• 021-77869979
 • سفارش طرح توجیهی : 09120085240
 • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 • 24/7

طرح توجیهی آجر نسوز آلومینی ⭐️ 0 تا 100 تولید آجر آلما

(1 vote, average 5 out of 5)

طرح توجیهی آجر نسوز آلومینی

جهت نگارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید آجر نسوز آلومینی ( آجر آلما ) با اطلاعات کاملاً به روز برای سال 1401 ، با فرمت DOC و PDF و با گزارش گیری نرم افزار کامفار ، جهت اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، این صفحه را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید . ضمنا میتوانید فایل pdf طرح توجیهی تولید آجر نسوز آلومینی ( آجر آلما ) را که در سال های قبل نگارش شده است را صرفا جهت مطالعه از انتهای صفحه دانلود نمایید.


✔️ آشنایی با آجر نسوز آلومینی یا آجر آلما !


آجر نسوز آلومینی یا آجر آلما ، یکی از انواع فراورده های نسوز بوده که در سقف کوره قوس الکتریکی مصرف می شوند و دارای عمر زیادی می باشند. آجر نسوز شاموتی و سایر انواع آجر نسوز نیز محصول جنبی تولید آجر نسوز آلومینی میباشند که در ساخت کوره های ذوب فلزات و عمل آوری مواد و مصنوعات سرامیک و فلزی بکار برده می شوند.

مراحل تولید آجرهای نسوز آلومینی یکسان بوده و با توجه به نیاز بازار و سفارش رسیده ، با تغییر درصد مواد اولیه ، می توان انواع مختلف آجر نسوز آلومینی را تولید کرد. کارخانه ی مورد مطالعه در این مقاله برای تولید آجر نسوز آلومینی (بوکیستی) در نظر گرفته می شود.

آشنایی دقیقتر با مشخصات فنی آجر نسوز آلومینی بوکسیتی !

آجر نسوز آلومینی بوکیستی باید در حدود 80 تا 90 درصد جرمش ، از AL203 یا بوکسیت تشکیل شده باشد. آجر نسوز آلومینی بوکسیتی ، پس از 2 ساعت حرارت دیدن در C° 1700 فقط 1 تا 3 درصد انقباض نشان می دهد.

آجر شاموتی نیز باید از 10 تا 30 درصد ، مطابق استاندارد ملی ، دارای AL203 باشد. در آجرهای شاموتی با ازدیاد دما ، هدایت حرارت هم افزایش می یابد و ضریب هدایت حرارتی آن در C° 1000 بین 1.1 - 0.95 کیلو کالری بر متر درجه سانتیگراد می باشد. همچنین استحکام سرد این نوع آجر در حدود 50 - 100 کیلوگرم بر سانتی متر مکعب می باشد.

ابعاد آجر نسوز آلومینی ( آجر آلما )

ابعاد محصول آجر نسوز با ابعاد مکعبی (سطح مستطیلی) برای کوره های معمولی (ابعاد بر حسب میلی متر) به قرار زیر است :

 • 32×114×230
 • 64×114×230
 • 64×172×230
 • 64×230×230
 • 64×57×230

همینطور سطوح مستطیلی یک سر باریک و یک پهلو باریک برای اطاق های قوسی نیز شامل ابعاد زیر میشود :

 • 62×114×230
 • 59×114×230 گوشه دار
 • 56×114×230
 • 52×114×230
 • 61×114×230
 • 59×114×230 لبه چاقویی
 • 56×114×230
 • 52×114×230

میزان رواداری یا Tolerance در اندازه های استاندارد شده فوق بستگی به توافق خصوصی خریدار و سازنده دارد.

آجر شاموتی اولین نوع آجری بود که توسط بشر به کار گرفته شد و جواب گوی بسیاری از صنایع نبود و لزوم استفاده از مواد نسوز مقاوم تر در مقابل حرارت بالا احساس شد که بدین جهت به استفاده از آجرهای آلومینی رو آورده شد.

مقاومت آجرهای آلومینی در مقابل ضربه های حرارتی ، سایش تحمل بار و مواد خورنده بسیار خوب است. لذا در این طرح با توجه به مصرف بیشتر آجرهای آلومینی در صنایع که با دماهای بالا کار می کنند ، تأکید بیشتر روی آجرهای آلومینی خواهد بود.

