• 021-77869979
 • سفارش طرح توجیهی : 09120085240
 • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 • 24/7

طرح توجیهی باغ پسته سال 1400 (PDF و Word)(کامفار و مشاوره)

(2 votes, average 5 out of 5)

طرح توجیهی باغ پسته کاملا به روز و بانکی + گزارش کامفار

فایل طرح توجیهی تیپ احداث باغ پسته 25 هکتاری را با 50 صفحه اطلاعات در زمینه درامد و هزینه باغ پسته در سال 99 و همینطور اطلاعات فنی و ... ، از انتهای همین صفحه ، صرفا جهت کسب اطلاعات اولیه دانلود نمایید. ضمنا میتوانید جهت تهیه طرح توجیهی و مطالعات بازار درخت پسته و احداث باغ پسته ، با اطلاعات کاملا به روز برای سال 1400 با فرمت Word و PDF و با گزارش گیری نرم افزار کامفار ، جهت اخذ مجوز و یا ارائه به بانک ، این صفحه را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید .


معرفی گیاه پسته :


پسته گیاهي است از خانواده Anacardiaceaa  که گونه اهلي آن بنام Pistacia vera L  ميباشد. درخت پسته دو پایه بوده و چنانچه تلقیح نشود میوه مغز پیدا نکرده و پوك باقي ميماند. پسته گیاهي است که زمینهای شوره زار و گرمای زیاد را به خوبي تحمل مينماید. در سامانه جهاد کشاورزی ، کد آیسیک پسته فرآوری شده ، 1549512368 عنوان شده است.

هر هکتار باغ پسته چقدر پسته میدهد ؟

براي باغ بالغ ، متوسط 1400 كيلوگرم پسته خشك در هكتار بدون در نظر گرفتن كاهش برداشت ناشي از عواملي مانند سرمازدگي بهاره فرض ميشود.


درآمد ، هزینه و سود باغ پسته 25 هکتاری :


باغ پسته 25 هکتاری

خلاصه طرح توجیهی کاشت درختان پسته و احداث باغ پسته با سطح زیر کشت 25 هکتار ، در سال 1399 به شرح زیر میباشد :

 • سرمایه ثابت :   13227 میلیون ریال
 • سرمایه در گردش :  428 میلیون ریال

از آنجا که درخت پسته درسال ششم به باردهي مي رسد و به مرور زمان باردهي آن افزایش مي یابد لذا متوسط میزان درآمد فروش طي 10سال ( سال ششم تا پانزدهم ) برابر است با :

 • متوسط درآمد فروش ده ساله باغ پسته 25 هکتاری : 78048 میلیون ریال
 • درآمد فروش باغ پسته 25 هکتاری در باردهي کامل : 144000 میلیون ریال
 • درصد فروش در نقطه سربه سر : 3.28%
 • نرخ بازده سرمایه گذاری کل ( IRR ) در ده سال تولید: 167%
 • ارزش خالص فعلی ( NPV ) : 30912.29547
 • دوره بازگشت سرمایه : 3.41
 • نرخ بازگشت سرمایه : 29.33%

بخشی از مطالعات بازار پسته :


پسته به عنوان یک محصول استراتژیک جایگاه خاصي را در بین تولیدات کشور دارا ميباشد ، به طوریکه در دو دهه گذشته پس از فرش دستباف دارای بیشترین سهم در صادرات غیرنفتي بوده است. ارزش تولید این محصول گرانبها و بينظیر حدود 10 درصد از درآمدهای غیرنفتي کشور ميباشد چراکه تنها 10 درصد پسته تولید شده در ایران ، مصرف داخلي دارد و 90 درصد دیگر صادراتي است.

ایران بزرگترین صادرکننده این محصول در دنیا شناخته شده است. ایالات متحده آمریکا نیز به عنوان دومین صادرکننده پسته در جهان شناخته شده است. سومین صادرکننده پسته در جهان ترکیه است. و بعد از آن چین و سوریه به ترتیب در رتبه های بعدی قرار دارند.

یکي از برتریهای ایران در صادرات پسته موقعیت جغرافیایي این کشور است که امکان حمل و نقل آسانتر و کم هزینه تر را ، نسبت به بسیاری از رقبا فراهم نموده است. با امکان آسان حمل و نقل ، ایران به راحتي ميتواند بازار پسته را از کشورهایي مانند چین بگیرد.

