• 021-77869979
  • سفارش طرح توجیهی : 09360555304
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 24/7

آموزش صفر تا صد کاشت و داشت و برداشت آویشن

(1 vote, average 5 out of 5)

کاشت و داشت و برداشت گیاه آویشن

جهت آشنایی با روشهای علمی کاشت و داشت و برداشت گیاه آویشن ، با ما تا پایان این مقاله همراه باشید ، همینطور میتوانید جهت دانلود فایل جزوه آموزش کاشت و داشت و برداشت گیاه آویشن ، به انتهای این صفحه مراجعه نمایید .

 

آویشن یکی از جنسهای مهم تیره نعناع می باشد که در تمام فارماکوپه های معتبر از پیکر رویشی آن به عنوان دارو یاد شده و خواص دارویی آن مورد تأیید قرار گرفته است . از حدود 250 گونه از جنس آویشن ، 14 گونه در ایران وجود دارد . گیاه آویشن با داشتن اسانس و ترکیبات شیمیایی دارویی مختلف یکی از پرمصرف ترین گیاهان دارویی در جهان است .

در بین داروهای تولید شده از گیاهان دارویی ، این گیاه پس از نعناع در رتبه دوم قرار دارد . این گیاه خشکی دوست است و به سهولت قادر به تحمل کم آبی و خشکی میباشد . کشت این گیاه در زمینهای گود و زمینهایی که سبب آب ایستایی شود مناسب نیست ، زیرا به غرقابی بودن زمین به شدت حساس است .

در این صفحه ، کاملترین بانک فایلهای آموزشی را درباره کشت آویشن ، روشهای سم پاشی و مبارزه با آفات و بیماری ها و علفهای هرز آویشن  و تغذیه آویشن و نکات تخصصی دیگر ، در اختیار شما کاربران محترم وبسایت گسترش کارآفرینی ایران قرار میدهیم .جهت سهولت استفاده شما کاربران محترم ، ما این اطلاعات را در چند شاخه تخصصی به شرح زیر دسته بندی نموده ایم .


1 - آموزشهای مربوط به کاشت و داشت و برداشت آویشن  که به شرح زیر میباشد :


تناوب کاشت : آویشن حداقل 4 تا 6 سال در یک مکان باقی می ماند . از این رو تناوب کاشت مناسب برای این گیاه مهم است . آویشن را باید با گیاهانی به تناوب کشت کرد که دوره رویشی کوتاهی داشته باشند و مدت کوتاهی بعد از کاشت برداشت شوند . گیاهان وجینی گیاهان مناسبی برای این کار هستند . تناوب کاشت آویشن با گیاهان ریشه ای چند ساله مناسب نیست و سبب گسترش و شیوع بیماریها میشود . 3 تا 4 سال پس از برداشت آویشن آن را مجدداً میتوان در همان زمین کشت کرد .

آماده سازی خاک : پس از برداشت گیاهانی که با آویشن به تناوب کشت شده اند در فصل پاییز کودهای حیوانی مورد نیاز به خاک اضافه میشود و با شخم مناسبی به عمق 20 تا 25 سانتیمتری خاک فرستاده میشود . اوایل بهار پس از شکستن سله ها و خرد کردن کلوخه ها زمین را برای کشت آویشن تسطیح کرد .

روش کاشت :

آویشن را توسط بذر یا از طریق رویشی میتوان تکثیر کرد . کشت توسط بذر به دو روش مستقیم و غیرمستقیم انجام میگیرد .

کشت مستقیم : بذر را در زمان مناسب به صورت ردیفی در زمین اصلی کشت میکند . مقدار بذر مورد نیاز برای هر هکتار زمین 5 تا 6 کیلوگرم است . به لحاظ کوچک بودن بذر و همچنین از آنجا که گیاهان رویش یافته از بذر رشد و نمو کندی دارند ، لذا کشت مستقیم در سطوح کوچک توصیه میشود . در کشت مستقیم بهتر است بذرها در طول ردیف به صورت متراکم کاشته شوند و پس از رویش بوته ها را به تعداد مناسب تنک کرد .

کشت غیر مستقیم : در این روش بذرها را در فصول مناسب در خزانه هوای آزاد که بستر آن برای کشت آماده شده است شت میکنند . بذر مورد نیاز برای هر مترمربع خزانه 8/0 تا 1 گرم است . چون بذر آویشن بسیار کوچک است لذا جهت تسریع در کاشت و همچنین یکنواختی تراکم بذرها در ردیفها بهتر است به نسبت یک به سه با ماسه نرم ( یک قسمت بذر و سه قسمت ماسه ) مخلوط شود .

