• 021-77869979
  • سفارش طرح توجیهی : 09120085240
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 24/7

آموزش صفر تا صد کشت و پرورش خربزه و طالبی آبی و دیم

(1 vote, average 5 out of 5)

آموزش صفر تا صد کشت و پرورش خربزه و طالبی آبی و دیم

جهت آشنایی با روشهای علمی کاشت و پرورش طالبی و خربزه ، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید ، همچنین میتوانید جهت دانلود جامعترین بانک کتاب ها و جزوات آموزش کاشت و داشت و برداشت طالبی و خربزه و احداث جالیز خربزه و طالبی ، به انتهای این صفحه مراجعه نمایید .

طالبی و گرمک و خربزه از اعضای مهم خانواده کدوئیان هستند که تقریباً در اکثر نقاط ایران کشت مـی شـود . کشـور مـا پـس از چـین و ترکیـه سـومین تولید کننده خربزه در جهان است . طالبی و خربزه یک محصول فصل گرم است که بیشتر در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری کشت می شود .

خربزه یکی از محصولات مهم جالیزی و سرشار از ویتامین های C ,B ,A و عناصر کلسیم ، فسفر و پتاسیم است . میوه شیرین و آبدار آن در اواخر بهار و در طول تابستان از فراوان ترین و پر مصرفترین میوه جات است . به صورت تازه خوری ، آب میوه ، فالوده و غیره مصرف می شود . بذر آن به عنوان آجیل و پوست میوه و ساقه و برگ مورد تغذیه دام قرار می گیرد .

کشت طالبی نیز در تمام دنیا مرسوم است و در حال حاضر سطوح زیادی از مزارع جالیزکاری جهان را به خود اختصاص داده است . طالبی دارای ارقام زیادی است که از نظر شکل و طعـم متفـاوت می باشند و گوشت در آن ها به رنگ های قرمز، نارنجی ، زرد ، سبز و سفید است.

طالبی و گرمک شبیه خربزه هستند و از جهت غذایی و پزشکی ، شباهت زیادی به خربزه دارند با این تفاوت کـه زودتـر از خربزه می رسند و تردتر و هضم آن ها آسان تر است .

در این صفحه ، کاملترین بانک فایلهای آموزشی را درباره کشت طالبی ، گرمک و خربزه ، روش آبیاری طالبی و خربزه ، روشهای سم پاشی و مبارزه با آفات و بیماری ها و علفهای هرز طالبی و خربزه ، کود دهی و تغذیه طالبی و خربزه و نکات تخصصی دیگر ، در اختیار شما کاربران محترم وبسایت گسترش کارآفرینی ایران قرار میدهیم . جهت سهولت استفاده شما کاربران محترم ، ما این اطلاعات را در چند شاخه تخصصی به شرح زیر دسته بندی نموده ایم .


1 - آموزشهای مربوط به کاشت و داشت و برداشت طالبی و خربزه که به شرح زیر میباشد :


آماده سازی زمین و کشت خربزه :

زمین باید توسط یک شخم عمیق ، توسط دو تا سه چنگک و سـپس غلطـک زدن بـه خـوبی آمـاده شـود . در ایران بیشتر روش کشت مستقیم به کار می رود ولـی در برخی مناطق آمریکا و اروپا کشت به روش نشاکاری به کار می رود .

زمان کشت خربزه : محصول بذری طالبی باید ، همواره فقط در فصولی که آب و هوا طـی رشـد و توسـعه میـوه ، خشـک وگرم باشد ، کشت شود . کشت در بهار پس از رفع خطر سرما ، انجام می شود . در مناطق جنوبی گرم ، معمولاً کشت درمهر و آبان انجام شده و محصول دراسفند و فروردین می رسد .

