• 021-77869979
 • سفارش طرح توجیهی : 09120085240
 • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 • 24/7

طرح توجیهی احداث بارانداز و هاب لجستیکی ⭐️ مشاوره مجوز و وام

(2 votes, average 3 out of 5)

طرح توجیهی احداث بارانداز و هاب لجستیکی

جهت نگارش مطالعات بازار و طرح توجیهی احداث بارانداز و هاب لجستیکی با اطلاعات کاملاً به روز برای سال 1401 ، با فرمت DOC و PDF و با گزارش گیری نرم افزار کامفار ، جهت اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، این صفحه را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید . ضمنا میتوانید فایل pdf طرح توجیهی احداث بارانداز و هاب لجستیکی را که در سال های قبل نگارش شده است را صرفا جهت مطالعه از انتهای صفحه دانلود نمایید.


✔️ مفهوم لجستیک در امور بازرگانی چیست و هاب های لجستکی چه مکانهایی میباشند ؟


واژه لجستیک در امور بازرگانی به چه معناست !

در ادبیات بازرگانی ، لجستیک به معنای مدیریت اصولی روند حمل کالا، توزیع کالا، انبار کالا، تخلیه و بارگیری و کلیه خدمات مربوط به کالا در طول مدت رسیدن کالا به مقصد نهایی می‌باشد.

هاب لجستیکی به کجا اطلاق میشود !

هاب به معنای یک مجموعه‌ی متمرکز برفعالیتی خاص است و هاب لجستیکی به معنای مجموعه‌هایی است که درآن‌ها خدمات مربوط به کالا اعم از توریع، حمل و نقل، انبار، بارگیری و... انجام می‌شود.

✳️ انواع هاب های لجستیکی ( پشتیبانی ) کدامند ؟

هاب‌های لجستیکی براساس وسعت مجموعه، محل قرارگیری مجموعه و تنوع خدماتی که در آن مجموعه ارائه می‌شود، به انواع مختلف تقسیم می‌شوند.

1 - شهر لجستیکی :

شهر لجستیکی بزرگترین هاب لجستیکی تعریف شده در سطح جهانی می‌باشد. مساحت یک شهر لجستیکی باید آنقدر باشد که پتانسیل فراهم سازی امکانات زیرساختی لازم برای حمل و نقل، توزیع، انبار و بسته بندی و سایر خدمات لجستیک کالا را در سطح بین المللی فراهم کند.

شهر لجستیکی می‌بایست امکانات دسترسی کامل به انواع خدمات حمل و نقل شامل جاده‌های داخلی و بین المللی جهت ترانزیت کالا، حمل و نقل دریایی، خطوط راه آهن کشور و فرودگاه‌های داخلی و بین المللی کشور را داشته باشد.

شهرهای لجستیکی، یک پایگاه مدرن لجستیک کالا در سطح جهان است و به نوعی یکی از مهمترین پایگاه‌های واردات و صادرات بین المللی محسوب می‌شود.

ظرفیت پذیرش در یک شهر لجستیکی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و همچین مجموعه‌ای باید پتانسیل ارائه خدمات لجستیکی برای ورود و خروج حداقل  10 میلیون تن کالا در روز را داشته باشد.

وجود امکانات سخت افزاری و نرم افزاری مناسب و روابط بین الملل اصولی از جمله مهمترین عوامل موفقیت شهرهای لجستیکی است.

مناطق و بندرهای آزاد کشور ایران از جمله بسترهای بسیار مناسب برای ایجاد شهر لجستیکی هستند.

2 - مراکز یا شهرک های لجستیکی :

مراکز لجستیکی انواع مختلفی دارند و وسعت کمتر و ظرفیت پذیرش بار کمتری نسبت به شهر لجستیکی دارند.

مراکز لجستیکی انواع خدمات خمل و نقل، توزیع، بسته بندی و... مرتبط با کالا را در سطح کشوری و بین المللی ارائه می‌دهند و یکی از خصوصیات اصلی آنها دسترسی آسان به امکانات حمل و نقل جاده‌ای، خطوط ریلی ، فرودگاه‌ها و بنادر کشتیرانی است.

نوع اول مراکز لجستیک مجموعه‌هایی هستند که خدمات لجستیک کالا شامل حمل و توزیع و دیگر خدمات را درسطح جابجایی بین شهری ارائه می‌دهند که به این مجموعه‌ها مراکز لجستیک شهری می‌گویند.

نوع دوم مراکز لجستیک مجموعه‌های منطقه‌ای هستند که اصطلاحاً به آنها دهکده‌بار می‌گویند.

