• 021-77869979
 • سفارش طرح توجیهی : 09360555304
 • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 • 24/7

طرح توجیهی هیدروژل سوپرجاذب اکریلیک ⭐️ 0 تا 100 تولید

(3 votes, average 5 out of 5)

طرح توجیهی هیدروژل سوپرجاذب اکریلیک

جهت نگارش مطالعات بازار و طرح توجیهی کارخانه تولید هیدروژل سوپرجاذب اکریلیک با اطلاعات کاملاً به روز برای سال 1402 ، با فرمت DOC و PDF و با گزارش گیری نرم افزار کامفار ، جهت اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، این صفحه را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید . ضمنا میتوانید فایل pdf طرح توجیهی تولید هیدروژل سوپرجاذب اکریلیک را که در سال های قبل نگارش شده است را صرفا جهت مطالعه از انتهای صفحه دانلود نمایید.


✔️ معرفی تخصصی محصول طرح توجیهی هیدروژل های سوپرجاذب اکریلیکی موادی با ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فرد !


هیدروژل های سوپرجاذب اکریلیکی بیشترین اهمیت را در میان انواع گوناگون هیدروژل های سوپر جاذب دارند و تقریباً تمام تولیدات صنعتی در دنیا بر پایه سوپرجاذبهای اکریلیکی است. خواص خوب این هیدوژل های سوپرجاذب از نظر میزان جذب، سرعت، استحکام ژل و ارزان بودن مونومرهای اکریلیکی سبب جذابیت این خانواده از سوپرجاذب ها شده است.

پلیمرهای سوپرجاذب  (SPA)، ژلهای پلیمری آبدوست یا هیدروژل هایی هستند که  میتوانند مقادیر زیادی آب، سالین (آب 0.9 درصد) یا  محلولهای فیزیولوژیکی را جذب کنند.

از لحاظ عملی یک سوپرجاذب  به صورت ماده خشکی توصیف میشود که چندین برابر وزن خود محلول آبی جذب میکند. ماده متورم شده تغییری نمی کند و این سوپرجاذب به هر شکلی که باشد (دانه، لیف فیلم ،...) به همان شکل باقی میماند.

هیدروژل به دست آمده از تبدیل سوپرجاذب خشک باید از نظر فیزیکی به قدر کافی بینقص باشد تا وقتی در آب قرار میگیرد در برابر جاری شدن و حل شدن مقاومت کند.

ذرات هیدروژل سوپر جاذب ، بدون حل شدن تا رسیدن به حجم تعادلی خود متورم میشوند. پلیمر متورم شده به علت وجود برخی اشکال گره های شبکه ای مانند اتصالات عرضی حل  نمیشود.

هیدروژل های سوپرجاذب در اواخر دهه 1950 در آمریکا پی نهاده شده و برای بسیاری از کاربردهای متمرکز از جمله عوامل نگهداری آب در کشاورزی و کمک به اطفاء حریق به کار گرفته شد.

با گسترش هیدروژل های سوپرجاذب ، از آنها در زمینه بهداشت فردی نیز استفاده شد. معلوم شد که این مواد میتوانند از نظر قیمت به عنوان جانشین مواد سنتی در پوشک بچه به کار روند. پلیمرهای سوپرجاذب صنایع بهداشتی را در دهه گذشته متحول کرده و اکنون نزدیک به 000/000/1 تن از آنها در سال تولید می شود.

کدهای آیسیک و تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت پلیمرهای اکریلیک :

 • کد آیسیک پلیمرهای اکریلیک به شکل ابتدایی : 24131170
 • کد آیسیک رزین هموپلیمر اکریلیک : 24131172
 • کد آیسیک رزین کوپلیمر اکریلیک : 24131173
 • تعرفه گمرکی سوپرجاذب اکریلیک : 39069070

استانداردهای مربوط به سوپرجاذب اکریلیک و پلی اکریلیک اسید :

 • آزمون تعیین خلوص پل یاکریلیک اسید : CSIC GB/T 10533-89
 • آزمون تعیین خواص پلی اکریلیک اسید : DOC MIL-C 3671
 • آزمون تعیین ظرفیت جذب آب پلیمرهای جاذب : JIS K7223
 • ضریب شکست نور : JIS K7224
 • آزمون تعیین سرعت جذب آب پلیمرهای جاذب : Flexural Modulus Test

✳️ مشخصات فیزیکی - شیمیایی هیدروژل های سوپرجاذب 200A و 300A به قرار جدول زیر میباشد :

مشخصات فیزیکی - شیمیایی هیدروژل های سوپرجاذب 200A و 300A


✔️ تشریح موارد مصرف و کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی هیدروژل های سوپر جاذب اکریلیک


موارد مصرف و کاربرد هیدروژل های سوپر جاذب اکریلیک

✳️ 1 - کاربرد هیدروژل های سوپر جاذب اکریلیک در مصارف بهداشتی :

بیش از %80 از تولید سوپرجاذبها در کالاهای بهداشتی مصرف می شود که اغلب به پوشک اختصاص دارد. پوشک از سه لایه خارجی، میانی و داخلی (توده جاذب رطوبت) تشکیل می شود. جنس لایه خارجی پوشک، منسوج نبافته است.

در این قسمت از اوایل دهه 1980 تغییرات مهمی صورت گرفته و منسوج نبافته از الیاف  پلیپروپیلن جایگزین ماده ای از جنس رزین آکریلیک محلول در آب و الیاف ویسکوز طبیعی گردیده است. منسوج نبافته  پلی پروپیلن به دلیل خاصیت آبگیری احساس آرامش بیشتری به مصرف کننده می دهد. همچنین موجب عدم تلاشی و از هم پاشیدگی توده داخلی پوشک میشود.

در حال حاضر در کشورهای پیشرفته و برخی از کشورهای در حال توسعه استفاده از منسوج نبافته از جنس رزین ویسکوز ممنوع است، این ممنوعیت به خاطر  حساسیت زایی این محصول اعمال شده است. لایه میانی پوشک دستمال کاغذی معمولی است و نقش محافظ لایه داخلی را بر عهده دارد. لایه داخلی در واقع توده جاذب آن است و از خمیر کاغذ ساخته  میشود.

استفاده از پودر سوپرجاذب در پوشک بچه به شکل تجاری از سال 1978 در ژاپن آغاز شد. کشورهای آلمان و فرانسه استفاده از سوپر جاذب به عنوان کالاهای بهداشتی را در سال 1980آغاز و آمریکایی ها از سال 1985 به استفاده گسترده این مواد در صنعت پوشک همت گماردند.

در اولین نوع این  پوشکها 1 تا 2 گرم سوپرجاذب مصرف میشود اما بعداً پوشک هایی دارای 4 تا 5 گرم سوپرجاذب به بازار عرضه شدند. در سال های بعد به ترتیب پوشک هایی سبکتر، نازکتر و با قدرت جذب بالاتر ساخته شدند.

میزان مصرف سوپرجاذب بهداشتی از 54 هزار تن در سال 1986 به 435 هزار تن در سال 1992 و به 901 هزار تن در سال 1998 رسیده است.

✳️ 2 - کاربرد هیدروژل های سوپر جاذب اکریلیک در تولید انواع پوشک :

صنایع تولید انواع پوشک بویژه پوشک بچه عمده ترین مصرف کننده سوپرجاذب های پلیمری در جهان است. حدود 90 درصد از سوپرجاذب های پلیمری در دنیا برای ساخت پوشک بچه با قابلیت جذب بالا مورد استفاده قرار می گیرد. بر طبق برآوردها در کشورهای صنعتی تقریباً 5000 پوشک برای هر کودک در دوره مورد نیاز وی مصرف می شود.