آجر آلومینی را چگونه بسته بندی می کنند !

محصول آجر آلما در کارتن هایی به ابعاد مختلف می تواند بسته بندی شود و بسته بندی برای حفظ قالب و سهولت در بارگیری و حمل و نقل ، جلوگیری از شکستن آجرها در هنگام تخلیه و بارگیری و همینطور برای حفظ زیبایی ظاهری انجام می شود.

ابعاد کارتن های مورد استفاده با توجه به ابعاد آجرها و سفارشات رسیده متغیر است.

فرایند تولید آجر نسوز آلومینی !

فرایند تولید آجر نسوز آلومینی

برای ساخت و تولید آجر نسوز آلومینی ، مراحل اصلیِ دانه بندی کردن ، مخلوط کردن ، شکل دهی ، خشک کردن ، پخت و بسته بندی انجام می شود و مستلزم به کارگیری مواد اولیه در پروسه تولید می باشد که متناسب با ، شرایط اقتصادی و تکنولوژی قابل دسترس ، ممکن است از روش های مختلف استفاده شود.

انتخاب تکنولوژی لزوماً به همراه خود جریان تولید معینی را که عبارت از خط سیر تولید و عملیات مربوط به آن است ، به همراه دارد.

نوع تولید یک یا چند محصول معین می تواند با تکنولوژی متفاوتی صورت گیرد و این موضوع در آن اثر خود را باقی می گذارد.

روش های مختلف تولید آجر نسوز هر چند به ظاهر ممکن است اندکی متفاوت به نظر آیند ولی در عمل و از لحاظ اصول فرآیند کاملاً مشابه یکدیگر می باشند. و تفاوت های جزئی در انجام برخی از مراحل فرآیند عمدتاً ناشی از تفاوت شرایط عملکرد ماشین آلات و پیشرفت های تکنولوژیکی می باشد.

✳️ عملیات تولید آجر نسوز آلومینی در 4 مرحله زیر به صورت کلی می باشد که عبارت اند از :

 1. آماده سازی مواد اولیه.
 2. دانه بندی ، توزین و مخلوط کردن.
 3. شکل دادن.
 4. پخت کنترل و بسته بندی.

1 - آماده سازی مواد اولیه :

منظور از آماده سازی و دانه بندی مواد اولیه ، اعمالی است که بعد از ورود مواد اولیه به کارخانه و قبل از مرحله توزین و اختلاط آن ها ، انجام می پذیرد. این مرحله به طور عمده شامل اعمال تکلیس خرد کردن و آسیاب نمودن مواد می باشد.

اهمیت آماده سازی به اندازه مواد اولیه در ایجاد خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مناسب در فرآورده خام و پخته شده بر می گردد و ابعاد کوچک تر ذرات باعث ذوب سریع تر آن ها و به عبارت دیگر سرعت بیشتر تشکیل فاز مایع شده و این موضوع نیز به نوبه خود در مقدار انبساط حرارتی بدنه عامل بسیار مؤثری است.

مرحله آماده سازی مواد در مورد مواد سخت و نرم کاملاً متفاوت است و برای مواد پلاستیک (مواد اولیه نرم) که به طور طبیعی دارای دانه بندی بسیار ریز می باشد ، احتیاجی به عملیات خرد و آسیاب کردن ندارند اما برای آماده سازی مواد غیر پلاستیک (سخت) به طور کلی سه عملیات تکلیس کردن (ایجاد ترک و کلوخه نمودن با کوره در درجه حرارت C° 900) ، خرد کردن مواد (سنگ ها به وسیلهٔ هر یک از آسیاب های فکی ، غلطکی ، چرخشی ، چکشی یا دوار خرد شوند) و آسیاب کردن انجام می شود ، البته قسمتی از اعمال تهیه و آماده سازی مواد ، پیش از ورود مواد اولیه به کارخانجات ، از طرف فروشندگان و عرضه کنندگان این مواد انجام می شود.

