• 021-77869979
 • سفارش طرح توجیهی : 09120085240
 • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 • 24/7

طرح توجیهی تولید ماسک سه لایه یکبار مصرف ⭐️ سال 1401

(1 vote, average 5 out of 5)

طرح توجیهی تولید ماسک سه لایه یکبار مصرف

جهت تهیه مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید ماسک سه لایه یکبار مصرف با اطلاعات کاملاً به روز برای سال 1401 ، با فرمت DOC و PDF و با گزارش گیری نرم افزار کامفار ، جهت اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، این صفحه را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید .


✔️ معرفی انواع ماسک های یکبار مصرف


با توجه به گسترش بیماری های ویروسی و باکتریایی، بشر به فکر تجهیزات و راه های حفاظت شخصی برای تداوم زندگی و بقاء خود افتاد. این تجهیزات و راه های حفاظتی شامل واکسن، پوشیدن ماسک صورت مناسب، محدود کردن محافل اجتماعی، ماندن در خانه در صورت بیماری، فاصله گذاری فیزیکی، تهویه مناسب و... است.

موضوع بیزنس پلن ما در اینجا، ماسک های پزشکی سه لایه و یکبار مصرف است اما بهتر است قبل از آن با تعریف ماسک های طبی و انواع آن آشنا شویم.

ماسک های یکبار مصرف طبی، پوششی از الیاف پلی پروپیلن یا پارچه پنبه ای برای دهان و بینی است که برای کاهش انتشار و فیلتر کردن عوامل عفونی مانند ویروس ها یا باکتری ها استفاده می شود. ماسک های صورت طبی معمولا به صورت مستطیلی با چند پلیسه طراحی می شوند ولی انواع مختلفی از آن ها شامل مدل قورباغه ای و اردکی و... نیز تولید شده است. 

این ماسک ها با ایجاد یک مانع در مقابل جریان هوای ورودی و خروجی، مانع از انتقال عوامل بیماری زا به مجرای تنفسی و دهانی و یا به هوای اطراف می شود.

به طور کلی، بر اساس  WHO انواع مختلفی از ماسک های صورت برای استفاده در بیماری ها توصیه می شود.

✔️ انواع ماسک های یکبار مصرف به شرح زیر میباشند :

 انواع ماسک های یکبار مصرف به شرح زیر میباشند

1 - ماسک های پارچه ای یکبار مصرف

2 - ماسک های پزشکی یا جراحی ( ماسک سه لایه )

3 - ماسک های صورت تنفسی شامل :

 • ماسک فیلتر دار N95 (باید حداقل 95 درصد از ذرات بسیار کوچک، از جمله باکتری ها و ویروس ها را از هوا فیلتر کنند)
 • ماسک محافظ تمام قد صورت
 • ماسک تنفس مستقل (Self-contained breathing apparatus ; SCBA)

✔️ در ادامه به توصیف اجمالی انواع ماسک های یکبار مصرف می پردازیم :

1 - ماسک های پارچه ای یکبار مصرف :

ماسک های صورت پارچه ای ارزان قیمت هستند و از پارچه نخی (معمولا پنبه) ساخته شده اند. ماسک های صورت پارچه ای، انسان را در برابر آلاینده های هوا مانند گرده ها و ذرات گرد و غبار حفاظت می کند.

مطالعات دانشمندان و محققان نشان داده است که کارایی این ماسک‌های پارچه‌ای در مقایسه با ماسک N95، در برابر بیماری سندرم حاد تنفسی شدید (  SARS-CoV-2 ) کمتر است، ولی همچنان می‌تواند محافظت اولیه را انجام دهد.

بر اساس داده های آزمایشگاهی و دستورالعمل  WHO، ماسک های پارچه ای به سه نوع تقسیم می شوند:

 • ماسک پارچه ای نوع 1
 • ماسک پارچه ای نوع 2
 • ماسک پارچه ای نوع 3

ماسک پارچه ای 1 حاوی یک پوشش بازدم لاتکس پلی استایرن (PSL) است و بهتر از دو ماسک پارچه ای دیگر که پوشش بازدم ندارند، کار می کند. قابلیت فیلتراسیون ماسک‌های پارچه ‌ای 2 و 3 در اندازه‌های مختلف لاتکس پلی استایرن (PSL) متفاوت است.ماسک های پارچه ای 2 و 3 نسبت به ماسک پارچه ای 1، نفوذ پذیر ترهستند.

