• 021-77869979
  • سفارش طرح توجیهی : 09360555304
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 24/7

آموزش صفر تا صد کاشت و داشت و برداشت گیاه زیره سبز

(1 vote, average 5 out of 5)

آموزش صفر تا صد کاشت و داشت و برداشت زیره سبز

جهت آشنایی با روشهای علمی کاشت و داشت و برداشت زیره سبز ، با ما تا پایان این مقاله همراه باشید ، همینطور میتوانید جهت دانلود فایل جزوه آموزش کاشت و داشت و برداشت زیره سبز ، به انتهای این صفحه مراجعه نمایید .

 

زیره سبز یکی از محصولات مهم صادراتی است که با توجه به شرایط خاص اکولوژیکی مورد نیاز برای کشت آن ، در مناطق محدودی از جهان تولید می گردد . محصولی شتوی با امکان کاشت دیم که فقط 120 روز زمین را در اشغال خود داشته و با هزینه های بسیار کم کود و آبیاری می تواند درآمد مناسبی برای کشاورزان مناطق محروم حاشیۀ کویر و ارز قابل توجهی برای مملکت فراهم آورد .

همه ساله بخش اعظم تولیدات زیره سبز به کشورهای پاکستان ، ژاپن ، کامبوج ، کویت ، امارات متحدۀ عربی ، آلمان ، فرانسه ، هلند ، چک ، عربستان ، قطر ، مجارستان ، سنگاپور ، بلژیک و انگلستان صادر می گردد .

در این صفحه ، کاملترین بانک فایلهای آموزشی را درباره کشت زیره سبز ، روش آبیاری زیره سبز ، روشهای سم پاشی و مبارزه با آفات و بیماری ها و علفهای هرز زیره سبز ، کود دهی مزارع زیره سبز و نکات تخصصی دیگر ، در اختیار شما کاربران محترم وبسایت گسترش کارآفرینی ایران قرار میدهیم . جهت سهولت استفاده شما کاربران محترم ، ما این اطلاعات را در چند شاخه تخصصی به شرح زیر دسته بندی نموده ایم .


1- آموزشهای مربوط به کاشت و داشت و برداشت زیره سبز که به شرح زیر میباشد :


کاشت زیره سبز به شرح زیر میباشد :

تاریخ کاشت :

بهترین تاریخ های کشت نیمه دوم آذر تا اوایل دی شناخته شده است در شهرستانهای سبزوار ، نیشابور ، کاشمر و تربت جام و مناطق مشابه آن در خراسان بهترین زمان کشت قبل از زمستان می باشد . در مناطق مورد کشت زیره در اصفهان نیز مشاهدات و تجربیات طی سالهای اخیر نشان داده که بهتر است کشت حتی الامکان در نیمۀ دوم آذر انجام گیرد . در هند نیز تاریخ کاشت مناسب بین 15 نوامبر ( اواخر آبان ) تا اواخر دسامبر ( اوایل دی ) بیان شده است .

روش کاشت :

در حقیقت در گیاهان زراعی هیچ نوع گروه بندی که براساس روش کاشت باشد ، ارائه نشده است . ولی می توان گفت که بهترین روش کاشت گیاه بستگی به عوامل محیطی و امکانات مانند آب و هوا ، خاک ، ماشین آلات و آبیاری در ناحیه دارد . جهت کاشت زیره سبز ابتدا زمین در پاییز شخم خورده و در زمان مناسب به وسیلۀ دیسک و ماله کلوخه ها خرد و خاک کاملاً نرم و هموار شده و آمادۀ کشت می گردد . کشت به دو صورت کلی آبی و دیم می باشد که در ذیل به آنها اشاره شده است .

الف ) کشت آبی :

کشت آبی به دو روش کرتی و شیاری ( فارویی ) انجام می گیرد . در کشت کرتی بعد از عملیات آماده سازی زمین اقدام به کود و بذرپاشی می گردد و جهت زیر خاک کردن بذر و کود از یک دیسک سبک و یا هرس ( پنجه ) به همراه ماله می توان استفاده نمود . در کشت شیاری نیز بعد از آماده سازی زمین ابتدا اقدام به پخش کود و بذر می گردد که معمولاً به وسیلۀ دستگاه کودپاش سانتریفوژ انجام می گیرد .