دهکده‌بار خدمات لجستیک کالا را در سطح منطقه ارائه می‌دهد به عنوان مثال دهکده بار منطقه غرب کشور و یا دهکده بار منطقه شرق آسیا در سطح بین المللی از جمله نمونه‌های دهکده‌بارهای داخلی و بین المللی هستند.

3 - پایانه صادراتی :

پایانه‌های صادراتی به دو نوع پایانه صادراتی عمومی و دایانه صادراتی خاص تقسیم می‌شوند و انواع خدمات حمل و نقل، توزیع، انبارو... مربوط به جابجایی کالا در سطح بین المللی را ارائه می‌دهند.

پایانه‌های صادراتی در مناطق نزدیک به صنایع صادراتی و تولیدی‌ها واقع می‌شوند و می‌بایست به امکانات حمل و نقل کشور دسترسی کامل داشته باشند.

4 - پایانه‌های مرزی :

این پایانه لجستیکی انواع خدمات توزیع و حمل کالا از مرزهای کشور را ارائه می‌دهد و علاوه بر کالا یک پایگاه نظارت بر رفت و آمد افراد از مرزهای کشور نیز می‌باشد.

پایانه‌های مرزی نقش بسیار مهمی در کنترل ورود و خروج ارز دارند.

این پایانه‌ها با اعمال نظارت بر کالاهای منتقل شده از مرزهای کشور یکی از مهمترین مراکز کنترل قاچاق کالا محسوب می‌شوند.

5 - بندر خشک :

بندرخشک یک مرکز لجستیکی تبادل کالا با بنادر کشتیرانی و بازرگانی کشور است.

کالاها در این مرکز انواع خدمات لجستیکی را دریافت می‌کنند و اژ طریق راه‌های جاده‌ای، خطوط ریلی یا خطوط هوایی کشور به بنادر دریایی منتقل می‌شوند و در کشتی بارگیری می‌شوند.


✔️ دلیل اهمیت وجود هاب‌های لجستیکی


دلیل اهمیت وجود هاب‌های لجستیکی

یکی از راه‌های کاهش تورم و ایجاد چرخه اقتصادی مثبت در کشور توجه هرچه بیشتر نسبت به واردات و صادرات کالا و تقویت تجارت بین الملل است.

هاب‌ های لجستیکی مانند شهرکهای لجستیکی و دهکده بارها ، باراندازها ، انواع خدمات نظیر حمل بار، توزیع، تحویل و تخلیه بار، انبار کالا، بسته بندی و مونتاژ کالا، لیبل گذاری، خدمات گمرکی و ترخیص کالاو... را در یک مجموعه انجام می‌دهند و پیچیدگی مراحل واردات یا صادرات کالا را برای صنایع و تولیدکنندگان به حداقل می‌رسانند.

هاب‌های لجستیکی هزینه‌های مربوط به خدمات لجستیکی را معتدل سازی می‌کنند.

این یعنی هزینه‌ها و کیفیت خدمات لجستیک بازرگانی برای یک شرکت بازرگانی نوپا و یک شرکت بازرگانی با سابقه بالا در هاب‌های لجستیکی یکسان است و فعالیت‌های تجاری بین المللی در انحصار شرکت‌ها و تولیدکنندگان با سابقه نیست.

هاب‌های لجستیکی علاوه بر پتانسیل اشتغال‌زایی مستقیم، پتانسیل اشتغال‌زایی غیر مستقیم بسیار بالایی دارند یعنی با ایجاد فرصت برابر برای بازرگانان و تولیدکنندگان نوپا، فرصت اشتغال‌زایی در این شرکت‌ها را چندین برابر می‌کنند.

استفاده از بسترهای حمل و نقل کشور هم یکی دیگر از مزایای وجود هاب‌های لجستیک است.

این مجموعه‌ها علاوه بر استفاده از سیستم حمل و نقل سنتی و جاده‌ای که بسیار پرهزینه‌تر، با ریسک بیشتر و زمان‌بر تر است از سیستم حمل و نقل ریلی و هوایی کشور هم برای انجام امور حمل و جابجایی کالا استفاده می‌کنند.


✔️ نظارت بر هاب‌های لجستیکی توسط چه سازمان‌هایی انجام می‌شود؟


حال باید به این موضوع بپردازیم که چه ارگانهایی بر تاسیس یک هاب لجستیکی مانند شهرک لجستیک یا دهکده بار نظارت دارند و قطعا برای اخد مجوزهای احداث یک هاب لجستیکی باید تامین نظر و قوانین این ارگانها نیز لحاظ شود .

