• 021-77869979
 • سفارش طرح توجیهی : 09360555304
 • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 • 24/7

آموزش صفر تا صد کشت و پرورش کلزا علوفه ای

(0 votes, average 0 out of 5)

آموزش صفر تا صد کشت و پرورش کلزا علوفه ای

جهت آشنایی با متد علمی کشت و پرورش کلزا علوفه ای ، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید ، همچنین میتوانید جهت دانلود جامعترین بانک کتاب ها و جزوات آموزش کاشت و داشت و برداشت کلزا علوفه ای و سایر علوفه ها ، به انتهای این صفحه مراجعه نمایید .

علاوه بر ارزش و اهميت غذايي ، بالا بودن مقدار روغن و پروتئين در دانه كلزا اين امكان را فراهم ميسازد تا با كشت اين گياه مقدار قابل توجهي روغن و پروتئينهاي گياهي استحصال گردد.  همچنين كنجاله كلزا حاوي 80 درصد فيبر ميباشد . وجود مقدار نسبتاً زياد فيبر در كنجاله يك عامل محدودكننده در استفاده از آن به عنوان خوراك دام محسوب شده زيرا توان توليد انرژي را در جيره غذايي كاهش ميدهد .

علوفه کلزا در رژیم غذایی دام ها منبع پروتئینی خوبی به شمار می ود و به همین دلیل دام داران برای جلوگیری از تاثیرات سو «گلوکزینولیت» مجازند 50 تا 60 درصد ازعلوفه کلزا در جیره غذایی دام ها استفاده کنند .

در این صفحه ، کاملترین بانک فایلهای آموزشی را درباره کشت کلزای علوفه ای ، روشهای سم پاشی و مبارزه با آفات و بیماری ها و علفهای هرز کلزای علوفه ای ، کود دهی و تغذیه کلزای علوفه ای و نکات تخصصی دیگر ، در اختیار شما کاربران محترم وبسایت گسترش کارآفرینی ایران قرار میدهیم . جهت سهولت استفاده شما کاربران محترم ، ما این اطلاعات را در چند شاخه تخصصی به شرح زیر دسته بندی نموده ایم .


1- آموزشهای مربوط به کاشت و داشت و برداشت کلزای علوفه ای که به شرح زیر میباشد :


آماده سازی زمین و تهیه بستر مناسب :

آماده سازی زمین و تهیه بستر مناسب یکی از شرایط اصلی زراعت کلزا می باشد . بذر کوچک کلزا نیاز به بستر کاشت مرطوب با بافت مناسب داشته تا رطوبت کافی برای جوانه زنی و رشد در اختیار داشته باشد . كلوخه هایی با قطر بالای 3 سانتی متر در بستر آماده ی كشت ، باعث عدم رویش مطلوب می شود .

شخم با گاوآهن برگردان دار :

خارج كردن خاك از حالت پیوستگی و سست كردن منطقه نفوذ ریشه و انجام خاك ورزی به منظور نرم كردن لایه سطحی خاك و آماده سازی بستر بذر به وسیله انجام عملیات شخم با گاوآهن برگردان دارصورت می گیرد . با خرد كردن بقایای گیاهی كشت قبلی به وسیله ساقه خردكن ها و برگردان كردن و مدفون ساختن این بقایا در خاك ، مواد آلی در خاك پوسیده شده و به خاك باز می گردد .

برای انجام عملیات شخم مطلوب ، تنظیم درست و تراز گاوآهن باعث یكنواختی عمق شخم می گردد . لازم به ذكر است در اراضی دیم و خشك استفاده از گاوآهن برگردان دار برای خاك ورزی توصیه نمی شود .