سپس با زدن یک دیسک سبک بذر و کود را زیر خاک نموده و بعد با دستگاه شیار ساز اقدام به شیار زدن به عرض 40 تا 50 سانتیمتر می گردد ؛ این روش کشت را که مزایای زیادی نیز در بردارد در زمین هایی که وسعت آنها اجازۀ شیار زدن می دهد ، می توان استفاده نمود و بدیهی است در زمین هایی که مشکل شوری دارند ، مفید نیست.

ب ) کشت دیم :

در کشت دیم زیره سبز برای عملیات آماده سازی زمین و خاک ورزی می بایست از ادوات و ماشین آلات مخصوص زراعت های دیم استفاده کرد . برای عملیات شخم از گاوآهن های قلمی و یا پنجه غازی استفاده می شود و اصولاً نباید گاوآهن های برگردان دار را در اراضی دیم به کار برد . پس از انجام عملیات شخم ، کلوخه ها با دیسک و یا سایر ادوات مناسب مانند کولتیواتور خرد شده و خاک آماده بذرکاری می شود . عملیات بذرپاشی و زیرخاک کردن بذر مشابه کشت آبی است . 

در صورتی که بتوان با استفاده از بذرکاری های ریزدانه کار ، عملیات کاشت را به صورت ردیفی انجام داد ، علاوه بر یکنواختی عمق کاشت ، امکان عملیات سله شکنی و مبارزه با علف های هرز پس از سبز شدن گیاه با بکارگیری ادواتی از قبیل کولتیواتور به وجود خواهد آمد که مسلماً در افزایش عملکرد تأثیر زیادی دارد . ولی این کار نیاز به بررسی داشته و پیشنهاد می شود که دست اندرکاران کشت و تولید زیره سبز ، کاشت ماشینی آن را در اراضی دیم و حتی مزارع آبی مورد بررسی قرار داده و اشکالات احتمالی آن را برطرف سازند .

یکی از نکات بسیار مهمی که در کشت دیم باید مدنظر قرار گیرد ، انجام عملیات ذخیره سازی رطوبت و کنترل علف های هرز در سال آیش است ؛ بدین معنی که در سال آیش و پس از بارندگی های بهاره و به محض اینکه امکان تردد ماشین آلات در زمین به وجود می آید می بایست با استفاده از ماشین آلات و ادوات مناسب از قبیل پنجه غازی و غیره اقدام به کنترل علف های هرز و سله شکنی نمود .

این عمل علاوه بر جلوگیری از تبخیر و تعرق و ذخیره سازی بیشتر رطوبت در زمین به مقدار قابل توجهی تولید بذر علف های هرز و در نتیجه تراکم علف های هرز را در زمین زراعی کاهش می دهد . متأسفانه در اکثر مناطق خشک و نیمه خشک ، از مزارع دیم در سال آیش به عنوان چراگاه استفاده می شود که این کار علاوه برآنکه عملیات ذخیره سازی رطوبت را مختل می نماید مانع کنترل علف های هرز نیز می گردد .

گاهی اوقات جهت زیر خاک نمودن بذر می توان از کولتیواتور به جای دیسک سبک استفاده نمود . در شرایط آبی و خاک مساعد حدود 18 کیلوگرم بذر جهت کشت یک هکتار استفاده می شود که در شرایط دیم و نامطلوب این مقدار تا نصف کاهش می یابد . قبل از کشت بهتر است بذور زیره سبز را جهت افزایش درصد جوانه زنی به مدت 24 الی 36 ساعت در آب جاری قرار داد همچنین توصیه می شود قبل از کشت ، بذر با سموم قارچ کش مثل کاربندازیم یا رورال به نسبت 1 تا 2 در هزار ضدعفونی گردد .