روش کاشت و فواصل :

سیستم های کشت مختلفی وجود دارد ، مانند جوی وپشته و کپه ای . انتخـاب سیسـتم کاشـت بـه امکانات و تقاضای محل ، سیستم آبیاری و زهکشی خاك بستگی دارد . کشـت خربـزه در ایـران بـه روش سنتی با جوی و پشته عمیق و در روش جدید با جوی و پشته کم عمق انجـام مـی شـود . در کشت با جوی عمیق فاصله نهرها 4 متر بوده و کشت روی ردیف و دو طرفه با فاصله 50 تـا 75 سـانتی متر صورت می گیرد و در نهرهای کم عمق ، فاصله ردیف ها دو متر اسـت ولـی کشـت یـک طرفـه صورت می گیرد . خربزه و طالبی هم روی پشته ها کاشته می شوند و هم در کنار پشته یا محل داغ آب . عرض ردیف های کاشت بستگی به رقم و کانال های آبیاری دارد .

مقدار بذر مصرفی :

مقدار بذر برای کشت در هر هکتار 4 – 2 کیلوگرم است و تولید کنندگان بزرگ ، بذرها را روی پشـته ها می کارند . عمق کشت 2 - 1 سـانتی متـر اسـت .

تیمار بذر قبل از کاشت :

آغشته کردن بذر طالبی با محلول های منگنز ، کبالت یا روی سبب زود گل دهی شـده و خصوصـاً روی و مس سبب افزایش درصد نسبت گل های ماده نسبت به گل های نر می شود .

تنک کردن بوته ها :

در خربزه پس از سبز شدن بوته ها در مرحله 3 برگی باید آن ها را تنک کرد که معمولاً بوته هـای قوی و سالم را انتخاب نموده و بقیه بوته ها حذف می شوند .

گل گیری و هرس :

گل گیری و هرس درخربزه مرسوم است . گل گیری به این صورت است که پس از گلدهی بوتـه ، بـه ازای هر ساقه نسبت به قدرت آن 4 تا 2میوه را نگه داشته و بقیه را حذف می کنند ، به عبارتی بعد از رشد ساقه های فرعی ، کلیه گل های روی این ساقه ها تا برگ هشتم حـذف مـی شـوند و از بـرگ هشتم به بعد ، روی هر ساقه ، یک گل ماده باقی می ماند .

یکی از کارهای لازم ، خصوصاً در ارقام خربزه ایرانی هرس بوته است که پس از ظهـور اولـین سـاقه های فرعی وقتی به طول تقریبی 5 تا 10 سانتی متر رشد کردند و ساقه اصلی حداکثر 3 تا 6 برگ اصلی تولید کرده باشد ، ساقه اصلی سربرداری می شود یعنی از برگ دوم و از بالای دو ساقه فرعی قطع می شود . با قطع ساقه اصلی هر بوته دارای دو ساقه متقابل می شود .

رسیدن و برداشت  خربزه :

هنگام رسیدن میوه در محل اتصال ساقه به میوه شکافی ظاهر می شود . زمانی که این شکاف کاملاً دور ساقه را فرا می گیرد ، مرحله  Full slip نام دارد . میوه ها در این مرحله ، تمایل به جدا شـدن از ساقه دارند . یک شاخص دیگر رسیدن یا کیفیت ، مربوط به تشکیل شبکه است . تشکیل شـبکه در طی رشد و تکامل میوه یک شاخص مهم برای کیفیت و رسیدن میوه است و همچنین به عنوان یک مانع دربرابر صدمات مکانیکی طی رشد و تکامل میوه و حمل و نقل میوه پس از برداشت عمـل می کند .


2 - آشنایی با ارقام مختلف طالبی و خربزه :


ارقام طالبی :

طالبی سمسوری ، طالبی تیل سبز، طالبی تیل طـرق ، طـالبی ساوه و طالبی آبهینه تربت جام

ارقام خربزه :

خربزه تاشکندی ، خربزه جباری ، خربزه خاتونی ، خربزه گرگاب ، خربزه شاه آبادی ، خربزه جعفرآبادی ، خربزه خاقانی ، خربزه قصـری ، خربزه گرمسـاری ، خربزه صابونی ، خربزه سوسکی ، خربزه بلخی ، خربزه زرد ایوانکی ، خربزه شفیع آبادی ، خربزه شیرازی و خربزه زابلی

برخی از ارقام خارجی خربزه شامل Ananas ، Galia ، Casaba ، Minoo 095 p ، Dew Honey ، Razan می باشد .


