• 021-77869979
  • سفارش طرح توجیهی : 09360555304
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 24/7

طرح توجیهی تولید آلکیل بنزن خطی ⭐ آلکیلات سنگین

(2 votes, average 5 out of 5)

طرح توجیهی تولید آلکیل بنزن خطی و آلکیلات سنگین

جهت نگارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید آلکیل بنزن خطی و آلکیلات سنگین با اطلاعات کاملاً به روز برای سال 1402 ، با فرمت DOC و PDF و با گزارش گیری نرم افزار کامفار ، جهت اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، این صفحه را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید . ضمنا میتوانید فایل pdf طرح توجیهی تولید آلکیل بنزن خطی و آلکیلات سنگین را که در سال های قبل نگارش شده است را صرفا جهت مطالعه از انتهای صفحه دانلود نمایید.


✔️ معرفی محصول در طرح توجیهی آلکیل بنزن خطی (LAB) و آلکیلات سنگین (HAB) !


اصولا پتروپالایشگاه ها به مراکز صنعتی اطلاق میشود که در آن عملکرد پالایشگاه و کارخانه پتروشیمی تجمیع شده باشد ، در این مقاله نیز به بررسی کارخانه ی تولید آلکیل بنزن خطی و آلکیلات سنگین از نفت سفید خواهیم پرداخت که میتواند در دسته ی پتروپالایشگاه ها قرار گیرد.

آلکیل بنزن خطی یا همان (LAB) یکی از محصولات شیمیایی بسیار مهم بوده که به دلیل تجزیه پذیری مناسب در محیط زیست به طور گسترده در صنایع تولید مواد شوینده مورد استفاده قرار می گیرد.

آلکیل بنزن خطی پس از سولفونه شدن (Sulfonation) در واحدهای پایین دستی به سولفونیک آلکیل بنزن اسید (LABSA) تبدیل گردیده و به عنوان عامل پاک کننده در شوینده های مایع و پودرهای لباسشویی دستی و ماشینی مورد استفاده قرار می گیرد.

آلکیلات سنگین (HAB) محصول جانبی فرآیند تولید آلکیل بنزن خطی بوده و ترکیبی از دیفنیل آلکان ها و دی آلکیل بنزن ها می باشد.

آلکیلات سنگین (HAB) به علت خواص دی الکتریک و پایداری اکسیداسیون بالا دارای کاربردهای گسترده در صنایع تولید روغن های ترانسفورماتور ، روانکارهای صنعتی ، افزودنی های سوخت دیزل و روغن های داغ برای انتقال حرارت بوده و در شوینده های صنعتی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.


✔️ بررسی مواد اولیه و فرایند تولید الکیل بنزن خطی و الکیلات سنگین !


فرایند تولید الکیل بنزن خطی

✳️ مواد اولیه اصلی تولید الکیل بنزن خطی و الکیلات سنگین به قرار زیر میباشند :

1 – نفت سفید :

نفت سفید یک ماده اولیه برای پارافین های خطی با خلوص بالا (نرمال پارافین) است که متعاقباً بر اثر هیدروژن زدایی به اتیلن تبدیل می شوند. اتیلن را می توان برای تولید آلکن های خطی پلیمریزه کرد.

الفین های خطی حاصل ، در حضور یک کاتالیزور برای تولید آلکیل بنزن خطی LAB ، با بنزن وارد واکنش می شوند. آلکیل بنزن خطی تولید شده به آلکیل بنزن سولفونات خطی تبدیل می شود که در تولید مواد شوینده صنعتی و خانگی به کار می رود.

شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران ، ماده اولیه نفت سفید را از شرکت پالایش نفت اصفهان تامین می کند.

میانگین بلند مدت کرک اسپرد نفت سفید در حدود 33.4 دلار بر بشکه و در فروردین ماه سال 1401 ، حدود 12.2 دلار بوده است.

میانگین بلند مدت کرک اسپرد نفت سفید در حدود 33.4 دلار بر بشکه و در فروردین ماه سال 1401

2 – بنزن :

بنزن به عنوان ماده مصرفی در واحد الکیلاسیون به نرمال پارافین اضافه شده و دو محصول الکیل بنزن خطی و الکیلات سنگین تولید می شود.

شرکت تا پیش از سال 1399 خوراک بنزن مورد استفاده خود را از پتروشیمی بندرامام تامین می کرده است و از سال 1399 بخش عمده بنزن مورد نیاز خود را از پتروشیمی بوعلی تامین می نماید.

با بررسی و مقایسه نرخ فروش بوعلی طی فصول اخیر ، با توجه به هزینه حمل ، نرخ خرید شیران به طور میانگین حدود 2 درصد از نرخ فروش بوعلی بالاتر است.