برداشت زیره سبز به شرح زیر میباشد :

مناسبترین زمان برداشت هنگامی است که مزرعه زیره به زردی گراییده و یا به اصطلاح بور می شود ( حدوداً در مرحله 80 درصد رسیدگی ) . برداشت زودهنگام عملکرد دانه را کاهش داده و نیز خشک کردن محصول را با مشکل مواجه میکند همچنین در برداشت دیر هنگام و در زمان رسیدگی کامل علاوه بر مسئله ریزش بذر ، خطر خسارت مورچه نیز وجود دارد به عبارت دیگر بذرهای کاملاً رسیده  زیره سبز به شدت مورد علاقه مورچه بوده و مورچه ها بذرهای رسیده را از بوته جدا کرده و با خود به لانه می برند .

زمان برداشت زیره سبز در شرایط اصفهان معمولاً اوایل خرداد است که در کشتهای دیم ( به شرط یکسان بودن اقلیم ) حدود یک هفته زودتر از کشتهای آبی انجام می گیرد به طور معمول برداشت توسط دست و یا داسهای مخصوص انجام شده و سپس محصول جهت خشک کردن ، خرمن می شود .

محصول برداشت شده به چندین روش قابل خشک کردن می باشد مثلاً در هوای آزاد و مقابل نور خورشید روی یک پارچه کتانی ، در قفسه یا سایه بان ، در محفظه هایی با جریان هوا و غیره ، از زمان خرمن کردن محصول تا هنگام خرمن کوبی همه روزه به منظور جلوگیری از فساد و تخمیر زیره ، باید اقدام به زیر و رو کردن خرمن نمود و نیز از خشک کردن زیاده از حد خرمن خصوصاً در آفتاب باید جلوگیری کرد . پس از خشک کردن محصول و رسیدن رطوبت آن به حدی که دانه به راحتی از کاه و کلش جدا گردد اقدام به خرمن کوبی می شود .

خرمن کوبی توسط ماشین و یا دست قابل انجام است که معمولاً خرمنهای کوچک توسط کارگران با استفاده از چوبدست و یا چنگکهای مخصوص کوبیده می شود . پس از خرمن کوبی ساقه های بزرگ را توسط چنگک از دانه ها و ساقه های کوچک جدا ساخته و سپس دانه ها و ساقه های کوچک ( کلش ) را به وسیله غربال و عمل باد دادن از یکدیگر جدا می کنند .

بوجاری زیره با استفاده از ماشین نیز امکان پذیر است که در حال حاضر در استان خراسان مورد استفاده می باشد . در توده های بذر بوجاری شده زیره سبز با کیفیت مناسب از نظر خلوص فیزیکی ، حداکثر مواد خارجی مجاز 3 درصد می باشد .


2 - آموزش روش آبیاری زیره سبز به شرح زیر میباشد :


باید توجه داشت که زیره سبز گیاهی بسیار کم توقع می باشد و آبیاری های مکرر مخصوصاً همراه با کودهای ازته نه تنها در افزایش عملکرد مؤثر نیست بلکه سبب کاهش محصول و نیز گسترش بیماری ها می شود البته در طول دورۀ جوانه زدن نباید خشک شود که در این صورت بذرها به طور غیر یکنواخت سبز می گردند .

در شرایط آب و هوایی مناطق زیره کاری استان اصفهان بهتر است یک آبیاری ( در صورت عدم بارندگی مناسب ) در زمان استقرار گیاهان در اسفندماه و یک آبیاری هم نزدیک به شروع گلدهی ( دهۀ اول اردیبهشت ) انجام گیرد و در طول دوران گلدهی و هنگام رسیدن و کامل شدن میوه ، مزرعۀ زیره را نباید آبیاری کرد چون از عملکرد و کیفیت محصول می کاهد .

آبیاری اول در روش هیرم کاری قبل از کاشت و در خشکه کاری بعد از کاشت اعمال می گردد ، در کشت ردیفی ( شیاری ) بعد از کاشت ، در صورتی که از سیفون برای آبیاری استفاده شود علاوه بر افزایش راندمان آبیاری ، یکنواختی بیشتری در وضعیت سبز محصول به وجود خواهد آمد و در نتیجه عملکرد افزایش خواهد یافت .