شخم با گاوآهن قلمی :

حفظ بقایای گیاهی به مقدار كم در سطح خاك برای پایداری خاك ورزی به همراه خراش لایه سطحی برای خارج ساختن خاك از حالت پیوستگی ، به وسیله گاوآهن قلمی امكان پذیر است . خاك ورزی های سطحی به وسیله گاوآهن قلمی باعث تسریع در خشك شدن لایه سطحی گردیده و در نتیجه ، تغییر رطوبت یكنواخت تری را در سطح خاك ایجاد كرده و زمان لازم برای عملیات دیسك و خرد كردن كلوخه ها را كاهش می دهد .

دیسک :

برای خرد و نرم كردن لایه خاكِ شخم و آماده سازی بستر بذر و همچنین مخلوط كردن كودهای شیمیایی با خاك ، از دیسك استفاده می شود . كلوخه های خاك در رطوبت 81 درصد بهتر از هم جدا شده وتعداد دفعات دیسك را كاهش می دهد . استفاده از پره های كنگره ای در ردیف جلوی دیسك در خردكردن خاك تأثیر بیشتری دارد . در اراضی دیم كم باران برای حفظ رطوبت خاك می توان به جای شخم فقط از دیسك برای عملیات خاك ورزی استفاده كرد .

کاشت با خطی کار :

در محصولات ریز دانه مانند كلزا به دلیل كوچك بودن بذر و ناهمواری سطح بستر ، نباید كشت درعمق انجام گرفته بلكه خطی كارها باید برای كاشت سطحی در خاك ، تنظیم شوند و ترجیحاً از خطی كارهایی با موزع ریز دانه كار استفاده شود كه بتواند میزان بذر توصیه شده را با دقت بیشتری كشت نماید .

کاشت با کمبینات :

جهت تسریع در آماده سازی زمین و استقرار بذر در خاك ، استفاده از ادوات تركیبی یكی از روش هایی است كه محدودیت زمان كشت را كاهش داده و به كارگیری دستگاه هایی مانند كمبینات به ویژه در اراضی وسیع ، دشت و زمین های بزرگ در جلوگیری از كاشت تأخیری كلزا تأثیر مهمی دارند .

تاریخ کاشت کلزای علوفه ای :

با توجه به شرایط خاص آب و هوایی منطقه اقلیمی نیمه مرطوب تا نیمه خشك ، بهترین تاریخ كاشت هیبرید هایولا 038 ، هایولا 003 رقم 330 RGS ، نیمه اول آبان ماه بوده و در صورتی كه شرایط آبیاری فراهم باشد ، در دهه آخر مهرماه می توان نسبت به کشت آن اقدام نمود .

در شرایط دیم و عدم وجود آب جهت آبیاری ، اگر گیاه زود كاشته شود ، ممكن است رطوبت جهت استقرار و نگهداری گیاهچه ها تا بارندگی بعدی كافی نبوده و گیاهچه ها از بین بروند .

كاشت گیاه تا اول آذر ماه انجام می گیرد ولی با تأخیر تاریخ كاشت از عملكرد آن كاسته می شود براساس آزمایشات انجام شده به ازاء هر روز تأخیر كاشت ، حدود 25-30 کیلو گرم در هكتار كاهش عملكرد دانه به وجود می آید .

میزان بذر مصرفی ( مقدار، فاصله ، عمق و تراكم (

میزان بذر مصرفی 8-6 کیلو گرم در هکتار و فاصله ردیف های کاشت کلزا 24-12 سانتی متر ، بهترین عمق کاشت 3-2 سانتی متر ، بهترین فاصله روی ردیف 5 سانتی متر بهترین تراکم 80-70 بوته در متر مربع می باشد .

زمان برداشت دانه :

زمان برداشت ، جهت دست یابی به عملكرد بیشتر دانه اهمیت زیادی دارد . برداشت زود هنگام ، كیفیت محصول را به علت وجود بذرهای كوچك ، نارس و كلروفیل دار كاهش می دهد . برداشت دیرهنگام كلزا نیز به دلیل رشد كپسول و دانه ها منجر به نقصان عملكرد می گردد .

