• 021-77869979
 • سفارش طرح توجیهی : 09360555304
 • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 • 24/7

آموزش جامع کاشت انواع کدو مانند کدو خورشتی | حلوایی | تنبل

(1 vote, average 5 out of 5)

آموزش جامع کاشت انواع کدو مانند کدو خورشتی ، حلوایی ، تنبل و تخم کاغذی

جهت آشنایی با روش کاشت و پرورش کدو با ما تا پایان این مقاله همراه باشید ، همچنین میتوانید جهت دانلود جامعترین بانک کتاب ها و جزوات آموزش کاشت و داشت و برداشت کدو تخم کاغذی ، به انتهای این صفحه مراجعه نمایید .

گیاه کدو تخم کاغذی از جمله گیاهانی است که به جهت داشتن مزایایی از قبیل تحمل کم آبی ، قابلیت کشت در خاکهای آهکی ، ارزش دارویی بالا و بالا بودن توجیه اقتصادی نسبت به سایر محصولات زراعی منطقه ، در اولویت ترویج و توسعه قرار گرفته است . کدو طبی در سطح کوچک نیز می تواند ارزش اقتصادی بالایی داشته باشد .

علاوه بر استفاده از این گیاه در صنایع غذایی و دارویی ، با احداث واحدهای صنایع تبدیلی ، میوه آن قابل تبدیل به مربا و مکمل غذایی خوراک دام است . در صورت فراهم شدن صادرات این محصول درآمد ارزی مناسبی برای کشور حاصل می شود .

در این صفحه ، کاملترین بانک فایلهای آموزشی را درباره کشت کدو تخم کاغذی  ، روشهای سم پاشی و مبارزه با آفات و بیماری ها و علفهای هرز کدو تخم کاغذی و نکات تخصصی دیگر ، در اختیار شما کاربران محترم وبسایت گسترش کارآفرینی ایران قرار میدهیم . جهت سهولت استفاده شما کاربران محترم ، ما این اطلاعات را در چند شاخه تخصصی به شرح زیر دسته بندی نموده ایم .


1 - آموزشهای مربوط به کاشت و داشت و برداشت کدو تخم کاغذی  که به شرح زیر میباشد :


آماده سازی زمین :

کودهای حیوانی نقش عمده ای در افزایش عملکرد این گیاه دارند . از این رو توصیه می شود 40 – 30 تن در هکتار کود حیوانی کاملاً پوسیده را در فصل پاییز ، قبل از کاشت به زمین اضافه کرد .

در فصل پاییز  ، افزودن 80 – 60 کیلوگرم ازت و 150 – 120 کیلوگرم اکسید فسفر و 120 – 100 کیلوگرم اکسید پتاس در هکتار ، نقش عمده ای در افزایش عملکرد دارد . در صورت کاهش ازت خاک توصیه می شود 50 – 40 کیلوگرم در هکتار ازت در بهار به خاک افزوده شود .

به طور کلی این گیاه نیاز غذایی بالایی دارد در حالی که نیاز آبی آن کم می باشد . پس از افزودن کود دامی در پاییز اقدام به شخم عمیق نموده و سپس نسبت به توزیع نهاده های شیمیایی اقدام می گردد . پس از آن به منظور خرد کردن و پوشش نهاده اقدام به دیسک نموده و عملیات تسطیح انجام می گیرد .

زمان کاشت ، با توجه به آمار هواشناسی هر شهرستان هم زمان با کشت خیار و کدو در منطقه می باشد ( خطر سرمازدگی بهاره برای این محصول وجود دارد ) هنگامی که دمای خاک بیش از 12 درجه سانتی گراد باشد ، می توان به کاشت کدوی تخم کاغذی اقدام نمود . این گیاه به سرما بسیار حساس است و زمان مناسب برای کاشت کدوی تخم کاغذی اوایل اردیبهشت ماه است .