پسته ایران به طور میانگین با داشتن سهم 51 درصد از تولید جهاني ، 74 درصد سطح زیر کشت جهاني و 57 درصد ارزش صادرات پسته جهان طي سالهای اخیر ، توانسته جایگاهي ویژه در میان محصولات کشاورزی کسب نماید ( فائو ، میانگین تولید و صادرات پسته ایران طي سالهای 2010-1990 ).

از سوی دیگر، اقتصاد شهرهای پسته خیز ، عمدتاً وابسته به صنعت پسته کاری ميباشد به گونه ای که اگر باغهای پسته از بین بروند و یا عملکرد اقتصادی نداشته باشند، با آب و خاك فعلي این مناطق ، تقریباً هیچ محصول دیگری قابل جایگزیني با محصول پسته نخواهد بود.

بنابراین پسته به عنوان آخرین محصول کشاورزی قابل کشت در بیشتر مناطق پسته خیز ایران، نقش اولین کالای کشاورزی صادراتي را ایفا مينماید.

جهت مطالعه تکمیلی ، میتوانید فایل طرح توجیهی تیپ احداث باغ پسته 25 هکتاری را با 50 صفحه اطلاعات در زمینه درامد و هزینه باغ پسته در سال 99 و همینطور اطلاعات فنی و ... ، از انتهای همین صفحه دانلود نمایید.


نکات فنی احداث باغ پسته :


نکات فنی احداث باغ پسته

انتخاب مکان مناسب جهت احداث باغ پسته :

از آنجا که درخت پسته درختي مقاوم ميباشد، در بسیاری از شرایط قابل کشت است. اما هر چه شرایط و امکانات محلي که باغ در آن ایجاد ميشود مناسبتر باشد، هزینه های احداث و نگهداری باغ پسته کمتر و تولید محصول اقتصادی تر خواهد بود .

بطور کلي انتخاب مکان مناسب برای احداث باغ پسته بر سه پایه اقلیم ، آب و زمین صورت ميپذیرد :

 

1 – اقلیم : اقلیم صحرایی

مناطق مستعد کشت پسته دارای اقلیم صحرائي هستند. بارندگي در چنین اقلیمي عمدتاً در طول فصل زمستان رخ ميدهد و تابستانها خشک هستند. همچنین در طول فصل تابستان آفتاب کامل به زمین تابیده ميشود و تعداد روزهای ابری بسیار کم است. فاکتورهای اقلیمی زیر ، جهت کاشت و پرورش درخت پسته و احداث باغ پسته ، بسیار مفید میباشند :

گرمای تابستان :

گرمای هوای تابستان برای رشد درخت و تولید محصول پسته مناسب است. منطقه مناسب جهت کشت پسته باید دارای تابستانهای خشک ، گرم و طولاني باشد.

دمای هوای بالای 37 درجه سانتيگراد در تابستان برای کامل شدن رشد مغز وکاهش درصد پوکي پسته ایده آل است. لیکن ، سابقه متداول گرمای بیشتر از 42 درجه سانتیگراد در تابستان ميتواند بر درخت اثر سوء بگذارد.

رطوبت پایین در فصل رشد :

رطوبت نسبي کم و نبود بارندگي در فصل رشد که مانع از رشد قارچهای آسیب رسان به درخت و میوه پسته ميشود جهت حفظ سلامت درخت پسته ایده آل است.

سرماي زمستان  :

رشد درخت و تولید میوه مناسب درخت پسته در طول فصل رشد نیاز به وجود زمستانهای سرد و نسبتاً طولاني دارد. منطقه مناسب جهت کاشت درخت پسته نیاز به حدود 900 ساعت سرمای زیر 7 درجه سانتي گراد در طول دوره خواب زمستانه درخت ( نیمه آبان تا نیمه اسفند ) بطور متداول دارد. این نیاز بسته به نوع پیوند از 700 تا 1200 ساعت متغیر است.

