• 021-77869979
 • سفارش طرح توجیهی : 09120085240
 • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 • 24/7

طرح توجیهی مجموعه فرهنگی ورزشی تفریحی ⭐️ سالن چند منظوره

(2 votes, average 3 out of 5)

طرح توجیهی مجموعه فرهنگی ورزشی تفریحی

جهت نگارش مطالعات بازار و طرح توجیهی مجموعه فرهنگی ورزشی تفریحی با اطلاعات کاملاً به روز برای سال 1401 ، با فرمت DOC و PDF و با گزارش گیری نرم افزار کامفار ، جهت اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، این صفحه را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید . ضمنا میتوانید فایل pdf طرح توجیهی مجموعه فرهنگی ورزشی تفریحی را که در سال های قبل نگارش شده است را صرفا جهت مطالعه از انتهای صفحه دانلود نمایید.


✔️ چرا سالن های ورزشی چندمنظوره میتوانند کسب و کارهایی با توجیه اقتصادی بالا باشند ؟


شیوه زندگی مدرن امروز بیشتر به سمت آپارتمان نشینی و زندگی ماشینی سوق پیدا کرده است.

اهمیت ورزش بر سلامت جسم و روان نیز از جمله موضوعاتی‌است که در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه واقع شده است و می‌توان گفت با شیوه زندگی آپارتمان نشینی و ماشینی امروزی در تضاد است.

علاوه بر شیوه زندگی مدرن، مشاغل امروزی هم اکثراً از حالت کار فیزیکال خارج شده و با استفاده از قوای فکری پیش می‌روند پس هر فردی پس از گذراندن یک روز کاری باخستگی‌های جسمی و روانی، به یک بستر سالم برای تخلیه انرژی و بازیابی توان فکری خود نیاز دارد.

یک مجموعه‌ی فرهنگی ورزشی و تفریحی، همان بستر سالم برای تخلیه ذهنی و فعالیت فیزیکال مفید جهت بازپروری جسم و ذهن می‌باشد.

چنین مجموعه‌ای  می‌تواند با ارائه خدمات ورزشی چند منظوره و انواع خدمات تفریحی و رفاهی سالم، شرایط مناسبی فراهم کند و فرد را از محدودیت‌های زندگی آپارتمان نشینی و ماشینی رها سازد.

باتوجه به لزوم وجود یک سالن ورزشی چند منظوره در جامعه مدرن امروزی، سرمایه‌گذاری بر احداث آن میتواند یک سرمایه‌گذاری مدرن، قابل گسترش، با سوددهی مناسب و بازه سوددهی میان مدت باشد .

البته مکان یابی سالن های ورزشی چند منظوره باید به دقت انجام شود چرا که منطقه ی مناسب این کسب و کار باید کشش لازم را برای جذب خدمات گسترده این مراکز داشته باشد .

اما درکل سرمایه گذاری بر طرح‌هایی که نیاز به آنها با حرکت جامعه به سمت مدرنیزه شدن رابطه مستقیم دارد، یک ایده‌ی درجه یک و سودآور است و سرمایه گذاری بر طرح راه اندازی یک سالن ورزشی چند منظوره در یک کشور در حال توسعه مثل ایران هم از این دست ایده‌ها می‌باشد.


✔️ چه خدماتی در یک کمپ ورزشی چند منظوره ارائه میشود و مشتریان این مجموعه ها چه افراد یا ارگانهایی میباشند ؟


چه خدماتی در یک کمپ ورزشی چند منظوره ارائه میشود

سالن‌های ورزشی چند منظوره، بخشی از امکانات یک مجموعه فرهنگی ورزشی تفریحی می‌باشد.

این سالن ها شامل انواع خدمات رفاهی و تفریحی نظیر رستوران و فست‌فود، فروشگاه موادغذایی، سالن ورزشی بدنسازی، سالن همایش وکنفرانس، سالن سینما، شهربازی سرپوشیده یا فضای باز، سالن بازی و نگهداری کودکان،  کتابخانه، سالن برگزاری کلاس‌های آموزشی فرهنگی هنری و سوئیت‌های اقامتی خانوادگی  می‌باشد.

تعدد امکانات ارائه شده در یک مجتمع فرهنگی ورزشی تفریحی وابسته به نظر موسسان و سرمایه‌گذاران و میزان بودجه درنظر گرفته شده می‌باشد.

مشتریان کمپ های ورزشی چند منظوره :

بعضی از افراد ورزشکاران مبتدی هستند که به قصد تفریح یا آموزش در رشته مورد نظر زیر نظر مربی به مجموعه مراجعه می‌کنند.