با استفاده از این پلیمرها در پوشک بچه میتوان در مصرف الیاف سلولزی به طور قابل توجهی صرفه جویی نمود. استفاده از پوشک هایی که در ساخت آنها از سوپرجاذبهای پلیمری به کار گرفته شده باعث میشود که بدن کودک برای مدت زمان بیشتری خشک نگه داشته شود و عوارضی چون التهاب پوست، سوزش و عفونت نیز کاهش می یابد. متوسط میزان سوپرجاذب های پلیمری استفاده شده در هر پوشک 52-10 گرم میباشد.

✳️ 3 - کاربرد هیدروژل های سوپر جاذب اکریلیک در تولید محصولات بهداشتی بانوان :

دومین مصرف کننده سوپرجاذب های پلیمری محصولات بهداشتی بانوان است. استفاده از سوپرجاذب های پلیمری در نوار بهداشتی بر خلاف پوشک بچه ها به دلیل تجزیه و از هم پاشیده شدن، مشکلاتی نظیر خونریزی، سردرد، درد شکم و عفونت جزئی را به دنبال خواهد داشت.

امروزه علیرغم موارد یاد شده به دلیل قابلیت جذب بالای این پلیمر و امکان ساخت محصولاتی با وزن کمتر و دارای کارایی مطلوب، از این پلیمرها در ساخت محصولات بهداشتی استفاده می شود.

✳️ 4 - کاربرد هیدروژل های سوپرجاذب در کشاورزی :

آب، عامل تولید محصولات کشاورزی، اکولوژی و محیط زیست سالم و تأمین مواد غذایی برای جمعیتی است که با افزایش روزافزون خود به  بهره برداری  بی رویه از منابع و آلوده سازی آن پرداخته است.

از بین رفتن پوشش گیاهی باعث بروز تغییرات آب و هوایی در کره زمین گشته و گرم شدن هوا و کمبود تولید کشاورزی را با مشکلات حاد روبرو ساخته است.

در چنین وضعیتی صرفه جویی در مصرف آّب و جلوگیری از هدر رفتن آن از طریق مدیریت صحیح اهمیت ویژه ای دارد. در کشور ما که در زمره مناطق خشک و نیمه خشک محسوب می شود، بارندگیها غالباً به صورت رگباری و پراکنده است که  جریانهای سطحی زیادی ایجاد میکند.

با مدیریت صحیح آب و خاک و استفاده از فنون پیشرفته میتوان از بارندگیهای پراکنده و سایر منابع محدود آب در امر حفظ و ذخیره آب در خاک استفاده کرد. در این رابطه در مناطق خشک اقدامات مختلفی انجام میگیرد. از جمله این اقدامات استفاده از کودهای آلی و ایجاد تغییر در خواص فیزیکی خاک به کمک اصلاح کننده هایی نظیر پرلیت می باشد.

مواد اصلاح کننده جدیدی که به تازگی کاربرد وسیعی در دنیا پیدا کرده اند، سوپرجاذبهای پلیمری است. این پلیمرها ضمن برخورداری از سرعت و ظرفیت زیاد جذب آب، به مثابه آب انبارهای مینیاتوری عمل کرده و در مواقع لزوم، ریشه به راحتی آب را در اختیار آن قرار می دهند.

مقدار آبی که در خاک ذخیره می شود ، به ظرفیت آن بستگی دارد. سوپرجاذب های پلیمری ضمن بالا بردن ظرفیت نگهداری آب در خاک های سبک می توانند مشکل نفوذپذیری خاک های سنگین را نیز مرتفع کنند.

سوپرجاذب های پلیمری از آنجا که با جذب سریع آب به میزان ده ها برابر وزن خود به ژلی با استحکام بالا تبدیل می گردند، در کشاورزی و باغبانی، جنگل کاری، فضای سبز و نیز کنترل فرسایش خاک از جایگاه ویژه ای برخوردارند.

با این که سوپرجاذب های پلیمری تحت فشار هم قادر به نگهداری آب جذب شده هستند، لیکن به محض نیاز ریشه ، آب را به سهولت در اختیار آن قرار  میدهند. جذب سریع آب و حفظ آن، بازده جذب آب ناشی از بارندگی های پراکنده را بالا برده و در صورت آبیاری خاک، فواصل آبیاری را نیز افزایش  میدهد.

مقدار این افزایش بسته به شرایط فیزیکی خاک، آب و هوا و میزان سوپرجاذبهای پلیمری در خاک، متفاوت است.

استفاده از سوپرجاذب های پلیمری در کاشت نشا و نهال، تنش های رطوبتی را از بین برده و به سازگاری نباتات کاشته شده با محیط کمک  میکند. با توجه به PH خنثی سوپرجاذبهای پلیمری که بین 6 تا 7 است، اثر سوء بر خاک نداشته و هیچ گونه سمیتی نیز ندارد. همچنین پس از 4 تا 7 سال بسته به نوع آن در خاک توسط میکروارگانیسم ها تخریب می شوند  .

علاوه بر نگهداری سوپرجاذبهای پلیمری به علت تغییر حجم مداوم (انبساط به هنگام تورم و انقباض هنگام از دست دادن آب) میزان هوا را در خاک افزایش میدهد.

میانگین قطر ذرات سوپر جاذب برای کاربردهای بهداشتی حدود 300 میکرومتر است. برای کشاورزی و باغبانی علمی، بهتر است که ذرات بزرگتر از 1-3 میلیمتر و استحکام بالاتری داشته باشند. علت این است که ذرات کوچک یا ژل های نرم ، فضاهای خالی در خاک را پر می کنند و از تنفس و جذب آب ریشه جلوگیری می نمایند  .

مزایای عمده سوپر جاذب های کشاورزی عبارتند از: 

 • استفاده از آب (50 تا 70 درصد صرفه جویی در مصرف)
 • استفاده بهینه از کود و سموم شیمیایی
 • جلوگیری از تنشهای ناشی از نوسانهای رطوبتی
 • امکان کشت در مناطق بیابانی و سطوح شیب دار
 • هوادهی بهتر در خاک افزایش بازده محصول

ایران کشوری کم آب و خشک است. با وجود این، باید دید چطور قدر آب، این مایه حیات را می دانیم. در حالی که کل آب مصرفی در ایران حدود 86/5 میلیارد متر مکعب در سال است که 80 میلیارد متر مکعب آن در بخش کشاورزی مصرف می شود، از این مقدار 56 درصد آن به علت شیوه های غلط و سنتی آبیاری هدر می رود!

در رهگذر این اتلاف آب، کودهای شیمیایی نیز (به ویژه در خاک های شنی) بر اثر آبیاری غرقابی، به سرعت شویش یافته و موجب آلودگی منابع گرانبهای آبهای زیرزمینی می شوند. خشکسالی ها و فجایع زیست محیطی، پیامد هدرروی بی رحمانه آب است.

راهکار، بکارگیری شیوه های نوین آبیاری است. کاربرد هیدروژلهای سوپر جاذب، جدیدترین شیوه آبیاری برای مناطق خشک است که به کمک آن می توان تا 50 درصد مصرف آب آبیاری را کاهش داد و ضمنًاً از شویش کودهای محلول در آب و آلودگی آبهای زیرزمینی جلوگیری کرد.

سوپر جاذب در خاک، آب را همراه با کودهای محلول در آن، جذب کرده و بنا بر تقاضای ریشه در اختیار آن قرار می دهد. لذا این روش به تنهایی و یا در کنار سایر روش های نوین آبیاری ، اگر بر اساس داده های پژوهشی و به درستی پیاده شود و تداوم یابد، می تواند ایران را از فجایع خشکسالی و زیست محیطی از یک سو، و از وابستگی شدید غذایی و رهایی از بحران اشتغال از سوی دیگر، برهاند و انقلابی در کشاورزی و اقتصاد ایجاد کند.

✳️ 5 - کاربرد سوپر جاذب ها در بتن :

توسعه بت نهایی با کارایی بالا (High-Performance Concrete (HPC)) در اوایل دهه 80 پیشرفت شاخصی در صنعت بتن بود.

در ابتدا توجه به قابلیت افزایش استحکام مورد توجه بود، اما امروزه HPC به عنوان بتنی با خواص متفاوت که برای کاربردهای متعددی مفید است، در نظر گرفته می شود. استفاده صنعتی از HPC نشان میدهد که برای کاربردهای متعددی مفید است.