عرض جغرافیایی / ارتفاع از سطح دریا  :

شرایط اقلیمي مذکور عمدتاً در فاصله عرض جغرفیایي 27 تا 40 درجه شمالي یا جنوبي وجود دارد. در این محدوده جغرافیایي برای رسیدن به گرمای مطلوب تابستاني و سرمای مطلوب زمستاني ارتفاع از سطح دریا ميتواند از 0 تا 1800 متر متغیر باشد. طبیعي است چنانچه به طرف عرض های جغرافیایي بالاتر حرکت کنیم مناطق مستعد برای کشت پسته در ارتفاعات پایینتر قرار خواهند گرفت و بالعکس.

باد ملایم بهاره

باد غالب ملایم بهاره ، موجب اطمینان از امکان انجام گرده افشاني و تلقیح مناسب درختان پسته ميگردد. جهت باد غالب بهاره در تعیین محل درختان با پیوند نر نقش اساسي بازی ميکند.

بارندگی در زمان تلقیح یا برداشت / تگرگ / طوفان / سرمازدگی :

عوامل خسارتزای اقلیمي برای درخت و محصول پسته به شرح زیر هستند. لذا مناطقي که در آنها احتمال بروز هر یک از پدیده های زیر بطور آماری وجود دارد برای کشت اقتصادی پسته مناسب نميباشند.

بارندگي در فصل تلقیح ( اوائل بهار ) مانع گرده افشاني و تلقیح مناسب درختان توسط باد ميشود. همچنین، بروز بارندگي درفصل برداشت ( شهریور ) جدا از صدمه زدن به کیفیت و بهداشت محصول ، باعث دشواری عملیات برداشت ميشود. بارش تگرگ در هر زمان مخرب بوده و در فصل رشد ميتواند باعث صدمه دیدن محصول همان سال و از بین رفتن محصول سال بعد گردد.

بروز طوفان یا بادهای شدید در زمان گرده افشاني، تلقیح درخت را با مشکل مواجه ميکند. همچنین، وجود طوفانهای فصلي رشد و تربیت درختان جوان را دشوار ميسازد. طوفان های شني در فصل رشد ميتواند باعث آسیب درخت و محصول آن گردد.

بروز سرمای زیر صفر در طول فصل جوانه زني یا رشد ، که منجر به یخ زدگي آب درون بافتهای درخت شود، اعضاء رویشي و زایشي پدیدار شده بر روی درخت را از بین ميبرد؛ در صورتيکه سرما فرا تر از 4 درجه سانتي گراد زیر صفر رود محصول سال بعد نیز صدمه ميبیند .

سرمای زمستانه بسیار شدید در بعضي پایه های درخت پسته ميتواند باعث مرگ کامل درخت شود. حد دمای پاییني که عبور دمای هوا از آن باعث خشکیدگي و مرگ کامل درخت ميشود بسته به نوع پایه درخت متفاوت است.

 

2 – آب : فاکتورهای زیر درباره ی آب ، جهت کاشت و پرورش درخت پسته و احداث باغ پسته ، بسیار مهم میباشند :

نیاز به منبع ذخیره آب جهت فصل تابستان خشک ( سد یا تحت الارضي )

با توجه به تفاوت فاحش نیاز آبي درخت در فصول مختلف سال، به منظور در دسترس قرار گرفتن مقدار متفاوت آب در فصول مختلف نیاز به روشي جهت ذخیره آب در زمستان و استفاده از آن در تابستان وجود دارد. از همین رو مناطق مناسب جهت ایجاد باغات پسته یا در پایین دست سدهای روی رودخانه های دائمي قرار دارند و یا در دشت هایي با منابع آب زیرزمیني وسیع که از کوه های مرتفع برفگیر تغذیه ميشوند.

پایداري منابع آب

به دلیل عمر و دوره بازگشت سرمایه طولاني باغات پسته، منابع آب مورد استفاده باید پایداری طولاني ( حداقل 50 ساله ) داشته باشند. بررسي وضعیت ثبات طبیعي و حقوقي با در نظر گرفتن معارضین فعلي و آتي و سناریوی برداشتهای آتي به خصوص در مورد منابع آب زیرزمیني ضروری است.