2 - دانه بندی ، توزین و مخلوط کردن :

دانه بندی مواد بستگی کامل به نوع محصول تولیدی داشته و هر محصول دانه بندی خاص را نیاز دارد. نکاتی که معمولاً در تعیین دانه بندی مواد و نحوه توزیع دانه ها در نظر گرفته می شوند عبارت اند از : سیالیت مواد ، ابعاد دانه ها و دانه بندی اولیه مواد پلاستیسیته ، خاصیت چسبندگی مواد ، ویژگی و حساسیت مواد نسبت به فرآیند خشک کردن و واکنش مواد نسبت به شرایط پخت.

لازم به توضیح است که در این واحد تولیدی مراحل آماده سازی و دانه بندی صورت نمی گیرد و مواد به صورت آماده و دانه بندی شده خریداری می شود تا از سرمایه گذاری های زیاد و به کارگیری امکانات و نیروی انسانی خارج از محدوده صنایع کوچک پرهیز شود.

نکته حائز اهمیت دیگر در این زمینه وارداتی بودن بوکیست (عمده ماده اولیه مصرفی) می باشد که واردات به صورت دانه بندی شده صورت می گیرد و مواد اولیه پس از ورود به واحد ، در انبار نگهداری شده و سپس در هنگام تغذیه خط تولید ابتدا مواد از سرند لرزشی سه طبقه عبور داده می شوند و در سیلوی تغذیه خط نگهداری می شوند.

عملیات توزین مواد دانه بندی شده به وسیله دستگاه توزین انجام می شود ، به این نحو که طبق نسبت های تعیین شده مواد مختلف توسط مجراها درون ظرف ریخته می شود.

البته این ظرف بر روی ریل متحرک است و می تواند در ایستگاه ها روی ترازو ثابت شود در هر قسمت مقدار مواد تعیین شده که از پوها از طریق مجرا وارد ظرف می شود توسط سیستم توزین خوانده می شود و ظرف در ایستگاه های مختلف مخلوط تعیین شده را کامل می کند.

پس از توزین ، ظرف به روی مخلوط کننده ها حمل می شود و از یک مجرا مواد وارد مخزن می شوند حرکت کفی مخزن به صورتی است که تا حد ممکن یکنواختی مخلوط را ایجاد می کند به طوری که پس از عملیات هم زنی درصد مواد مختلف در طول مخلوط یکسان باشد پس از اتمام عملیات ، مخلوط آماده با باز شدن دریچه زیر مخزن وارد ظرف دیگر می شود.

همچنین در این مرحله رطوبت و سایر مواد شیمیایی در طول عملیات مخلوط کردن مواد به آن ها اضافه می شود. در این مرحله در صورت نیاز می توان مواد مخلوط شده را بسته بندی کرده و به عنوان ملاط مصرفی دیواره های نسوز به بازار ارسال کرد که به عنوان محصول جنبی طرح خواهد بود.

3 – شکل دادن :

در ادامه پروسه تولید آجر نسوز پس از عملیات مخلوط کردن ، شکل دهی انجام می شود که برای شکل دهی قالب پرس طراحی شده و به طور اتوماتیک با حرکت رم (RAM) پرس عمل تغذیه ماده مخلوط شده را انجام می دهد سپس ضربه زدن برای رسیدن به فشردگی کامل مواد توسط پرس هیدرولیک صورت می گیرد و برای آجرهایی که از لحاظ شکل و یا جنبه اقتصادی قادر به تهیه قالب پرسی برای آن ها نباشیم قالب به صورت بازشو تهیه می شود و مواد در تولید همراه با تغذیه توسط چکش بادی کوبیده می شوند تا فرم آجر به دست آید.

4 - پخت کنترل و بسته بندی :

پس از فرم دهی آجر برای پخت به کوره ارسال می شود که ابتدا خشک کردن و سپس پخت و خنک کردن محصول انجام می شود. تولید خشک کردن در درون کوره پخت صورت می گیرد.

با توجه به نوع آجر ، آجرهای خشک شده را در درجه حرارت بالای 1000 درجه سانتیگراد می پزند در طی عمل پختن ساختمان داخلی آجر شکل می گیرد و در ضمن مواد فرار نظیر آب و Co2 از آجر خارج می شوند. به دلیل خارج شدن مواد فرار و فرم گرفتن ساختمان کریستالی آجر ، ابعاد آجر باز و یا جمع می گردند.

انواع کوره های مورد استفاده برای پختن آجر عبارت اند از :

کوره های تناوبی ، کوره های مدور و کوره های تونلی.

