• 021-77869979
  • سفارش طرح توجیهی : 09120085240
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 24/7

دانلود طرح توجیهی کشت و پرورش گل همیشه بهار 93 صفحه سال 96

(3 votes, average 4 out of 5)

Calendula officinalis

جهت تهیه طرح توجیهی کشت و پرورش گل همیشه بهار ، با 93 صفحه اطلاعات مفید و کاربردی ، آپدیت سال 96 ، این صفحه را مطالعه نمایید . گل همیشه بهار گیاهی مقاوم به خشکی می باشد ، که در صنایع داروسازی ، عطر سازی ، تولید رنگ های خوراکی ، تولید لوازم آرایشی و ... دارای کاربرد می باشد .

معرفی طرح توجیهی کشت و پرورش گل همیشه بهار :

گل همیشه بهار گیاهی می باشد که به نام های قرمهان ، آذرگون ، زبیده ، همیشه بهار باغی و همیشه بهار معروف می باشد . این گیاه یکساله بوده و ساقه های آن دارای شاخه های زیاد می باشد ، گل های همیشه بهار که به رنگ زرد مایل به نارنجی هستند ، در وسط کاپیتول لوله ای قرار گرفته و دور تا دور آن نیز چند ردیف گل زبانه ای وجود دارد . این گیاه مقاوم به خشکی بوده و احتیاج به نور دارد . همچنین گل همیشه بهار به مدت محدودی توانایی تحمل درجه حرارت های پایین را دارد . با استفاده از مواد مؤثره موجود در گل همیشه بهار دارو تولید می شود .
فلاونوئید های محلول در آب از جمله مواد موثره مهم در گیاه همیشه بهار هستند ، سایر مواد موجود در گل همیشه بهار نیز عبارتند از : کارتنوئید های محلول در آب و چربی ، ویتامین ای ، مواد موسیلاژی محلول در آب و ....
گل همیشه بهار علاوه بر صنایع دارویی ، در صنایع تولید لوازم آرایشی ، تولید رنگ های خوراکی ، صنعت عطر سازی و .... دارای کاربرد می باشد .

خواص محصول مورد بررسی در طرح توجیهی کشت و پرورش گل همیشه بهار ، به شرح زیر می باشند :

از خواص گل همیشه بهار می توان به تصفیه کننده خون ، درمان سرطان ، کاهش تورم ، تسریع در بهبود زخم ها ، پایین آورنده قند خون ، قاعده آور ، معرق ، خواب آور ، ادرار آور ، ضد تشنج ، رقیق کننده خون ، مسهل صفرا و ... اشاره نمود .

فرایند کشت گل همیشه بهار ، جهت اجرای طرح توجیهی کشت و پرورش گل همیشه بهار ، به شرح زیر می باشد :

برای کشت گل همیشه بهار از بذر استفاده می شود . به این صورت که ، ابتدا بذر های همیشه بهار در گلحانه کاشته می شود ، پس از این که گیاه رشد کرد ، نشا های تولید شده را به زمین اصلی انتقال داده و با فاصله 40 تا 45 سانتی متر از یکدیگر می کارند . همچنین هر دو ردیف کاشت باید 80 سانتی متر با یکدیگر فاصله داشته باشند . با استفاده از این روش گیاهان جوانی که در گلخانه رشد کرده اند ، قبل از فروردین ماه تا روز های ابتدایی اردیبهشت ماه به زمین اصلی انتقال داده می شوند . بدین طریق زمان بهره برداری از گل همیشه بهار به مدت یک ماه جلوتر خواهد افتاد .
البته می توان بدون استفاده از گلخانه ، بذر ها را به صورت مستقیم در عمق 3 سانتی متری زمین کاشت . بدین طریق که در هر 40 سانتی متر فاصله ، 2 تا 3 عدد بذر کاشته می شود . سپس روی بذر ها با لایه ای نازک از خاک پوشیده می شود . هنگامی که بذر ها رشد کنند و به گیاهان جوان تبدیل شوند ، بوته های اضافی را از زمین خارج کرده و به محل دیگری انتقال می دهند .
هنگامی که گل همیشه بهار برداشت شود ، آن را با استفاده از خشک کن و یا در اتاق هایی که دارای جریان هوای گرم هستند ، خشک نموده و سپس گل های خشک شده را درون کیسه های کنفی بسته بندی نموده و در بازار عرضه می نمایند .

نکات قابل توجه ، جهت اجرای طرح توجیهی کشت و پرورش گل همیشه بهار ، به شرح زیر می باشند :

• پس از این که گیاهان رشد کنند و به مرحله 3 تا 5 برگی برسند ، درصورتی که در ردیف ها تراکم گیاهان زیاد باشد ، باید گیاهان را تنک کرد و فاصله هر دو بوته با یکدیگر را به 5 تا 8 سانتی متر رساند .
• در طول رشد گیاهان باید یک مرتبه یا دو مرتبه ، علف های هرز روییده شده را وجین نمود .
• پس از برداشت گل ها اگر مقدار محصول برداشت شده زیاد باشد ، باید از خشک کن های الکتریکی با دمای 35 تا 40 درجه سانتی گراد جهت خشک کردن گیاهان استفاده نمود .
• پس از خشک شدن گیاهان باید بلافاصله آن ها را درون کیسه ها بسته بندی نمود ، چرا که این گیاهان خیلی سریع رطوبت را جذب می نمایند .
• از هر هکتار زمین بین 1 تا 2 تن گل خشک شده همراه با کاسبرگ و 350 تا 400 کیلوگرم گل خشک بدون کاسبرگ بدست می آید .
• اگر پس از خشک شدن رنگ گلبرگ ها ازبین برود ، بدین معنا می باشد که گلبرگ ها به روش مناسبی خشک نگردیده اند .
• پس از برداشت گل همیشه بهار از زمین ، باید تا مدت زمان 2 سال محصول دیگری در زمین کشت شود ، در واقع نمی توان گل همیشه بهار را کمتر از فاصله زمانی دو سال در یک زمین کاشت .

:: دانلود طرح توجیهی کشت و پرورش گل همیشه بهار 93 صفحه سال 96

مطالب مرتبط :

:: طرح توجیهی تیپ کشت و پرورش و فراوری گل گاوزبان ، کاسنی و شاه تره

:: طرح توجیهی تیپ کشت و پرورش و فراوری خاکشیر ، تخم شربتی و سیاه دانه

:: این مطالب هم ممکن است برای شما جذاب باشند  :

:: نگارش طرح توجیهی بانکی با کامفار

:: دانلود هزاران طرح توجیهی تیپ صنعتی و معدنی

:: دانلود طرح های توجیهی سال 96 و 97 و 98

:: دانلود طرح های توجیهی تیپ کشاورزی و دامپروری

:: دانلود طرح های توجیهی گردشگری و بوم گردی و خدماتی

:: جهت عضویت در سایت کلیک نمایید .

:: جهت ورود به سایت کلیک نمایید .

 در صورتی که نیاز به طرح توجیهی و امکان سنجی کشت و پرورش گل همیشه بهار ، برای ارائه به بانک یا اخذ مجوز دارید با کارشناسان ما تماس بگیرید .


طرحهای کشاورزی

© 2021 کلیه حقوق این وبسایت محفوظ میباشد.
Articles
Categories