3 - آشنایی با آفات و بیماریها و علفهای هرز مزارع زیره سبز و روش های سم پاشی و مبارزه بیولوژیک با آفات

آشنایی با بیماری های مهم زیره سبز و روش های کنترل آنها مانند بیماری بوته میری فوزاریومی ، بیماری سوختگی زیره سبز ، بیماری سفیدک سطحی ( سفیدک پودری )

آشنایی با آفات مهم زیره سبز و روش های کنترل آنها مانند آفات شته ها ، آفت تریپس ، آفت راب ( حلزون ) ، آفت کرم غوزه و کرم طوقه بر ( آگروتیس ) ، آفت کنه ها ، آفات انباری مانند ( شپشه آرد و لارو )

آشنایی با علف های هرز و روش های کنترل آنها  از جمله کنترل مکانیکی و شیمیایی


4 - آشنایی با کود مزارع زیره سبز که به شرح زیر میباشد :

اصولاً زیره سبز نیاز کودی بالایی در مقایسه با سایر زراعتها ندارد و از طرفی مصرف زیاد کودهای شیمیایی نه تنها در افزایش عملکرد مؤثر نیست بلکه سبب کاهش کیفیت محصول تولیدی نیز می گردد . توجه به مقادیر مصرفی کودهای شیمیایی در زراعت دیم اهمیت بیشتری نسبت به زراعت آبی دارد ؛ زیرا در مزارع دیم مصرف زیاد کودهای شیمیایی باعث افزایش نیاز آبی محصول می شود یا به عبارت دیگر موجب تشنه تر شدن گیاه گشته و در نتیجه عملکرد آن کاهش می یابد .

در مزارع آبی نیز مصرف زیاد کودهای شیمیایی نیاز آبی گیاه را بالا برده و در نتیجه کشاورز مجبور به افزایش دفعات آبیاری می شود ، آبیاری زیاد موجب کاهش کمی و کیفی محصول تولیدی خواهد شد . در هر صورت مقدار کودهای آلی و شیمیایی در تولید زیره سبز نیز مانند سایر گیاهان زراعی به عوامل متعدد دیگری من جمله مقدار مواد آلی و مواد غذایی خاک ، بافت خاک ، نوع کشت ( آبی یا دیم ) و غیره بستگی دارد .

به هر حال تجربیات و بررسی های انجام شده نشان داده است که مصرف 15 تا 20 تن در هکتار کود دامی پوسیده اثرات بسیار مثبتی بر کمیت و کیفیت محصول تولیدی دارد در صورت فقیر بودن خاک می توان حداکثر 50 تا 100 کیلوگرم کودهای شیمیایی فسفره و پتاسه را قبل از کاشت مصرف کرد . از مصرف زیاد کودهای ازته بایستی جداً خودداری شود و در زراعت های آبی 25 و حداکثر 50 کیلوگرم کود اوره را در زمان استقرار گیاهان و هنگام آبیاری اسفند ماه ، به صورت سرک ، مصرف نمود .

نکته مهم : تمام سرفصل های بالا تنها گوشه ای از اطلاعات موجود در فایل آموزش کاشت ، داشت و برداشت زیره سبز میباشند که در اختیار کاربران سه ماهه و بالاتر وبسایت قرار گرفته است .

دانلود طرح های توجیهی تیپ اسانس گیری از گیاهان دارویی و معطر

دانلود طرح های توجیهی تیپ کشت و پرورش گیاهان دارویی

فايل‌ها:
zipka - آموزش کشت و زراعت زیره سبز و آفات و شناخت و کنترل بیماری ها و علف های هرز آن 31 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 16:10
حجم فايل 8.5 MB
دانلود 7

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - بسته آموزشی کارآفرینی تولید زیره سبز 97 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 00:33
حجم فايل 1.61 MB
دانلود 4

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

 