درجه حرارت پخت در داخل کوره برای آجرهای شاموتی و آلومینی به ترتیب (1200 تا 1500) و ( 1500 تا 1800) درجه سانتیگراد می باشد و زمان پختن برای انواع مختلف کوره ها متفاوت است و بین 3 تا 20 روز می باشد.

همچنین در ضمن عمل پختن می بایستی شعله آتش تمام اطراف آجر را به پوشاند تا بدین وسیله تمام قسمت های آجر یکنواخت پخته شود برای آجرهای با کیفیت بالا آن ها را در درجات حرارت تا 1800 درجه سانتیگراد در کوره قرار می دهند.


✔️ بررسی ایستگاه ها و شیوه های کنترل کیفیت در کارخانه تولید آجر نسوز آلومینی ( آجر آلما ) !


آجر نسوز آلومینی ( آجر آلما )

نظر به این که محصول تولیدی این واحد در عایق کاری کوره ها استفاده می شود لذا بایستی نظارت بر مواد اولیه و نحوه ساخت و کیفیت محصول با عنایت به حساسیت کوره ها در پروسه های صنعتی مورد توجه قرار گیرد تا علاوه بر بالا بردن کیفیت و تضمین آن ، کارآیی لازم را در موارد مصرف داشته باشد.

مواد اولیه از نظر کیفیت باید مورد بررسی قرار گیرد تا میزان نسوز بودن ، مقاومت فشردگی ، تحمل فشار بار و توان شکل گیری آن مشخص شود و این نوع خصوصیات کیفی به وسیلهٔ آزمایشگاه انجام می شود.

در نحوه ساخت کنترل توزین ، مخلوط کردن و پرسکاری به صورت چشمی و تجربی صورت می گیرد و پس از پخت در کوره بازرسی و آزمایشات لازم روی محصول در آزمایشگاه انجام می شود.

آزمایش ها و تست های کنترل کیفی برای مواد اولیه و محصول مطابق استاندارد ملی شماره 1607 صورت می گیرد و شامل موارد زیر می باشد :

 1. تعیین میزان تخلخل و وزن مخصوص مواد نسوز با روش های تخلیه و یا آب جوش.
 2. تعیین قابلیت نفوذ نسبت به هوا که در جهت به خصوصی اندازه گیری می شود.
 3. تعیین نسوز بودن آجر در اثر حرارت حدود 200 درجه سانتیگراد بیشتر از نقطه ذوب.
 4. نسوز بودن تحت فشار با هدف تعیین تغییر شکل مواد نسوز در درجه حرارت زیاد وقتی که تحت تأثیر فشار بار قرار می گیرند و در دو حالت درجه حرارت در حال افزایش و درجه حرارت ثابت آزمایش می شود و در نتیجه آن درجه حرارت و فشار لازم برای شکست مواد و نیز درصد کاهش آن و در حرارت ثابت علاوه بر این ها درصد انبساط پس از گذشت زمان و اعمال حرارت ثابت ثبت و کنترل می شود.
 5. تعیین تاب فشاری در درجه حرارت عادی که در نتیجۀ آن بار 500 پاند بر اینچ مربع در دقیقه بر آجر اعمال شده تا قطعه خرد شود و زمان مورد نیاز ثبت و کنترل می شود.
 6. تعیین مقاومت مواد نسوز در مقابل اثر تخریبی اکسید کربن که نتایج آن در دو زمینه تعداد ساعت تخت تأثیر اکسید کربن در دمای 400 تا 500 درجه سانتیگراد برای عدم متلاشی شدن مواد پس از شکل دهی و مقدار رسوبات کربنی و زمان متلاشی شدن آزمایش و بررسی می شود.

موارد فوق جهت مواد اولیه و محصول باید انجام گیرد که برای انتخاب مواد اولیه و محصول و یا مواد پس از فرآیند از روش نمونه برداری مطابق استاندارد ملی به شمارهٔ 577 استفاده می شود و جزئیات نحوه نمونه برداری در دو استاندارد ملی اشاره شده است که در زیر نحوه برخی از آزمایشات توضیح داده می شوند.