عمق بذر در خزانه 5/0 سانتیمتر مناسب است . پس از آبیاری منظم و وجین علفهای هرز سطح خزانه ، اواخر بهار و اوایل تابستان ( تیر ) زمان مناسبی برای انتقال نشاها به زمین اصلی است . در این مرحله نشاها از ریشه های مناسبی به طول 5 تا 7 سانتیمتر برخوردار بوده و به سهولت قادرند شوک حاصل از انتقال را تحمل کنند . در هر چاله 2 یا 3 نشاء میتوان کشت کرد . 

تاریخ و فواصل کاشت :

زمان کاشت آویشن به روش کشت و شرایط اقلیمی محل رویش گیاه بستگی دارد . برخی زمان مناسب برای کشت مستقیم بذر در زمین اصلی را اواسط پاییز میدانند در حالیکه عده ای دیگر اوایل بهار را زمان مناسبی برای کشت مستقیم بذر در زمین اصلی پیشنهاد کرده اند . در هر حالت بذرها در ردیفهایی به فاصله 40 تا 50 سانتیمتر به طور مستقیم در زمین اصلی کشت میشوند . عمق کاشت بذرها نباید از 5/0 سانتیمتر بیشتر باشد .

زمان کاشت مناسب برای کشت غیر مستقیم ( کاشت در خزانه هوای آزاد ) اوایل بهار ( اواخر اسفند ) میباشد . در کشت غیر مستقیم بذرها در ردیفهایی با فاصله 25 تا 30 سانتیمتر در خزانه هوای آزاد باید کشت شوند . هنگامیکه ارتفاع نشاها به 10 تا 15 سانتیمتر رسید در ردیفهایی به فاصله 50 سانتیمتر و فاصله دو بوته طول ردیف 25 سانتیمتر به زمین اصلی باید منتقل شوند .

فصل پاییز یا اوایل بهار زمان مناسبی برای تکثیر رویشی آویشن است . گیاهان در ردیفهایی به فاصله 50 سانتیمتر و فاصله دو بوته در طول ردیف 25 سانتیمتر باید کشت شوند .

برداشت محصول :

در سال اول رویش فقط یکبار محصول را میتوان برداشت کرد . در حالیکه در سالهای بعد دو یا حتی سه مرتبه میتوان اقدام به برداشت پیکر رویشی کرد . زمان مناسب برای اولین برداشت محصول آغاز گلدهی یعنی اواسط بهار ( اردیبهشت ) می باشد . دومین برداشت در آغاز دومین مرحله گلدهی و اواسط تابستان ( مرداد ) انجام میگیرد . سومین و آخرین برداشت را اواسط پاییز ( آبان ) میتوان انجام داد .

برداشت پیکر رویشی آویشن در ساعات مختلف شبانه روز نقش عمده ای در کمیت و کیفیت اسانس آویشن دارد . در این مورد تحقیقات نشان میدهد چنانچه پیکر رویشی ظهر هنگام تابش آفتاب برداشت شود در مقایسه با برداشت در روزهای غیرآفتابی از مقادیر بیشتری اسانس برخوردار می باشند . گیاهان از فاصله 10 تا 15 سانتیمتری سطح زمین باید برداشت شوند .

ساقه های چوبی ضخیم در کیفیت اسانس تأثیر بسیار نامطلوبی می گذارد . از آنجا که عملکرد آویشن در مراحل مختلف رویش متفاوت است از این رو تحقیقات در مورد زمان یا زمانهای مناسب برداشت به منظور افزایش عملکرد در اقلیمهای مختلف ضرورت دارد .

چنانچه هوا آفتابی باشد بهتر است گیاهان پس از برداشت برای مدتی روی زمین قرار گیرند تا پس از کاهش رطوبت به خشک کن منتقل شوند . دمای مناسب برای خشک کردن آویشن با استفاده از خشک کنهای الکتریکی 40 درجه سانتیگراد است .

جمع آوری بذر :

اگر هدف از کاشت آویشن جمع آوری بذر باشد ، محصول را سالی یکبار و آن هم در آغاز مرحله رسیدن بذر باید برداشت کرد . تأخیر در برداشت مناسب نیست زیرا بذرها پس از رسیدن به اطراف ریزش میکنند . اندامهای برداشت شده را باید در سایه خشک سپس بذرها را به ترتیب بوجاری ، تمیز و بسته بندی کرد .

