• 021-77869979
  • سفارش طرح توجیهی : 09360555304
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 24/7

آموزش صفر تا صد کاشت و پرورش و تکثیر فیسالیس یا گیلاس زمینی

(4 votes, average 5 out of 5)

آموزش صفر تا صد کاشت و پرورش و تکثیر فیسالیس یا گیلاس زمینی

جهت آشنایی با روش احداث باغ فیسالیس یا گیلاس زمینی این صفحه را مطالعه نمایید ، همچنین میتوانید جهت دانلود جامع ترین بانک کتاب ها و جزوات آموزش کاشت و داشت و برداشت میوه فیسالیس که به آن عروسک پشت پرده و فانوس چینی هم گفته میشود ، به انتهای این صفحه مراجعه نمایید .

تولید کنندگان اصلی فیسالیس ، کلمبیا ، کنیا ، زیمباوه ، استرالیا ، نیوزلند ، هند و اکوادور می باشند . کشورهای اروپایی مصرف کننده اصلی فیسالیس هستند که از آن به عنوان میوه تازه یا در صنعت دارویی استفاده می کنند .

وضعیت بازار فیسالیس یا گیلاس زمینی :

این میوه تقریباً در تمام دنیا طرفدار دارد و به عنوان میوه ای خاص و پر خاصیت در نظر گرفته می شود . این میوه در ایران و حتی بسیاری از کشورها میوه ای جدید و لوکس است . به همین دلیل با قیمت بالایی در ایران به فروش می رسد .

چون فیسالیس بعد از برداشت در فضای آزاد ماندگاری طولانی دارد از این جهت صادرات این محصول ریسک کمی داشته و میتوان محصول را سالم به مقصد رساند . برای تولید تجاری و اقتصادی ، کشت و پرورش آن در فضاهای بسته اعم از زیر پوشش پلاستیک یا سایبان صورت می گیرد .

در این صفحه ، کاملترین بانک فایلهای آموزشی را درباره کشت فیسالیس ، روشهای سم پاشی و مبارزه با آفات و بیماری ها و علفهای هرز فیسالیس ، تغذیه فیسالیس و نکات تخصصی دیگر ، در اختیار شما کاربران محترم وبسایت گسترش کارآفرینی ایران قرار میدهیم . جهت سهولت استفاده شما کاربران محترم ، ما این اطلاعات را در چند شاخه تخصصی به شرح زیر دسته بندی نموده ایم .


1 - آموزشهای مربوط به کاشت و داشت و برداشت فیسالیس یا گیلاس زمینی که به شرح زیر میباشد :


کشت :

کشت فیسالیس بسیار ساده است و عمدتاً به صورت نشاکاری همانند روش کشت گوجه فرنگی انجام می گیرد . فاصله مناسب بین گیاهان یکی از مهمترین عوامل در کشت فیسالیس محسوب می شود ، که دوره زندگی گیاه ، کنترل بیماری ها و کیفیت و کمیت میوه ها را تحت تأثیر قرار می دهد .

در کشت فیسالیس فاصله بین ردیف ها ، 2 متر و فاصله بین نشاء ها 80 سانتی متر در نظر گرفته می شود . کشت دانهال فیسالیس باید در روزهای ابری یا بارانی صورت گیرد تا از دست رفتن آب گیاه رخ ندهد . در طی کشت ، توصیه شده است که کود آلی کاملاً پوسیده ( 2 تا 4 کیلوگرم به ازای هر بوته ) و کود شیمیایی با توجه به تجزیه خاک اضافه شود .

کشت فیسالیس با توجه به منطقه و شرایط آب و هوایی در چندین دوره از سال می تواند صورت گیرد . در مناطق نیمه گرمسیری که احتمال وقوع یخبندان وجود ندارد ،کشت آن در هر دوره از سال امکان پذیر است . اگرچه برخی ارقام مقاوم به سرما تا 10 درجه زیر صفر را نیز تحمل می کنند اما بهتر است برای جلوگیری از سرمازدگی در اواخر پاییز ، سطح خاک و ریشه ها را مالچ پاشی نمود .

گیاه فیسالیس عادت رشدی نامحدود دارد و انشعابات شاخه بسیاری را تشکیل می دهد . شاخه های آن حالت خوابیده دارند و به قیم برای نگهداشتن آنها نیاز است ، بنابراین تربیت گیاه الزامی است و فاصله بین ردیف بر اساس نوع هرس متغییر است . نوع سیستم تربیت گیاه با توجه به تراکم کشت ، توپوگرافی منطقه ، هزینه ها و دسترسی آنها انتخاب می شود . توپوگرافی محل ، بسیار اهمیت دارد و به عنوان تعیین کننده در فاصله کشت محسوب می شود .

برداشت :

فیسالیس میوه ای فرازگرا است و دوره برداشت طولانی دارد . رسیدن میوه چندین ماه طول می کشد و برداشت میوه 60 تا 100 روز بعد از گلدهی انجام می شود . برداشت میوه باید هفتگی و بدون وقفه صورت پذیرد ، برداشت فیسالیس یک تا سه هفته طول می کشد . برداشت باید در هوای خنک و عصر انجام و از برداشت در شرایط بارانی اجتناب شود .

برداشت میوه زمانی انجام می شود که پوشش میوه ها خشک شود و به رنگ کاهی تغییر رنگ یابد . بسیاری از پرورش دهندگان بوته را تکان داده تا پوسته های خشک ریزش کنند و به راحتی برداشت صورت گیرد . گاهی ، ورقه های پلاستیکی زیر گیاهان قرار می گیرد تا میوه هایی که ریزش می کنند بر روی آن قرار گیرند .