این ارگانها به قرار زیر میباشند :

 • سازمان توسعه تجارت ایران
 • اداره کل راه و شهرسازی
 • وزارت راه و شهرسازی
 • وزارت صمت
 • اداره گمرک
 • نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران
 • مبارزه با قاچاق کالا و ارز
 • مبارزه با مواد مخدر
 • سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای
 • سازمان حمل و نقل و ترافیک شهری
 • پلیس راهنمایی و رانندگی

نحوه مدیریت هاب‌های لجستیکی :

مدیریت مراکز لجستیکی عموماً در اختیار اشخاص حقوقی و بخش غیر دولتی است و با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی راه‌اندازی و مدیریت می‌شود ولی در برخی موارد می‌تواند با مشارکت بخش خصوصی و دولت اداره شود.

آیا در کشور ایران زیرساخت‌های توسعه مراکز لجستیک فراهم است؟

کشور ایران یک قطب اقتصادی مهم منطقه خاورمیانه محسوب می‌شود.

طبیعت غنی، کشاورزی پررونق، وجود صنایع مادر و تولیدی‌ محصولات صادراتی، زیرساخت بسیار مناسبی را برای توسعه خدمات لجستیک بازرگانی در ایران ایجاد نموده است.

وجود بنادر بازرگانی، نزدیکی به راه‌های ارتباط دریایی بین المللی و مناطق آزاد موجود در ایران، این کشور را به یک قطب اقتصادی قوی تبدیل نموده است.

سرمایه گذاری بر خدمات لجستیک بازرگانی در ایران با توجه به زیرساخت‌های موجود، میتواند یک سرمایه‌گذاری بلندمدت مدرن و سودآور در سطح بین المللی باشد.

✍️ جهت تهیه مطالعات بازار و طرح توجیهی احداث بارانداز و هاب لجستیکی ، با اطلاعات کاملا به روز با فرمت Word و PDF و با گزارش گیری نرم افزار کامفار ، جهت اخذ جواز تاسیس یا وام و تسهیلات بانکی ،با ما تماس بگیرید .


📚 دانلود فایل های طرح توجیهی تیپ احداث بارانداز و هاب لجستیکی

👈 توجه : کلیه ی طرح های تیپ یا آماده ، صرفا کاربرد مطالعاتی و تحقیقاتی داشته و جهت اخذ مجوز و یا تسهیلات و وام بانکی مناسب نمیباشند . جهت تهیه طرح توجیهی با کاربرد اجرایی و بانکی با ما تماس بگیرید.

فايل‌ها:
rarطرح توجیهی شرکت خدمات لجستیکی در زمینی به مساحت 20,000 متر مربع ، 41 صفحه - آپدیت سال 99 (pdf+word)( اختصاصی - برای اشتراک شش ماه و یکساله )
تاريخدوشنبه, 27 تیر 1401 16:48
حجم فايل 1.41 MB
دانلود 2

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

rarطرح توجیهی پایانه صادراتی محصولات کشاورزی در زمینی به مساحت 50 هکتار ، 226 صفحه - آپدیت سال 1400 (pdf+word)( اختصاصی - برای اشتراک شش ماه و یکساله )
تاريخدوشنبه, 27 تیر 1401 20:12
حجم فايل 6.48 MB
دانلود 3

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

rarطرح توجیهی شرکت و پایانه حمل و نقل سراسری در زمینی به مساحت 21850 متر مربع ، 49 صفحه - آپدیت سال 1400 (pdf+word)( اختصاصی - برای اشتراک شش ماه و یکساله )
تاريخدوشنبه, 27 تیر 1401 21:26
حجم فايل 1.05 MB
دانلود 4

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipطرح توجیهی احداث ترمینال لجستیک یا پایانه پشتیبانی در فرودگاه داغ
تاريخدوشنبه, 10 دی 1397 17:09
حجم فايل 1.32 MB
دانلود 107

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipطرح توجیهی پایانه صادراتی محصولات کشاورزی ( گل و گیاه ) 18 صفحه سال 97
تاريخیکشنبه, 24 اسفند 1399 15:17
حجم فايل 1.59 MB
دانلود 35

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.

zipطرح توجیهی احداث پایانه صادراتی جهت حمل و نقل کالا ( طرح تیپ 19 صفحه ای ) داغ
تاريخدوشنبه, 21 آبان 1397 20:01
حجم فايل 2.18 MB
دانلود 130

برای دانلود این محصول شما نیاز به خرید اشتراک دارید اگر عضو هستید با حساب کاربری خود وارد شوید.


صنعت گردشگری

© 2023 کلیه حقوق این وبسایت محفوظ میباشد.
Articles
Categories