از نقطه نظر علمی ، محصول زمانی می رسد كه تمام بذور ، سیاه رنگ شده و رطوبت بذر به كمتر از 80 درصد رسیده باشد . به منظور كاهش ریزش بذر ، عمل برداشت در اوایل صبح و یا عصر انجام می شود .

روش های برداشت به شرح زیر می باشند :

غیر مستقیم

در اكثر كشورهای تولیدكننده كلزا ، به طور معمول برداشت غیرمستقیم انجام می گیرد . در كانادا تقریباً تمام انواع كلزا با كف بر كردن درو می شوند و حداقل ریزش دانه را به خاطر وزش باد خواهد داشت . در این روش ، گیاه از پایین ترین نقطه دارای كپسول یعنی ارتفاع حدود 20 تا 25 سانتی متر بریده می شود . خرمن كوبی نیز با استفاده از كمباین ، معمولاً زمانی انجام می گیرد كه رطوبت دانه حدود 80 درصد باشد .

مستقیم

هیبریدهای كلزا به دلیل یكنواختی در زمان رسیدن و زودرس بودن ، برای برداشت مستقیم مناسب می باشند . انتخاب زمان برای برداشت مستقیم بسیار مهم است . برداشت زودهنگام منجر به افزایش بذور سبز در محصول و كاهش كیفیت و برداشت دیرهنگام به دلیل ریزش ، باعث كاهش عملكرد دانه می گردد . وجود 10 تا 23 درصد بذر سیاه ، بهترین زمان برداشت می باشد .

تلفات بذر در زمان برداشت : تلفات بذر در زمان برداشت به 500 كیلوگرم در هكتار نیز رسیده و مهمترین علت آن تنظیم نامناسب كمباین می باشد . همچنین ارقام مقاوم كه در زمان برداشت ، ایستاده هستند ، در برابر با دهای شدید ، آسیب پذیر و تلفات بذر آنها زیاد است . ارقام مناسب در زمان رسیدن ، ساقه هایشان كمی خم شده و پوشش نسبتاً مقاومی به ریزش ایجاد می كنند .

زمان برداشت علوفه كلزا : زمان برداشت كلزا جهت علوفه از اهمیت زیادی برخوردار می باشد زیرا برداشت زودهنگام به علت رطوبت بالا كیفیت محصول را كاهش داده و برداشت دیرهنگام كلزا به دلیل كاهش رطوبت گیاه عملیات سیلو كردن آن را با مشكل مواجه می سازد .

 بهترین زمان برداشت كلزا جهت سیلو كردن زمانی است كه گیاه به گل نشسته و بیش از 20 درصد به كپسول رفته باشد در این مرحله ، مزرعه از سطح 10-5 سانتی متری سطح خاك برداشت و حمل می گردد . در صورت پایین بودن رطوبت سیلو استفاده از قصیل غلات ، باعث بالا رفتن كیفیت سیلو می شود .


2 - آشنایی با ارقام مختلف کلزای علوفه ای :


 • کلزاهای سنتی  (HEAR)
 • ارقام کلزای یک صفر (LEAR)
 • ارقام کلزای دو صفر
 • ارقام کلزای سه صفر
 • هیبرید 308 HYOLA
 • رقم ساری گل 91,Pf7045  , رقمOkapi  , رقم Oreint  ( ارقام میان رس )
 • هیبرید Hyola 401   , رقم طلایه Talaye , رقم SIM OAG ( ارقام دیررس )

3 - آموزش روش آبیاری کلزای علوفه ای  که به شرح زیر میباشد :


كمبود آب ، اثر سویی بر عملكرد كلزا دارد . تأخیر در آبیاری دوم موجب تأخیر در رشد اولیه و نرسیدن كلزا به روزت مناسب و كاهش مقاومت آن به سرما می گردد .

حساس ترین زمان برای آبیاری ، مرحله گلدهی و اوایل كپسول بندی بوده و كمبود آب در این مرحله موجب كاهش تعداد كپسول و دانه بندی و نیز كوچك ماندن دانه ها و كاهش درصد روغن دانه می گردد . در بیشتر مناطق ، 2 تا 3 نوبت آبیاری در پاییز و 3 تا 4 نوبت آبیاری در بهار ( مراحل ساقه دهی ، گل دهی ، كپسول دهی و پر شدن دانه ) مورد نیاز است .