برای تولید محصولات خشک شده ، برداشت باید در زمان گلدهی انجام شود و کل شاخساره گیاه بریده شود ( حدوداً از ارتفاع 10 – 15 سانتیمتری ) . برای تولید محصولات تر ، فقط سرشاخه های گیاه بریده شود تا گیاه قدرت تولید شاخه های جوان را داشته باشد . در صورت انجام برشهای سنگین ، عوامل بیماری زا میتوانند منجر به مرگ گیاهان شوند .

بنابراین برشها باید با ابزارهای تیز انجام شوند تا در ساقه ها شکاف ایجاد نشود . همچنین برداشت مکرر ضروری است و ارتفاع برش باید طوری باشد که مقداری شاخ و برگ بعد از برش بر روی گیاه باقی بماند . در تولید محصول خشک بایستی روش مناسبی برای جداسازی برگ از ساقه اتخاذ کرد .

برای جدا نمودن خاشاک از الک استفاده میشود . روشهای زیادی مبتنی بر آفتاب برای خشک کن های درجه 1 وجود دارد . خشک کن های خورشیدی باعث کاهش کیفیت اسانس ( روغن ) فرار میشود در حالیکه به کار بردن روشهای مصنوعی باعث حفظ بیشتر کیفیت آن میگردد .


2 - گونه های مختلف آویشن  به شرح زیر میباشند :


خواص آویشن

گونه آویشن وحشی ، گونه آویشن وحشی بزرگ ، گونه آویشن وحشی آفریقایی ، گونه آویشن وحشی لیمویی

T.trautvetteri  ، T.daenensis ، T.carmanicus ، T.persicus ، Ziziphora ، Zataria


3 - آشنایی با آفات و بیماریها و علفهای هرز مزارع آویشن  و روش های سم پاشی و مبارزه بیولوژیک با آفات که برخی از سرفصلهای آن شامل موارد زیر میباشد :


از بیماری های مهم آویشن می توان به مواردی همچون بیماری زنگ ، بیماری سوختگی آلترناریا و بیماری بوتیریس اشاره کرد .

آشنایی با روش های کنترل آفات آویشن

آشنایی با روش های کنترل علف های هرز


4 - آشنایی با تغذیه و محلول پاشی در مزارع آویشن که به شرح زیر میباشد :

افزودن مواد و عناصر غذایی مورد نیاز گیاه به خاک باید با دقت انجام گیرد . زیرا ، موادغذایی فراوان یا کمبود این مواد در خاکهایی که آویشن کشت میشود مناسب نیست و در هر دو حالت سبب کاهش عملکرد پیکر رویشی آویشن میشود . قبل از کاشت ، خاک باید مورد تجزیه و آزمایش قرار گیرد و مقادیر ازت ، فسفر و پتاس آن اندازه گیری و با در نظر گرفتن مقدار آنها اقدام به کوددهی شود .

به زمینهای تهی از مواد و عناصر غذایی ، در فصل پاییز هنگام آماده ساختن خاک 20 تا 30 تن در هکتار کودهای حیوانی کاملاً  پوسیده باید اضافه شود . فصل بهار قبل از کشت گیاه 50 تا 80 کیلوگرم در هکتار اکسید فسفر و همین مقدار اکسید پتاس به همراه 40 تا 60 کیلوگرم در هکتار ازت ، باید در اختیار گیاهان قرار گیرد .

از سال دوم رویش قبل از وجین علفهای هرز همه ساله فصل بهار باید 30 تا 50 کیلوگرم در هکتار ازت در اختیار گیاهان قرار بگیرد . از آنجاییکه آویشن گیاهی چندساله است لذا خاک مزرعه در طول رویش گیاه ، باید تجزیه شود و در صورت لزوم مواد وعناصر غذایی مورد نیاز ( ازت ، فسفر ، پتاسیم و .....) به خاک اضافه شود . 

نکته مهم : تمام سرفصل های بالا تنها گوشه ای از اطلاعات موجود در فایل آموزش کاشت ، داشت و برداشت آویشن میباشند که در اختیار کاربران سه ماهه و بالاتر وبسایت قرار گرفته است .