با بررسی و مقایسه نرخ فروش بوعلی طی فصول اخیر ، با توجه به هزینه حمل ، نرخ خرید شیران به طور میانگین حدود 2 درصد از نرخ فروش بوعلی بالاتر است.

✳️ فرایند تولید (LAB) و (HAB) به قرار چارت زیر میباشد :

فرایند تولید (LAB) و (HAB)

✳️ جایگاه صنعت آلکیل بنزن خطی (LAB) در ایران و جهان !

جایگاه صنعت آلکیل بنزن خطی (LAB) در ایران و جهان

میزان تولید LAB در سال 2020 میلادی ، معادل 4.1 میلیون تن بوده است و در سال 2021 در سطح بین الملل حدود 4 میلیون تن بوده است. پیش بینی شده است تا سال 2025 به 4.4 میلیون تن و در سال 2023 به 6.5 میلیون تن برسد.

بزرگ ترین تولید کننده LAB در سطح جهانی آسیا می باشد که چین و هند به عنوان بزرگ ترین تولید کنندگان LAB هستند و آمریکا و کانادا و برزیل در رتبه های بعدی قرار دارند.

قاره آسیا با حدود 50 درصد بزرگ ترین مصرف کننده LAB و قاره اروپا دومین مصرف کننده بزرگ LAB می باشد.

قاره آسیا با حدود 50 درصد بزرگ ترین مصرف کننده LAB و قاره اروپا دومین مصرف کننده بزرگ LAB می باشد.

شرکت CEPSA با ظرفیت 557 هزار تن ، بزرگ ترین تولید کننده ی آلکیل بنزن خطی در جهان است که 14 درصد از ظرفیت اسمی تولید جهانی را در اختیار دارد. همچنین ظرفیت تولید LAB شرکت آفریقایی Sasol ، 350 هزار تن می باشد.


✔️ جایگاه صنعت آلکیل بنزن خطی (LAB) در خاورمیانه !


جایگاه صنعت آلکیل بنزن خطی (LAB) در خاورمیانه !

عمده تولید کنندگان الکیل بنزن خطی در منطقه خاورمیانه کشور های ایران ، عراق ، قطر و عربستان صعودی می باشند. به دنبال راه اندازی چندین واحد تولید LAB در اوایل دهه 2000 میلادی ، برای پوشش تقاضای افزایشی LABS و شوینده ها در منطقه خاورمیانه ، این منطقه در سال 2007 به صادر کننده این محصول مبدل گشت ، به طوری که در سال 2020 بیش از 300 هزار تن LAB از خاورمیانه به هند و دیگر نقاط جهان صادر شد.

در 5 سال اخیر ، حجم صادرات خاورمیانه به هند و پاکستان افزایش قابل توجهی داشته است و 62 درصد از مجموع صادرات منطقه را شامل می شود. سایر مقاصد مهم صادراتی ویتنام و آفریقا هستند.

✳️ جایگاه صنعت آلکیل بنزن خطی (LAB) در ایران !

جایگاه صنعت آلکیل بنزن خطی (LAB) در ایران !

بر اساس گزارش شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران (NPC) در سال 2020 ، ظرفیت تولید آلکیل بنزن خطی (LAB) ایران حدود 150 هزار تن بوده است که از این مقدار ، 110000 تن LAB مصرف می شود و مابقی صادر می شود. بیشتر آلکیل بنزن خطی ایران، در شرکت صنایع شیمیایی ایران تولید میشود که در ادامه به معرفی آن میپردازیم.


معرفی شرکت ((شیران)) ، بزرگترین تولید کننده آلکیل بنزن خطی و آلکیلات سنگین در خاورمیانه !


معرفی شرکت ((شیران)) ، بزرگترین تولید کننده آلکیل بنزن خطی و آلکیلات سنگین در خاورمیانه !

شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران از بزرگترین تولید کنندگان آلکیل بنزن خطی (LAB) ، آلکیلات سنگین (HAB) و نرمال پارافین در منطقه خاورمیانه می باشد.

این شرکت حدود 80 درصد بازار داخلی آلکیل بنزن خطی کشور را در اختیار دارد. شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران در اصفهان واقع گردیده و صادرات محصولات این شرکت به کشورهای اطراف از طریق شرکت بازرگانی و خدمات بندری ایران در بندر بوشهر انجام می پذیرد.