تأخیر در کاشت مناسب نیست و در کاهش محصول نقش عمده ای دارد . کشت بذر روی داغ آب انجام می گیرد و برای کشت بذر در هر چاله تعداد 3 – 2 عدد بذر را به عمق 5 – 3 سانتی متر قرار می دهند . لازم به ذکر است که عمق جوی بین ردیفها معادل 30 – 20 سانتی متر مناسب است . پس از سبز شدن ، بوته های ضعیف را تنک کرده و یک بوته قوی باقی می ماند .

دانه های کدوی تخم کاغذی فاقد پوشش است و به سرعت توسط عوامل بیماری زای قارچی آلوده می شود ، لذا بذرها را باید با قارچ کش های مناسب ضدعفونی کرد . قرار دادن بذور به مدت 24 ساعت در آب ، موجب تسهیل در جوانه زنی می گردد .

تراکم کشت بوته کدوی تخم کاغذی می تواند بر تولید میوه و عملکرد بذر آن از طریق رقابت بین بوته ها برای جذب آب و عناصر غذایی تأثیر بگذارد و باید برای اثبات این تأثیرات " وان " تراکم مطلوب را مورد ارزیابی قرار داد تا از لحاظ اقتصادی برای کشاورزان به صرفه باشد سپس به این نتیجه رسید که بذرها باید در ردیف هایی به فاصله ی 120 تا 150 سانتی متر کشت شوند و فاصله ی دو بوته روی ردیف 40 تا 50 سانتی متر مناسب است .

همچنین تراکم مناسب کاشت ، 18 تا 20 هزار بوته در هکتار و میزان بذر مورد نیاز برای هر هکتار زمین 6 تا 9 کیلوگرم می باشد . چنانچه بذور پس از قرار گرفتن در آب جوانه زده باشند لازم است در هنگام کشت مواظبت به منظور جلوگیری از آسیب جوانه صورت پذیرد .

هنگام کشت این محصول دقت شود تا حدامکان تا شعاع 800 متری هیچ گونه گیاهی از خانواده کدوئیان و همچنین آفتابگردان کشت نگردد .


2 - نکات زیر در انجام عملیات داشت کدو تخم کاغذی دارای اهمیت می باشد :


 • وجین علف های هرز تا قبل از بسته شدن فاصله بین ردیفها
 • آبیاری این گیاه در مراحل اولیه رشد هر سه تا چهار روز یکبار و بعد از استقرار گیاه بسته به شرایط منطقه متغییر است .
 • بکارگیری کندوی زنبور عسل جهت تسریع در گرده افشانی نقش موثری در عملکرد داشته و الزامی است .
 • در صورت مشاهده بوته های مبتلا به بیماری های ویروسی انهدام و یا سوزاندن آنها الزامی است .
 • زمانی که طول ساقه 15 – 10 سانتی متر و 6 -  5 برگی شد ، خاک و کود مخلوط شده را بایستی پای ساقه ریخت .
 • جهت دادن به بوته روی پشته به منظور قرارگیری مناسب گلهای نر و ماده در کنار یکدیگر .
 • هرس انتهای ساقه اصلی گیاه باعث افزایش تعداد دانه در میوه و افزایش وزن تر و خشک دانه می شود ، لذا بدین منظور بعد از برگ ششم ( برگ حقیقی ) در هر بوته قسمت انتهای ساقه اصلی را قطع می کنیم تا تعداد ساقه های فرعی در بوته افزایش یابد .
 • به منظور دستیابی به تعداد مناسب گل نر در سطح مزرعه باید 5 بوته در طول ردیف را هرس کرده و بوته ششم را هرس نکنیم .

برداشت :

زمان برداشت محصول به شرایط اقلیمی محل رویش گیاه بستگی دارد . میوه ها از اواسط شهریور به تدریج می رسند و اواخر شهریور تا مهر زمان مناسبی برای برداشت میوه ها می باشد . با رسیدن میوه ها برگها و ساقه ها خشک می شوند .

