• 021-77869979
 • سفارش طرح توجیهی : 09120085240
 • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 • 24/7

طرح توجیهی تولید کود کامل مایع

(1 vote, average 5 out of 5)

طرح توجیهی تولید کود کامل مایع

جهت آشنایی با طرح توجیهی تولید کود کامل مایع مورد استفاده در صنابع کشاورزی، این صفحه را مطالعه نمایید. کودها یکی از مواد مورد نیاز جهت بهبود وضعیت گیاه و همچنین افزایش حاصلخیزی خاک می باشند. یکی از پرکاربرد ترین انواع این کودها، کود کامل مایع می باشد که به صورت محلول مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع کود حاوی تمام عناصر مورد نیاز گیاه می باشد.

 معرفی طرح توجیهی تولید کود کامل مایع

کود به مواد شیمیایی و آلی گفته می شود، که از لحاظ کمی و کیفی حاوی عناصر مورد نیاز گیاه می باشد. استفاده از کودها در کشاورزی موجب بهبود وضعیت رشد، عملکرد و مقاومت گیاه نسبت به بیماری ها می شود. کودها عمدتا در دو دسته زیر طبقه بندی می شوند:

 • کوهای شیمیایی یا معدنی: شامل کودهای ازته، فسفاته، کود کامل ماکرو، کودهای گوگردی و کودهای ریز مغذی
 • کودهای آلی: شامل کودهای حیوانی و صنعتی، کود سبز و کود بیولوژیک

دسته ای از کودهای کشاورزی وجود دارد که حالت مایع داشته، و به صورت محلول در آب مورد استفاده قرار می گیرند. به این نوع از کودها "کود مایع" گفته می شود. کودهای مایع ازته، کودهای کامل مایع و کود میکروبیولوژیک جزء این دسته از کودها هستند. در سال های اخیر، کود کامل مایع بیشترین متقاضی را داشته است. چرا که این نوع کود هر سه عنصر ضروری برای رشد و تغذیه گیاه (15%ازت، 8%فسفر و 15%پتاسیم) را دارا می باشد. از این کود با نام NPK نیز یاد می شود. واردات و صادرات کودهای کامل مایع از طریق تعرفه 00/20/3105 انجام می شود. کدهای آیسیک این محصول در ادامه ارائه شده اند:

 • کودهای مایع ازته: 24121110
 • کودهای کامل مایع: 24121263
 • کودهای میکروبیولوژیک مایع: 24121320

حقوق ورودی برای این نوع از کودهای مایع به صورت 11% حقوق پایه، 4% سود بازرگانی و 15% حقوق ورودی می باشد.

 هزینه، درآمد و سود حاصل از تولید کود کامل مایع

با توجه به افزایش سالیانه 1 میلیون نفری جمعیت و همچنین افزایش تقاضا برای محصولات کشاورزی برای مصرف داخلی و حتی جهت صادرات، استفاده از کودها اهمیت زیادی در بالا بردن بهره وری کیفی و کمی محصولات کشاورزی پیدا کرده است. ظرفیت در نظر گرفته شده برای این پروژه، تولید 1250 تن در سال می باشد. سرمایه گذاری ثابت متناسب با این ظرفیت، 85707 میلیون ریال و هزینه خرید تجهیزات 55807 میلیون ریال در سال 87 براورد شده است.

هزینه دیگر مربوط به تجهیزات، هزینه نصب آنها بوده که برابر با 11161 میلیون ریال می باشد. هزینه های قبل از بهره برداری در این طرح 903 میلیون ریال تخمین زده شده است. قیمت کودهای مایع به طور متوسط 13 دلار (39500 ریال در سال 87) در ازای بسته های 1 لیتری و 22 دلار (150000 ریال در سال 87) در ازای بسته های 4 لیتری می باشد.

 فرایند تولید کود کامل مایع

مواد اولیه مصرفی اسید فسفریک، آمونیاک، نیترات آمونیوم، سولفات پتاسیم می باشد. قسمت عمده ی این مواد از داخل کشور قابل تامین می باشد. مراحل تولید این محصول به اختصار شامل موارد زیر می باشد:

 • تصفیه اسید فسفریک گرید تری: در این مرحله اسید فسفریک با غلظت 53%، به غلظت مناسب برای تولید کود مایع یعنی 68% رسانده می شود.
 • تهیه محلول پایه پلی فسفات آمونیوم: اسید فسفریک تصفیه شده، در این مرحله در مخزن همزن دار و مجهز به سیستم خنک کننده، در شرایط خاصی با آمونیاک مخلوط می شود. در نتیجه این واکنش محلول پایه پلی فسفات آمونیوم حاصل می شود.
 • تهیه محلول اوره-نیترات آمونیوم: محصول این مرحله، از افزایش و اختلاط اوره و نیترات آمونیوم به دست می آید.
 • اختلاط محلول های تهیه شده از مرحله 2 و 3: محلول هایی که در مراحل قبلی تهیه شده اند، در این مرحله به همراه میکروالمنتهای مورد نیاز خاک (مولیبدن، بور، مس،...) و سولفات پتاسیم به یکدیگر مخلوط می شوند.
 • در مرحله پایانی عملیات همگن سازی محلول انجام شده و پس از خنک سازی، محصول آماده بسته بندی و عرضه به بازار خواهد بود.

 تجهیزات و نیروی انسانی مور نیاز جهت تولید کود کامل مایع

برای آغاز و اجرای پروژه، زمینی به مساحت 3000 متر مربع مورد نیاز است. میزان اشتغال زایی در این طرح، 27 نفر براورد شده است. تجهیزات اصلی مورد نیاز، شامل مخازن ذخیره مواد اولیه و تانک های همزن دار جهت اختلاط می باشد.

در صورتی که نیاز به طرح توجیهی و امکان سنجی تولید کود کامل مایع ، برای ارائه به بانک یا اخذ مجوز دارید با کارشناسان ما تماس بگیرید .

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید کود کامل مایع

:: مطالب مرتبط :

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید کود کامل جامد (ان پی کا)

:: طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید کود اوره با پوشش گوگردی

:: این مطالب هم ممکن است برای شما جذاب باشند  :

:: نگارش طرح توجیهی بانکی با کامفار

:: دانلود هزاران طرح توجیهی تیپ صنعتی و معدنی

:: دانلود طرح های توجیهی سال 96 و 97 و 98

:: دانلود طرح های توجیهی تیپ کشاورزی و دامپروری

:: دانلود طرح های توجیهی گردشگری و بوم گردی و خدماتی

:: جهت عضویت در سایت کلیک نمایید .

:: جهت ورود به سایت کلیک نمایید .


طرحهای کشاورزی

© 2021 کلیه حقوق این وبسایت محفوظ میباشد.
Articles
Categories