✳️ محصولات شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران به شرح زیر میباشند :

  • نرمال پارافین : نرمال پارافین دارای کاربرد در صنایع تولید الکل های چرب برای استفاده در عوامل فعال سطحی و حلال های مورد استفاده در صنایع رنگ و رزین می باشد.
  • آلکیل بنزن خطی : آلکیل بنزن خطی در صنعت تولید مواد شوینده مورد استفاده قرار می گیرد. آلکیل بنزن خطی در واحدهای پایین دستی به عنوان عامل پاک کننده به سولفونیک آلکیل بنزن اسید (LABSA) تبدیل می شود که در شوینده های مایع و پودرهای لباسشویی دستی و ماشینی مورد استفاده قرار می گیرد.
  • آلکیلات سنگین : آلکیلات سنگین ، محصول جانبی فرآیند تولید آلکیل بنزن خطی بوده و ترکیبی از دیفنیل آلکان ها و دی آلکیل بنزن ها می باشد. دارای کاربردهای گسترده در صنایع تولید روغن های ترانسفورماتور ، روانکارهای صنعتی ، افزودنی های سوخت دیزل و روغن های داغ برای انتقال حرارت بوده و در شوینده های صنعتی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

✔️ بخشی از مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید آلکیل بنزن خطی !


نرخ LAB با شروع دوره کرونا و افزایش تقاضای مواد شوینده و بهداشتی

همچنان که در نمودار بالا مشخص است نرخ LAB با شروع دوره کرونا و افزایش تقاضای مواد شوینده و بهداشتی با وجود کاهش شدید نرخ نفت و نفت سفید و سایر کامودیتی ها ، کمتر از 20 درصد کاهش یافت.

مقایسه روند نرخ صادراتی الکیل بنزن خطی شرکت سرمایه گذاری شیمیایی ایران و نرخ جهانی ( فوب خلیج فارس ) نشان می دهد که نرخ صادراتی شرکت اختلاف چندانی با نرخ جهانی ندارد.

از آنجا که بخش عمده کاربرد آلکیل بنزن خطی مربوط به محصولات مراقبت شخصی و پاک کننده است ، به احتمال زیاد افزایش نگرانی های بهداشتی و همچنین رشد جمعیت سالمندان موجب رشد بازار جهانی آلکیل بنزن خطی می شود.

همچنین افزایش جمعیت شهری ، سبب افزایش تقاضا برای محصولات شوینده ، آرایشی بهداشتی ، پاک کننده های مسکونی و صنعتی می شود و سبب رشد بازار LAB می شود.

✳️ حاشیه سود و بهای تمام شده تولید هر تن LAB در سالهای 1397 تا 1401 چگونه بوده است !

حاشیه سود و بهای تمام شده تولید هر تن LAB در سالهای 1397 تا 1401 چگونه بوده است !

در طی سال های 1397 تا 1401 حاشیه سود تولید در سال 1399 رشد شدیدی نسبت به 1398 کرده است که یکی از دلایل آن ، کاهش قیمت نفت بعد از پاندمی کووید 19 و در نتیجه کاهش نرخ نفت سفید و بنزن به عنوان ماده مصرفی و عدم کاهش متناسب نرخ LAB (به دلیل افزایش تقاضای مواد شوینده و بهداشتی که LAB ماده اولیه این محصولات می باشد) به عنوان محصول شرکت است.

بهای تمام شده تولید هر تن LAB در سالهای 1397 تا 1401 را در چارت زیر مشاهده میکنید.

بهای تمام شده تولید هر تن LAB در سالهای 1397 تا 1401

✍️ جهت تهیه مطالعات بازار و طرح توجیهی پتروپالایشگاه ( تولید آلکیل بنزن خطی و آلکیلات سنگین ) ، با اطلاعات کاملا به روز با فرمت Word و PDF و با گزارش گیری نرم افزار کامفار ، جهت اخذ جواز تاسیس یا وام و تسهیلات بانکی ،با ما تماس بگیرید .


📚 دانلود فایل های طرح توجیهی تیپ پتروپالایشگاه ( تولید آلکیل بنزن خطی و آلکیلات سنگین )


👈 توجه : کلیه ی طرح های تیپ یا آماده ، صرفا کاربرد مطالعاتی و تحقیقاتی داشته و جهت اخذ مجوز و یا تسهیلات و وام بانکی مناسب نمیباشند . جهت تهیه طرح توجیهی با کاربرد اجرایی و بانکی با ما تماس بگیرید.

فايل‌ها:
rarگزارش مقدماتی تحلیلی صنعت تولید آلکیل بنزن خطی (بررسی شرکت صنایع شیمیایی ایران)( 18 صفحه ) (فروردین 1402) (pdf)
تاريخجمعه, 01 ارديبهشت 1402 19:30
حجم فايل 683.06 KB
دانلود 3

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.


کسب و کارهای پر طرفدار

صنایع شیمیایی

© 2024 کلیه حقوق این وبسایت محفوظ میباشد.
Articles
Categories