هنگامی که 70 تا 75 درصد میوه ها رسیدند و زرد رنگ شدند و برگها شروع به خشک شدن کردند ، اقدام به جمع آوری میوه ها می کنند . در این صورت میوه ها را از نقاط مختلف زمین برداشت کرده و در یک نقطه جمع می کنند و پس از شکستن میوه ها دانه های داخل آن را خارج می کنند .

در حال حاضر برای خارج کردن دانه ها ، ماشین های مخصوصی طراحی و ساخته شده است . امروزه انواع ماشین آلات اتوماتیک و غیر اتوماتیک برداشت کدو در بازار موجود می باشند . در ماشین های اتوماتیک ، برداشت ، جداسازی تخم ، دپو و تخلیه کدو به صورت اتوماتیک صورت می گیرد .

عملکرد بذر متفاوت و بسته به شرایط اقلیمی به خصوص وضعیت خاک دارد . متوسط وزن میوه کدو 6 کیلوگرم می باشد . از هر هکتار زمین کشت شده معمولاً 80 تا 150 تن میوه ی کدو تخم کاغذی به دست می آید که از این مقدار کدو ، 9/0 تا 5/1 تن دانه در هکتار استحصال می شود . در برخی منابع 5/0 تا 4/1 تن دانه در هکتار گزارش شده است .

اصلاح گران به دنبال تولید ارقامی با میوه کوچکتر و دانه بیشتر ، ارقام زودرس با رسیدگی یکنواخت هستند .


3 - آشنایی با آفات و بیماریها و علفهای هرز مزارع کدو تخم کاغذی  و روش های سم پاشی و مبارزه بیولوژیک با آفات که برخی از سرفصلهای آن شامل موارد زیر میباشد :


 • آشنایی و مبارزه با بیماری های مهم کدو تخم کاغذی مانند سفیدک سطحی و دروغی
 • آشنایی و مبارزه با آفات مهم کدو تخم کاغذی مانند آفت شب پره های زمستانه ( کرم های طوقه بر ) ، آفت سرخوطی جالیز ، آفت شته جالیز

نکته مهم : تمام سرفصل های بالا تنها گوشه ای از اطلاعات موجود در فایل آموزش کاشت ، داشت و برداشت کدو تخم کاغذی  میباشند که در اختیار کاربران سه ماهه و بالاتر وبسایت قرار گرفته است .

:: موضوعات زیر نیز میتواند برای شما جذاب باشد :

:: آموزش مرحله به مرحله و تصویری ثبت نام در سامانه سیتا جهت اخذ وام تبصره 18 جهاد کشاورزی

:: دانلود طرح توجیهی آماده احداث گلخانه هیدروپونیک کدو و بادمجان

 

:: دانلود فایل های کاشت انواع کدو مانند کدو خورشتی ، حلوایی ، تنبل و تخم کاغذی

فايل‌ها:
zipaf - شناسایی و کنترل و مبارزه با بیماری های مرگ گیاهچه و بوته میری کدوئیان 16 صفحه
تاريخپنج شنبه, 29 آبان 1399 22:24
حجم فايل 1.12 MB
دانلود 5

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipaf - شناسایی و کنترل و مبارزه با سفیدک پودری کدوئیان 8 صفحه
تاريخپنج شنبه, 29 آبان 1399 22:25
حجم فايل 940.49 KB
دانلود 5

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - زراعت کدو طبی ( تخم کاغذی ) و شناسایی و کنترل آفات آن 18 صفحه
تاريخپنج شنبه, 29 آبان 1399 22:22
حجم فايل 791.57 KB
دانلود 5

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - زراعت کدو طبی (تخم کاغذی) در زنجان 13 صفحه
تاريخپنج شنبه, 29 آبان 1399 22:23
حجم فايل 4.26 MB
دانلود 5

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.


آموزشهای کشاورزی

© 2023 کلیه حقوق این وبسایت محفوظ میباشد.
Articles
Categories