ماسک پارچه ای 1، یک ماسک فیلتر کننده برجسته با شکل مخروطی یا چهار وجهی است و دارای 3 لایه (یک لایه داخلی جذب کننده آب ، لایه میانی فیلتر کننده و یک لایه بیرونی آبگریز) است در حالی که ماسک های پارچه ای 2 و 3 دارای سه لایه نیستند و ساختار ساده ای دارند.

 ماسک پارچه ای 2 دارای دو لایه است (لایه میانی فیلتر کننده  و لایه بیرونی آبگریز)، در حالی که ماسک صورت پارچه ای 3 فقط یک لایه نازک دارد. این تکنیک روی مانکن مناسب نیست و اجازه می دهد درصد قابل توجهی از اجزا از طریق ماسک نفوذ کنند. هنگام مقایسه اثر فیلترینگ و تناسب، ماسک پارچه ای 1 بهتر از دو ماسک دیگر بود. با این حال، ماسک پارچه ای 2 در مقایسه با ماسک پارچه ای 337 عملکرد بهتری داشت

قوی ترین ماسک‌های پارچه‌ای از نظر حفاظت، حداقل به سه لایه با لایه داخلی آبدوست (مانند پنبه) نیاز دارند تا رطوبت تنفس فرد را جذب کند و لایه‌های بیرونی آبگریز (مانند پلی استر) که در برابر رطوبت و قطرات آب موجود در هوا از خود مقاومت نشان دهد.

در یک مطالعه میزان مقابله ماسک های صورت در مقابل ویروس آنفلوانزای پرندگان  اندازه گیری شد و نتایج جالبی بدست آمد. بدین صورت که ماسک صورت N95 توانست 98.99 درصد ،ماسک های صورت پارچه ای 95.15 درصد و ماسک های صورت جراحی 97.14 درصد در مقابل ویروس ها بایستد.

2 - ماسک سه لایه پزشکی یا ماسک جراحی :

ماسک سه لایه پزشکی یا ماسک جراحی

با توجه به پاندمی COVID-19 و توصیه های WHO نسبت به استفاده از ماسک های صورت مناسب، استفاده از ماسک های سه لایه پزشکی توسط پرستاران، پزشکان، بیماران و همه پرسنل بیمارستان و همچنین تمام واحدهای مراقبتی و بهداشتی رواج پیدا کرد تا جایی که ماسک سه لایه کمیاب شده بود.

 با توجه به پیش بینی ها و موج های پی در پی بیماری های ویروسی و همه گیری، نیاز به ماسک های پزشکی سه لایه ، روز به روز افزایش پیدا می کند تا جایی که کشورهای مختلف برای جلوگیری از واردات ماسک های پزشکی و جراحی به فکر ایجاد و حمایت از کارگاه های تولید کننده ماسک افتاده اند.

ماسک هایی که توسط FDA مجاز هستند، ماسک های صورت پزشکی سه لایه نامیده می شوند.یکی از معایب ماسک های صورت پزشکی سه لایه این است که  انتشار قطرات جزئی آب را محدود نمی کنند.

ماسک پزشکی یا جراحی ، در یک محیط بالینی فرد را در برابر قطرات محافظت می کنند. معمولاً ماسک های پزشکی یا جراحی سه لایه و چهار لایه هستند.

تجزیه و تحلیل های متعدد نشان داد که ماسک های صورت پزشکی  سه لایه آئروسل های درشت را تا 25 برابر و ذرات تمیز را تا 2.5 برابر دفع می کنند.

بر اساس گواهینامه ASTM  ، ماسک های پزشکی و جراحی سه لایه، بسته به سطح محافظتی که برای شخص ایجاد می کنند در چهار سطح طبقه بندی می شوند:

 1. ماسک‌های سه لایه ای که برای معاینات کوتاه و جزئی استفاده می شوند و خطر پاشش خون به صورت یا سرفه و عطسه حاوی قطرات آب (آئروسل ها)، جان کاربر را تهدید نمی کند.
 2. ماسک‌های سه لایه سطح 1 اغلب دارای بند های مخصوص گوش هستند و مقاومت مایع 80 میلی‌متر جیوه دارند. برای جراحی و موقعیت های کم خطر که در آن مایع، اسپری یا آئروسل وجود نخواهد داشت استفاده می شوند.
 3. ماسک های سه لایه سطح 2، دارای مقاومت مایع 120 میلی متر جیوه هستند و مانعی در برابر مایعات و اسپری سبک یا متوسط آئروسل ها (قطرات آب موجود در هوا) می باشند.
 4. ماسک‌های سه لایه سطح 3 برای قرار گرفتن در معرض شدید آئروسل، مایعات و اسپری بوده و مقاومت مایع 160 میلی‌متر جیوه دارند.