رژیم آبی مورد نیاز

مقدار، تناوب و شیوه آبیاری ، بر تولید پسته تأثیر زیادی ميگذارد. تربیت درختان جوان ، شیوع آفات و بیماریهایي که از طریق هوا و یا خاك به درخت حمله ور ميشوند، مقدار و کیفیت محصول دو سالانه و رشد درخت ، همگي تحت تأثیر آبیاری درخت پسته قرار دارند.

نیاز آبي درخت پسته ، بسته به شرایط اقلیمي ، بافت خاك و پایه و پیوند درخت پسته ، از جمله عوامل مهمي هستند که بر میزان آب مورد نیاز آن جهت تولید اقتصادی محصول تأثیرگذارند.

بعنوان یک قاعده کلي ، درخت پسته جهت رشد و تولید مناسب ، نیاز به حدود 100 سانتي متر ارتفاع آب آبیاری مفید و دردسترس ریشه ، در طول فصل رشد ( به مدت 8 ماه از اسفند تا مهر ) دارد .

این در حالیست که برداشت اقتصادی پسته از درختاني که حتي با 80 سانتي متر ارتفاع آب مفید سالانه ی در دسترس ریشه ، آبیاری ميشوند نیز ممکن است. ( البته با فرض کمترین هدرروی در شیوه آبرساني و آبیاری باغ ، که حدود 20 درصد برای آبیاری قطرهای ميباشد، هر هکتار باغ پسته بالغ نیاز به 12،000 متر مکعب آب در طول سال خواهد داشت.)

نیاز آبي فوق بدون احتساب آب مورد نیاز جهت آبشویي زمستانه در فصل یخبندان برای زمینهای شور و نمکي ميباشد. در صورت وجود یا بروز شوری در خاك سطحي یا منطقه ریشه ، یک تا دو نوبت آبشویي زمستانه باید به رژیم آبي طبیعي مورد نیاز افزود.

نیاز آبي درخت پسته در فصول مختلف سال و مراحل مختلف سیکل سالانه زندگي آن متفاوت است. این نیاز در زمستان که زمان خواب درخت است کمترین و در تابستان که موقع رشد مغز پسته است بیشترین ميباشد.

بیش از نیمي از آب مورد نیاز سالانه ، در فصل تابستان ( 3 ماه تیر، مرداد و شهریور ) به مصرف درخت ميرسد. به عنوان مثال، مقدار آب مورد نیاز هر هکتار باغ پسته در فصل اوج مصرف ( نیمه تیر تا نیمه مرداد ) که 30 روز از 365 روز سال را دربرميگیرد ( یعنی نزدیک 8 درصد زمان ) ، حدود 25 سانتي متر ارتفاع آب است ( معادل 25 درصد مقدار ).

با محاسبهای ساده ميتوان دریافت که در دوره اوج مصرف ، دبي لحظه ای آب مورد نیاز باغ پسته که به روش قطره ای آبیاری شود معادل قریب 1/2 لیتر در ثانیه برای هر هکتار یعني سه برابر میانگین دبي آب مورد نیاز سالانه ميباشد.

مقاومت نسبت به کم آبی

بدلیل وجود شبکه ریشه وسیع و ساختار برگ مقاوم، درخت پسته قادر به بقا در دوره های خشکسالي و شرایط کم آبي است؛ لیکن برداشت محصول اقتصادی از درخت پسته نیاز به آبیاری مناسب دارد.

 شوري

شوری آب(EC)   کمتر از 2dS/m   ایده آل است. در شرایط خاص اعداد بالاتر شاید تا 4dS/m   برای باغ ریزی جدید قابل بررسي است.  در آب مناسب برای کشت پسته، نسبت جذب سدیم(SAR)   باید کمتر از 5 برابر شوری آب بر حسبdS/m   باشد.

سختی

سختي آبِ مکانِ انتخابي برای احداث باغ پسته ، باید در محدوده مجاز توصیه شده برای قابل اجرا و قابل استفاده نمودن سیستم آبیاری قطره ای باشد.

مهمترین پارامتر کیفي تأثیرگذار بر سختي، میزان یون بیکربنات موجود در آب ميباشد. در صورت وجود یون بیکربنات بیش از یک حد معین، خطر گرفتگي لوله ها و قطره چکانها ، در صورت استفاده از سیستم آبیاری قطرهای آنقدر زیاد است که در عمل ممکن است استفاده از این سیستم را غیر اقتصادی نماید.