دسته دیگر ورزشکاران حرفه‌ای هستند که به جهت تمرینات تیمی یا فردی در سطح حرفه‌ای در رشته خود تمایل به استفاده از کمپ های ورزشی چند منظوره دارند.

بخشی دیگر از جامعه هدف سالن‌های ورزشی چند منظوره، ارگان‌های دولتی و خصوصی، مدارس و دانشگاه‌ها هستند که قرارداد‌های بلندمدتی را برای استفاده پرسنل و اعضای خود از امکانات یک کمپ ورزشی چند منظوره منعقد می‌کنند.

✳️ بخش‌های مختلف یک سالن ورزشی چند منظوره

1 - زمین فوتبال :

یکی از محبوب‌ترین رشته‌های ورزشی در سطح بین‌المللی فوتبال است.

 • زمین فوتبال یکی از اصلی‌ترین بخش‌های یک مجموعه ورزشی چند منظوره است که ابعاد استاندارد آن 90*45 یا 120*90 مترمربع می‌باشد.
 • خط‌ کشی زمین فوتبال چمنی با رنگ سفید و با عرض 12 متر انجام می‌گردد.

2 - زمین بسکتبال :

یکی دیگر از رشته‌های ورزشی پرطرفدار، بسکتبال است و وجود رمین بسکتبال استاندارد در یک مجتمع ورزشی چند منظوره جزو واجبات است.

 • ابعاد یک زمین بسکتبال استاندارد معادل 28*15 مترمربع می‌باشد و خط‌ کشی زمین به صورت یک‌رنگ به طور معمول به رنگ سفید و با عرض 05 متر انجام می‌شود.

3 - زمین والیبال :

رشته والیبال یک رشته پرمتقاضی در سطح آموزشی و سطح حرفه‌ای است و تقریباً تمام سالن‌های ورزشی چندمنظوره بخشی را برای احداث زمین والیبال درنظر می‌گیرند.

 • ابعاد استاندارد یک زمین تمرینی والیبال معادل 18*9 مترمربع است و خط‌‌ کشی آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و می‌بایست از وضوح بالایی برخوردار باشد.
 • نکته جالب توجه امکان ادغام زمین والیبال و بسکتبال با رعایت قواعد خط کشی و تقسیم زمین است.

4 - سالن فوتسال و هندبال :

فوتسال و هندبال جزو رشته‌های ورزشی مدرن هستند و علاقمندی به آنها به ویژه در دهه‌های اخیر بیشتر شده است.

 • این افزایش تقاضا برای این دو رشته برخی از مجموعه‌های ورزشی را به احداث زمین مناسب برای هندبال و فوتسال تشویق کرده است.
 • ابعاد استاندارد زمین هندبال و فوتسال معادل 40*20 مترمربع است و خط کشی‌های آن با رنگ سفید یا خاکستری انجام می‌شود.

5 - سالن ورزش‌های رزمی :

رشته‌های ورزشی رزمی در سال‌های اخیر به ویژه در بین جوانان و نوجوانان طرفداران زیادی پیدا کرده است.

 • برخی از مجموعه‌های ورزشی چند منظوره یک سالن را مختص ورزش‌های رزمی راه‌اندازی می‌کنند که براساس رشته‌های رزمی، به ابعاد متناسب برای هر رشته تقسیم شده است.
 • ابعاد استاندارد هر قسمت متناسب با رشته رزمی مورد نظر متفاوت است؛ برای مثال ابعاد زمین کاراته یک قطعه مربعی شکل 10*10 مترمربع ، زمین رینگ بوکس یک قطعه بسته به ابعاد حداقل 9*4.9 متر مربع و زمین تکواندو یک قطعه مربعی شکل با ابعاد 8*8 متر مربع می‌باشد.
 • جنس کفپوش محوطه تمرینات رزمی می‌بایست از متریال غیرلغزنده باشد و خط کشی آن متناسب با رشته مورد نظر با رنگ‌های سفید یا قرمز و گاهاً رنگ زرد انجام شود.

>> موارد فوق بخش‌های اصلی یک سالن ورزشی چند منظ‌وره هستند اما یک مجموعه ورزشی تفریحی می‌تواند بخش‌های مناسب رشته‌های ورزشی دیگر مانند زمین تنیس خاکی، زمین تنیس سالنی، زمین دو و میدانی 200 متر فضای بسته، زمین دو و‌میدانی 400 متر فضای باز، سالن پینگ پنگ، سالن شطرنج ، محوطه سوارکاری با مساحت حداقل 300 مترمربع و بخش ورزش‌های آبی شامل استخر سرپوشیده و فضای باز همراه با سونا و جکوزی باشد.

