• 021-77869979
  • سفارش طرح توجیهی : 09120085240
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 24/7

طرح توجیهی چیست و چه تفاوتی با طرح امکان سنجی دارد ؟!

(2 votes, average 5 out of 5)

طرح توجیهی چیست و چه تفاوتی با طرح امکان سنجی دارد ؟!

طرح توجیهی چیست و چه تفاوتی با طرح امکان سنجی دارد ؟!

اگر سرمایه گذار هستید و یا قصد راه اندازی کسب و کاری را دارید ، حتما با واژه طرح توجیهی آشنا هستید ولی ممکن است برخی از خوانندگان محترم این مطلب ، آشنایی درستی با مفهوم و معنای طرح توجیهی و واژه هایی نظیر طرح امکان سنجی نداشته باشند . قصد ما از تدوین این مقاله بیان این مفاهیم با زبان ساده میباشد .

طرح توجیهی در واقع نقشه ی راه یک سرمایه گذاری میباشد . زمانی که شما قصد راه اندازی یک کسب و کار را دارید  در شروع کار ممکن است به شکل تقریبی و نا کامل ، محاسباتی در مورد هزینه ها و درآمد ها و سود و زیان کسب و کار خودتان انجام داده باشید اما این حد از اطلاعات برای ورود به یک کسب و کار کافی نیست !!

طرح توجیهی که در ایران با نام طرح کسب و کار هم شناخته میشود در واقع تخمین دقیق تر و جامعتری از همین هزینه ها و درآمد ها و سود و زیان آتی آن کسب و کار میباشد طرح امکان سنجی نیز همین کاربرد را دارد اما قدری با طرح توجیهی تفاوت دارد که در ادامه ی مطلب به این تفاوت نیز میپردازم . هدف طرح نویس از نوشتن یک طرح توجیهی این است که در نهایت و پس از انجام برآورد های لازم به این نتیجه برسد که طرح مورد بررسی دارای توجیه اقتصادی میباشد یا خیر ! و اگر طرح کسب و کار دارای توجیه اقتصادی بود ، صاحب آن کسب و کار میتواند با اطمینان خاطر بیشتری به آن کسب و کار ورود نماید . هر چقدر که داده های ورودی یه طرح توجیهی دقیق تر باشد ، خروجیهای طرح نیز دقیق تر خواهد شد و اعتبار بیشتری خواهد یافت . دریافت اطلاعات اولیه ی هر طرح توجیهی وظیفه ی طرح نویس میباشد و کارفرما نیز جهت بهینه انجام شدن پروژه ی خود بهتر است با دقت و وسواس زیاد ، با طرح نویس خود همکاری نماید .

تفاوت طرح توجیهی و طرح امکان سنجی چیست ؟!

طرح امکان سنجی در واقع همان طرح توجیهی میباشد که به غیر از توجیه مالی و اقتصادی طرح ، به توجیه بازار آن کسب و کار نیز میپردازد . در این فاز یعنی فاز امکانسنجی طرح ، طرح نویس با جمع آوری آمار و اطلاعات موثق در زمینه ی های محصول ( و یا خدمت ) ، اقدام به تخمین میزان نیاز آتی کشور به محصول مورد بررسی مینماید و این نیاز را تا 5 سال تخمین میزند . و بدین ترتیب توجیه بازار طرح نیز بررسی میگردد . این موضوع تنها نقطه ی تفاوت طرح امکان سنجی و طرح توجیهی میباشد .

:: این مطالب هم ممکن است برای شما جذاب باشند  :

:: نگارش طرح توجیهی اختصاصی با کامفار برای اخذ وام و مجوز

:: دانلود هزاران طرح توجیهی تیپ صنعتی و معدنی

:: دانلود طرح های توجیهی سال 96 و 97 و 98

:: دانلود طرح های توجیهی تیپ کشاورزی و دامپروری

:: دانلود طرح های توجیهی گردشگری و بوم گردی و خدماتی

:: جهت عضویت در سایت کلیک نمایید .

:: جهت ورود به سایت کلیک نمایید .


آخرین مقالات کارآفرینی

© 2022 کلیه حقوق این وبسایت محفوظ میباشد.
Articles
Categories