دانلود طرح های توجیهی تیپ اسانس گیری از گیاهان دارویی و معطر

دانلود طرح های توجیهی تیپ کشت و پرورش گیاهان دارویی

فايل‌ها:
zipka - راهنمای کاشت ، داشت و برداشت آویشن 17 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 16:31
حجم فايل 1.05 MB
دانلود 2

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipbk - استفاده از اسانس آویشن در بهبود رشد و سلامتی جوجه های گوشتی 24 صفحه
تاريخچهارشنبه, 26 آذر 1399 22:09
حجم فايل 1.26 MB
دانلود 3

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipku - تاثیر روش های تغذیه گیاه بر عملکرد سرشاخه گلدار و اسانس گیاه دارویی آویشن 78 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 17:27
حجم فايل 2.63 MB
دانلود 0

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - ارزیابی كشت مخلوط و تک کشتی آویشن و یونجه 39 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 13:58
حجم فايل 429.6 KB
دانلود 5

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipar - معرفی سه جنس مختلف از خانواده نعناعیان معروف به آویشن و ازبوه در استان کرمانشاه 21 صفحه
تاريخدوشنبه, 24 آذر 1399 22:56
حجم فايل 3.66 MB
دانلود 0

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

 

کاشت و داشت و برداشتکود و تغذیهآفات و بیماریهامعرفی ارقامنکات تکمیلی

zipka - کاملترین آموزش گیاه شناسی و زراعت و فراوری گیاهان دارویی 429 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 17:25
حجم فايل 7.88 MB
دانلود 19

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آشنایی با ویژگی ها و خواص و روش تولید گیاه دارویی کارلا یا خیار تلخه 24 صفحه
تاريخجمعه, 19 دی 1399 10:40
حجم فايل 4.63 MB
دانلود 16

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آشنایی با کاشت و تغذیه گیاه دارویی نوروزک 28 صفحه
تاريخجمعه, 19 دی 1399 10:32
حجم فايل 12.68 MB
دانلود 14

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آشنایی با کاشت و داشت و برداشت و کاربردهای گیاه کور 36 صفحه
تاريخجمعه, 19 دی 1399 10:36
حجم فايل 13.59 MB
دانلود 6

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آشنایی با کاشت و داشت و برداشت گیاه دارویی بیدمشک 32 صفحه
تاريخجمعه, 19 دی 1399 10:33
حجم فايل 8.02 MB
دانلود 9

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آشنایی با گیاه دارویی خارشتر و روش تولید آن 42 صفحه
تاريخجمعه, 19 دی 1399 10:37
حجم فايل 1.05 MB
دانلود 6

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آشنایی با گیاه دارویی موسیر و روش تولید آن 10 صفحه
تاريخجمعه, 19 دی 1399 10:39
حجم فايل 451.73 KB
دانلود 9

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آشنایی با گیاه دارویی موسیر و روش تولید و کاربردهای درمانی آن 10 صفحه
تاريخدوشنبه, 24 آذر 1399 23:02
حجم فايل 451.73 KB
دانلود 11

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آشنایی با گیاه دارویی کور و روش تولید آن 15 صفحه
تاريخجمعه, 19 دی 1399 10:38
حجم فايل 715.7 KB
دانلود 2

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش احداث باغ و کشت گیاهان دارویی دیم در اراضی شیب دار 24 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 14:00
حجم فايل 3.08 MB
دانلود 13

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش خوصیات گیاه شناسی و خواص دارویی سیاهدانه و اصول کاشت آن 20 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 14:02
حجم فايل 1.74 MB
دانلود 10

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش روش تولید گیاه دارویی خارشتر و گیاه شناسی و کاربردهای درمانی آن 42 صفحه
تاريخدوشنبه, 24 آذر 1399 23:04
حجم فايل 1.05 MB
دانلود 6

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش روش تولید گیاه دارویی سیاه دانه و گیاه شناسی و کاربردهای درمانی آن 13 صفحه
تاريخدوشنبه, 24 آذر 1399 23:07
حجم فايل 558.07 KB
دانلود 2

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش روش تولید گیاه دارویی کَور و گیاه شناسی و کاربردهای درمانی آن 15 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 00:31
حجم فايل 715.7 KB
دانلود 2

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش روش های تولید اقتصادی گیاهان دارویی اسطوخودوس و بابونه 40 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 00:32
حجم فايل 4.99 MB
دانلود 7

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش روش کاشت ، داشت و برداشت گیاه دارویی خارمریم ، خواص دارویی و کاربردهای آن 32 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 14:03
حجم فايل 12.33 MB
دانلود 11