استفاده صنعتی از HPC نشان میدهد که انقباض بر اثر خشک شدن دلیل اصلی شکل گرفتن ترکها است. راه حل مناسب برای رفع این معضل استفاده از ذرات پلیمرهای سوپر جاذب در ترکیبات بتنی است.

این عمل سبب قرار گرفتن ذرات هیدروژل متورم در داخل بتن تازه میشود که از انقباض بتن بر اثر خشک شدن جلوگیری میکند.

جذب آب بر اثر افزودن سوپرجاذبهای پلیمری به بتن اثر قوی بر تغییر فرم نیز دارد. افزایش 0.3 و 0.6 درصد سوپرجاذب باعث کاهش موفقیت آمیز انقباض و حتی در مواردی سبب انبساط میشود. ثابت شده که اگر تأمین پیوسته آب به بتن هنگام آبدار شدن انجام شود، بتن انبساط مییابد.

✳️ 6 - کاربرد هیدروژل های سوپر جاذب اکریلیک در رطوبت زدایی از زغال سنگ  :

آب یک ماده لازم در اغلب فرآیندهای تهیه زغال سنگ است، اما مقدار اضافی آن در محصول نهایی اثراتی منفی از جمله افزایش هزینه های فرآوری و حمل و نقل و یخ زدن زغال در آب و هوای سرد را به دنبال دارد. خشک کردن حرارتی، تنها روش کاملاً  توسعه یافته است که در حال حاضر برای به دست آوردن زغال مورد استفاده قرار می گیرد.

هزینه های زیاد عملیاتی و آلودگی محیطی سبب شده است که این فرایند در برخی کشورها ممنوع شود . در نتیجه تحقیقات به سمت فن آوری های جایگزین برای آب زدایی از زغال جهت یافته است. مطالعاتی درباره امکان سنجی روش هایی نظیر خشک کردن با استفاده از مایکروویو و بخار به کمک فیلتراسیون خلأ انجام شده است.

استفاده از پلیمر سوپر جاذب برای آب زدایی از ذرات دوده دارای مزایایی از جمله ارزانتر بودن فرایند نسبت به سایر فن آوری های جایگزین است. پودر زغال که رطوبت زیادی دارد با سوپرجاذب خشک مخلوط می شود تا سوپرجاذب ، آب را از سطوح ذرات زغال بیرون کشیده و جذب خود کند.

پلیمر با جذب آب متورم می شود و سپس سوپرجاذب متورم از ذرات ریز و خشک شده زغال به وسیله فرایند دانه بندی متداول جدا می گردند. سپس پلیمر متورم با آزادسازی آب احیا گشته و مجدداً قابل استفاده می باشد که از افزایش هزینه های فرایند نیز جلوگیری می کند  .

✳️ 7 - سوپر جاذب ها و حسگرها :

مهمترین خواص موادی مورد نیاز در حسگرها عبارتند از حساسیت کافی به  محرکهای محیطی ، گزینش پذیری برای اجزایی که باید شناسایی شوند، زمان پاسخ کوتاه و قابلیت بازآفرینی پالس خروجی.

به خوبی شناخته شده که هیدروژل های پلیمری خواص شیمیایی، فیزیکی و مکانیکی مانند مقاومت الکتریکی ،ظرفیت، اندازه و شکل خودشان را در پاسخ به محرک های محیطی از طریق فرایند جذب یا دفع آب تغییر میدهند. این تغییرات  میتوانند به یک سیگنال الکتریکی تبدیل شوند و تغییرات محیطی را نشان دهند.

غشاهای خیلی نازک سوپرجاذب که سرعت جذب زیادی دارند برای کاربرد در حسگرها مناسبتر میباشند ، زیرا محدودیت نفوذ در شبکه پلیمری کاهش می یابد. همچنین مطالعات نشان میدهد که سوپر جاذبهای کامپوزیتی (تهیه شده با خاک رس) دارای جذب آب بهتری نسبت به سوپر جاذب خالص هستند. بنابراین استفاده از سوپرجاذبهای کامپوزیتی به عنوان یک ماده حساس به رطوبت در ساخت یک حسگر رطوبتی مناسب تر است.

✳️ 8 - کاربرد هیدروژل های سوپر جاذب اکریلیک در تولید تغلیظ پروتئین : 

پروتئین های حاصل از منابع بیولوژیکی در مراحل اولیه فرایند  خالص سازی، معمولاً در محلول رقیق هستند. تغلیظ این محلولها اغلب برای کاهش حجم مایع فرایند و در نتیجه افزایش سرعت فرایند لازم است. یکی از روشهای گزارش شده برای تغبیظ پروتئین ها استفاده از سوپر جاذبهای پلیمری است.

✳️ 9 - کاربرد هیدروژل های سوپر جاذب اکریلیک در کاهش اتلاف جریان در سیالات حفاری :

سوپرجاذب به عنوان افزودنی سیالات حفاری در چاه های نفت برای کاهش اتلاف جریان در چاه استفاده میشود. سوپرجاذب درون  پوششی از پارافین با وزن مولکولی کم قرار می گیرد. با افزایش درجه حرارت گل در چاه حفاری، پارافین ذوب و سوپرجاذب آزاد می شود. سوپرجاذب با جذب آب متورم و باعث بسته شدن نقاط شکاف و ترک در چاه  میشود، نتیجه این عمل کاهش اتلاف جریان است.

برای کپسولی شدن، پلیمر سوپرجاذب در واکس مذاب ریخته شده و به شدت هم زده می شود تا مخلوطی یکنواخت به دست آید. سپس مخلوط داغ در یک  مخلوط کن که حاوی آب سرد است ریخته و مخلوط کن روشن می شود.

مخلوط داغ، جامد و همزمان تحت برش قرار می گیرد تا گرانول ها کوچکی به دست آید. سپس مخلوط واکس/ پلیمر ، خارج و فیلتر  میشود. گرانول های حاصله با آب شسته شده تا گرانول هایی که سطح آنها پوشش ندارند، خارج گردند.

✳️ 10 - کاربرد سوپرجاذب های آکریلیک در داروسازی :

هیدروژل ها به طور گسترده ای در داروسازی مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از خواص هیدروژل ها که در داروسازی مفید است، تورم آهسته ژل خشک در محیط تورم است. تورم آهسته هیدروژل به وسیله مکانیسم نفوذ کنترل  میگردد. تورم آهسته هیدروژل خشک در بسیاری از موارد مفید است. اما مواردی وجود دارد که تورم خیلی سریع (چند دقیقه به جای چند ساعت) مطلوب  میباشد.

ایجاد تخلخل در ساختار هیدروژل سوپرجاذب سبب افزایش قابل ملاحظه ای در سرعت جذب میشود. جذب آب در این هیدروژل ها بیشتر بر اثر موئینگی است تا نفوذ ساده مایع از طریق حفره های به هم مرتبط، بنابراین مایع به سرعت در داخل ساختار هیدروژل نفوذ  میکند.

این نسل جدید از  هیدروژلها در طراحی سیستمی که خاصیت نگهداری در معده را دارند مفید هستند. به علت جذب خیلی سریع، این  هیدروژلها سریعاً افزایش حجم پیدا  میکنند و از معده تا زمانی که بر اثر فشار مکانیکی چند تکه شوند، خارج  نمیشوند.

داروهای خوراکی در انسان حدوداً 6 ساعت در معده باقی می مانند لیکن این هیدروژل ها در حدود 60-24 ساعت در معده هستند و به مرور دارو آزاد  میکنند.

کاربرد دیگر این هیدروژل های متخلخل ، استفاده در آزادسازی کنترل شده پروتئین و پپتیدها است. اکثر داروهای پروتئینی و پپتیدی از طریق روش های تزریقی و غیر خوراکی مصرف می شوند که عملیاتی مشکل، زمان بر، پرهزینه و اغلب خطرناک است. با استفاده از هیدروژلهای متخلخل سامانه ای  میتوان طراحی کرد که پروتئین به طور خوراکی مصرف  میشود.