3 - آشنایی با روشهای تولید بذر که به شرح زیر میباشد :


روش های تولید بذر هیبرید که به شرح زیر می باشد :

سیستم نرعقیمی ژنتیکی :

نرعقیمی ژنتیکی در تولید بذر هیبرید تجاری طالبی به کار رفته است . لاین های نـرعقیم متعـددی در آمریکا و ژاپن گسترش یافته اند . در تولید بذر هیبرید نسبت والد ماده به نر 1:4 می باشد . لایـن های والدینی ، باید با مقدار بذر دو برابر ، کشت شوند . گرده افشانی توسط زنبور عسـل انجـام شـده و زنبورهای 1 تا 2 کندوی متوسط برای اطمینـان از گـرده افشـانی مطلـوب ، کـافی اسـت .

اخته کردن و استفاده از حشرات گرده افشان :

چون میوه های خربزه و طالبی ، حاوی تعداد زیادی بذر است ، بذر هیبرید می تواند به صورت دستی از طریق اخته کردن و گرده افشانی تولید شود . تکنیک اخته کردن و استفاده از حشره ( زنبور عسل ) به عنوان گرده افشان برای انتقال گرده برای گیاهان تک پایه به کار می رود .

در این تکنیک ، لایـن های نر و ماده در ردیف های متناوب کشت شده و گل نر والد مادری قبل از گرده افشانی حذف می شود . میوه برداشت شده از ردیف های ماده ، میوه های تلاقی یافته هستند . نسبت کشت نر و مـاده 4 : 1 است . این تکنیک ، روش بلوك تلاقی نام دارد .


4 - آموزش روش آبیاری طالبی و خربزه که به شرح زیر میباشد :

چون طالبی طی فصل بهار - تابستان رشد می کند ، آبیاری مداوم دارای اهمیت است و باید رطوبـت کافی و مناسب در زمان سبز شدن حفظ شود . نیاز آبی طالبی معمولاً بالاست (375-250 میلی متر در طول فصل رشد ) ، به همین دلیل استفاده از سیبستم های آبیاری تحت فشار یا به کـاربردن روش هایی برای صرفه جویی در مصرف آب ( مانند استفاده از مالچ پلاستیکی درون فاروها ) در ایـن گیاه مقرون به صرفه است .

استفاده از مالچ پلاستیکی یکی از روش های مـؤثر در افـزایش کـارآیی مصرف آب بوده که در کنترل علف های هرز هم مفید است . معمولاً یک یـا دو روز قبـل از کشـت بذر ، آبیاری سبک صورت گرفته و آبیاری بعدی ، چهار تا پـنج روز پـس از کشـت انجـام مـی شـود . معمولاً آبیاری هر پنج یا شش روز یکبار ، بسته به خاك ، دما و منطقـه لازم اسـت .


5 - آشنایی با آفات و بیماریها و علفهای هرز طالبی و خربزه و روش های سم پاشی و مبارزه بیولوژیک با آفات که برخی از سرفصلهای آن شامل موارد زیر میباشد :

  • شناسایی و روش کنترل آفات مهم طالبی و خربزه مانند مگس خربزه ، عروسک خربزه ، مگس جالیز ، کفشدوزك خربزه یا کفشدوزك 12 نقطه ای ، شته جالیز ، سرخرطومی جالیز
  • شناسایی و روش کنترل بیماری های مهم طالبی و خربزه مانند ویروس موزائیک خیار ، ویروس موزائیک کدو ، پژمردگی فوزاریومی طالبی و خربزه ، سفیدك سطحی یا حقیقی ، سفیدك داخلی یا دروغی ، آنتراکنوز
  • مدیریت و کنترل علف های هرز در مزارع خربزه

6 - آشنایی با کود و تغذیه در مزارع طالبی و خربزه که به شرح زیر میباشد :


مقدار و نوع کود مصرفی ، بستگی بـه حاصـلخیزی و نـوع خـاك دارد . مقـدار کودهـا بـرای طالبی و خربـزه ، حدود 100 کیلوگرم ازت ( در سـه مرحلـه  ) ،  100 کیلـوگرم فسـفر (  ( K2O5و 100 کیلـوگرم پتاسـیم (( K2O  در هر هکتار می باشد .