3 - ماسک های تنفسی :

این ماسک ها شامل ماسک‌های FFP 1/2/3 یا NIOSH و سایر ماسک‌های تنفسی هستند و از کارکنان مراقبت‌های بهداشتی به‌ ویژه افرادی که مستقیماً با بیماران در تماس هستند محافظت می کنند. این ماسکها باعث ایجاد انسداد در اطراف بینی و دهان می شود .

در ماسک های تنفسی،  فیلتراسیون توسط انواع میکروفیبرهای پیچیده پلی پروپیلن و نرخ الکترواستاتیک انجام می شود.

با این حال به طور کلی، سطح فیلتراسیون یک ماسک به فیبر، نحوه ساخت آن، ساختار شبکه و شکل مقطع فیبر بستگی دارد.

مقایسه کارآیی محافظتی انواع ماسک


✔️ مواد اولیه ی تولید ماسک پزشکی سه لایه


مواد اولیه ی تولید ماسک پزشکی سه لایه

ماسک‌های صورت جراحی و پزشکی سه لایه و چهار لایه، از چند لایه پارچه‌ نبافته ساخته می‌شوند. این پارچه‌های نبافته باکتری‌ها را فیلتر می کنند ونسبت به هوا نفوذ پذیری بهتری دارند و درعین حال لغزندگی کمتری نسبت به پارچه‌های بافته دارند.

⭐ ماسک های جراحی سه لایه شامل مواد اولیه زیر میباشند:

 • یک لایه داخلی پارچه نبافته حساس و جاذب رطوبت( اسپان باند)
 • یک لایه میانی پارچه نبافته فیلتر کننده از جنس پلی پروپیلن (ملت بلون)
 • یک لایه پارچه نبافته خارجی آبگریز (اسپان باند)
 • دو عد کش و یک عدد سیم مفتولی دماغه برای ثابت نگه داشتن ماسک روی بینی

ماسک های جراحی چهار لایه مانند ماسک های صورت سه لایه هستند با این تفاوت که یک لایه فیلتر کننده اضافی تحت عنوان فیلتر کربن فعال دارند بدین صورت که لایه اول از پلی پروپیلن غیر بافته (اسپان باند) تشکیل شده است، لایه دوم دارای فیلتر کربن فعال یا یک لایه فیلتر دیگر است، لایه سوم دارای پارچه نبافته مذاب (ملت بلون) و لایه نهایی دارای لایه پلی پروپیلن نبافته (اسپان باند) است.

به جای اسپان باند می شود از  sms  یا bico هم استفاده نمود. لایه ملت بلون با قابلیت ذخیره بار الکتریسته ساکن، به عنوان مانعی در برابر عبور ذرات عمل می کند و در فضای بین دو لایه اسپان باند قرار می گیرد.دو لایه دیگر اسپان باند مانند اَلَک عمل کرده و به صورت فیزیکی مانع عبور ذرات و ویروس ها می گردد.

ماسک های پزشکی یا جراحی سه لایه و چهار لایه، دارای نوارهای بینی منعطف هستند که باعث محافظت و قرار گیری صحیح ماسک بر روی صورت کاربران می شوند و از آنان در برابر بوها و بخارات آلی محافظت می کنند.

جالب است بدانیم پلی پروپیلن، ماده ای است که بیشتر برای ساخت ماسک‌های یکبار مصرف جراحی و پزشکی سه لایه و چهار لایه استفاده می شود. پلی پروپیلن رطوبت را جذب نمی کند به این معنی که قطراتی که به این ماده برخورد می کنند دفع شده و به سرعت تبخیر می شوند. همچنین یکی از سبک ترین الیاف مصنوعی موجود است و می توان آن را در پارچه های صنایع دستی و کیسه های خرید یافت.

چگالی آن 20 یا 25 گرم بر متر مربع (gsm ;grams per square meter) است. ماسک های سه لایه همچنین می توانند از پلی استایرن، پلی کربنات، پلی اتیلن یا پلی استر ساخته شوند. اصطلاح پارچه پلی پروپیلن به پارچه ای اطلاق می شود که از گرم کردن و خنک کردن یک رزین مصنوعی تشکیل می شود.


✔️ فرایند تولید ماسک پزشکی سه لایه


فرایند تولید ماسک پزشکی سه لایه

⭐ برای تولید ماسک پزشکی سه لایه ، دو روش موجود میباشد:

روش اول به صورت دستی و سنتی است که احتمال آلودگی محصول زیاد است و وقت و دقت زیادی نیاز دارد.