کاشت و داشت و برداشتکود و تغذیهآفات و بیماریهامعرفی ارقامنکات تکمیلی

zipka - کاملترین آموزش گیاه شناسی و زراعت و فراوری گیاهان دارویی 429 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 17:25
حجم فايل 7.88 MB
دانلود 21

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آشنایی با ویژگی ها و خواص و روش تولید گیاه دارویی کارلا یا خیار تلخه 24 صفحه
تاريخجمعه, 19 دی 1399 10:40
حجم فايل 4.63 MB
دانلود 18

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آشنایی با کاشت و تغذیه گیاه دارویی نوروزک 28 صفحه
تاريخجمعه, 19 دی 1399 10:32
حجم فايل 12.68 MB
دانلود 16

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آشنایی با کاشت و داشت و برداشت و کاربردهای گیاه کور 36 صفحه
تاريخجمعه, 19 دی 1399 10:36
حجم فايل 13.59 MB
دانلود 6

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آشنایی با کاشت و داشت و برداشت گیاه دارویی بیدمشک 32 صفحه
تاريخجمعه, 19 دی 1399 10:33
حجم فايل 8.02 MB
دانلود 9

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آشنایی با گیاه دارویی خارشتر و روش تولید آن 42 صفحه
تاريخجمعه, 19 دی 1399 10:37
حجم فايل 1.05 MB
دانلود 9

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آشنایی با گیاه دارویی موسیر و روش تولید آن 10 صفحه
تاريخجمعه, 19 دی 1399 10:39
حجم فايل 451.73 KB
دانلود 9

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آشنایی با گیاه دارویی موسیر و روش تولید و کاربردهای درمانی آن 10 صفحه
تاريخدوشنبه, 24 آذر 1399 23:02
حجم فايل 451.73 KB
دانلود 11

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آشنایی با گیاه دارویی کور و روش تولید آن 15 صفحه
تاريخجمعه, 19 دی 1399 10:38
حجم فايل 715.7 KB
دانلود 2

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش احداث باغ و کشت گیاهان دارویی دیم در اراضی شیب دار 24 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 14:00
حجم فايل 3.08 MB
دانلود 13

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش خوصیات گیاه شناسی و خواص دارویی سیاهدانه و اصول کاشت آن 20 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 14:02
حجم فايل 1.74 MB
دانلود 10

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش روش تولید گیاه دارویی خارشتر و گیاه شناسی و کاربردهای درمانی آن 42 صفحه
تاريخدوشنبه, 24 آذر 1399 23:04
حجم فايل 1.05 MB
دانلود 8

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش روش تولید گیاه دارویی سیاه دانه و گیاه شناسی و کاربردهای درمانی آن 13 صفحه
تاريخدوشنبه, 24 آذر 1399 23:07
حجم فايل 558.07 KB
دانلود 2

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش روش تولید گیاه دارویی کَور و گیاه شناسی و کاربردهای درمانی آن 15 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 00:31
حجم فايل 715.7 KB
دانلود 2

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش روش های تولید اقتصادی گیاهان دارویی اسطوخودوس و بابونه 40 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 00:32
حجم فايل 4.99 MB
دانلود 7

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش روش کاشت ، داشت و برداشت گیاه دارویی خارمریم ، خواص دارویی و کاربردهای آن 32 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 14:03
حجم فايل 12.33 MB
دانلود 11

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش عملیات کاشت ، داشت و برداشت گیاه دارویی بابونه 12 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 14:04
حجم فايل 7.09 MB
دانلود 2

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش فنون و اصول کاشت ، داشت و برداشت موسیر و گیاه شناسی آن 24 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 14:05
حجم فايل 2.79 MB
دانلود 10

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش نکات کاشت ، داشت و برداشت گیاهان دارویی ( 11 گیاه مناسب اقلیم شهرستان اصفهان ) 20 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 16:11
حجم فايل 896.34 KB
دانلود 2

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش کاشت ، داشت برداشت حنا و بیماری ها ، آفات و علف های هرز آن 9 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 14:06
حجم فايل 1.4 MB
دانلود 5