روش اندازه گیری نقطه خمیری شدن مواد نسوز (حد دیرگذاری) :

برای اندازه گیری نقطهٔ خمیری شدن یک ماده نسوز آن را به صورت پودر در می آورند و سپس با آب یا ماده شیمیایی دیگری که در اثر حرارت متصاعد شود (مانند کتیرا و صمغ) مخلوط می کنند.

از این مخلوط مخروط هایی ساخته می شود که آن ها را با مخروط های استاندارد شده ای با ارتفاع 30 میلیمتر روی صفحه استوانه ای از مواد نسوز با قطر 50 میلیمتر نصب می کنند به طوری که نمونه مورد آزمایش و چهار نمونه استاندارد که دو به دو مساوی اند رو به روی هم قرار می گیرند.

تمام این مخروط ها با زاویهٔ 85 - 80 درجه به طرف مرکز استوانه مایل می باشند. استوانه فوق را در کوره مخصوصی قرار داده و تغییر شکل یا تغییر حالت آن را از دریچه کوره مشاهده می کنند همین که تشخیص داده شد نمونه نرم یا ذوب شده است آن را از کوره بیرون می آورند.

آخرین مخروط استانداردی که شروع به خم شدن نموده است نقطه خمیری شدن (حد نسوزی) نمونه را معلوم می کند .

همچنین حد دیرگدازی ( توانایی و مقاومت در حرارت های زیاد بدون ذوب شدن ) به عوامل زیر بستگی دارد :

 1. سرعت حرارت دادن
 2. اندازه ذرات ماده تشکیل دهنده
 3. حد خلوص مواد متشکله
 4. محیط کوره (از نظر احیایی و اکسیدی و یا خنثی)

تعیین پایداری در مقابل فشار و درجه حرارت :

مواد نسوز در حین کاربرد در اثر فشار و درجه حرارت تغییر شکل می دهند که این تغییر شکل قابل اندازه گیری است. به این صورت که مقدار فشار را 2 کیلوگرم بر سانتی متر مربع ثابت نگه داشته و تغییر شکل را با تغییرات درجه حرارت بررسی می کنند.

پایداری در مقابل فشار و حرارت بستگی زیادی به ترکیب شیمیایی و همچنین مقدار فاز بلوری و فاز شیشه ای (بی شکل) مواد نسوز دارد مثلاً در آجرهای نسوز شاموتی با ازدیاد مقدار آلومین پایداری در مقابل فشار و درجه حرارت افزایش می یابد.

برای تعیین پایداری مواد دیرگداز در مقابل فشار و حرارت نمونه ای استوانه ای از آن را به قطر و ارتفاع 50 میلی متر از وسط آجر می برند و سپس تحت فشار 2 کیلوگرم بر سانتی متر مربع و با سرعت حرارت 5 درجه سانتی گراد بر دقیقه حرارت می دهند و تغییرات شکل آن را از نظر ابعاد بررسی می کنند.

تعیین پایداری در مقابل تغییرات حرارت یکی دیگر از خواص مهم آجرهای نسوز پایداری در مقابل تغییرات حرارت می باشد که در کوره هایی که به طور متناوب کار می کنند مانند شبکه ری ژنراتور یا محل خروج سرباره یا مذاب ، اهمیت فراوانی دارد زیرا در اثر تغییرات حرارت مواد نسوز که در ساختمان کوره به کار رفته اند ممکن است ترک خورده و موجب خرابی کوره شوند بنابراین قابلیت مقاومت یک مادۀ نسوز که تغییرات متناوب درجه حرارت را بدون ترک خوردن و لایه شدن تحمل نماید پایداری در مقابل تغییرات حرارت می نامند.

دلیل اصلی ترک خوردن به وجود آمدن تنش در جسم نسوز در نتیجه اختلاف درجه حرارت هنگام سرد و گرم شدن می باشد برای تعیین مقاومت یک آجر در مقابل تغییرات درجه حرارت ، آن را از یک طرف تا C° 950 حرارت داده و قسمت حرارت دیده را در آب جاری سرد می کنند این عمل را چندین بار تکرار کرده تا آجر کاملاً خرد شده یا لااقل تا 50 درصد طرف حرارت دیده آن خرد گردد.


✔️ برآورد میزان مصرف مواد اولیه تولید سالانه 10000 تن آجر نسوز آلومینی بوکسیتی !


