• 021-77869979
 • سفارش طرح توجیهی : 09120085240
 • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 • 24/7

دانلود طرح توجیهی ساخت لوکوموتیو قطار

(1 vote, average 5 out of 5)

دانلود طرح توجیهی ساخت لوکوموتیو قطار

جهت آشنایی با طرح توجیهی ساخت لوکوموتیو قطار، این صفحه را مطالعه نمایید. لکوموتیو به ماشین حرکت و قسمت ایجاد کننده حرکت سایر واگن های قطار گفته می شود. با توجه به نیاز کشور به توسعه ناوگان ریلی، تولید لوکوموتیو دارای زمینه مناسبی برای درامدزایی می باشد.

 معرفی طرح توجیهی ساخت لوکوموتیو قطار

لوکوموتیو در حقیقت به ماشینی کشنده یا وسیله نقلیه ریلی گفته می شود، که واگن های قطار بعد از آن قرار گرفته و به آن متصل می شوند. نیروی محرکه برای حرکت واگن ها، توسط لوکوموتیو فراهم می شود. واژه "لوکوموتیو"، ترکیبی از واژه های لاتین لوکو به معنی از جایی به جای دیگر و موتیووس به معنی ایجاد کردن حرکت می باشد. نیروی حرکتی لوکوموتیوها از دو روش عمده به دست می آید. این دو روش شامل سوخت های فسیلی (دیزل) و یا جریان برق می باشد. همانطور که گفته شد، وظیفه لوکوموتیو ایجاد حرکت و کشیدن قطار بر روی ریل می باشد و باری روی آن سوار نمی شود.

درامد، هزینه و سود حاصل از ساخت لوکوموتیو قطار

در این طرح پیش بینی شده است که 70 درصد بازار فروش لوکوموتیو، داخلی بوده و 30 درصد از آن مربوط به فروش در بازارهای خارجی می باشد. با در نظر گرفتن ظرفیت تولید سالیانه 150 دستگاه لوکوموتیو، برای احداث خط تولید و پیش برد پروژه، نیاز به مبلغ 472.23 میلیون یورو به منظور سرمایه ثابت می باشد. کل سرمایه گذاری مورد نیاز طرح، مبلغ 506.27 میلیون ریال برآورد شده است. از این میزان سرمایه، در حدود 100 میلیون یورو مربوط به هزینه تهیه ماشین آلات و تجهیزات می باشد. این درحالی است که در سال 93، هزینه تمام شده برای هر دستگاه لوکوتیو، 69.744.347.404 ریال بوده است. زمان بازگشت سرمایه در این طرح در حدود سه سال و هفت ماه پس از بهره برداری تجاری از طرح می باشد. همچنین نرخ بازده داخلی طرح، 22.6% براورد شده است.

بزرگ ترین شرکت مهندسی و ساخت لکوموتیو، شرکت مپنا بوده که در حال ساخت لکوموتیو می باشند. با توجه به اینکه ناوگان ریلی کشور نیاز شدیدی به توسعه و نوسازی دارد، بازار و تقاضای مناسبی برای لکوموتیو پیش بینی شده است. همچنین ارسال و صادرات این محصول از طریق خطوط ریلی به کشورهای همسایه نیز وجود دارد.

فرایند تولید لوکوموتیو

تقریبا 30 درصد از مواد اولیه ای که در این طرح مورد استفاده قرار می گیرند، قابل تهیه و دسترسی در داخل کشور می باشند. این مواد اولیه به دو دسته کلی قطعات خارجی و قطعات خارجی تقسیم می شود. مراحل تولید لوکوموتیو در زیر آورده شده است:

 1. در ابتدا ورقه های بدنه و بوژی طبق نقشه های مربوطه برش می خورند. سپس قطعات به یکدیگر جوش داده شده و بدنه ی بوژی مونتاژ می شود.
 2. در مرحله دوم، ماشین کاری بدنه مونثاژ شده انجام می شود تا بدنه صاف و یکنواخت شود. این امر از لرزش های شدید در لوکوموتیو جلوگیری می کند.
 3. بدنه بوژی بر اساس اندازه گیری های دقیق و استاندارد، کنترل می شود.
 4. در مرحله چهارم قطعات اصلی از جمله تراکشن های موتور و گیربکس، بر روی برنه بوژی سوار شده و نصب می شوند. در این مرحله بوژی آماده اتصال به بدنه لوکوموتیو می باشد.
 5. در این مرحله مجددا اندازه ها از لحاظ استاندارد بودن، به طور دقیق کنترل شده و در نهایت توسط حرارت صافکاری می شوند.
 6. در مرحله آخر، مونتاژ نهایی توسط دستگاه های جیگ و فیکسر انجام می شود.

تجهیزات و نیروی انسانی مورد نیاز جهت ساخت لوکوموتیو قطار

یکی از اهمیت های طرح تولید لوکوموتیو، ظرفیت بسیار مناسب آن در زمینه اشتغال زایی می باشد. در این طرح با ظرفیت تولید سالیانه 150 دستگاه لوکوموتیو، به 29 نفر پرسنل جهت بخش اداری و 360 نفر جهت بخش تولیدی نیاز است. برای اجرای این طرح زمینی به مساحت 160000 متر مربع مورد نیاز می باشد. تجهیزات مورد نیاز برای تولید لوکوموتیو به طور خلاصه شامل موارد زیر می باشد:

 1. دستگاه پرس 5000 تن هیدرولیک مخصوص
 2. دستگاه پرس 2000 تن هیدرولیک مخصوص
 3. دستگاه رولینگ مخصوص چرخ قطار

در صورتی که نیاز به طرح توجیهی و امکان سنجی ساخت لوکوموتیو قطار ، برای ارائه به بانک یا اخذ مجوز دارید با کارشناسان ما تماس بگیرید .

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید ساخت لوکوموتیو قطار

:: مطالب مرتبط :

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید کامیون قطار

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید کامپوزیت بوژی و ملحقات واگن

:: این مطالب هم ممکن است برای شما جذاب باشند  :

:: نگارش طرح توجیهی بانکی با کامفار

:: دانلود هزاران طرح توجیهی تیپ صنعتی و معدنی

:: دانلود طرح های توجیهی سال 96 و 97 و 98

:: دانلود طرح های توجیهی تیپ کشاورزی و دامپروری

:: دانلود طرح های توجیهی گردشگری و بوم گردی و خدماتی

:: جهت عضویت در سایت کلیک نمایید .

:: جهت ورود به سایت کلیک نمایید .


صنایع تجهیزات

© 2021 کلیه حقوق این وبسایت محفوظ میباشد.
Articles
Categories