• 021-77869979
  • سفارش طرح توجیهی : 09120085240
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 24/7

دانلود طرح توجیهی مرکز تصویربرداری پزشکی سال 98

(5 votes, average 4 out of 5)

Medical Imaging Center

جهت دانلود طرح توجیهی مرکز تصویربرداری پزشکی ، تدوین شده در سال 98 ، این صفحه را مطالعه نمایید . مرکز تصویر برداری پزشکی شامل بخش های سونوگرافی ، ام آر آی ، سی تی اسکن ، فیبرو اسکن و رادیوگرافی می باشد .

معرفی طرح توجیهی مرکز تصویربرداری پزشکی :

مرکز تصویر برداری پزشکی مکانی می باشد که ، شامل مجموعه ای از روش های تصویربرداری برای تشخیص بیماری می باشد . مراکز تصویربرداری به صورت شبانه روزی درحال فعالیت بوده و دارای دستگاه های سونوگرافی ، رادیولوژی و .... می باشند .

برخی از خدماتی که ، پس از اجرای طرح توجیهی مرکز تصویربرداری پزشکی ، ارائه می شوند عبارتند از :

سونوگرافی :

سونوگرافی یک دستگاه تصویربرداری می باشد که ، با استفاده از امواج صوتی دارای فرکانس بالا ، اندام های داخلی بدن را نمایش می دهد . پزشکان متخصص با استفاده از دستگاه سونوگرافی ، قلب ، رگ های خونی و سایر اندام های داخلی بدن را مشاهده خواهند کرد . همچنین در دوران بارداری ، پزشکان برای مشاهده جنین از دستگاه سونوگرافی استفاده خواهند کرد . لازم به ذکر است که ، امواج سونوگرافی برای بدن انسان مضر نمی باشد . برای انجام سونوگرافی ، ابتدا بیمار روی تخت قرار می گیرد ، سپس تکنسین مخصوص یک دستگاه به نام مبدل را روی قسمت مورد نظر در بدن بیمار حرکت می دهد ، سپس مبدل با ارسال امواج صوتی ، از اندام داخلی بدن بیمار تصویربرداری خواهد کرد . سپس دستگاه سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی تصاویر را ایجاد خواهد کرد .

ام آر آی :

ام آر آی یکی از روش های تصویربرداری پزشکی می باشد که ، می تواند تصویر اندام های درونی بدن را نمایش داده و در تشخیص بیماری های اعضای بدن مؤثر می باشد . در واقع با انجام ام آر آی مشخص می شود که ، در چه قسمتی از بدن انسان آب بیشتری وجود دارد . جالب است بدانید که ، مولکول های آب که ، در قسمت های مختلف بدن قرار دارند ، دارای غلظت های متفاوتی می باشند . حال هنگامی که فرد بیمار می شود ، بافت غلظت مولکول آب تغییر می کند . به همین جهت با بررسی بافت های مختلف بدن ، امکان تشخیص بیماری بافت های بدن فراهم می شود . با انجام ام آر آی می توان از بافت های نرم بدن از قبیل غضروف ها ، رگ ها و ... تصویر برداری نمود .

سی تی اسکن :

سی تی اسکن یک روش تصویربرداری از اعضای داخلی سیستم حرکتی بدن ، مخصوصا استخوان ها می باشد . با انجام سی تی اسکن امکان بررسی بافت های درون بدن بیمار فراهم می شود . با استفاده از دستگاه سی تی اسکن ، امکان مشاهده داخل استخوان ها نیز فراهم می شود . لازم به ذکر است که ، در سی تی اسکن از اشعه ایکس استفاده می شود . اغلب برای بررسی بافت های سخت بدن از سی تی اسکن استفاده می شود .

فیبرواسکن :

یکی از روش های تشخیص بیماری های کبد ، استفاده از دستگاه فیبرواسکن می باشد . در واقع فیبرو اسکن روشی سرپایی و ارزان می باشد که ، میزان آسیب وارد شده به کبد را مشخص می کند . فیبرواسکن مناسب ترین روش برای بررسی ، پیشگیری و مشخص شدن پیشرفت بیماری های کبد می باشد . مخصوصا افرادی که دارای هپاتیت مزمن می باشند ، باید فیبرواسکن انجام دهند .

رادیوگرافی :

رادیوگرافی یا پرتونگاری نیز از دیگر روش های تصویر برداری پزشکی می باشد . با رادیوگرافی امکان تصویر برداری از اندام های درون بدن انسان فراهم می شود . در رادیوگرافی از اشعه ایکس برای تصویربرداری استفاده می شود . در رادیوگرافی ساده تصویر گرفته شده از بدن بیمار ، بر روی یک فیلم رادیولوژی نقش می گیرد . سپس پزشک با قرار دادن ورقه رادیولوژی در مقابل نور ، آن را بررسی می کند . معمولا برای بررسی شکستگی استخوان ها از رادیوگرافی ساده استفاده می شود . در رادیوگرافی دیجیتال ، تصاویر گرفته شده به کامپیوتر منتقل می شوند و بر روی نمایشگر کامپیوتر توسط پزشک بررسی می شوند .

ضوابط قابل توجه ، جهت اجرای طرح توجیهی مرکز تصویربرداری پزشکی ، عبارتند از :

• حداقل زیربنای مورد نظر برای احداث ساختمان رادیولوژی باید 200 متر مربع باشد .
• مرکز رادیولوژی باید دارای آسانسور باشد .
• مرکز رادیولوژ نباید در محل مسکونی احداث گردد .
• ارتفاع کف تا سقف ساختمان باید حداقل 270 سانتی متر مربع درنظر گرفته شود .
• در صورتی که مرکز رادیولوژی در مکان مسکونی احداث شود ، باید تمام ساختمان مورد نظر بدون سکنه باشد .
• تمام مقررات بهداشتی از قبیل سرویس های بهداشتی ، کف پوش ها و ... باید رعایت شوند .
• هر متخصص رادیولوژی فقط می تواند حداکثر در یک موسسه ، مسئولیت فنی دو نوبت کاری را داشته باشد .
• و .....

تجهیزات مورد نیاز جهت اجرای طرح توجیهی مرکز تصویربرداری پزشکی عبارتند از :

• دستگاه سی تی اسکن
• دستگاه سونوگرافی
• دستگاه فیبرو اسکن
• دستگاه ام آر آی
• دستگاه رادیوگرافی
• تخت
• و ......

:: دانلود فایل طرح توجیهی مرکز تصویربرداری پزشکی

:: مطالب مرتبط :

:: دانلود طرح توجیهی احداث کارخانه تولید ابزار پزشکی

:: دانلود طرح توجیهی بازار گردشگری سلامت در مرکز گردشگری ساوان

:: این مطالب هم ممکن است برای شما جذاب باشند  :

:: نگارش طرح توجیهی اختصاصی با کامفار برای اخذ وام و مجوز

:: دانلود هزاران طرح توجیهی تیپ صنعتی و معدنی

:: دانلود طرح های توجیهی سال 96 و 97 و 98

:: دانلود طرح های توجیهی تیپ کشاورزی و دامپروری

:: دانلود طرح های توجیهی گردشگری و بوم گردی و خدماتی

:: جهت عضویت در سایت کلیک نمایید .

:: جهت ورود به سایت کلیک نمایید .

در صورتی که نیاز به طرح توجیهی اقتصادی و امکان سنجی مرکز تصویربرداری پزشکی ، برای ارائه به بانک یا اخذ مجوز دارید با کارشناسان ما تماس بگیرید .


صنعت گردشگری

© 2021 کلیه حقوق این وبسایت محفوظ میباشد.
Articles
Categories