مواد اولیه ساخت و تولید آجر نسوز و مواد ویژه نسوز شامل بوکسیت ، کائولن ، شاموت و مواد افزودنی می شود. بوکسیت ، کائولن و شاموت از مواد معدنی می باشند و یک سری کارهای آماده سازی بر روی آن ها پس از استحصال به عمل می آید.

در زیر به توضیح هر یک از مواد اولیه می پردازیم :

1 - بوكسيت

آلومینیوم یکی از فراوان ترین عناصر پوسته زمین است و اکثراً در تمام سنگ ها دیده می شود منابع آلومینیوم و مواد آلومینیومی ، بوکسیت می باشد که شامل بوکسیت ، رس های بوکسیتی و لاتریت های آلومینیومی است که مخلوطی از اکسیدهای آلومینیوم هیدراته شده و کانی های ناخالص است.

وزن خالص بیشتر کانی های بوکسیت 3.5 – 2.3 بوده و با درصدهای مختلف آلومین وجود دارند. همچنین نقطه ذوبی در حدود C° 2050 و درجه سختی 9 نیز از دیگر مشخصات آن ها می باشد.

2 - كائولن

کائولن یا خاک چینی ، از مواد رسی تشکیل شده است و مقدار آهن در آن کم بوده و معمولاً سفید رنگ می باشد. فرمول شیمیایی آن Sio22 ، O32AI ، H2 O2 است که دارای مقادیری ناخالصی هم می باشد. بیشتر کائولن ها از کائولینیت تشکیل شده اما دیگر کانی های رسی نیز در سایر سنگ ها وجود دارد.

در ایران معدن کائولن سمیرم و معدن نسوز رباط خان طبس در زمینه استحصال و استخراج کائولن فعالیت دارند. کائولن دارای نقطه ذوب در حدود 1750 می باشد. کائولن علاوه بر صنایع نسوز در صنایع لاستیک سازی ، کاغذ و سرامیک نیز مصرف می شود.

لازم به تذکر است که چون بوکسیت بیشتر از خارج کشور وارد می شود اگر به صورت دانه بندی شده خریداری شود اقتصادی تر می باشد. در غیر این صورت مقدار زیادی از آن به ضایعات تبدیل می گردد لذا خرید آسیاب احساس نمی شود و کائولین و شاموت بیشتر در آجرهای شاموتی مصرف می شود بنابراین خرید مواد به صورت آسیاب شده می باشد.

3 - شاموت (Fire clay) یا خاک نسوز

از گروه رس های دیرگداز می باشد که در حالت طبیعی دارای خاصیت پلاستیسیته نمی باشد و فقط هنگامی دارای خاصیت پلاستیسیته خواهد بود که کاملاً خرد شده و به صورت پودر درآمده باشد. شاموت در اکثر موارد به صورت لایه رسوبی مشاهده می شود و معمولاً در کنار رگه های ذغال سنگ و همراه آن به صورت ماده معدنی موجود می باشد.

✳️ در زیر مقدار مصرف مواد اولیه و کارتن جهت تولید و بسته بندی سالانه 10000 تن آجر نسوز آلومینی ارائه شده است :

 • بوکسیت : 8890 تن
 • کائولن : 1100 تن
 • شاموت : 1100 تن
 • کارتن بسته بندی : 380 هزار عدد

✔️ ماشین آلات ، تجهیزات ، تاسیسات مورد نیاز کارخانه تولید آجر نسوز آلومینی ( آجر آلما ) !


 

✳️ ماشین آلات مورد نیاز این واحد تولید آجر آلومینی به قرار زیر میباشد :