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش کاشت ، داشت و برداشت گیاه سالیکورنیا و موارد مصرف آن 24 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 14:07
حجم فايل 12.2 MB
دانلود 11

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش کاشت و تولید و خواص و ویژگیهای گیاه دارویی سنبل الطیب 28 صفحه
تاريخجمعه, 19 دی 1399 10:43
حجم فايل 4.33 MB
دانلود 20

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش کاشت و تکثیر گیاه دارویی مورینگا 24 صفحه
تاريخجمعه, 19 دی 1399 10:41
حجم فايل 1.77 MB
دانلود 10

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش کشت مخلوط گیاهان دارویی بادرنجبویه و نعناع فلفلی و اهمیت و ضرورت آن 28 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 14:55
حجم فايل 14.37 MB
دانلود 25

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش کشت و زراعت زیره سبز و آفات و شناخت و کنترل بیماری ها و علف های هرز آن 31 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 16:10
حجم فايل 8.5 MB
دانلود 7

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش کشت و پرورش گیاه دارویی همیشه بهار در خوزستان 18 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 16:08
حجم فايل 2.96 MB
دانلود 3

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش کشت و پرورش گیاهان دارویی و آشنایی با گیاهان دارویی اسانس دار و خواص آن ها 64 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 16:09
حجم فايل 31.46 MB
دانلود 2

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - ارزیابی روش های مختلف تكثير گیاهان دارویی آويشن کوهی 34 صفحه
تاريخدوشنبه, 24 آذر 1399 23:01
حجم فايل 716.57 KB
دانلود 2

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - ارزیابی كشت مخلوط و تک کشتی آویشن و یونجه 39 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 13:58
حجم فايل 429.6 KB
دانلود 7

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - اصول کشت گیاهان دارویی 24 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 13:59
حجم فايل 2.52 MB
دانلود 6

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - بسته آموزشی کارآفرینی تولید زیره سبز 97 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 00:33
حجم فايل 1.61 MB
دانلود 4

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - دستورالعمل کاشت ، داشت و برداشت مارچوبه 39 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 16:16
حجم فايل 607.13 KB
دانلود 8

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - دستورالعمل کاشت و داشت و برداشت گیاه دارویی - صنعتی باریجه 12 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 16:17
حجم فايل 3.83 MB
دانلود 3

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - دستورالعمل کاشت، داشت، برداشت و موارد استفاده گیاه تاج خروس 8 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 16:17
حجم فايل 221.93 KB
دانلود 9

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - راهنمای خصوصیات گیاه شناسی رازیانه ،خواص دارویی و روش کشت آن 24 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 16:18
حجم فايل 2.13 MB
دانلود 5

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - راهنمای زراعت اسفرزه ( گیاه دارویی و صنعتی مناسب برای زراعت در استان گلستان ) 8 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 16:30
حجم فايل 424.44 KB
دانلود 9

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - راهنمای منطقه ای گیاهان دارویی قابل کشت در خوزستان 32 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 17:24
حجم فايل 3.23 MB
دانلود 7

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - راهنمای کاربردی تولید گیاهان دارویی مرزنجوش وحشی و مرزنجوش بستانی 32 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 00:34
حجم فايل 22.14 MB
دانلود 6

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - راهنمای کاشت ، داشت و برداشت آویشن 17 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 16:31
حجم فايل 1.05 MB
دانلود 2

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - راهنمای کاشت ، داشت و برداشت بابونه 20 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 16:38
حجم فايل 806.2 KB
دانلود 3

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - راهنمای کاشت ، داشت و برداشت گیاه ماریتیغال یا خارمریم 17 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 17:21
حجم فايل 2.8 MB
دانلود 7

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - راهنمای گیاه شناسی حنا و نکات اصلی کشت آن 9 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 17:22
حجم فايل 2.13 MB
دانلود 1

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - راهنمای گیاه شناسی و مزایای گیاه درمنه ( نوعی علوفه دامی ) و روش کشت و احیای مراتع آن 18 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 17:23
حجم فايل 4.79 MB
دانلود 2

