• 021-77869979
  • سفارش طرح توجیهی : 09120085240
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 24/7

دانلود طرح توجیهی کشت و پرورش و بسته بندی گیاهان دارویی سال 97

(11 votes, average 4 out of 5)

Packing medicinal herbs2

جهت دانلود طرح توجیهی کشت و پرورش و بسته بندی گیاهان دارویی ( از جمله مریم گلی و آویشن ) با آپدیت سال 97 به انتهای صفحه مراجعه نمایید .

در طرح توجیهی کشت و پرورش و بسته بندی گیاهان دارویی چه می خوانیم ؟

در دنیای امروزی گیاهان دارویی از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشند و خوشبختانه در کشور ما ایران ، بیش از 7000 نوع گیاه دارویی وجود دارد . با راه یافتن به فناوری های جدید در تولید گیاهان دارویی قطعا می توان در بازار های جهانی به رقابت پرداخت . همانگونه که اطلاع دارید گیاهان دارویی علاوه بر کاربرد های فراوان پزشکی ، به عنوان طعم دهنده ، نگهدارنده و عطر دهنده در صنایع غذایی دارای کاربرد می باشند . همچنین در صنایع شیمیایی از گیاهان دارویی استفاده می شود .

معرفی گیاه آویشن :

آویشن گیاهی دارویی می باشد که ، دارای گل و برگ های کوچک می باشد . آویشن به کم آبی مقاوم بوده و در مناطق نیمه خشک ، معتدل و گرم دارای رشد خوبی می باشد . گیاه آویشن به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم کاشته می شود . از خواص آویشن می توان به ضدعفونی کننده ، درمان آسم ، ضد اسپاسم ، جلوگیری از ریزش مو و ..... اشاره نمود .

معرفی گیاه مریم گلی :

مریم گلی گیاهی می باشد که ، دارای ریشه راست و انشعابات فراوان می باشد . ساقه های این گیاه ابتدا دارای رنگ سبز تیره بوده و با افزایش عمر آن به رنگ قهوه ای در می آید . این گیاه دوساله و بسیار معطر می باشد . این گیاه دارای گل هایی بزرگ ، به صورت مجتمع و به رنگ صورتی و یا سفید مایل به بنفش می باشد . از خواص مریم گلی می توان به ضد پیری ، درمان آلزایمر ، درمان بیماری های دهان و گلو ، تقویت حافظه و ... اشاره نمود .

معرفی گیاه بابونه :

بابونه یکی از گیاهان دارویی می باشد که ، در فصل بهار و فصل پاییز کشت می شود . بابونه دارای گل هایی می باشد که ، دارای خواصی از قبیل ضد نفخ ، آرامبخش ، مرطوب کنندگی و ..... می باشد . برای بدست آوردن اسانس بابونه از روش تقطیر با بخار استفاده می شود ، که این اسانس به رنگ آبی می باشد .

شرایط کشت آویشن جهت اجرای طرح توجیهی کشت و پرورش و بسته بندی گیاهان دارویی به شرح زیر می باشد :

مناسب ترین زمان برای کاشت گیاه آویشن ، بین 15 اسفند ماه تا 30 فروردین ماه می باشد . گیاه آویشن در آب و هوای معتدل و گرمسیری رشد بهتری داشته و دمای مناسب برای کشت آن بین 0 تا 40 درجه سانتی گراد می باشد . برای کشت این گیاه ، در هر هکتار زمین حدود 60 هزار نهال آویشن لازم است . فاصله نهال ها در زمین باید بین 10 تا 20 سانتی متر در نظر گرفته شود . همچنین هر دو ردیف باید 70 سانتی متر با یکدیگر فاصله داشته باشند . برای آبیاری آویشن بهتر است از سیستم آبیاری قطره ای استفاده گردد . در ماه اول کاشت این گیاه ، باید هر روز و یا یک روز درمیان گیاه آویشن را آبیاری نمایید . پس از این که اولین برداشت آویشن انجام شود ، می توان هر 5 یا 7 روز یکبار آن را آبیاری نمایید . در طول هر سال سه بار گیاه آویشن از زمین برداشت می شود . لازم به ذکر است که ، گیاه آویشن چند ساله بوده و با یکبار کاشت ، امکان برداشت آن تا 5 سال وجود دارد . از هر هکتار زمین آویشن بین 800 تا 1200 کیلوگرم آویشن خشک برداشت خواهد شد .