عمق زه آب

درخت پسته، اشباع محیط اطراف ریشه توسط آب را بر نميتابد. سطح ایستایي آب زیرزمیني ترجیحاً نباید بالاتر از 10 متر باشد. لذا خروج آب اشباع از خاك اطراف ریشه بطور طبیعي یا از طریق زهکشي برای باغات پسته ضروری است.

در طول فصول بهار، تابستان و پاییز مناسب است که خاك اطراف ریشه درخت همواره حاوی مقدار لازم رطوبت باشد. عمق نفوذ رطوبت باید به اندازه عمق نفوذ ریشه در خاك ، که حداکثر به حدود 2/5 متر ميرسد باشد.

ماندآب اطراف کنده

درخت پسته تحمل ماندآب اطراف کنده درخت را ندارد. چنین شرایطي باعث بروز بیماریهای قارچي و متعاقباً خشکیدگي کامل درخت ميشود.

 

3 – زمین : فاکتورهای زیر درباره ی زمین ، جهت کاشت و پرورش درخت پسته و احداث باغ پسته ، بسیار مهم میباشند :

همواري زمین :

از آنجا که آبیاری و انجام عملیات مکانیزه در زمین های هموار ، به مراتب راحت تر از زمینهای ناصاف است، منطقه مورد انتخاب برای احداث باغ جدید پسته بهتر است در دشتهای هموار و صاف واقع شده باشد.

بافت فیزیکی خاک :

درخت پسته در خاكهای با بافت مختلف ميتواند رشد کند؛ لیکن خاكهای لوم شني عمیق ( حداقل 3 متر و ترجیحاً بیشتر از 5 متر ) با ترکیب غالباً رس ( 60 تا 70 درصد ) به همراه شن ( 30 تا 40 درصد ) و عاری از سنگ بهترین میزبان برای رشد و برداشت از درخت پسته ميباشند.

به دلیل بي تحملي درخت پسته نسبت به اشباع محیط اطراف ریشه توسط آب یا نمک، لایه های خاك سختِ غیر قابل نفوذِ زیر سطحي ، با عمق کمتر از 2 متر ، در باغ پسته مزاحمند. عملیات اصلاح خاك ميتواند به صورت بنیادی به طرق مکانیکي و یا به صورت جزئي با روشهای شیمیایي انجام پذیرد.

اصلاح خاك بنیادی به روش مکانیکي شامل شکستن خاك با دستگاههای گوناگون و یا تغییر بافت فیزیکي خاك ميباشد. اصلاح جزئي خاك به کمک مواد آهکي ،اسیدی، آلي و یا صابوني صورت ميگیرد .اما ممکن است هزینه اصلاح خاك به حدی زیاد باشد که بجای اصلاح خاك ، انتخاب زمین دیگری با بافتِ فیزیکيِ مطلوب ، گزینه بهتری باشد.

ترکیب شیمیایی خاک :

درخت پسته از هر درخت دیگری از نظر اقتصادی ، برای خاكهای شور و گچي مناسبتر است. درخت پسته تحمل خاكهای شور و قلیایي را دارد. شوری خاك(EC)   حتي تا حد 6dS/m   در میزان محصول برداشت شده از درخت کاهش محسوسي ایجاد نکرده است.

در خاك مناسب برای کشت پسته، نسبت جذب سدیم (SAR)  باید کمتر از 5 برابر شوری خاك بر حسب dS/m باشد.  pH خاك و وجود مواد آلي در آن عوامل دیگری هستند که در نفوذپذیری خاك و قدرت جذب عناصر غذایي آن ، توسط ریشه تأثیر بسزایي ميگذارند. pH  مناسب خاك برای کشت و پرورش درخت پسته بین 5،5 تا 5،7 ميباشد.

سابقه وجود قارچ های بیماري زاي خاکزی :

بدلیل آسیب پذیر بودن غالب پایه های پسته نسبت به قارچهای بیماریزای خاکزی، زمینهایي که امکان وجود چنین قارچهایي در آنها کمتر است برای باغ ریزیِ جدیدِ پسته ارجحیت دارند. اگر زمین مورد انتخاب ، سابقه صیفي کاری دارد ، پیش از کشت پسته باید زمین را با استفاده از قارچکش ها ضد عفوني کرد.