زمان آخرین آبیاری در زراعت كلزا از اهمیت به سزایی برخوردار بوده ، توصیه می شود حداكثر ، آخرین آبیاری در زمان 3 درصد رسیدگی كپسول های ساقه اصلی صورت پذیرد.

آشنایی با آفات و بیماریها و علفهای هرز کلزای علوفه ای و روش های سم پاشی و مبارزه بیولوژیک با آفات که به شرح زیر میباشد :

 • از مهمترین آفات كلزا در ایران می توان به شته مومی ، كك ، سوسك گرده خوار ، سوسك منداب ، سفیده كلم ، پرندگان ، حلزون ، سرخرطومی كپسول كلم ، كرم های كل ، بیدها و لاروهای حلقوی اشاره كرد .
 • آشنایی با بیماری های مهم کلزای علوفه ای و روشهای مدیریت آنها مانند پوسیدگی اسكلروتنیایی ، شانكر ساقه ، آلترناریای برگی و غلاف
 • مدیریت علف های هرز

آشنایی با کود های کلزای علوفه ای که برخی از سرفصلهای آن به شرح زیر میباشد :

آشنایی با کودهای ازت ، فسفر ، پتاسیم ، گوگرد ، روی و بور

نکته مهم : تمام سرفصل های بالا تنها گوشه ای از اطلاعات موجود در فایل آموزش کاشت ، داشت و برداشت کلزای علوفه ای  میباشند که در اختیار کاربران سه ماهه و بالاتر وبسایت قرار گرفته است .

:: موضوعات زیر نیز میتواند برای شما جذاب باشد :

:: آموزش مرحله به مرحله و تصویری ثبت نام در سامانه سیتا جهت اخذ وام تبصره 18 جهاد کشاورزی

:: طرح توجیهی تولید سرکه و علوفه دامي از ملاس چغندر قند 36 صفحه

:: نگارش طرح توجیهی اختصاصی احداث مزرعه کشت علوفه هیدروپونیک

:: تدوین طرح توجیهی اختصاصی احداث مزرعه کشت و پرورش گیاه سالیکورنیا با آب شور دریا جهت تولید روغن و علوفه مرغوب

 

:: دانلود فایل های کشت و پرورش کلزا علوفه ای

کاشت و پرورش علوفه هاآبیاریآفات و بیماریهاگیاه شناسی علوفه هانکات تکمیلی

فايل‌ها:
zipka - آموزش جامع زراعت کاکتوس علوفه ای و روش های تکثیر ، مصرف و فرآوری آن 65 صفحه
تاريخدوشنبه, 26 آبان 1399 13:58
حجم فايل 1.74 MB
دانلود 5

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش کاشت ، داشت و برداشت سورگوم دانه ای و معرفی انواع آن 24 صفحه
تاريخدوشنبه, 26 آبان 1399 13:59
حجم فايل 1.94 MB
دانلود 8

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش کاشت ، داشت و برداشت شبدر ، زمان و روش مناسب سیلو کردن آن 44 صفحه
تاريخدوشنبه, 26 آبان 1399 14:00
حجم فايل 627.5 KB
دانلود 14

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش کاشت اسپرس در اراضی کم بازده 7 صفحه
تاريخدوشنبه, 26 آبان 1399 14:01
حجم فايل 1.21 MB
دانلود 7

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش کاشت خریت ( گیاه مناسب برای تولید علوفه در مراتع مناطق خشک ) 58 صفحه
تاريخپنج شنبه, 29 آبان 1399 18:05
حجم فايل 8.06 MB
دانلود 6

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش کاشت سورگوم علوفه ای جامبو مناسب مناطق سرد 8 صفحه
تاريخپنج شنبه, 29 آبان 1399 18:06
حجم فايل 4.14 MB
دانلود 7