شرایط کشت مریم گلی جهت اجرای طرح توجیهی کشت و پرورش و بسته بندی گیاهان دارویی به شرح زیر می باشد :

برای کشت این گیاه ابتدا باید در اواخر فصل بهار ، بذر مریم گلی را تهیه نمایید . سپس بذر ها را در زمین بکارید ( در عمق 4 سانتی متر ) . فاصله بذر ها با یکدیگر باید 60 تا 70 سانتی متر درنظر گرفته شود . برای هر هکتار زمین حدودا بین 15 تا 20 کیلوگرم بذر مریم گلی لازم می باشد . پس از گذشت 1 سال می توان محصول مورد نظر را برداشت نمود . در هر سال ، سه بار برداشت محصول انجام خواهد شد . پس از برداشت محصول ، باید گیاه در سایه و یا با استفاده از خشک کن های الکتریکی خشک شود . مناسب ترین زمان برای برداشت مریم گلی ظهر می باشد ، زیرا در این زمان گیاه دارای بیشترین مقدار اسانس می باشد . در هر هکتار زمین تقریبا بین 5 تا 9 تن گل مریم گلی برداشت می شود ، که از این گل ها بین 6 تا 10 کیلوگرم اسانس مریم گلی بدست خواهد آمد . برای بدست اوردن اسانس مریم گلی از روش تقطیر با بخار استفاده می شود .

فرایند اجرای طرح توجیهی کشت و پرورش و بسته بندی گیاهان دارویی به شرح زیر می باشد :

ابتدا گیاهان دارویی روی نوار نقاله قرار داده می شوند ، در این مرحله زائدات گیاهان توسط کارگران برداشته می شود . در مرحله بعد گیاهان وارد دستگاه شستشو می شوند و شستشو داده می شوند . در مرحله بعد گیاهان به دستگاه کاتر هوا منتقل می شوند . در این مرحله عملیات هوادهی گیاهان انجام می شود . در مرحله بعد گیاهان به تونل UV منتقل شده و بدین طریق ضد عفونی خواهند شد . در مرحله بعد گیاهان به دستگاه خشک کن انتقال داده می شوند . سپس دوباره گیاهان بررسی می شوند . در نهایت گیاهان به دستگاه بسته بندی منتقل می شوند .

استاندارد های لازم جهت اجرای طرح توجیهی کشت و پرورش و بسته بندی گیاهان دارویی عبارتند از :

• مکان بسته بندی گیاهان دارویی باید خارج از شهر و از هر نوع آلودگی و تجمع مردم دور باشد .
• برای هر کدام از مراحل تولید ( از قبیل بوجاری ، خرد کردن و ... ) باید فضایی جداگانه در نظر گرفته شود .
• زیربنای مناسب کارگاه بسته بندی گیاهان دارویی حداقل 500 متر مربع می باشد .
• دیوار های سالن باید کاشی بوده ( بدون درز ) و امکان شستشوی دیوار ها و کف سالن وجود داشته باشد .
• سرویس های بهداشتی کارگران باید از انبار و سالن تولید دور باشد .
• انبار ها باید دارای نور و تهویه مناسب باشند .
• و ......

ماشین آلات مورد نیاز بسته بندی گیاهان دارویی جهت اجرای طرح توجیهی کشت و پرورش و بسته بندی گیاهان دارویی عبارتند از :

• وان شستشو و میز استیل
• نوار نقاله
• دستگاه بسته بندی حرارتی دستی
• پالت
• چرخ دستی
• انواع چاقو و مصقل
• ترازوی 20 کیلوگرم دیجیتال
• کوره درایر

:: دانلود فایل طرح توجیهی کشت و پرورش و بسته بندی گیاهان دارویی

:: مطالب مرتبط :

:: طرح توجیهی احداث مزرعه کشت بابونه و حنا

:: دانلود طرح توجیهی احداث کارخانه بسته بندی گیاهان دارویی 113 صفحه

:: این مطالب هم ممکن است برای شما جذاب باشند  :

:: نگارش طرح توجیهی اختصاصی با کامفار برای اخذ وام و مجوز

:: دانلود هزاران طرح توجیهی تیپ صنعتی و معدنی

:: دانلود طرح های توجیهی سال 96 و 97 و 98

:: دانلود طرح های توجیهی تیپ کشاورزی و دامپروری

:: دانلود طرح های توجیهی گردشگری و بوم گردی و خدماتی

:: جهت عضویت در سایت کلیک نمایید .

:: جهت ورود به سایت کلیک نمایید .

در صورتی که نیاز به طرح توجیهی اقتصادی و امکان سنجی کشت و پرورش و بسته بندی گیاهان دارویی ، برای ارائه به بانک یا اخذ مجوز دارید با کارشناسان ما تماس بگیرید .


طرحهای کشاورزی

© 2021 کلیه حقوق این وبسایت محفوظ میباشد.
Articles
Categories