دشتهای هموار واقع در غرب رشته کوه زاگرس، گرگان و ورامین از مناطق مستعد قابل مطالعه برای باغ ریزی پسته هستند. لازم است بررسي دقیقتری برای قطعي سازی لیست مناطق مستعد در داخل سرزمین پهناور ایران به عمل آید.

روش آبیاری :

آبیاری قطره ای یک خط آبده از ابتدا اجرا ميشود. اجرای خط دوم در سوی دیگر درختان در سال هفتم صورت ميپذیرد.

پایه و نهال :

برای کاشت نهال از بذر پسته بادامي ( از گونه های با رشد زیاد و شاخه های قوی از قبیل سبز پسته نوق معروف به باقرآبادی، کریم آبادی و سفید پسته مه ولات ) استفاده شود. پرورش نهال در گلخانه نزدیک محل باغ و سپس حمل بیجه یک تا دو ساله به تناسب رشد نهال به باغ صورت ميگیرد.

پیوند ماده :

پیوندهای قابل توصیه، اکبری برای مناطق دارای سرمای زمستانه زیاد ( بالغ بر 1200 ساعت ) و احمدآقایي ( حداقل نیاز سرمایي 800 ساعت در زمستان) برای سایر مناطق ميباشد. تأمین پیوندك با پیش بیني قبلي و عقد قرارداد ، در زمستان سال قبل از پیوندزني ممکن مي باشد. پیوندزني روی بیجه سه یا چهارساله انجام مي شود.

پیوند نر :

باید متناسب با پیوند ماده انتخابي ، از نظر زمان گلدهي مورد ارزیابي و انتخاب قرار گیرد.

فواصل و تعداد درختان : 

ستوني 6 متر، روی ردیف 4.5 متر معادل 370 اصله در هکتار.

نحوه برداشت:

قابلیت برداشت مکانیزه باید هدفگیری شود اما ممکن است در شروع، برداشت غیر مکانیزه سامان داده شود.

مقدار برداشت :

برای باغ بالغ ، متوسط 2،400 کیلوگرم پسته خشک در هکتار بدون در نظر گرفتن کاهش برداشت ناشي از سرمزدگي بهاره فرض ميشود. در صورت وجود خطر سرمازدگي، این ریسک با بیمه سرمازدگي باید پوشش داده شود. فرض مي شود برداشت از پنج سال پس از اولین نوبت پیوندزني آغاز شده و ظرف 8 سال پس از اولین برداشت به مقدار برداشت نامي ميرسد.


مکان یابی پروژه  :

مکان یابی پروژه

قبل از احداث باغ پسته حتما مسائل زیر بررسي شوند:

 • شرایط آب و هوایي منطقه مورد نظر
 • عوامل اقتصادی
 • آزمایش آب و خاك منطقه
 • تسطیح و آماده سازی زمین
 • تهیه نقشه باغ به منظور کاشت نهال های پسته
 • تسطیح زمین باغ پسته و سپس حفر پروفیل جهت مشخص نمودن لایه های خاك و در صورت مطبق بودن یا وجود لایه های سخت باید با لودر کردن محل کاشت درختان، بافت یکنواختي را بوجود آورد.
 • بهترین بافت خاك برای کاشت پسته بافت متوسط ( شني لومي ) ميباشد. زمین باید کاملاً تسطیح شود و چنانچه آب و خاك شیرین باشد، مي توان کاشت مستقیم بذر در زمین اصلي را انجام داد و یا نهال کاشت نمود و اگر آب و خاك شور باشد حتماً باید نهال خزانه ای کاشته شود و عرض جویها از همان ابتدا حدود 2- 5/1 متر باشد و نهال وسط جویها طوری کاشته شود که آب کاملاً اطراف آن را بگیرد.

آماده سازي زمین و خاک : 

کشت پسته در رده های مختلفي از خاك با موفقیت انجام مي شود. در مناطق پسته کاری ایران بافت شني لومي که یک بافت متوسط مي باشد بهترین محصول را تولید مينماید. همچنین در بافتهای سنگین تر خاك ، مثل لوم ـ روسي ـ سیلتي و حتي لوم ـ رسي ، محصول مناسبي تولید شده است.