روش دوم به صورت نیمه اتوماتیک است. در این روش باید بدنه ماسک های طبی که تهیه کردیم را برش دهیم سپس با دستگاهی دیگر کش ها را به ماسک های برش خورده متصل کنیم.

سپس سه لایه ماسک همزمان با یکدیگر از زیر یک نقاله عبور می کنند تا به صورت یک لایه منسجم در بیایند. در ادامه برای قرار گیری بهتر بر روی صورت چند پلیسه بر روی آن ایجاد می کنند.

در مرحله بعد مفتول منعطف بینی و کش ها به ماسک پزشکی سه لایه توسط دستگاهی متصل می شود.و پس از آن ماسک های تکمیل شده قبل از ارسال به خارج از کارخانه استریل می شوند.

⭐ همچنین برای استریل کردن دو راه در پیش رو داریم:

 • استفاده از گاز اتیلن اکساید
 • قرار دادن محصولات در انکوباتور به مدت 72 ساعت در درمای مناسب (حدودا 50- 45 درجه سانتی گراد)

ماشین آلات مورد نیاز تولید ماسک پزشکی سه لایه :

⭐ ماشین آلات مورد نیاز تولید ماسک پزشکی سه لایه :

 • دستگاه تولید ماسک پزشکی سه لایه
 • دستگاه بسته بندی ماسک پزشکی سه لایه
 • دستگاه بدنه زن ماسک پزشکی سه لایه
 • دستگاه دور پرس همراه با دماغه

✔️ قیمت انواع ماسک پزشکی سه لایه

قیمت انواع ماسک پزشکی سه لایه
⭐ قیمت انواع ماسک پزشکی سه لایه در ایران در خرداد سال 1401 به قرار زیر میباشند  :
 • ماسک سه لایه کش پهن(لاتکس) سفید fps بسته 50 عددی به قیمت 40000 تومان
 • ماسک سه لایه کش پهن(لاتکس) سفید Fps بسته 10 عددی به قیمت 12000 تومان
 • ماسک کش نواری (پهن) سه لایه فیس 50 عدد به قیمت 70000 تومان
 • ماسک سه لایه مدل 95 رسپی نانو ریما 50 عدد به قیمت 120000 تومان
 • ماسک تنفسی سفید چهارلایه نانو ( 50 عدد )  Nano Medical Respirator 80 به قیمت 115000 تومان

 ⭐ قیمت انواع ماسک پزشکی سه لایه در جهان در سال 2022 به قرار زیر میباشند :

 • medical facemasks 3 ply disposable 3 layer black face mask 3 ply facemask به قیمت 0.0095 تا 0.03 دلار
 • WeCare Masks Disposable Face Mask for Adults Individually Wrapped - 50 Pack, Colored Face Masks به قیمت 14.98 دلار
 • WeCare Disposable Face Masks for Adults Individually Wrapped - 50 Pack, Printed Masks - 3 Ply به قیمت 14.98 دلار
 • Hotodeal KN95 Face Mask 40 PCs, Black KN95 Mask, 5 Layers Cup Dust Mask, for Men, Women, Healthcare Worker, Essential Workers به قیمت 16.99 دلار

✍️ جهت تهیه مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید ماسک سه لایه یکبار مصرف ، با اطلاعات کاملا به روز با فرمت Word و PDF و با گزارش گیری نرم افزار کامفار ، جهت اخذ جواز تاسیس یا وام و تسهیلات بانکی ،با ما تماس  بگیرید .


📚 دانلود فایل های طرح توجیهی تیپ تولید ماسک سه لایه یکبار مصرف

👈 توجه : کلیه ی طرح های تیپ یا آماده ، صرفا کاربرد مطالعاتی و تحقیقاتی داشته و جهت اخذ مجوز و یا تسهیلات و وام بانکی مناسب نمیباشند . جهت تهیه طرح توجیهی با کاربرد اجرایی و بانکی با ما تماس بگیرید.

فايل‌ها:
zipطرح توجیهی تولید ماسک نانو فیلتر 45 صفحه داغ
نويسنده;امیر حبیبی
تاريخپنج شنبه, 02 آذر 1396 23:27
حجم فايل 735.51 KB
دانلود 171

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipطرح توجیهی تولید ماسک تنفسی مقاوم در برابر ریزگردها داغ
تاريخسه شنبه, 11 دی 1397 19:04
حجم فايل 646.74 KB
دانلود 121

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.


صنایع پزشکی

© 2022 کلیه حقوق این وبسایت محفوظ میباشد.
Articles
Categories