فیسالیس باید چندین بار بعد از برداشت هرس شود و گیاهان پس از 3 تا 4 سال ، زمانی که اندازه میوه و عملکرد کاهش یافت باید با گیاهان جدید جایگزین شوند .

کاشت فیسالیس در گلخانه :

شیوه کاشت فیسالیس در گلخانه همانند سایر گیاهان این خانواده به صورت انتقال نشاء است . از زمان کاشت تا نمو اولین میوه حدود 90 روز طول می کشد . بهترین زمان کاشت در اواخر تابستان تا اوایل پاییز است . در برخی از مناطق ، این محصول تا 4 بار در سال کشت می شود .

تراکم کاشت فیسالیس در گلخانه : تراکم کشت فیسالیس در شرایط فضای باز و شرایط گلخانه متفاوت است . در شرایط گلخانه ، تعداد بوته برای 1000 متر گلخانه بین 1000 تا 20000 بوته است . اما در شرایط فضای باز تا 25000 بوته در هکتار نیز گزارش شده است . در گلخانه فاصله کاشت بین دو بوته 50 سانتی متر و فاصله ردیفها 120 سانتی متر در نظر گرفته می شود .

دوره رشد و باردهی گیاه فیسالیس در گلخانه :

در شرایط گلخانه دوره رویشی از کشت بذر تا پایان تولید ، 9 ماه می باشد که 6 – 5 ماه آن مربوط به دوره باردهی است . ارقام تجاری فیسالیس ، خودناسازگار بوده و برای تشکیل میوه نیازمند ارقام گرده زا و خودبارور هستند . همچنین استفاده از زنبورهای گرده افشان در گلخانه توصیه می شود .

برداشت محصول در گلخانه : برداشت محصول در شرایط گلخانه های ایران ، از اواسط بهمن آغاز می شود و هر کارگر می تواند در فصل برداشت ، روزانه به طور متوسط 12 – 10 کیلوگرم برداشت کند . رنگ میوه در زمان رسیدن به نارنجی تا قرمز تمایل پیدا می کند . میوه را با همان پوشش در ظروف کوچک 300 تا 500 گرمی ، بسته به نیاز بازار بسته بندی می کنند . متوسط عملکرد فیسالیس در کشت گلخانه ای حدود 15 تن در هکتار گزارش شده است .


2 - آشنایی با آفات و بیماریها و علفهای هرز باغ فیسالیس و روش های سم پاشی و مبارزه بیولوژیک با آفات که برخی از سرفصلهای آن شامل موارد زیر میباشد :


  • بیماری های مهم فیسالیس مانند کپک دودی ، نماتد ریشه گره ای
  • آفات مهم فیسالیس مانند کرم طوقه خوار ، کنه دو نقطه ای ، بید غده سیب زمینی ، کنه پهن ، زنجره ، تریپس

3 - آشنایی با تغذیه در باغ فیسالیس که به شرح زیر میباشد :


نیتروژن ، پتاسیم ، کلسیم و بور ، مهمترین عناصر غذایی برای فیسالیس هستند . نیتروژن مسئول رشد طولی شاخه ها و تولید میوه است . پتاسیم در گلدهی و رشد میوه نقش دارد . محلول پاشی با کلریدپتاسیم 1 درصد ، قبل و بعد از گلدهی ، باعث افزایش گلدهی و کیفیت میوه می شود .

کلسیم در تشکیل بافتهای کاسه گل بسیار موثر است . کاربرد 100 کیلوگرم کود نیتروژنه ، 60 کیلوگرم کود فسفاته و پتاسه برای فیسالیس مناسب است . بور نسبت به سایر عناصر کم مصرف اهمیت بیشتری دارد و کمبود آن باعث کاهش مواد جامد محلول میوه می شود . البته ذکر این نکته نیز مهم است که اگر خاک خیلی غنی باشد ، باعث تشویق تولید برگ و کاهش باردهی می شود و در مواردی مشاهده شده است که حتی دادن کود متوسط ، باعث رشد رویشی بیش از حد و کاهش گل دهی می شود . لذا تغذیه متعادل اهمیت زیادی دارد .

نکته مهم : تمام سرفصل های بالا تنها گوشه ای از اطلاعات موجود در فایل آموزش کاشت ، داشت و برداشت فیسالیس میباشند که در اختیار کاربران سه ماهه و بالاتر وبسایت قرار گرفته است .

:: موضوعات زیر نیز میتواند برای شما جذاب باشد :

:: آموزش مرحله به مرحله و تصویری ثبت نام در سامانه سیتا جهت اخذ وام تبصره 18 جهاد کشاورزی

:: تدوین طرح توجیهی اختصاصی کشت و پرورش گیاه فیسالیس یا عروسک پشت پرده برای دریافت مجوز و تسهیلات بانکی

 

:: دانلود فایل های کاشت و پرورش و تکثیر فیسالیس یا گیلاس زمینی

فايل‌ها:
zipka - آموزش کاشت ، داشت و برداشت گیاه فیسالیس یا عروسک پشت پرده 25 صفحه
تاريخپنج شنبه, 29 آبان 1399 21:54
حجم فايل 7.94 MB
دانلود 3

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.


کسب و کارهای پر طرفدار

آموزشهای کشاورزی

© 2024 کلیه حقوق این وبسایت محفوظ میباشد.
Articles
Categories