>> همچنین یکی از ملزومات یک سالن ورزشی چندمنظوره داشتن سالن رختکن با ظرفیت مناسب و داشتن سرویس بهداشتی به تعداد کافی می‌باشد.

>> داشتن دوش حمام و محل مناسب برای قرارگیری امکانات جانبی نظیر سشوار و تهیه لوازم بهداشتی یکبارمصرف در یک سالن ورزشی چند منظوره مزیت محسوب می‌شود.

>> در جامعه امروزی نبود محیط امن و مناسب پارک خودرو در محیط‌های عمومی حزو معضلات است بنابراین درنظر گرفتن پارکینگ اختصاصی با امکانات امنیتی مناسب برای مراجعه کنندگان به مجموعه می‌تواند یکی از عوامل جذب کننده افراد نسبت به مجموعه باشد.

>> وجود سیستم‌های امنیتی نظارتی نظیر دوربین‌های مداربسته و داشتن اتاق کنترل یکی دیگر از امکانات مجموعه است که موجب اطمینان بیشتر مراجعه کنندگان می‌باشد.  

✳️ ویژگی‌های محل احداث یک مجتمع فرهنگی ورزشی تفریحی چیست؟

ویژگی‌های محل احداث یک مجتمع فرهنگی ورزشی تفریحی چیست؟

حداقل زیربنای مورد نیاز برای راه‌اندازی یک مجموعه فرهنگی ورزشی معادل 10000 مترمربع می‌باشد و هر سالن آن می‌بایست متناسب با نوع کاربری که دارد استانداردسازی شود.

به عنوان مثال سازه‌ سالن های چند منظوره مناسب برای رشته‌های ورزشی باید دارای ارتفاع مناسب باشند که حداقل ارتفاع مجاز برای یک سالن ورزشی استاندارد معادل 7 متر می‌باشد.

یک سالن همایش یا سالن سینمای استاندارد با ظرفیت حداقل 50 نفر نیز باید حداقل 120 مترمربع زیربنا داشته باشد.

پیش‌بینی محل نصب سیستم‌های تهویه قوی برای هر سالن و درنظر گرفتن معابر خروج اضطراری از ملزومات یک سازه استاندارد در چنین مجموعه‌ای می‌باشد.

فاصله استاندارد تماشاگران رشته‌های ورزشی از زمین بازی می‌بایست حداقل 2 تا 4 متر باشد.


✔️ شرایط اخذ مجوز یک مجموعه ورزشی چند منظوره و مدارک مورد نیاز متقاضیان تاسیس آن چیست ؟


✳️ در صورتی که قصد تاسیس یک کمپ ورزشی چند منظوره را دارید پیشنهاد میکنیم با ادامه این مقاله با ما همراه باشید ، ما سعی نموده ایم به پرسشهای احتمالی شما پاسخ دهیم .

1 - درفرآیند اخذ جواز راه‌اندازی مجتمع فرهنگی ورزشی تفریحی با چه ارگان‌هایی سر و کار داریم؟

اداره کل ورزش و جوانان استان، اداره کل تربیت بدنی استان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، اداره بهداشت ، اداره نظارت براماکن وابسته به نیرو انتظامی و شهرداری و استانداری از جمله ارگان‌هایی هستند که برای اخذ مجوز فعالیت یک مرکز فرهنگی ورزشی با آنها سر و کار خواهید داشت.

2 - چگونگی فراهم کردن زمین با متراژ مناسب جهت احداث مجموعه فرهنگی ورزشی تفریحی !

پس از ارائه درخواست و تحویل مدارک و مستندات فردی و هویتی لازم به اداره کل ورزش و جوانان و اداره کل تربیت بدنی استان محل احداث و پس از موافقت این ارگان‌ها با درخواست شما، پرونده به ارگان‌هایی مانند شهرداری منطقه، استانداری یا اداره اوقاف ارسال می‌گردد.

این مراجع زمین با متراژ متناسب با طرح توجیهی شما را به شکل فروش به قیمت روز یا اجاره و واگذاری بلندمدت در اختیار شما قرار می‌دهند.

