها سه ساله باشند ، باید 90 سانتی متر با یکدیگر فاصله داشته باشند . در طول رشد گیاه باید گیاه را هرس نموده و به صورت ثابت آن را آبیاری نمایید ، به صورتی که خاک آن مرطوب باشد .

ایده های زیر نیز میتواند برای شما جذاب باشند . جهت آشنایی با طرح توجیهی این پروژه های کشاورزی نو و بکر روی نام آنها کلیک نمایید.

:: طرح توجیهی احداث نهالستان جهت تولید نهال سه میوه بلوبری | کرانبری | سیب

:: طرح توجیهی کشت توت فرنگی در گلخانه هیدروپونیک یا هواکشت

:: آموزش گام به گام ثبت نام سامانه سیتا جهت گرفتن وام بند الف تبصره 18 جهاد کشاورزی

:: این مطالب هم ممکن است برای شما جذاب باشند  :

:: نگارش طرح توجیهی اختصاصی با کامفار برای اخذ وام و مجوز

:: دانلود هزاران طرح توجیهی تیپ صنعتی و معدنی

:: دانلود طرح های توجیهی سال 96 و 97 و 98

:: دانلود طرح های توجیهی تیپ کشاورزی و دامپروری

:: دانلود طرح های توجیهی گردشگری و بوم گردی و خدماتی

:: جهت عضویت در سایت کلیک نمایید .

:: جهت ورود به سایت کلیک نمایید .

در صورتی که نیاز به طرح توجیهی اقتصادی و امکان سنجی طرح توجیهی کشت ، پرورش و فراوری و بسته بندی شاه توت و بلوبری و کرانبری ، برای ارائه به بانک یا اخذ مجوز دارید با کارشناسان ما تماس بگیرید .


کسب و کارهای پر طرفدار

آخرین مقالات کارآفرینی

© 2024 کلیه حقوق این وبسایت محفوظ میباشد.
Articles
Categories