وجود زهکش های طبیعي همانند یک لایه شني در عمق بیش از 2 متر از سطح خاك، میتواند سنگیني بافت را جبران نماید. مناسبترین خاك برای کشت و پرورش پسته در باغ پسته از نظر عمق، خاكهایي عمیق همراه با بافت یکنواخت ميباشد.

وجود خاك کم عمق و یا سخت لایه، باعث ميشود که قسمتهای هوایي و زیرزمیني درخت، کوتاه مانده، در نتیجه باروری و عملکرد آن بطور محسوسي کاهش یابد. درختان پسته در شرایط ماندآبي رشد مناسبي ندارند. کاشت به صورت مستطیلي عمومي ترین طرح درختان برای باغ پسته ميباشد.


ارقام مهم پسته ایران عبارتند از: 


 • پسته اوحدی
 • پسته کله قوچي
 • پسته ممتاز
 • پسته اکبری
 • پسته شستي ( استان کرمان )
 • پسته کله بزی و شمشیری ( قزوین )
 • پسته شاه پسند ( دامغان )

ارقام پسته سایر مناطق کشور مخلوطي از واریته های فوق ميباشد. 

کشت پسته در کشورهای دیگر نیز از قبیل ترکیه, یونان, ایتالیا و اسپانیا مرسوم بوده و اخیرا در آمریکا و استرالیا نیز کاشت ميشود که ميتوانند رقبای محصول پسته ایران باشند. 

نظر به اهمیت و موارد مصرف این محصول و با توجه به توسعه باغات پسته در سنوات اخیر به منظور کمک به تأمین احتیاجات غذائي ، صنعتي و صادراتي کشور، ضرورت ایجاب ميکند با بهبود مسئله داشت و برداشت و با تأسیس کارگاههای تهیه و بسته بندی مجهز در مناطق پسته خیز و مستعد کشور ، بر بهبود کیفیت پسته افزود تا محصول بیشتر و مرغوبتری به بازارهای داخلي و خارجي عرضه نمود. 

 

مناطق مهم کشت پسته در ایران عبارتند از: 

 • رفسنجان
 • کرمان
 • سیرجان
 • زرند
 • راور
 • شهر بابک

که جمعأ 95 درصد سطح کشت را تشکیل ميدهد و همچنین اردکان یزد ، دامغان ، قزوین ، خراسان ، بلوچستان ، اصفهان و زرند ساوه .

در ضمن در شمال شرقي خراسان نیز در مرز ایران و شوروی و افغانستان جنگلهای پسته به صورت خودرو وجود دارد که محصول آن ریز و غالبأ در شیریني سازی به مصرف ميرسد. 

جهت مطالعه تکمیلی ، میتوانید فایل طرح توجیهی تیپ احداث باغ پسته 25 هکتاری را با 50 صفحه اطلاعات در زمینه درامد و هزینه باغ پسته در سال 99 و همینطور اطلاعات فنی و ... ، از انتهای همین صفحه دانلود نمایید.

در صورتی که نیاز به طرح توجیهی و امکان سنجی باغ پسته کاملا به روز برای سال 1400 ، برای ارائه به بانک یا اخذ مجوز دارید با کارشناسان ما تماس بگیرید .

 

:: مطالب مرتبط :

:: دانلود فایل های آموزش صفر تا صد احداث باغ پسته

:: آموزش مرحله به مرحله و تصویری ثبت نام در سامانه سیتا جهت اخذ وام تبصره 18 جهاد کشاورزی

:: نگارش طرح توجیهی احداث کارخانه فراوری و بسته بندی پسته


دانلود فایل طرح توجیهی باغ پسته سال


فايل‌ها:
zipطرح توجیهی احداث باغ پسته 25 هکتاری 50 صفحه سال 99
تاريخچهارشنبه, 20 اسفند 1399 06:01
حجم فايل 7.31 MB
دانلود 9

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipطرح توجیهی احداث باغ پسته 27 صفحه سال 95
تاريخشنبه, 14 دی 1398 01:38
حجم فايل 875.77 KB
دانلود 74

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.


طرحهای کشاورزی

© 2021 کلیه حقوق این وبسایت محفوظ میباشد.
Articles
Categories