کود پتاسه و فسفره قبل از کاشـت و کـود ازتـه بـه نسبت یک سوم قبل از کاشت ، یک سوم پس از تنک کردن مزرعه و یک سوم هنگـام شـروع میـوه دهی بایستی مصرف شود . در صورت نیاز به مصرف عناصر ریزمغذی مانند آهن ، روی و بـور ، بهتـرین روش ، بـه صـورت محلــول پاشـی بـر روی بــرگ هـا در مراحـل مختلــف رشــد اسـت .

نکته مهم : تمام سرفصل های بالا تنها گوشه ای از اطلاعات موجود در چند فقره از فایلهای قابل دانلود در این صفحه میباشند . سایر کتب و مقالات موجود در این صفحه نیز شامل هزاران صفحه اطلاعات کاربردی در زمینه ی کشت طالبی و خربزه میباشند که به شکل میکرو طبقه بندی شده در اختیار کاربران سه ماهه و بالاتر وبسایت قرار گرفته اند .

:: موضوعات زیر نیز میتواند برای شما جذاب باشد :

:: آموزش مرحله به مرحله و تصویری ثبت نام در سامانه سیتا جهت اخذ وام تبصره 18 جهاد کشاورزی

:: دانلود طرح توجیهی احداث کارخانه فراوری و تولید مربای خربزه

 

:: دانلود فایل های کشت و پرورش خربزه آبی و دیم

کاشت ، داشت و برداشتبذر و نشاآفات و بیماریها

فايل‌ها:
zipka - دستورالعمل فنی کاشت داشت و برداشت خربزه در گلخانه در منطقه سیستان 18 صفحه
تاريخسه شنبه, 13 آبان 1399 17:38
حجم فايل 1.44 MB
دانلود 1

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - راهنمای زراعت خربزه مه ولاتی و آبیاری آن با آب شور 32 صفحه
تاريخسه شنبه, 13 آبان 1399 17:40
حجم فايل 1.03 MB
دانلود 1

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipbz - راهنمای تولید و فرآوری بذر طالبی و خربزه 28 صفحه
تاريخسه شنبه, 13 آبان 1399 17:37
حجم فايل 771.17 KB
دانلود 1

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipaf - آشنایی و روش های مبارزه با گیاه انگلی انگل جالیز 20 صفحه
تاريخپنج شنبه, 08 آبان 1399 23:05
حجم فايل 1.85 MB
دانلود 1

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipaf - آموزش شناسایی و کنترل آفت سرخرطومی جالیز 17 صفحه
تاريخپنج شنبه, 08 آبان 1399 23:06
حجم فايل 153.71 KB
دانلود 1

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipaf - آموزش شناسایی و کنترل گل جالیز 84 صفحه
تاريخسه شنبه, 13 آبان 1399 17:30
حجم فايل 39.79 MB
دانلود 1

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipaf - بروشور مدیریت مبارزه با بیماری های گیاهان جالیزی رایج در مناطق جنوبی ایران 2 صفحه
تاريخسه شنبه, 13 آبان 1399 17:31
حجم فايل 214.66 KB
دانلود 1

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipaf - راهنمای مدیریت تلفیقی علف های هرز درخربزه 39 صفحه
تاريخسه شنبه, 13 آبان 1399 17:32
حجم فايل 2.11 MB
دانلود 1

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipaf - روشهای شناسایی و مبارزه با مگس خربزه 10 صفحه
تاريخسه شنبه, 13 آبان 1399 17:33
حجم فايل 17.49 MB
دانلود 1

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipaf - کاربرد خاکپوش های پلاستیکی انعکاسی جهت کاهش جمعیت شته ها در محصولات جالیز 20 صفحه
تاريخسه شنبه, 13 آبان 1399 17:34
حجم فايل 3.45 MB
دانلود 1

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipaf - کتاب شناسایی و مدیریت گل‌جالیز 59 صفحه
تاريخسه شنبه, 13 آبان 1399 17:35
حجم فايل 1.7 MB
دانلود 1

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

 


آموزشهای کشاورزی

© 2021 کلیه حقوق این وبسایت محفوظ میباشد.
Articles
Categories