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش عملیات کاشت ، داشت و برداشت گیاه دارویی بابونه 12 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 14:04
حجم فايل 7.09 MB
دانلود 2

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش فنون و اصول کاشت ، داشت و برداشت موسیر و گیاه شناسی آن 24 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 14:05
حجم فايل 2.79 MB
دانلود 10

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش نکات کاشت ، داشت و برداشت گیاهان دارویی ( 11 گیاه مناسب اقلیم شهرستان اصفهان ) 20 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 16:11
حجم فايل 896.34 KB
دانلود 2

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش کاشت ، داشت برداشت حنا و بیماری ها ، آفات و علف های هرز آن 9 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 14:06
حجم فايل 1.4 MB
دانلود 5

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش کاشت ، داشت و برداشت گیاه سالیکورنیا و موارد مصرف آن 24 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 14:07
حجم فايل 12.2 MB
دانلود 7

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش کاشت و تولید و خواص و ویژگیهای گیاه دارویی سنبل الطیب 28 صفحه
تاريخجمعه, 19 دی 1399 10:43
حجم فايل 4.33 MB
دانلود 20

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش کاشت و تکثیر گیاه دارویی مورینگا 24 صفحه
تاريخجمعه, 19 دی 1399 10:41
حجم فايل 1.77 MB
دانلود 8

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش کشت مخلوط گیاهان دارویی بادرنجبویه و نعناع فلفلی و اهمیت و ضرورت آن 28 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 14:55
حجم فايل 14.37 MB
دانلود 25

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش کشت و زراعت زیره سبز و آفات و شناخت و کنترل بیماری ها و علف های هرز آن 31 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 16:10
حجم فايل 8.5 MB
دانلود 7

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش کشت و پرورش گیاه دارویی همیشه بهار در خوزستان 18 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 16:08
حجم فايل 2.96 MB
دانلود 1

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش کشت و پرورش گیاهان دارویی و آشنایی با گیاهان دارویی اسانس دار و خواص آن ها 64 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 16:09
حجم فايل 31.46 MB
دانلود 2

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - ارزیابی روش های مختلف تكثير گیاهان دارویی آويشن کوهی 34 صفحه
تاريخدوشنبه, 24 آذر 1399 23:01
حجم فايل 716.57 KB
دانلود 2

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - ارزیابی كشت مخلوط و تک کشتی آویشن و یونجه 39 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 13:58
حجم فايل 429.6 KB
دانلود 5

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - اصول کشت گیاهان دارویی 24 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 13:59
حجم فايل 2.52 MB
دانلود 6

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - بسته آموزشی کارآفرینی تولید زیره سبز 97 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 00:33
حجم فايل 1.61 MB
دانلود 4

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - دستورالعمل کاشت ، داشت و برداشت مارچوبه 39 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 16:16
حجم فايل 607.13 KB
دانلود 8

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - دستورالعمل کاشت و داشت و برداشت گیاه دارویی - صنعتی باریجه 12 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 16:17
حجم فايل 3.83 MB
دانلود 3

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - دستورالعمل کاشت، داشت، برداشت و موارد استفاده گیاه تاج خروس 8 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 16:17
حجم فايل 221.93 KB
دانلود 9

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - راهنمای خصوصیات گیاه شناسی رازیانه ،خواص دارویی و روش کشت آن 24 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 16:18
حجم فايل 2.13 MB
دانلود 5

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - راهنمای زراعت اسفرزه ( گیاه دارویی و صنعتی مناسب برای زراعت در استان گلستان ) 8 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 16:30
حجم فايل 424.44 KB
دانلود 9

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - راهنمای منطقه ای گیاهان دارویی قابل کشت در خوزستان 32 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 17:24
حجم فايل 3.23 MB
دانلود 5

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - راهنمای کاربردی تولید گیاهان دارویی مرزنجوش وحشی و مرزنجوش بستانی 32 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 00:34
حجم فايل 22.14 MB
دانلود 6

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - راهنمای کاشت ، داشت و برداشت آویشن 17 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 16:31
حجم فايل 1.05 MB
دانلود 2

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - راهنمای کاشت ، داشت و برداشت بابونه 20 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 16:38
حجم فايل 806.2 KB
دانلود 3

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - راهنمای کاشت ، داشت و برداشت گیاه ماریتیغال یا خارمریم 17 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 17:21
حجم فايل 2.8 MB
دانلود 7