✳️ 11 - کاربرد هیدروژل های سوپر جاذب اکریلیک در تولید لاستیک های متورم شونده ی آبی :

نشت آب یکی از معضلات صنایع ساختمان است. یک کاربرد جدید سوپرجاذبها، لاستیک متورم شونده در آب است. این گروه از  لاستیکها یکی از محبوبترین سوپرجاذب های پلیمری هستند که در کاربردهای ساختمانی به عنوان مواد آب بندی مورد استفاده قرار  میگیرند.

لاستیک های متورم شونده آبی، پلیمرهایی هستند که حجمشان تا 5/1 برابر به وسیله جذب آب محیط پیرامون افزایش می یابد. لاستیک های متورم شونده آبی اغلب به وسیله پراکندن سوپرجاذب های پلیمری در لاستیک های معمولی مانند  لاستیکهای طبیعی و EPDM تهیه می گردند.

معمولاً برای افزایش برهمکنش سوپرجاذب های پلیمری آبدوست و لاستیک های آبگریز از عوامل  جفت کننده برای افزایش برهمکنش بین پودر سوپرجاذب و ماتریس لاستیکی استفاده می گردد.

اثر استفاده از عوامل جفت کننده برای افزایش برهمکنش بین پودر سوپرجاذب و ماتریس لاستیکی استفاده می گردد. چسبندگی ناکافی سطح مشترک موجب می شود که گرد سوپرجاذب از لاستیک جدا شود که طبعًاً به خواص چند سازه صدمه می زند.

چند سازه با آب متورم میشود و سدی محکم و غیر قابل نفوذ نسبت به نفوذ بیشتر آب ایجاد می کند. از موارد مصرف این ماده میتوان به ساخت تونل ها اشاره نمود. لاستیک های متورم شونده در دور تا دور هر بلوک قرار داده می شود. از این طریق  بلوکهای مجاور کاملاً روی هم سوار میشود. این چند سازه در ساختمان تونل مانش بین انگلیس و فرانسه به کار رفته است.

✳️ 12 - کاربرد سوپر جاذب در صنعت کابل سازی :

الف ) نوار آب بندی :

نوار آب بندی به وسیله سوپرجاذب  بر روی سوبسترا انجام میشود. گرد سوپرجاذب همراه با یک ملاط مثل رزین SBS (استایرن-بوتادین-استایرن) که اتصال قابل قبولی بین گرد سوپرجاذب و سوبسترا برقرار میکند روی سوبسترا پراکنده می شود. سوبسترا معمولاً الیاف نبافته است تا انعطاف نوار تضمین شود.

نوار از سه لایه تشکیل شده است: 

 • لایه زیرین شامل الیاف نبافته پلی استر
 • لایه میانی شامل گرد سوپر جاذب و ملاط
 • لایه رویی شامل الیاف نبافته پلی استر

 پودر سوپر جاذب و ملاط به نسبت یک به یک مخلوط می شوند و روی لایه زیرین الیاف نبافته ریخته میشوند.

مخلوط در تونل در دمای 130 تا ºC150  کلوخه میشود. در قسمت خروجی دستگاه، لایه رویی الیاف نبافته به لایه زیرین تحت فشار غلطک ها پرس می شود. نوار جاذب را می توان به پهنای مورد نیاز برید.

هنگامی که آب به داخل نشت میکند و به نوار میرسد سوپرجاذب سریعاً متورم میشود و از نفوذ بیشتر آب جلوگیری میکند. بر اثر تورم سریع سوپرجاذب، حفره های ایجاد شده در کابل سریعاً بسته شده، از حرکت آب جلوگیری نموده و باعث میشود که خسارت تنها محدود به آن نقطه گردد و در طول کابل انتشار نیابد.

ب ) الیاف آب بندی :

کاربرد الیاف  آببندی در مغزی کابل خیلی آسانتر است. این الیاف با دستگاه روی کابل پیچیده می شوند که عملیات خیلی تمیزی است. الیاف آب بندی امروزه در اشکال متنوعی در دسترس هستند. الیاف متورم شونده در آب بر پایه پلی اکریلیک اسید ساخته می شود و ساختمان شیمیایی آنها مشابه گردهای سوپرجاذب است. گستره وسیعی از الیاف با ضخامت و طول های مختلف در دسترس است. 

✳️ 13 - کاربرد هیدروژل های سوپر جاذب اکریلیک در جذب رطوبت :

علاوه بر ویژگی جذب آب، سوپرجاذب های پلیمری می توانند آب را در حالت بخار جذب کنند و بنابراین برای کنترل رطوبت قابل استفاده اند. همچنین سوپرجاذب نسبت به سیلیکاژل به طور مؤثرتر جذب و دفع رطوبت را انجام میدهد.

✳️ 14 - کاربرد هیدروژل های سوپر جاذب اکریلیک در تولید برف مصنوعی :

از برف مصنوعی میتوان برای آماده سازی پیست های اسکی استفاده کرد. برای تهیه برف مصنوعی از سوپرجاذب دو راه وجود دارد. سوپرجاذب را تا حدود 120-100 برابر با آب متورم میکنند. سپس با ضخامت حدود 15 سانتیمتر روی یک سطح شیبدار پهن و با یک سیستم خشک کننده از آن رطوبت زدایی میکنند. پس از آن ژل یخ زده به اندازه های مشخصی خرد می شود.

در روش دیگر، سوپرجاذب را با آب ، برف طبیعی و ذرات یخ مخلوط و بعد، مخلوط حاصل را خشک میکنند. بهترین نتیجه هنگامیکه میزان سوپرجاذب 5 درصد کل ترکیب است، به دست می آید. برف سخت به وسیله کوپلیمریزاسیون آکریلیک اسید و آکریلامید و با افزایش میزان عامل شبکه ای کننده حاصل می شود و می تواند مستقیماً روی سطح اسکی ریخته شده و یا به وسیله تفنگ پهن گردد.

✳️ 15 - کاربرد هیدروژل های سوپر جاذب اکریلیک در تولید کیسه های جاذب آب برای جدا کردن آب از سوخت های هیدروکربنی و نفت :

کیسه های جاذب آب با قرار دادن مقداری سوپرجاذب در یک کیسه ساخته می شود. جنس کیسه از یک ترکیب هیدروکربوری خنثی است که نسبت به آب تراوا می باشد. کیسه قادر به جذب لایه آب از نفت و سوخت های هیدروکربنی در کانتینرهاست. این کیسه تا بیست بار قابلیت استفاده مجدد را دارد.

✳️ 16 - کاربرد هیدروژل های سوپر جاذب اکریلیک در تولید انفجار سنگ معدن :

سوپرجاذب های پلیمری آکریلیکاسید / وینیل الکل به میزان 5/1-5/0 درصد به سنگ آهک اضافه میشود و یک عامل تخریب ایستایی در تخریب سنگ معدن ایجاد میکند. در بستر سنگ، سوراخهایی تشکیل و با این مواد پر می شود. هنگامی که آب با سوپرجاذب  تماس می یابد، نیروی انبساط ایجاد شده باعث ویران شدن سنگ معدن می شود  .

✳️ 17 - کاربرد هیدروژل های سوپر جاذب اکریلیک به عنوان عامل افزایش تیکسوتروپی در خمیر پلی وینیل کلراید :

در کاربردهای متعددی لازم است که خمیر پلی وینیل کلراید خاصیت تیکسوتروپی داشته باشد. تیکسوتروپی عبارت است از کاهش ویسکوزیته با افزایش سرعت برش مشاهده شده که با افزایش 1/0 درصد وزنی سوپرجاذب به خمیر پلی وینیل کلراید باعث افزایش تیکسوتروپی میگردد.