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - آموزش کاشت و داشت و برداشت و اهمیت کلزای علوفه ای 41 صفحه
تاريخپنج شنبه, 29 آبان 1399 18:07
حجم فايل 699.31 KB
دانلود 6

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - دستورالعمل فنی کشت گیاه مرتعی پوکسینلیا دیستنس 37 صفحه
تاريخپنج شنبه, 29 آبان 1399 18:08
حجم فايل 2.06 MB
دانلود 5

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - دستورالعمل کاشت، داشت و برداشت البرز رقم جدید شبدر لاکی 9 صفحه
تاريخپنج شنبه, 29 آبان 1399 18:09
حجم فايل 3.92 MB
دانلود 4

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - دستورالعمل کاشت، داشت و برداشت علوفه ارزن دم روباهی باستان 6 صفحه
تاريخپنج شنبه, 29 آبان 1399 18:10
حجم فايل 323.13 KB
دانلود 7

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - راهنمای جامع کاشت،داشت و برداشت گیاه علوفه ای اسپرس و نکات اساسی در ذخیره سازی آن 22 صفحه
تاريخپنج شنبه, 29 آبان 1399 19:48
حجم فايل 13.29 MB
دانلود 7

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - راهنمای زراعت ماشک مراغه ، گیاه علوفه ای مناسب کشت در دیم زارهای کشور 8 صفحه
تاريخپنج شنبه, 29 آبان 1399 19:49
حجم فايل 43.58 MB
دانلود 8

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - راهنمای کاشت، داشت و برداشت کوشیا با منابع آب بسیار شور 20 صفحه
تاريخشنبه, 08 آذر 1399 23:01
حجم فايل 4.11 MB
دانلود 6

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - راهنمای کشت سورگوم در مناطق خشک و نیمه خشک 28 صفحه
تاريخپنج شنبه, 29 آبان 1399 19:50
حجم فايل 1.56 MB
دانلود 7

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - معرفی گیاهان علوفه ای مرتعی مقاوم به خشکی و راهنمای کشت آنها در دیم زارهای کم بازده مناطق نیمه استپی 19 صفحه
تاريخپنج شنبه, 29 آبان 1399 19:52
حجم فايل 223.45 KB
دانلود 6

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipka - کاشت ، داشت و برداشت نسیم ؛ رقم جدید شبدر قرمز 11صفحه
تاريخپنج شنبه, 29 آبان 1399 19:51
حجم فايل 2.88 MB
دانلود 7

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipku - راهنمای آبیاری قطره ای نواری در زراعت سورگوم علوفه ای و مقایسه آن با دیگر روش های آبیاری 50 صفحه
تاريخپنج شنبه, 29 آبان 1399 19:53
حجم فايل 7.52 MB
دانلود 2

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.zipaf - آموزش جامع گیاه‌پزشکی سورگوم و شناسایی و کنترل آفات ،بیماری ها و علف های هرز آن 189 صفحه
تاريخدوشنبه, 26 آبان 1399 13:52
حجم فايل 3.98 MB
دانلود 2

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipgs - راهنمای جامع آشنایی با 26 گونه گیاه علوفه ای جدید 137 صفحه
تاريخپنج شنبه, 29 آبان 1399 19:56
حجم فايل 1.87 MB
دانلود 3

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipgs - راهنمای گیاه شناسی و زراعت سورگوم در مناطق خشک و نیمه خشک 28 صفحه
تاريخپنج شنبه, 29 آبان 1399 19:58
حجم فايل 5.49 MB
دانلود 2

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipgs - راهنمای گیاه شناسی گیاه علوفه ای اسپرس 21 صفحه
تاريخپنج شنبه, 29 آبان 1399 19:57
حجم فايل 8.52 MB
دانلود 3