 • کوره : (مشخصات فنی : پریودیک ایزوجت مجهز به واگن نسوز ، خشک کن ، دمای کار C° 1400 ، حجم پخت 75 متر مکعب سوخت گاز طبیعی و گازوئیل) ، (تعداد : 1 عدد)
 • پرس هیدرولیک : (مشخصات فنی : با قدرت 2000 تن نیروی فشاری ، با قابلیت حرکت رام پایین و بالا) ، (تعداد : 2 عدد)
 • مخلوط کن مواد : (مشخصات فنی : با قدرت 95 کیلووات ، ظرفیت 40 - 30 متر مکعب در ساعت طول شفت ها 0.6 متر دو محوره) ، (تعداد : 2 عدد)
 • کمپرسور هوا : ( مشخصات فنی : با فشار 8 اتمسفر دبی باد lit/hr 1000 ، چهار سیلندر) ، (تعداد : 1 عدد)
 • سیستم انتقاله (نقاله) : (مشخصات فنی : با قدرت حمل 2.5 تن بر ساعت به طول 15 متر ، عرض 0.8 متر و قدرت موتور 3 کیلووات) ، ( تعداد : 5 عدد)
 • چکش بادی : (مشخصات فنی : با تغذیه بادی) ، ( تعداد : 2 عدد)
 • سیلو بالابر مواد : (مشخصات فنی : حجم سیلو 50 متر مکعب و قدرت بالابر 3 تن بر ساعت و مجهز به سیستم تخلیه حلزونی) ، (تعداد: 1 عدد)
 • سیلو و بالابر مواد : (تعداد : 2 عدد)
 • سرند لرزشی : ( مشخصات فنی : سه طبقه توری از جنس فولاد ضد زنگ) ، (تعداد : 1 عدد)
 • سیستم توزین : (مشخصات فنی : الکترونیکی) ، ( تعداد: 1 عدد)

✳️ تاسیسات مورد نیاز این واحد تولید آجر آلومینی به قرار زیر میباشد :

 • تاسیسات برق : ( تابلو های برق ژنراتور و دیزل ژنراتور) ، (مساحت مورد نیاز : 28 متر مربع فضای سرپوشیده)
 • تاسیسات آب : (مخزن ذخیره هوایی) ، (مساحت مورد نیاز : 20 متر مربع فضای سرپوشیده)
 • تاسیسات سوخت : (تاسیسات گاز) ، (مساحت مورد نیاز : 20 متر مربع فضای باز)
 • تاسیسات گرمایش : (موتور خانه و شوفاژ) ، (مساحت مورد نیاز : 20 متر مربع فضای سرپوشیده)
 • سایر تاسیسات : (اطاقک باسکول و هوای فشرده) ، (مساحت مورد نیاز : 15 متر مربع فضای سرپوشیده و 150 متر مربع فضای باز)
 • تعمیرگاه : (تعمیرات جزئی و اتفاقی دستگاه ها) ، (مساحت مورد نیاز : 20 متر مربع فضای سرپوشیده)
 • آزمایشگاه : مساحت 20 متر مربع
 • برج های خنک کننده
 • تصفیه شیمیایی آب (بدون املاح)
 • دیگ بخار
 • سیستم چرخش روغن داغ
 • اطفإ حریق
 • هوای فشرده
 • تصفیه پساب
 • باسکول
 • سیستم ارتباطی تلفنی
 • برق اضطراری توسط دیزل ژنراتو

✔️ زمین و محوطه سازی و ساختمانهای مورد نیاز کارخانه تولید 10000 تن آجر نسوز آلومینی ( آجر آلما ) !


✳️ زمین و محوطه سازی مورد نیاز کارخانه تولید 10000 تن آجر نسوز آلومینی به قرار زیر میباشند :

 • مساحت زمین : 6400 متر مربع
 • بخش خاکبرداری و تسطیح : 3800 متر مربع
 • بخش خیابان کشی و پارکینگ : 600 متر مربع
 • بخش فضای سبز : 1200 متر مربع
 • بخش دیوار کشی : 680 متر مربع

✳️ برآورد مساحت ساختمان های اداری مورد نیاز کارخانه تولید 10000 تن آجر نسوز آلومینی به قرار زیر میباشند :

 • ساختمان های اداری و خدماتی : 115 متر مربع
 • نگهبانی و سرایداری : 40 متر مربع
 • سالن غذاخوری و نمازخانه : 80 متر مربع
 • رفاهی و بهداشتی : 30 متر مربع
 • جمع کل مساحت بخش های اداری : 265 متر مربع

✳️ مساحت ساختمان های تولیدی مورد نیاز کارخانه تولید 10000 تن آجر نسوز آلومینی به قرار زیر میباشند :

 • بخش تولید : 1678 متر مربع
 • بخش انبار : 979.6 متر مربع
 • بخش تاسیسات و تعمیرگاه : 103 متر مربع
 • بخش آزمایشگاه : 20 متر مربع

نمودار زمان بندی اجرای پروژه تولید آجر نسوز آلومینی به قرار زیر میباشد :

نمودار زمان بندی اجرای پروژه تولید آجر نسوز آلومینی


✔️ نیروی انسانی و یوتیلیتی مورد نیاز کارخانه تولید آجر نسوز آلومینی ( آجر آلما ) !