✳️ 18 - کاربرد هیدروژل های سوپر جاذب اکریلیک در حفظ تازگی میوه و سبزی بسته بندی شده :

فیلم پلی اتیلنی یا اتیل وینیل استات با سوپرجاذب نشاسته پلی اکریلات مخلوط و با چسب اورتان پوشش داده میشود. این فرایند برای حفظ تازگی میوه و سبزی بسته بندی شده مفید است.

✳️ 19 - کاربرد هیدروژل های سوپر جاذب اکریلیک در خوشبو کردن هوا :

ماده خوشبوکننده هوا به وسیله پراکندن فتالوسیون اکتاکربوکسیلیک اسید بر روی سوپرجاذب تهیه میشود. استفاده از این ماده به خصوص هنگامیکه هوا حاوی مرکاپتان، هیدروژن سولفاید و آمونیاک باشد ، مفید است.

✳️ 20 - کاربرد هیدروژل های سوپر جاذب اکریلیک در تولید ژل های مخصوص آتش نشانی :

ژل مایع مورد مصرف در آتش نشانی محتوی آب، سوپرجاذب، فیلر غیر معدنی نامحلول در آب مثل (اکسید تیتا، آلومینا) و معمولاً یک رنگ در آب است.

ژل مایع برای اینکه توسط سیستم آب پاش اتوماتیک اسیدی شود، با سیلیکا و پلیمر متورم شده در آب به وسیله  پلی اتیلن گلایکول مونواتر پوشش داده شده، مخلوط می شود. این پوشش تماس پلیمر با آب را در کوتاه مدت به تأخیر میاندازد که برای پراکندگی یکنواخت لازم است.

✳️ 21 - کاربرد هیدروژل های سوپر جاذب اکریلیک در افزایش جذب آب اسفنجهای یورتان :

اسفنج های پلی یورتان اغلب جذب آب معینی دارند. بکارگیری سوپرجاذب باعث ظرفیت نگهداری مایع در اسفنج می شود. سوپرجاذب  به میزان 5-10 درصد به فرمولاسیون پلی یورتان شامل پلی ال ، دی ایزوسیانات، کاتالیست مناسب و آب به عنوان عامل اسفنج اضافه  میشود. اضافه کردن کربناتهای آلی باعث کاهش ویسکوزیته مخلوط می شود.

✳️ 22 - کاربرد هیدروژل های سوپر جاذب اکریلیک در افزایش جذب آب الیاف مصنوعی :

افزایش جذب آب الیاف مصنوعی مثل رایون و هیدروکسی الکیل سلولز به وسیله تزریق سوپرجاذب آکریلیک به محلول ویسکوز به دست میآید  .

✳️ 23 - کاربردهای بیولوژیکی هیدروژل های سوپر جاذب اکریلیک :

از گرید خوراکی پلی اکریلیک اسید می توان در ساخت برخی داروها که وارد بدن و جریان خون می شوند و همچنین در مواردی که تماس مستقیم با پوست وجود دارد، استفاده نمود.

بر اساس نوع داروی مورد استفاده، می توان از ترکیبات خاص پلی اکریلیک اسید و مشتقاتش استفاده نمود. متداول ترین SAP مورد استفاده در زمینه کاربردهای بیولوژیکی، پلی 2-هیدروکسی اتیل متاکریلات است که با نام تجاری PHEMA شناخته شده است.

از این پلیمرها در ساخت پوشش های ضد رطوبت مورد استفاده در بیمارستان ها، دستمال های بهداشتی یک بار مصرف نیز استفاده میشود.

در ساخت بعضی ترکیبات دارویی نیز از گرید خاصی از این پلیمرها استفاده میشود تا روند آزاد شدن دارو در بدن را کنترل نماید.

✳️ 24 - کاربرد سوپرجاذب ها در صنایع غذایی :

ورق و فیلم SAP جهت جذب آب گوشت و مرغ و بسته بندی سایر محصولات غذایی مورد استفاده قرار میگیرد. به عنوان مثال محصول تولیدی Stockhausen با نام تجاری 100FAVER PAC   قادر است 57 برابر وزنش مایع جذب نموده و در فشار معمولی آن را نگهدارد.

از پودر سوپرجاذب که درون کیسه ای تراوا قرار میگیرد یا ورقه ای جاذب برای جذب خود بسته بندی گوشت و مرغ استفاده میشود  .

آیا هیدروژل های سوپر جاذب اکریلیک مواد جایگزینی دارند !

همانطور که گفته شد، خواص قابل توجه پلی اکریلیک اسید و  نمکهای آن، خواص آبدوستی بالای آنها است. از دیگر پلیمرهای آبدوست که خواص مشابه این پلیمر را دارند و می توانند در بعضی موارد جایگزین مصرف  پلی اکریلیک اسید شوند،  میتوان به  پلی اکریل آمید،  پلی متاکریل آمید و کوپلیمرهای آن اشاره نمود. 


✔️ مواد اولیه و فرایند تولید هیدروژل سوپر جاذب اکریلیک با ظرفیت 5000 تن در سال


فرایند تولید هیدروژل سوپر جاذب اکریلیک

✳️ مواد اولیه مصرفی در تولید هیدروژل سوپر جاذب اکریلیک با ظرفیت 5000 تن در سال

 • آکریلیک اسید گلاسیال : 3750 هزارتن
 • سود سوزآور : 1750 هزارتن
 • ETPT : 40 هزارتن
 • پل یاتیلن گلایکول : 95 هزارتن
 • ICI G1425 : 100 هزارتن
 • آلومینیم سولفات : 60 هزارتن
 • 2 و "2 آزوبیس : 5 هزارتن

✳️ فرایند تولید هیدروژل سوپر جاذب اکریلیک با ظرفیت 5000 تن در سال

مراحل کلی این فرایند در شکل زیر نشان داده شده است:

فرایند تولید هیدروژل سوپر جاذب اکریلیک

در اوایل دهه 1970 پلیمرهای سوپرجاذب به روش پلیمرشدن در محلول آبی تولید شد. در اواخر دهه 1990 تولید کنندگان پلیمرهای سوپرجاذب، مراحل فرآورش اضافی را به کار گرفتند.

این مرحله باعث بهبود خواص محصول نهایی  میشود که در زیر به آن ها اشاره  میشود: 

 • حفظ ظرفیت جذب در فشار بارگذاری بالاتر
 • افزایش همگنی محصول نهایی پودری شکل و کاهش تمایل به توده شدن ژل
 • کاهش تولید ذرات ریز (گرد) پلیمر سوپرجاذب طی ساخت و در مراحل تولید محصولات نهایی مانند پوشک بچه
 • کاهش مقدار مونومر باقی مانده و مقدار پلیمر قابل استخراج در محصول پودری خشک

در این فرآیند پودر پلیمر سوپرجاذب برای پوشک بچه و محصولات بهداشتی زنانه تولید میشود.

همچنین در این روش، مشکلاتی که به هنگام اعمال و پراکنده کردن پودر پلیمر سوپرجاذب روی کرک سلولوزی در بخش مغزی جاذب در پوشک بچه به وجود می آید، برطرف می شود.

محصول به دست آمده از این فرایند باید به طور کامل از الک 20 مش عبور کرده و کاملاً روی الک 150 مش بماند که بدین ترتیب گستره اندازه ذرات محصول بین 800-100 میکرون بوده و متوسط اندازه ذرات 450 میکرون است. 

محصول نهایی دارای سختی بهبود یافته ای است، بنابراین در هنگام ساخت کالاهای مختلف، گرد و غبار ایجاد نمی شود. یکی از  تفاوت های عمده این فرایند با فرایندهای تجاری دیگر در میزان مونومر باقیمانده میباشد.

مونومر باقیمانده در این فرایند کمتر از ppm 100 بوده در حالیکه محصولات تجاری معمول دارای 1000-200 مونومر باقیمانده میباشند.  

شرح کلی فرایند تولید پلیمریزاسیون در محلول آبی در ادامه آمده است. در این فرایند از دو راکتور ناپیوسته استفاده میشود. هنگامی که در یکی از راکتورها محلول مونومر به پلیمر تبدیل می شود، راکتور دیگر در حال تخلیه است.  