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - راهنمای گیاه شناسی حنا و نکات اصلی کشت آن 9 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 17:22
حجم فايل 2.13 MB
دانلود 1

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - راهنمای گیاه شناسی و مزایای گیاه درمنه ( نوعی علوفه دامی ) و روش کشت و احیای مراتع آن 18 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 17:23
حجم فايل 4.79 MB
دانلود 2

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - راهنمای گیاه شناسی و کاشت ، داشت و برداشت نعناع فلفلی ، شناسایی و کنترل آفات و بیماری های آن 42 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 17:23
حجم فايل 3.52 MB
دانلود 35

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - کتابچه راهنمای موارد مصرف ، وضعیت بازار ، روش تولید و خواص دارویی گز انگبین(انگبین گون) 22 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 00:35
حجم فايل 5.3 MB
دانلود 6

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipku - تاثیر روش های تغذیه گیاه بر عملکرد سرشاخه گلدار و اسانس گیاه دارویی آویشن 78 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 17:27
حجم فايل 2.63 MB
دانلود 0

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipku - راهنمای نیازهای کاشت و تغذیه گیاه دارویی جدید نوروزک و خواص آن 28 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 17:28
حجم فايل 12.68 MB
دانلود 1

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipaf - راهنمای شناخت و کنترل بیماری سیاهک هندی 20 صفحه
تاريخدوشنبه, 24 آذر 1399 22:59
حجم فايل 8.07 MB
دانلود 0

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipar - آشنایی با برخی گیاهان دارویی به عنوان کشت اقتصادی وجایگزین محصولات زراعی استان زنجان 30 صفحه
تاريخدوشنبه, 24 آذر 1399 22:47
حجم فايل 869.88 KB
دانلود 1

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipar - آشنایی با گیاه دارویی استبرق و کاربردها و آفات مهم آن در جنوب ایران 20 صفحه
تاريخدوشنبه, 24 آذر 1399 22:48
حجم فايل 8.87 MB
دانلود 1

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipar - آشنایی با گیاه دارویی مور خوش و روش تکثیر و کاربردهای درمانی آن 7 صفحه
تاريخدوشنبه, 24 آذر 1399 22:49
حجم فايل 642.55 KB
دانلود 0

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipar - آشنایی با گیاه لگجی و کاربردهای آن 9 صفحه
تاريخدوشنبه, 24 آذر 1399 22:49
حجم فايل 1.14 MB
دانلود 0

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipar - راهنمای شناخت گیاهان دارویی و آشنایی با گیاهان دارویی آذربایجان شرقی 30 صفحه
تاريخدوشنبه, 24 آذر 1399 22:55
حجم فايل 13.95 MB
دانلود 1

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipar - معرفی سه جنس مختلف از خانواده نعناعیان معروف به آویشن و ازبوه در استان کرمانشاه 21 صفحه
تاريخدوشنبه, 24 آذر 1399 22:56
حجم فايل 3.66 MB
دانلود 0

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipar - معرفی گیاه داروئی تمیس 10 صفحه
تاريخدوشنبه, 24 آذر 1399 22:57
حجم فايل 699.37 KB
دانلود 0

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipar - معرفی گیاه داروئی سرخاب کولی 13 صفحه
تاريخدوشنبه, 24 آذر 1399 22:58
حجم فايل 565.9 KB
دانلود 0

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipmk - دانشنامه تخصصی بررسی تنوع ژنتیکی ، سازگاری ، انتخاب و معرفی مناسب ترین ژرم پلاسم بزخی از گونه های آويشن 100 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 17:31
حجم فايل 3.49 MB
دانلود 0

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipmk - پروژه ملی بررسی خصوصیات و پراکنش مختلف گونه های جنس آويشن در ایران 124 صفحه
تاريخسه شنبه, 25 آذر 1399 17:31
حجم فايل 9.71 MB
دانلود 1

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipmk - چالش ها و راهکارها در بهره برداری مستقیم از گیاهان دارویی عرصه های منابع طبیعی (مطالعه موردی برای عرصه های منابع طبیعی استان اردبیل)
تاريخدوشنبه, 24 آذر 1399 22:50
حجم فايل 242.26 KB
دانلود 1

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.


آموزشهای کشاورزی

© 2023 کلیه حقوق این وبسایت محفوظ میباشد.
Articles
Categories