✳️ برآورد نیروی انسانی تولیدی این کارخانه تولید آجر نسوز آلومینی ( آجر آلما ) به قرار زیر میباشند :

 • خط تولید : 40 نفر
 • آزمایشگاه : 3 نفر
 • انبار مواد اولیه : 2 نفر
 • انبار محصول : 2 نفر
 • جمع پرسنل تولیدی : 48 نفر

نیروی انسانی غیر تولیدی این کارخانه تولید آجر نسوز آلومینی به قرار زیر میباشند :

 • مدیریت : (1 نفر) ، (وظایف : مدیر عامل که مدیریت کلی تولید ، امور مالی ، فروش و بازرگانی را بر عهده دارد)
 • اداری و مالی : (5 نفر) ، (وظایف : یک نفر کارمند اداری ، دو نفر کارمند مالی ، یک نفر منشی ، یک نفر تدارکات)
 • تاسیسات و تعمیرگاه : (2 نفر) ، (وظایف : تکنیسین فنی جهت تعمیرات جزئی دستگاه ها و تاسیسات)
 • خدمات : (6 نفر) ، (وظایف : سرایدار ، نگهبان ، آبدارچی و کارگران خدماتی)
 • جمع پرسنل غیر تولیدی : (14 نفر)

✳️ یوتیلیتی مصرفی این کارخانه تولید آجر نسوز آلومینی ( آجر آلما ) به قرار زیر میباشند :

1 - برآورد برق روزانه مصرفی بخشهای مختلف این واحد تولید آجر آلومینی به قرار زیر میباشد :

 • برق فرایند تولید : Kw 4780
 • برق تاسیسات و تعمیرگاه : Kw 168
 • برق ساختمان ها : Kw 508
 • برق محوطه : Kw 75
 • برق سایر بخشها : Kw 830
2 - برآورد آب روزانه مصرفی بخش های مختلف این واحد تولید آجر آلومینی به قرار زیر میباشد :
 • آب فرایند تولید و تاسیسات : (50 متر مکعب) ، (ملاحظات : ایستگاه مخلوط کن)
 • آب ساختمان ها : (93 متر مکعب) ، (ملاحظات : بهداشتی و آشامیدنی)
 • آب محوطه : (18 متر مکعب) ، (ملاحظات : آبیاری فضای سبز)

3 - گاز مصرفی سالانه :

942600 متر مکعب

4 - بنزین مصرفی سالانه :

16.2 مترمکعب

5 - گازوئیل مصرفی سالانه :

40.5 مترمکعب

✍️ جهت تهیه مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید آجر نسوز آلومینی ( آجر آلما ) ، با اطلاعات کاملا به روز با فرمت Word و PDF و با گزارش گیری نرم افزار کامفار ، جهت اخذ جواز تاسیس یا وام و تسهیلات بانکی ،با ما تماس بگیرید .

✳️ در صورتی که علاقه مند به سرمایه گذاری در صنعت آجرپزی هستید مطالب زیر نیز میتواند برای شما جذاب باشد :


📚 دانلود فایل های طرح توجیهی تیپ تولید آجر نسوز آلومینی ( آجر آلما )

👈 توجه : کلیه ی طرح های تیپ یا آماده ، صرفا کاربرد مطالعاتی و تحقیقاتی داشته و جهت اخذ مجوز و یا تسهیلات و وام بانکی مناسب نمیباشند . جهت تهیه طرح توجیهی با کاربرد اجرایی و بانکی با ما تماس بگیرید.

فايل‌ها:
zipطرح توجیهی تولید آجر نسوز آلومینی یا آجر آلما 115 صفحه داغ
نويسنده;امیر حبیبی
تاريخچهارشنبه, 24 آبان 1396 15:28
حجم فايل 815.72 KB
دانلود 218

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.


صنایع ساختمانی

© 2023 کلیه حقوق این وبسایت محفوظ میباشد.
Articles
Categories