اولین مرحله فرآیند، تهیه آب یون زدوده - دیونیزه- است که به عنوان حلال به کار می رود. همچنین در این مرحله حذف بازدارنده از آکریلیک اسید گلاسیال نیز انجام میپذیرد.

ماده  80-Versanex V محصول شرکت Dow Chemicals به آب دیونیزه شده افزوده میشود تا یون های باقیمانده در آن غیر فعال و به شکل کمپلکس درآمده و سپس محلول به طور مستقیم به راکتور ناپیوسته انتقال می یابد. همچنین با افزودن آکریلیک اسید گلاسیال میزان مونومر در مخلوط به %40 وزنی  میرسد. 

خنثی سازی نسبی (%60 مولی) با افزودن محلول %50 سدیم هیدروکسید در آب انجام  میشود. گرمای خنثی سازی به کمک آب      خنک کننده ژاکت راکتور از محیط خارج شده و دمای محلول واکنش در ºC20  باقی میماند.

برای کامل شدن عمل خنثی سازی 30 دقیقه لازم میباشد. در این مرحله اولین و دومین عامل ایجاد پیوند عرضی و عامل  پراکنده ساز افزوده میشوند.

آغازگرهای کاهشی و گرمایی نیز به محلول اضافه شده که باعث آغاز پلیمر شدن می گردند. ابتدا آغازگرهای کاهشی در ºC20 رادیکال های آزاد ایجاد کرده و فرایند پلیمر شدن شروع  میگردد، این عمل تا مصرف کامل آغازگرهای کاهشی ادامه  مییابد و در این مرحله %60 پلیمریزاسیون کامل شده و دمای ژل محلول به ºC65 میرسد و در مرحله بعدی آغازگر گرمایی، ایجاد رادیکال آزاد میکند و واکنش کامل می شود.

راکتور از نوع پیوسته است که به همزن دوقلو مجهز است. این همزن علاوه بر اختلاط، ژل پلیمر را به قطعات cm 1 خرد میکند. دمای خوراک مونومر ºC20 و دمای ژل خروجی از راکتور ºC90 است.

راکتور طوری طراحی شده است که در فشار اتمسفر کار میکند. بخارات حاصل به وسیله نیتروژن از راکتور خارج و پس از شستشو در شستشودهنده گاز، به محیط تخلیه میشوند.

فرایند به گونه ای است که دمای راکتور از ºC100 تجاوز نمی کند، بیشتر فرایند پلیمر شدن در دمای محیط (ºC20) انجام و بقیه آن با بالا رفتن دما تا ºC90 کامل می شود.

زمان residence برای واکنش 6 ساعت است. ایجاد پیوندهای عرضی اصلی و پلیمر شدن طی 1 ساعت اول انجام می شود، ولی 5 ساعت باقیمانده برای اطمینان از تکمیل واکنش و مصرف شدن آکریلیک اسید و یکپارچگی ساختار در نظر گرفته می شود. 

پس از تکمیل واکنش، قطعات 1 سانتی متری ژل پلیمر به کمک نقاله دوقلو از یک خشک کن هوای گرمافقی، عبور میکنند. گردش هوای گرم در خشک کن موجب تبخیر آب ژل پلیمر شده و محتوای رطوبت آن به %4 میرسد.

خشک کن هوای گرم در خلأ (5/0 اتمسفر) کار  میکند تا عمل خشک کردن به خوبی و با سرعت بیشتری نسبت به فشار اتمسفری انجام شود. این عمل به مدت یک ساعت در ºC 125 انجام می شود.

پس از این که %6 محصول خشک شد، این مرحله به پایان می رسد. 

در مرحله بعد، ژل پلیمر برای 5 دقیقه از یک  گرمکن ماکروویو عبور میکند. این عمل باعث فعال شدن رادیکال های آزاد باقیمانده از آغازگر گرمایی شده و آن ها نیز مونومرهای باقیمانده را وارد ساختار پلیمر میکنند.

در واقع هدف از این مرحله کاهش مقدار پلیمر استخراج شدنی و مونومرهای باقیمانده است. بالا بودن مقدار این پلیمر قابلیت جذب و استحکام ژل پودر پلیمرهای سوپرجاذب را کاهش داده و نیز مونومر باقیمانده آثار بدی روی پوست انسان دارد. پلیمرهای سوپرجاذب تجاری موجود دارای مونومر باقیمانده به میزان  ppm 5000-1000 است. 

بر اساس فرایند شرکت Dow Chemicals حدود ppm 300-200 از آغازگر سدیم پرسولفات در فرایند پلیمر شدن طی خشک کردن باقی میماند، که برای فعال کردن مونومرهای باقیمانده و مشارکت دادن پلیمر استخراج شدنی در ماتریس پلیمر شبکه ای شده کافی است.

البته در فرایند فعلی سدیم پرسولفات با سدیم تیوسولفات جایگزین شده است. در این فرآیند محدوده فرکانس پیشنهادی میکروویوMHz 2450-915 و فرکانس رادیویی MHz 27 میباشد. در این فرایند گرم کردن با ماکروویو در فرکانس MHz 2000 انجام میشود.  

در مرحله بعد ژل خشک شده از یک آسیاب گلول های عبور کرده و متوسط اندازه ذرات محصول تولیدی 450 میکرون است. پس از آسیاب، سیستم غربال و دانه بندی قرار دارد.

اولین غربال 20 مش است. ذرات باقیمانده روی این غربال به آسیاب بازگردانده شده و ذرات عبوری را روی غربال 150 مش می ریزند.

ذرات باقیمانده روی این غربال مد نظر فرایند بوده و به مرحله بعدی برای پس عمل آوری منتقل میشوند. ذراتی که از غربال با مش 150 عبور می کنند، ریز به شمار می آیند و به راکتور پلیمریزاسیون برگردانده می شوند. 

پودر پلیمر که قبلاً رطوبت آن تا %4 کاهش یافته بود به مخلوط کن بستر سیال برای ایجاد پیوند عرضی در سطح و سخت شدن سطح منتقل می شود. پودر پلیمر با محلول عامل ایجاد پیوند عرضی اسپری شده و هوای گرم موجب خشک شدن ذرات محصول  میگردد.

شکل زیر خشک کردن بستر سیال به کار رفته را به طور کلی نشان  میدهد:

فرایند تولید هیدروژل سوپر جاذب اکریلیک

محصول مصرفی در این فرآیند به شرح زیر است:  

 • %4 وزنی سوربیتول
 • %10 وزنی ماده فعال در سطح غیر یونی 1425ICI-G
 • %10 وزنی آب د یونیزه

ذرات پوشش یافته پلیمر در خشک کن بستر سیال به مدت 15 دقیقه در دمای ºC 150 تحت حرارت قرار میگیرند. 

به منظور جلوگیری از تشکیل ذرات کلوخه مانند طی عملیات پس عمل آوری مانند ایجاد پیوند عرضی در سطح و نیز اجتناب از ایجاد الکتریسیته ساکن که سبب تشکیل گرد ریز میشود، سطح محصول سخت میگردد.

تشکیل گرد ذرات از پراکندگی یکنواخت ذرات پلیمرهای سوپرجاذب روی کرک های سلولزی به کار رفته در پوشک بچه جلوگیری می کند. قبل از عملیات پس عمل آوری، پلیمرهای سوپرجاذب دارای رطوبتی در حدود %5 است.

از آنجا که این عملیات سبب ایجاد پودری عاری از رطوبت  میشود، احتمال ایجاد الکتریسیته ساکن بالا می رود. مرطوب کردن مجدد پودر پلیمرهای سوپرجاذب مطلوب نیست، زیرا موجب چسبناکی سطح ذرات و در نتیجه تشکیل کلوخه می شود.