3 - مدارک هویتی و شرایط فردی متقاضیان تاسیس مجموعه تفریحی ورزشی چیست ؟

 • تابعیت جمهوری اسلامی ایران
 • معتقد به دین اسلام یا ادیان رسمی مورد تایید جمهوری اسلامی ایران
 • گواهی عدم اعتیاد و عدم سوء پیشینه
 • اصل و کپی مدارک هویتی (شناسنامه تمام صفحات و کارت ملی)
 • اصل و کپی آخرین مدرک تحصیلی یا مدارک دوره‌های آکادمیک معتبر در صورت وجود
 • مستندات مربوط به سوابق تحصیلی یا شغلی در حوزه ورزش و تربیت بدنی
 • کارت پایان خدمت یا گواهی معافیت دائم برای آقایان
 • افراد متاهل در الویت هستند
 • داشتن حداقل 25 سال سن

4 - شرایط لازم برای پرسنل مشغول در یک مجموعه فرهنگی ورزشی تفریحی به قرار زیر میباشد :

 • مدیر یا مدیران مجموعه می‌بایست حداقل دارای مدرک کاردانی در رشته‌ی تربیت بدنی یا سابقه مستند در زمینه فعالیت‌های ورزشی باشند.
 • برای هر رشته ورزشی فعال در مجموعه می‌بایست حداقل یک مربی دارای کارت مربیگری درجه 3 مورد تایید هیئت رشته مربوطه در مجموعه حضور داشته باشد.
 • حضور حداقل یک نفر مسلط به امور فوریت‌های پزشکی در مجموعه موجب تقویت جنبه اعتمادسازی نسبت به مجموعه خواهد بود.
 • حضور تیم حراست مجرب که حداقل یک نفر از اعضای آن مورد تایید اداره کل نیروانتظامی باشذ، جزو ملزومات مجموعه است.
 • اپراتورهای هر بخش از مجموعه می‌بایست مدرک تحصیلی یا سابقه مستند در زمینه مرتبط با فعالیت خود داشته باشند و درغیر این‌صورت طبق قوانین ملزم به گذراندن دوره‌های آموزشی مرتبط با پست شغلی خود خواهند بود.
 • البته این الزام برای تمام بخش‌ها نیست و فعالیت در بعضی قسمت‌ها نیازی به سابقه یا مدرک مرتبط ندارد.

5 - امور دارایی و مالیاتی مربوط به یک مجموعه فرهنگی ورزشی تفریحی :

 • مدیران و موسسان یک مجموعه چندمنظوره خدماتی اعم از فرهنگی، ورزشی یا تفریحی ملزم به تشکیل پرونده مالیاتی و پرونده مالیات بر ارزش افزوده هستند.
 • یک مجموعه چند منطوره باید تحت عنوان یک شخصیت حقوقی با کداقتصادی مشخص فعالیت داشته باشد.
 • لازمه تشکیل پرونده مالیاتی و دریافت کد اقتصادی مراجعه به اداره مالیات و دارایی شهر یا استان و ارائه مستندات و مجوزات و مدارک هویتی مورد نیاز همراه با کد پستی تایید شده توسط اداره پست از محل پروژه می‌باشد.

✔️ برآورد هزینه‌های مربوط به احداث یک مجتمع فرهنگی ورزشی تفریحی


برآورد هزینه‌های مربوط به احداث یک مجتمع فرهنگی ورزشی تفریحی

ارائه یک نرخ ثابت برای چنین پروژه ‌ای عملاً ناممکن است چرا که هزینه‌های چنین پروژه‌ای به عوامل متعدد وابسته است که عبارتند از:

 • نوع مالکیت زمین محل احداث، وسعت و متراژ پروژه
 • تعداد سازه‌هایی که احداث می‌گردد
 • نوع و کیفیت متریال بکارگیری شده برای کف‌سازی و ایمن‌سازی مجموعه
 • نوع مصالح بکارگیری شده در در درپروژه
 • تعداد پرسنل
 • هزینه‌های مربوط به ساخت و ساز
 • هزینه تهیه تجهیزات ، هزینه‌های جاری، هزینه‌های مربوط به استهلاک تجهیزات و...

با فرض اینکه شما زمین مورد نیاز برای احداث مجموعه را به شکل واگذاری تهیه کرده باشید و متراژ زمین هم حداقل متراژ مجاز باشد و حداقل امکانات را برای مجموعه درنظر بگیرید، در سال 1401 باید حداقل حدود 30 میلیارد تومان سرمایه اولیه داشته باشید.

این برآورد حدودی براساس نرخ‌های حدودی برای غیرکلان شهرها درنظرگرفته شده است.