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipgs - گیاه شناسی و آموزش زراعت شبدر ایرانی مناسب مناطق سرد و معتدل 4 صفحه
تاريخپنج شنبه, 29 آبان 1399 19:59
حجم فايل 2.71 MB
دانلود 2

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipar - گیاه شناسی و توصیه های مربوط به کشت گیاه ماشک لامعی (نوعی از علوفه های دامی ) مناسب کشت پاییزه در دیمزارهای سردسیر و معتدل سرد 10 صفحه
تاريخجمعه, 14 آذر 1399 19:46
حجم فايل 631.09 KB
دانلود 2

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.


zipgs - گیاه شناسی و توصیه های زراعی گیاه علوفه ای جدید به نام ارزن نوتریفید (مروارید) 15 صفحه
تاريخپنج شنبه, 29 آبان 1399 20:00
حجم فايل 862.15 KB
دانلود 2

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipmk - آشنایی با ساخت و ساز و عمل آوری سیلوی علوفه 23 صفحه
تاريخدوشنبه, 26 آبان 1399 13:54
حجم فايل 37.06 MB
دانلود 8

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipmk - آموزش روش های جمع آوری خار شتر به منظور تهیه علوفه 15 صفحه
تاريخپنج شنبه, 29 آبان 1399 20:01
حجم فايل 7.96 MB
دانلود 3

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipmk - آموزش روش های فراوری کاه و کلش و اهمیت و مزایای آن 16 صفحه
تاريخپنج شنبه, 29 آبان 1399 20:02
حجم فايل 2.84 MB
دانلود 3

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipmk - آموزش ساخت انواع سیلو و زمان برداشت و خصوصیات گیاهان علوفه ای برای سیلو کردن 29 صفحه
تاريخدوشنبه, 26 آبان 1399 13:55
حجم فايل 39.7 MB
دانلود 6

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipmk - آموزش ساخت سیلو ، فواید آن و روش صحیح سیلو کردن علوفه 21 صفحه
تاريخدوشنبه, 26 آبان 1399 13:56
حجم فايل 5.33 MB
دانلود 6

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipmk - تولید شربت سورگوم شیرین و کاربرد آن در فرآورده های آردی 22 صفحه
تاريخپنج شنبه, 29 آبان 1399 20:03
حجم فايل 1.11 MB
دانلود 2

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipmk - دستورالعمل تولید بذر سورگوم دانه ای 22 صفحه
تاريخپنج شنبه, 29 آبان 1399 20:04
حجم فايل 689.29 KB
دانلود 2

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipmk - دستورالعمل فنی تولید لگوم‌های علوفه ای دیم در اقلیم‌های مختلف کشور 12 صفحه
تاريخپنج شنبه, 29 آبان 1399 20:05
حجم فايل 327.34 KB
دانلود 3

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipmk - راهنمای افزایش تولید علوفه از طریق کشت مخلوط ارقام شبدر ایرانی ( دستورالعمل علمی فنی حاصل از دستاورد پژوهشی ) 28 صفحه
تاريخپنج شنبه, 29 آبان 1399 20:06
حجم فايل 10.25 MB
دانلود 1

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipmk - راهنمای اندازه گیری کمی میزان اسید پروسیک در نمونه های گیاهی خانواده سورگوم 24 صفحه
تاريخپنج شنبه, 29 آبان 1399 20:07
حجم فايل 1.18 MB
دانلود 2

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipmk - راهنمای تولید علوفه با منابع آب بسیار شور 88 صفحه
تاريخپنج شنبه, 29 آبان 1399 20:08
حجم فايل 17.14 MB
دانلود 3

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipmk - کتابچه ارزش غذایی سورگوم علوفه ای و استفاده از آن در تغذیه دام 60 صفحه
تاريخپنج شنبه, 29 آبان 1399 20:09
حجم فايل 3.07 MB
دانلود 2

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.


کسب و کارهای پر طرفدار

آموزشهای کشاورزی

© 2024 کلیه حقوق این وبسایت محفوظ میباشد.
Articles
Categories