در این فرایند استفاده از عامل آمیخته سازی خشک در محصول نهایی پلیمرهای سوپرجاذب مد نظر است. در این حالت، آلومینیم سولفات کاملاً هیدراته به شکل نمک خشک با غلظت %4 وزنی بر مبنای پلیمر خشک به کار میرود.

آلومینیم سولفات به پودر پلیمرهای سوپرجاذب در بستر سیال اسپری میشود و پس از آن به مدت 10 دقیقه با هوای گرم خشک میگردد.  

پودر خروجی از خشک کن بستر سیال با یک نقاله مارپیچی دوتایی انتقال یافته و به این بخش فرستاده میشود. سیستم به شکل بسته است و هوای آن با نیتروژن تخلیه می شود.

بخارات و سایر خروجی های این سیستم به کمک خلأ به بخش شستشوی گاز منتقل میشود. هوای مرطوب خروجی از خشک کن ها و سایر تجهیزات فرایند به سیستم تصفیه هوا هدایت میشوند.

این سیستم برای حذف ذرات و مواد آلی از جریان هوا طراحی شده است. سیستم شامل یک شستشودهنده هوا، و یک بسته پودر کربن فعال است. کل سیستم تحت خلأ مطلق 5/0 اتمسفر بوده وبرای خنثی سازی اجزای اسیدی، از محلول آبی ایزوپروپیل الکل با 0.2 سود استفاده میشود.


✔️ ماشین آلات و تجهیزات خط تولید و تاسیسات کارخانه تولید هیدروژل سوپر جاذب اکریلیک با ظرفیت 5000 تن در سال


کارخانه تولید هیدروژل سوپر جاذب اکریلیک

✳️ ماشین آلات و تجهیزات خط تولید کارخانه تولید هیدروژل سوپر جاذب اکریلیک با ظرفیت 5000 تن در سال

 • پکیج فرافیلتر مردن - اسمز معکوس : 1 دستگاه
 • پمپ فیلتر ( مشخصات : 10 اتمسفر وC 660 - ظرفیت ²150*²2 – جنس : کربن استیل ) :  2 دستگاه
 • پمپ اسمز معکوس ( مشخصات : 100 اتمسفر و 660C- ظرفیت 3000²*3² – جنس : کربن استیل ) : 2 دستگاه
 • پمپ ذخیره اکریلیک اسید ( مشخصات : 10 اتمسفر وC 660 - ظرفیت ²150*204² – جنس : استیل304  )  : 2 دستگاه
 • پمپ خوراک اکریلیک اسید ( مشخصات : 10 اتمسفر و660 C - ظرفیت ²150*²2 – جنس : استیل 304) : 2 دستگاه
 • پمپ خوراک محلول آبی ( مشخصات : 10 اتمسفر و 660C - ظرفیت 300²*²2 – جنس : استیل 304) : 2 دستگاه
 • پمپ خوراک سود سوزآور( مشخصات : 10 اتمسفر وC660 – ظرفیت ²150*²2 – جنس : تفلون ) : 2 دستگاه
 • پمپ خوراک Versanex V-80( مشخصات : 10 اتمسفر و  66C0 – ظرفیت ²150*²2 – جنس : کربن استیل ): 2 دستگاه
 • پمپ ذخیره سود سوزآور( مشخصات : 10 اتمسفر660 C - ظرفیت ²150*²200 – جنس : تفلون )  : 2 دستگاه
 • پمپ محلول مونومر ( مشخصات : 10 اتمسفر و 660C – ظرفیت ²150*²500 – جنس : استیل 304): 2 دستگاه
 • پمپ ETPT ( مشخصات : 10 اتمسفر و 660C - ظرفیت ²150*5² – جنس : استیل 304): 2 دستگاه
 • پمپ خوراک پلی وینیل الکل ( مشخصات : 10 اتمسفر و 660C - ظرفیت ²150*²2 – جنس : استیل 304): 2 دستگاه
 • پمپ پلی اتیلن گلایکول ( مشخصات : 10 اتمسفر و 660C – ظرفیت ²150*²3 – جنس : استیل 304): 2 دستگاه
 • پمپ مارپیچی تخلیه راکتور( مشخصات : 10 اتمسفر و C 660 - ظرفیت ²150*²45 – جنس : استیل 304)  : 2 دستگاه
 • پمپ TBHP ( مشخصات : 10 اتمسفر و 660C – ظرفیت ²150*²02 – جنس : استیل 304)  : 2 دستگاه
 • پمپ سدیم تیوسولفات ( مشخصات : 10 اتمسفر و 660C – ظرفیت ²150*²2 – جنس : استیل 304): 2 دستگاه
 • پمپ شستشو دهنده گاز ( مشخصات : 15 اتمسفر وC 1200 - ظرفیت ²150*²25 – جنس : استیل 304 )  : 2 دستگاه
 • پمپ آزوبیس HCI ( مشخصات : 10 اتمسفر وC 660 - ظرفیت ²150*²3 – جنس : استیل 304 ): 2 دستگاه
 • پمپ مارپیچی تخلیه خشک کن هوای داغ ( مشخصات : 10 اتمسفر و C660  - ظرفیت kg/h 4500  – جنس : استیل 304): 2 دستگاه
 • پمپ مارپیچی تخلیه خشک کن مایکروویو ( مشخصات : 10 اتمسفر 1200C- ظرفیت kg/h  3600 – جنس : استیل304 ): 2 دستگاه
 • پمپ بازگردانی ذرات ریز ( مشخصات : 10 اتمسفر و 1200C- ظرفیت 150*10² – جنس : استیل304 ): 2 دستگاه
 • پمپ سوربیتول ( مشخصات : 10 اتمسفر و 660C- ظرفیت 150*1² – جنس : استیل 304): 2 دستگاه
 • پمپ عامل فعال سطحی ( مشخصات : 10 اتمسفر و 660C - ظرفیت 150*4² – جنس : استیل 304): 2 دستگاه
 • پمپ محلول آلومینیم سولفات ( مشخصات : 10 اتمسفر و 660C - ظرفیت 150*1² – جنس : استیل 304): 2 دستگاه
 • راکتور پلیمریزاسیون ( مشخصات : 5 اتمسفر و 1500C – ظرفیت lit 30000– جنس : استیل 304): 2 دستگاه
 • راکتور خنثی سازی ( مشخصات : 5 اتمسفر وC 1500 - ظرفیت lit25000– جنس : استیل 304)  : 1 دستگاه 
 • مخزن آب یون زدوده (دیونیزه) : ( مشخصات : 1 اتمسفر و 1500C - ظرفیت 70000 lit – جنس : گالوانیزه ) : 1دستگاه
 • مخزن اکریلیک اسید ( مشخصات : 1 اتمسفر وC 1500 - ظرفیت lit  70000  – جنس : استیل 304): 1 دستگاه 
 • مخزن سود سوزآور ( مشخصات : 1 اتمسفر و 1500 C – ظرفیت lit   40000– جنس : استیل 304): 1 دستگاه
 • مخزن محلول سولفات آلومینیم هیدراته ( مشخصات : 1 اتمسفر و 1500C – ظرفیت 1500 lit – جنس : استیل304 ): 1 دستگاه
 • همزن مخزن اکریلیکاسید ( مشخصات : 15 اسب بخار – جنس : استیل 304): 1 دستگاه
 • همزن راکتور پلیمریزاسیون ( مشخصات : 75 اسب بخار – جنس : استیل 304): 1 دستگاه
 • همزن بازگردانی ( مشخصات : 25 اسب بخار – جنس : استیل 304): 1 دستگاه
 • همزن استاتیک (جنس : استیل 304): 1 دستگاه
 • گرم کن آب ( مشخصات : سطح گرمایی m210 – جنس : استیل 304): 1 دستگاه
 • کویل سردکن آب دیونیزه ( مشخصات : سطح گرمایی 14m2 -جنس : استیل 304): 1 دستگاه
 • گرمکن مخزن اکریلیکاسید ( مشخصات : سطح گرماییm214 - جنس : استیل 304): 1 دستگاه
 • کویل سردکن ژاکت پلیمر ( مشخصات : سطح گرمایی60m2 جنس : استیل 304): 1 دستگاه
 • ژاکت سردکن خنثی سازی ( مشخصات : سطح گرماییm2 50- جنس : استیل 304): 1 دستگاه
 • آسیاب گلوله ای ( مشخصات : 450 میکرون- ظرفیتkg/h 1500): 1 دستگاه
 • دستگاه غربال خشک ( مشخصات : 20-150 مش  - ظرفیت  kg/h 1500)  : 1 دستگاه
 • نقاله پودر ( مشخصات : cm 15*750 - ظرفیت 1500 kg/h ): 1 دستگاه 
 • سیکلون جداساز ( مشخصات : 100 میکرون - ظرفیت :  kg/h 300): 1 دستگاه
 • دستگاه کیسه بندی و پالت بندی ( مشخصات : کیسه kg 25 + قیف 1 تنی – ظرفیت kg/h 1000): 1 دستگاه
 • خشک کن هوای داغ افقی ( مشخصات : 10 اتمسفر وC 660 - ظرفیت 150*2 – جنس : کربن استیل ): 1 دستگاه
 • خشک کن مایکروویو (ظرفیت MMBtu/h5 – جنس : استیل 304): 1 دستگاه
 • خشک کن بستر سیال ( ظرفیت 1 MMBtu/h – جنس : استیل 304): 1 دستگاه
 • دمنده بستر سیال ( مشخصات :25 اسب بخار و 2 اتمسفر - ظرفیت m3/min100 جنس : کربن استیل ): 1 دستگاه
 • پمپ خلأ خشک کن ( مشخصات : 30 اسب بخار و 3 اتمسفر - ظرفیت  m3/min70– جنس : استیل304 ): 1 دستگاه
 • کمپرسور خلأ ( مشخصات : 40 اسب بخار و 3 اتمسفر - ظرفیت m3/min 120 – جنس : استیل 304): 1 دستگاه
 • فیلتر فشاری ( مشخصات : 10 اتمسفر و 660C - ظرفیتcm  10*20– جنس : کربن استیل ):  2 دستگاه
 • ستون هوازدایی آب دیونیزه : ( مشخصات : 10 اتمسفر و 660C – ظرفیتcm 50*5 – جنس : استیل 304) 1 دستگاه
 • ستون هوازدایی اکریلیک اسید ( مشخصات : 10 اتمسفر و 66C0 - ظرفیتcm  50*5 – جنس : استیل304 ): 1 دستگاه
 • شستشودهنده گاز ( مشخصات : 1 اتمسفر وC 1200 - ظرفیتcm  60*2– جنس : پلاستیکی ): 1 دستگاه
 • ظرف قطره گیر شستشو ( مشخصات : 3.5 اتمسفر وC 1200 - ظرفیتcm  15*8 – جنس : کربن استیل ): 1 دستگاه
 • ظرف اختلاط ژل نرم ( مشخصات : 15 اتمسفر وC 1200 - ظرفیتcm  30*30 – جنس : استیل304): 1 دستگاه
 • ظرف زغال فعال ( مشخصات : 15 اتمسفر وC 200 - ظرفیتcm  15*30 – جنس : استیل304 ): 1 دستگاه
 • دیگ بخار (ظرفیت : 10 تنی ) : 1 دستگاه
 • برج خنک کننده: 1 دستگاه
 • سوپرهیتر 1 دستگاه