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - راهنمای گیاه شناسی و کاشت ، داشت و برداشت نعناع فلفلی ، شناسایی و کنترل آفات و بیماری های آن 42 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 17:23
حجم فايل 3.52 MB
دانلود 35

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - کتابچه راهنمای موارد مصرف ، وضعیت بازار ، روش تولید و خواص دارویی گز انگبین(انگبین گون) 22 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 00:35
حجم فايل 5.3 MB
دانلود 6

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipku - تاثیر روش های تغذیه گیاه بر عملکرد سرشاخه گلدار و اسانس گیاه دارویی آویشن 78 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 17:27
حجم فايل 2.63 MB
دانلود 0

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipku - راهنمای نیازهای کاشت و تغذیه گیاه دارویی جدید نوروزک و خواص آن 28 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 17:28
حجم فايل 12.68 MB
دانلود 1

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipaf - راهنمای شناخت و کنترل بیماری سیاهک هندی 20 صفحه
تاريخدوشنبه, 24 آذر 1399 22:59
حجم فايل 8.07 MB
دانلود 0

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipar - آشنایی با برخی گیاهان دارویی به عنوان کشت اقتصادی وجایگزین محصولات زراعی استان زنجان 30 صفحه
تاريخدوشنبه, 24 آذر 1399 22:47
حجم فايل 869.88 KB
دانلود 1

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipar - آشنایی با گیاه دارویی استبرق و کاربردها و آفات مهم آن در جنوب ایران 20 صفحه
تاريخدوشنبه, 24 آذر 1399 22:48
حجم فايل 8.87 MB
دانلود 1

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipar - آشنایی با گیاه دارویی مور خوش و روش تکثیر و کاربردهای درمانی آن 7 صفحه
تاريخدوشنبه, 24 آذر 1399 22:49
حجم فايل 642.55 KB
دانلود 0

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipar - آشنایی با گیاه لگجی و کاربردهای آن 9 صفحه
تاريخدوشنبه, 24 آذر 1399 22:49
حجم فايل 1.14 MB
دانلود 0

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipar - راهنمای شناخت گیاهان دارویی و آشنایی با گیاهان دارویی آذربایجان شرقی 30 صفحه
تاريخدوشنبه, 24 آذر 1399 22:55
حجم فايل 13.95 MB
دانلود 1

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipar - معرفی سه جنس مختلف از خانواده نعناعیان معروف به آویشن و ازبوه در استان کرمانشاه 21 صفحه
تاريخدوشنبه, 24 آذر 1399 22:56
حجم فايل 3.66 MB
دانلود 0

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipar - معرفی گیاه داروئی تمیس 10 صفحه
تاريخدوشنبه, 24 آذر 1399 22:57
حجم فايل 699.37 KB
دانلود 0

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipar - معرفی گیاه داروئی سرخاب کولی 13 صفحه
تاريخدوشنبه, 24 آذر 1399 22:58
حجم فايل 565.9 KB
دانلود 0

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipmk - دانشنامه تخصصی بررسی تنوع ژنتیکی ، سازگاری ، انتخاب و معرفی مناسب ترین ژرم پلاسم بزخی از گونه های آويشن 100 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 17:31
حجم فايل 3.49 MB
دانلود 0

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipmk - پروژه ملی بررسی خصوصیات و پراکنش مختلف گونه های جنس آويشن در ایران 124 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 17:31
حجم فايل 9.71 MB
دانلود 1

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipmk - چالش ها و راهکارها در بهره برداری مستقیم از گیاهان دارویی عرصه های منابع طبیعی (مطالعه موردی برای عرصه های منابع طبیعی استان اردبیل)
تاريخدوشنبه, 24 آذر 1399 22:50
حجم فايل 242.26 KB
دانلود 1

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.


کسب و کارهای پر طرفدار

آموزشهای کشاورزی

© 2024 کلیه حقوق این وبسایت محفوظ میباشد.
Articles
Categories