✳️ خلاصه‌ای از براوردهای طرح توجیهی راه اندازی یک مجتمع فرهنگی ورزشی تفریحی
 • حداقل زیربنای لازم: 10000 مترمربع
 • حداقل سرمایه اولیه مورد نیاز: حدود 30 میلیارد تومان درصورتی که زمین محل احداث استیجاری باشذ
 • میانگین بازه سوددهی: 24 تا 30 ماه
 • میانگین نرخ سوددهی: 30 درصد
 • حداقل پتانسیل اشتغال‌زایی: 10 نفر
 • نرخ برابری ارزی: 28515T = 1$

✍️ جهت تهیه مطالعات بازار و طرح توجیهی مجموعه فرهنگی ورزشی تفریحی ، با اطلاعات کاملا به روز با فرمت Word و PDF و با گزارش گیری نرم افزار کامفار ، جهت اخذ جواز تاسیس یا وام و تسهیلات بانکی ،با ما تماس بگیرید .


📚 دانلود فایل های طرح توجیهی تیپ مجموعه فرهنگی ورزشی تفریحی

👈 توجه : کلیه ی طرح های تیپ یا آماده ، صرفا کاربرد مطالعاتی و تحقیقاتی داشته و جهت اخذ مجوز و یا تسهیلات و وام بانکی مناسب نمیباشند . جهت تهیه طرح توجیهی با کاربرد اجرایی و بانکی با ما تماس بگیرید.

فايل‌ها:
rarطرح توجیهی کمپ آموزشی ورزشی فوتبال استقلال در زمینی به مساحت 44,000 متر مربع ، 60 صفحه - آپدیت سال 1400 (pdf+word)( اختصاصی - برای اشتراک شش ماه و یکساله )
تاريخدوشنبه, 27 تیر 1401 21:53
حجم فايل 3.38 MB
دانلود 0

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

rarطرح توجیهی تجهیز باشگاه ورزشی بدنسازی رزمی در زمینی به مساحت 260 متر مربع ، 37 صفحه - آپدیت سال 99 (pdf+word)( اختصاصی - برای اشتراک شش ماه و یکساله )
تاريخیکشنبه, 26 تیر 1401 14:50
حجم فايل 1.01 MB
دانلود 0

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipطرح توجیهی سالن ورزشی چند منظوره 17 صفحه سال 97
تاريخدوشنبه, 25 اسفند 1399 09:13
حجم فايل 1.11 MB
دانلود 67

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipطرح توجیهی احداث مجتمع ورزشی و تفریحی در فرودگاه اهواز سال 97 داغ
تاريخدوشنبه, 09 ارديبهشت 1398 13:58
حجم فايل 813.09 KB
دانلود 154

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

rarطرح توجیهی مجتمع اقامتی ، تفریحی ، گردشگری و بومگردی روستایی در زمینی به مساحت 4000 مترمربع + کامفار مجموعا 107 صفحه سال 1401 ( Word + Pdf ) ( اختصاصی - برای اشتراک سه ماهه و بالاتر )
تاريخپنج شنبه, 17 شهریور 1401 22:45
حجم فايل 1.77 MB
دانلود 34

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

rarطرح توجیهی مجتمع تجاری تفریحی رودهن در زمینی به مساحت 60,000 متر مربع ، 111 صفحه - آپدیت سال 1400 (pdf+word)( اختصاصی - برای اشتراک شش ماه و یکساله )
تاريخدوشنبه, 27 تیر 1401 22:10
حجم فايل 20.54 MB
دانلود 4

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

rarطرح توجیهی احداث هتل و مجموعه تفریحی ساحلی قشم در زمینی به مساحت 50,000 متر مربع ، 91 صفحه - آپدیت سال 1400 (pdf+word)( اختصاصی - برای اشتراک شش ماه و یکساله )
تاريخدوشنبه, 27 تیر 1401 20:03
حجم فايل 6.18 MB
دانلود 16

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

rarطرح توجیهی گردشگری تفریحی ساحلی در زمینی به مساحت 6000 متر مربع ، 52 صفحه - آپدیت سال 1401 (pdf+word)( اختصاصی - برای اشتراک شش ماه و یکساله )
تاريخدوشنبه, 27 تیر 1401 19:54
حجم فايل 3.65 MB
دانلود 3

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipطرح توجیهی احداث مجتمع تجاری تفریحی اقامتی در فرودگاه بدرعباس داغ
تاريخدوشنبه, 10 دی 1397 17:05
حجم فايل 777.19 KB
دانلود 105

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.


صنعت گردشگری

© 2023 کلیه حقوق این وبسایت محفوظ میباشد.
Articles
Categories