✳️ سوخت و برق مصرفی مورد نیاز سالانه کارخانه تولید هیدروژل سوپر جاذب اکریلیک با ظرفیت 5000 تن در سال به قرار زیر میباشد:

 • برق مصرفی : 88150 کیلووات
 • آب سرد کننده : 641000 مترمکعب
 • آب دیونیزه : 34500 مترمکعب
 • آب فرایند : 236400 مترمکعب
 • آب آشامیدنی و فضای سبز : 5000 مترمکعب
 • سوخت (گاز طبیعی) : 1247500 مترمکعب
 • سرمایش : 73250 تن
 • بخار : 5400 تن

✔️ نیروی انسانی مورد نیاز کارخانه تولید هیدروژل سوپر جاذب اکریلیک با ظرفیت 5000 تن در سال به قرار زیر میباشد:

✳️ پرسنل قسمت مدیریت و اداری مورد نیاز کارخانه تولید هیدروژل سوپر جاذب اکریلیک
 • مدیر عامل : 1 نفر
 • مسئول اداری و مالی : 1 نفر
 • منشی : 1 نفر
 • کارمند تدارکات و فروش : 5 نفر
 • انبار دار: 1 نفر
 • راننده : 1 نفر
 • نظافتچی و آبدارچی : 1 نفر
✳️ پرسنل قسمت تولیدی مورد نیاز کارخانه تولید هیدروژل سوپر جاذب اکریلیک
 • مدیر تولیدی : 1 نفر
 • مدیرفنی : 1 نفر
 • سرپرست تولید : 2 نفر
 • کارگر ماهر و نیمه ماهر : 6 نفر   
 • کارگر ساده : 10 نفر
 • تکنسین آزمایشگاه : 1 نفر
 • انباردار : 1 نفر
 • نگهبان : 3 نفر

✔️ زمین ، محوطه سازی و ساختمان سازی مورد نیاز کارخانه تولید هیدروژل سوپر جاذب اکریلیک با ظرفیت 1500 تن در سال

✳️ زمین و محوطه سازی مورد نیاز کارخانه تولید هیدروژل سوپر جاذب اکریلیک
 • زمین : 10000 مترمربع
 • زمین سالن های تولید : 1000 مترمربع
 • پارکینگ : 200 مترمربع
 • زمین ساختمان های اداری، رفاهی و ... : 800 مترمربع
 • فضای مانور و فضای سبز : 6500 مترمربع
 • محوطه سازی، خیابان کشی، پارکینگ و فضای سبز : 6500 مترمربع
 • دیوارکشی : 800 مترمربع
✳️ ساختمان سازی مورد نیاز کارخانه تولید هیدروژل سوپر جاذب اکریلیک
 • خط تولید : 10000 مترمربع
 • تأسیسات و تعمیرگاه : 500 مترمربع
 • سوله انبار مواد اولیه : 500 مترمربع
 • سوله انبار محصول : 500 مترمربع
 • ساختمان های اداری ،خدماتی و عمومی : 800 مترمربع

✍️ جهت تهیه مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید هیدروژل سوپرجاذب اکریلیک ، با اطلاعات کاملا به روز با فرمت Word و PDF و با گزارش گیری نرم افزار کامفار ، جهت اخذ جواز تاسیس یا وام و تسهیلات بانکی ،با ما تماس بگیرید .


📚 دانلود فایل های طرح توجیهی تیپ تولید هیدروژل سوپرجاذب اکریلیک


👈 توجه : کلیه ی طرح های تیپ یا آماده ، صرفا کاربرد مطالعاتی و تحقیقاتی داشته و جهت اخذ مجوز و یا تسهیلات و وام بانکی مناسب نمیباشند . جهت تهیه طرح توجیهی با کاربرد اجرایی و بانکی با ما تماس بگیرید.

فايل‌ها:
rarطرح توجیهی کارخانه تولید سوپر جاذب با ظرفیت 6000 تن در سال با گزارش کامفار - مساحت زمین 20 هزار متر مربع- 284 صفحه (زمستان 1400، فرمت PDF)(اختصاصی - برای اشتراک سه ماهه و بالاتر)
تاريخدوشنبه, 20 شهریور 1402 16:54
حجم فايل 7.27 MB
دانلود 0

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipطرح توجیهی تولید سوپر جاذب اکریلیک 61 صفحه داغ
تاريخجمعه, 10 آذر 1396 17:48
حجم فايل 1.56 MB
دانلود 144

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.


کسب و کارهای پر طرفدار

صنایع شیمیایی

© 2023 کلیه حقوق این وبسایت محفوظ میباشد.
Articles
Categories